اگه دیدی اشک سردم بر گونه افتاده
اشک سرد عاشقی بغض فریاده
اگه دیدی اشک سردم بر گونه افتاده
اشک سرد عاشقی بغض فریاده
بیصدا گمگشته در طوفان فریادم
همچو اشک از چشم این دنیا افتادم
وقتی میگم دوست دارم باور کن باور کن
گل تنهاییمو با بوسه تر کن
وقتی میگم دوست دارم باور کن باور کن
گل تنهاییمو با بوسه تر کن
بیصدا گمگشته در طوفان فریادم
همچو اشک از چشم این دنیا افتادم
روزو شبها تازنده ام عاشقم عاشقم
صدای آوازم بیتو میمیرم
روزو شبها تازنده ام عاشقم عاشقم
صدای آوازم بیتو میمیرم
بیصدا گمگشته در طوفان فریادم
همچو اشک از چشم این دنیا افتادم
رفتیو بارفتن تو عزیزم عزیزم
دنیای من تیره قلبم لرزون شد
رفتیو بارفتن تو عزیزم عزیزم
دنیای من تیره قلبم لرزون شد

بیصدا گمگشته در طوفان فریادم
همچو اشک از چشم این دنیا افتادم
بیصدا گمگشته در طوفان فریادم
همچو اشک از چشم این دنیا افتادم
بیصدا گمگشته در طوفان فریادم
همچو اشک از چشم این دنیا افتادم

+ نوشته شده توسط بابک در شنبه سی ام تیر 1386 و ساعت 9:6 |
چشمی راکه با ان می بینید ولی خیلی بی اهمیت  ازروی ان میگذرید

بقیه در ادامه مطلب


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط بابک در شنبه سی ام تیر 1386 و ساعت 9:3 |
حل چند شبهه: 1- اگر خداي متعال، انبياء را از ارتكاب گناهان مصون داشته، در اين صورت استحقاق پاداشي براي انجام وظيفه و اجتناب از گناهان نخواهند داشت. پاسخ: معصوم بودن به معناي مجبور بودن بر انجام وظايف و ترك گناهان نيست. و خدا را عاصم و حافظ دانستن براي معصومين نيز به معناي نفي استناد كارهاي اختياري به خود ايشان نمي‌باشد. زيرا، اراده‌ي الهي در طول اراده‌ي انسان است نه در عرض آن و نه به عنوان جانشيني براي ارادة وي. اما، عنايت خاص الهي نسبت به معصومين، مسئوليت ايشان را سنگين‌تر مي كند و هم چنانكه پاداش كاريشان افزايش مي يابد كيفر مخالفت را نيز افزايش مي‌دهد. 2- معصومين علیه‌السلام در دعاها و مناجاتها، خودشان را گنهكار مي‌دانسته‌اند و از گناهانشان استغفار مي‌كرده‌اند. پس، چگونه معصوم به شمار مي روند؟ پاسخ: معصومين براي خودشان وظايفي فوق وظايف ديگران قائل بودند و هر گونه توجهي به غير معبود را گناهي عظيم مي‌شمردند لذا در مقام استغفار بر مي‌آمدند. منظور از عصمت انبياء، مصونيت ايشان از مخالفت با تكاليف الزامي و از ارتكاب محرمات فقهي است. 3- يكي از استدلالات قراني براي عصمت انبياء اين است كه ايشان از «مخلصين» هستند و شيطان را طمعي در آنان نيست. پاسخ: در هيچ يك از اين آيات، تصرفي كه موجب مخالفت انبياءعلیه‌السلام با تكاليف الزامي شود. به شيطان نسبت داده نشده است. 4- در قرآن كريم نسبت دروغ به بعضي از انبياءعلیه‌السلام داده شده است از جمله در آيه‌ي 89 از سوره‌ي صافات از قول حضرت ابراهيمعلیه‌السلام مي فرمايد: «فقان اني سقيم» در حاليكه مريض نبود و در آيه‌ي 63 از سوره‌ي انبياء از قول آن حضرت مي فرمايد: در حاليكه خودش بتها را شكسته بود. پاسخ: اينگونه سخنان كه به حساب بعضي از روايات از روي «توبه» گفته شده به خاطر مصالح مهمتري بوده است و چنين دروغهايي گناه و مخالفت با عصمت نيست. 5- قرآن كريم در داستان ازدواج پيامبر اكرم صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم باهمسر مطلقه‌ي زيد «پسرخوانده‌ي آن حضرت» مي‌فرمايد: و تخشي الناس و الله احق تخشاه چگونه چنين تعبيري با مقام عصمت، سازگار است. پاسخ: پيامبر اكرمصلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم بيم آن داشتند كه مردم در اثر ضعف ايمان، اين اقدام را كه به دستور خداي متعال و براي شكستن يكي از سنت‌هاي غلط جاهليت انجام مي‌گرفت حمل بر تمايل شخصي آن حضرت كنند و موجب ارتداد ايشان از دين شود.
+ نوشته شده توسط بابک در شنبه سی ام تیر 1386 و ساعت 8:54 |

طبق تخمين‌های گلد هزينه‌های از دست دادن اطلاعات موارد زير را در بر می‌گيرند:

35 دلار برای هر مشتری كه اطلاعات شخصی‌اش به سرقت رفته، هزينه سرويس‌های محافظت از ديتای شخصی كه شركت برای مشتريان خود فراهم می‌سازد و احتمال از دست دادن محبوبيت و اعتبار شركت از نظر عموم به همين ترتيب هزينه فوق به سرعت افزايش می‌يابد.

در ضمن به سرقت رفتن بعضی اطلاعات حياتی ممكن است به عنوان نقض قوانينی همچون Health Insurance Portability ، Sarbanes Oxley Act و Accountability Act (HIPAA  محسوب شود و جريمه‌هايی از نوع جريمه مالی تا زندان برای مديران اجرايی در نظر گرفته شود. تاكنون هيچكدام از اين وقايع و سرقت‌ها در ابزارهای دستی موبايل ديده نشده اما احتمال وقوع آن در حال افزايش است. دو دليل عمده در حوزه ابزارهای دستی و تلفن‌های هوشمند پيشگويی گلد را محتمل می‌سازد:

با افزايش آگاهی و دانش كاركنان و كارفرمايان استفاده از تلفن‌های هوشمند رواج می‌يابد. افزايش تعداد شركت‌ها، به ويژه در Global 2000 شرايطی را برای استفاده از ابزارهای دستی در داخل و خارج از دفتر برای كاركنان و مديران اجرايی فراهم می‌سازد و د رضمن اتصال به دستگاه‌هايی كه افراد برای استفاده شخصی خود خريداری می‌كنند را مورد پشتيبانی قرار می‌دهد.

در حاليكه اولين تمركز استفاده mobile computing دستيابی ايميل است، افزايش تعداد شركت‌ها امكان دسترسی به ديتا در برنامه‌های شركتی مهمی چون سيستم‌های مالی، CRM و ERP را افزايش می‌دهد.

مديران اجرايی احتمالا گاهی لپ‌تاپ‌های حاوی اطلاعات مهم را با خود از دفتر بيرون  می‌برند اما ابزارهای موبايل آنها هميشه و همه جا با آنها خواهند بود. اين دستگاه‌ها بسيار سريع و آسان مورد سرقت قرار می‌گيرند. مثلا امكان جا گذاشتن آنها در يك محل و يا به سرقت رفتن آنها از جيب اشخاص بسيار زياد است. گلد توصيه می‌كند كه شركت‌ها با در پيش گرفتن مجموعه‌ای از راه حل‌ها احتمال خطر در حوزه لپ‌تاپ‌ها و دستگاه‌های موبايل كوچكتر را كاهش دهند:

1- كاربران را در زمينه اهميت امنيت و روش‌های محافظت از دستگاه‌های موبايل و لپ‌تاپ هايشان آموزش دهند.

2- از فعال بودن حفاظت اسم رمز برای تمامی دستگاه‌های موبايل اطمينان حاصل نمايند. اكثر دستگاه‌ها به همراه حفاظت اسم رمز داخلی عرضه می‌شوند. در ضمن امكان افزودن سطوح بالاتری از امنيت دستيابی از طريق برنامه‌های جانبی فراهم می‌باشد.

3- يك سيستم مديريت موبايل كه سياست‌های امنيت ديتای معقولانه‌ای را بر روی وسيع‌ترين برد دستگاه‌های بی‌سيم موبايل اعمال می‌كند، نصب نماييد.

4- مشخص نماييد كدام فايل‌ها می‌توانند و كدام فايل‌ها نمی‌توانند دانلود شوئد، كدام كاربر بايد فايل‌ها را دانلود كنند. اين قوانين را به منظور حفاظت اطلاعات مهم  شركت از طريق هر نوع وسيله قابل دسترس از جمله قفل پورت اعمال نماييد.

5- فايل‌های شخصی يا كل محتوای دستگاه موبايل را بسته به نيازهای امنيتی شركت، هم برای ارسال و هم برای ذخيره‌سازی اطلاعات حساس روی دستگاه‌های موبايل، رمزگذاری كنيد.

6- برای حصول اطمينان از امنيت ارسال، استانداردهای امنيتی اتصال / VPN را برای تمامی ارسال‌ها به دستگاه‌های موبايل اعمال نماييد.

7- برنامه‌های حفاظت فايروال و حفاظت در برابر ويروس را در تمامی دستگاه‌های موبايل نصب نموده و آنها را از طريق دانلود از يك سرور مركزی به روزرسانی كنيد.

8- عملكردهای Kill و Lockdown دستگاه را فعال سازيد تا اگر به طور مثال دستگاه برای 24 يا 48 ساعت به شبكه شركت و صل نشود يا بعد از مفقود شدن برای اتصال تلاش نمايد ديتا به طور اتوماتيك از حافظه پاك شود.

9- استفاده از دستگاه به منظور دستيابی به هر نوع ديتا كه در قوانين شركت به عنوان ديتای آسيب‌پذير تعريف شده را ثبت نماييد. (به عنوان مثال، مسائل مالی شركت، نتايج تحقيقات و اطلاعات مشتری) جنبه مثبت قضيه اين است كه امروزه راه‌كارهايی برای ابزارهای دستی PalmOS ،Windows Mobile و Blackberry در دسترس می‌باشد. گلد نيز محصولاتی را از Credant Technologies، Sybase و PointSec Mobile Technologies معرفی كرده است.

دو شركت Riva Networks و Trust Digital راه‌كارهای امنيتی برای دستگاه‌های پالم را در كنفرانس FOSE معرفی كردند. در ضمن Teallock از Tealpoint Software برای حفاظت اسم رمز پالم سطح نرم افزار در نظر گرفته شده و ويرايش فراگير آن به همراه كنترل‌های متمركز برای دستگاه‌های موبايل در دسترس می‌باشد.

بنا به اظهارات گلد هيچيك از اين راه‌كارها كامل نيستند اما همين مقدار حفاظت نيز بهتر از هيچ است. گلد می‌گويد، توصيه من اين است كه سرويس گيرنده‌ها تا 12 ماه آينده حتما كاری در اين مورد انجام دهند بهتر است برای شروع از فايروال شخصی و ضدويروس برای حفاظت در برابر ويروس‌هايی كه احتمالا تا آن زمان ظاهر خواهند شد، استفاده نمايند. در ضمن حداقل برنامه جلوگيری از دستيابی را بر روی تمامی دستگاه‌هايی كه امكان دسترسی به اطلاعات حساس را دارند، نصب نمايند.

 

+ نوشته شده توسط بابک در شنبه سی ام تیر 1386 و ساعت 7:48 |
در قسمت Setup سيستم گزينه اي وجود دارد به همين منظور . براي ورود به Setup در زمان بوت سيستم كليد Del (يا كليد ديگري را كه روي صفحه مي نويسد) فشار داده و پس از ورود به سيستم به گزينهPower Managment برويد در اين قسمت معمولا گزينه اي براي Power On Keyboard يا مشابه وجود دارد كه در صورت تنظيم آن ميتوانيد سيستم را از طريق كيبورد روشن كنيد.
+ نوشته شده توسط بابک در شنبه سی ام تیر 1386 و ساعت 7:46 |
تنهاترین من مادرم

Do you know What 'MOTHER' mean

 

M... is for the million things she gave me,

O... means only that she's growing old,

T... is for the tears she shed to save me,

H... is for her heart of purest gold;

E... is for her eyes, with love-light shining,

R... means right, and right she'll always be.

 

 

Put them all together, they spell "MOTHER,"

A word that means the world to me

+ نوشته شده توسط بابک در چهارشنبه بیست و هفتم تیر 1386 و ساعت 8:18 |

يک email از طرف خدا ...

 

امروز صبح که از خواب بيدار شدي،نگاهت مي کردم؛و اميدوار بودم که با من حرف بزني،حتي براي چند کلمه،نظرم را بپرسي يا براي اتفاق

خوبي که ديروز در زندگي ات افتاد،از من تشکر کني.اما متوجه شدم که خيلي مشغولي،مشغول انتخاب لباسي که مي خواستي بپوشي.

وقتي داشتي اين طرف و آن طرف مي دويدي تا حاضر شوي فکر مي کردم چند دقيقه اي وقت داري که بايستي و به من بگويي:سلام؛اما

تو خيلي مشغول بودي.يک بار مجبور شدي منتظر بشوي و براي مدت يک ربع کاري نداشتي جز آنکه روي يک صندلي بنشيني. بعد ديدمت

که از جا پريدي.خيال کردم مي خواهي با من صحبت کني؛اما به طرف تلفن دويدي و در عوض به دوستت تلفن کردي تا از آخرين شايعات

ا خبر شوي. تمام روز با صبوري منتظر بودم.با اونهمه کارهاي مختلف گمان مي کنم که اصلاً وقت نداشتي با من حرف بزني.متوجه شدم

قبل از نهار هي دور و برت را نگاه مي کني،شايد چون خجالت مي کشيدي که با من حرف بزني،سرت را به سوي من خم نکردي. تو به

خانه رفتي و به نظر مي رسيد که هنوز خيلي کارها براي انجام دادن داري.بعد از انجام دادن چند کار،تلويزيون را روشن کردي.نمي دانم

تلويزيون را دوست داري يا نه؟ در آن چيزهاي زيادي نشان مي دهند و تو هر روز مدت زيادي از روزت را جلوي آن مي گذراني؛ در حالي که

درباره هيچ چيز فکر نمي کني و فقط از برنامه هايش لذت مي بري...باز هم صبورانه انتظارت را کشيدم و تو در حالي که تلويزيون را نگاه

مي کردي،شام خوردي؛ و باز هم با من صحبت نکردي. موقع خواب...،فکر مي کنم خيلي خسته بودي. بعد از آن که به اعضاي خوانواده ات

شب به خير گفتي ، به رختخواب رفتي و فوراً به خواب رفتي.اشکالي ندارد.احتمالاً متوجه نشدي که من هميشه در کنارت و براي کمک به

تو آماده ام. من صبورم،بيش از آنچه تو فکرش را مي کني.حتي دلم مي خواهد يادت بدهم که تو چطور با ديگران صبور باشي.من آنقدر دوستت

 دارم که هر روز منتظرت هستم.منتظر يک سر تکان دادن،دعا،فکر،يا گوشه اي از قلبت که متشکر باشد. خيلي سخت است که يک مکالمه

يک طرفه داشته باشي.خوب،من باز هم منتظرت هستم؛سراسر پر از عشق تو...به اميد آنکه شايد امروز کمي هم به من وقت بدهي.

آيا وقت داري که اين را براي کس ديگري هم بفرستي؟ اگر نه،عيبي ندارد،مي فهمم و هنوز هم دوستت دارم. روز خوبي داشته باشي...

 

دوست و دوستدارت:خدا

+ نوشته شده توسط بابک در سه شنبه بیست و ششم تیر 1386 و ساعت 8:37 |
در یکی از روز های تابستان در یکی از دفاتر مشغول به کار بودم من همیشه زودتر از همه در دفتر را باز می کردم در یکی از ان روز ها دو سه نفری مشتری داخل دفتر نشسته بودند در همین حین زنبور بازی گوشی داختل دفتر شد ومشتری هارو بازی می داد من با یک روزنامه به زنبور زدم وبه خیالم این که زنبور بیرون رفته مشغول کار هایم شدم که ناگهان صدای جیغ داد یکی از مشتریانم که داد می زد سوختم  سوختم بلند سریع خودم رو به اون رسوندم دیدم بله موقع زدن زنبور از پشت داخل بدن اون اقا افتاده وتا توانسته از خجالت اون اقا در اومدم من بایک تکه کاغذ زنبوررا بیرون اوردم وقتی اون اقا متوجه شد قضیه از چه قراره  حسابی من رو شرمنده کرد وتامدتها طنز بر بچ الوات شده بود

تپش

+ نوشته شده توسط بابک در دوشنبه بیست و پنجم تیر 1386 و ساعت 9:43 |

مژه‌‌ها چکار می‌کنند؟


همشهری آنلاین:مژه‌ها از چشم‌ها در مقابل اجسام خارجی محافظت و به عنوان حسگرهایی عمل می‌کنند که مغز را آگاه می‌کنند که یک ضربه بالقوه قریب‌الوقوع است.
تماس با این حسگرها می‌تواند واکنش غیرارادی بسته‌شدن پلک را تحریک کند.
حدود یک دهه است که جراحی پیوند مژه در اختیار قرار گرفته است که می‌تواند به مصدومان سوختگی و افرادی که دچار عارضه "ماداروسیس" (Madarosis) – فقدان ابروها و مژه‌ها- هستند، کمک کند.
اما اخیرا این عمل جراحی صرفا برای زیباتر شدن در میان زنان رواج پیدا کرده است.
مژه‌ها در برخی از گونه‌های جانوری نقش بسیار مهمتری دارد. شتر مسابقه عربی دو ردیف مژه دراز و درهم‌فرورفته دارد که چشم‌هایش را در برابر شن‌های صحرا محافظت می‌کند.

+ نوشته شده توسط بابک در دوشنبه بیست و پنجم تیر 1386 و ساعت 9:2 |
روشن کردن کتری اب جوش با ارسال SMS 

با ارسال SMS كتري آب جوش منزلتان را روشن كنيد
دوشنبه 18 مهر ماه 1384 18:21
جام جم آنلاین: دانشمندان يك نوع كتري اختراع كرده اند كه با دريافت پيام كوتاه يا SMS روشن مي شود و آب را به جوش مي آورد.
به گزارش آنانوا ، با اين كتري شخص مي تواند در راه رسيدن به خانه كتري را روشن كند تا هم زمان با ورود او آب جوش براي درست كردن چاي يا قهوه آماده باشد.
يا حتي شخص مي تواند زمانيكه روي مبل خانه اش لم داده و تلويزيون تماشا مي كند با ارسال SMS به كتري به او دستور جوش آوردن آب را بدهد.
در اين حالت فرد كافي است با استفاده از تلفن همراه براي كتري خود اين پيام را بفرستد: «روش شو» اين كتري كه «هر وقت شما بخواهيد آماده است» نام گرفته ، داراي يك گيرنده راديويي است كه با شماره موبايل فرد برنامه ريزي شده و از آن فرمان مي گيرد.
اين كتري نقره اي و سياه همچنين داراي يك مدار و چند رديف اهرم الكتريكي است.

اين ماشين فوق العاده پيشرفته از ماه ژانويه سال آينده به بازار عرضه مي شود.

+ نوشته شده توسط بابک در دوشنبه بیست و پنجم تیر 1386 و ساعت 8:53 |
دانشمندان راز استحكام تار عنكبوت را كشف كردند  


خانواده سبز-مهندسان در ماساچوست مشغول بررسي نحوه توليد تارهايي مشابه به تارهاي عنكبوت هستند.
به گزارش سرويس «علمي» خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، محققان مؤسسه فناوري ماساچوست (MIT) اعلام كردند كه به روشي براي توليد رشته‌هاي محكم و كشساني شبيه به تار عنكبوت دست پيدا كرده‌اند.
به گفته اين محققان، اين رشته‌ها موسوم به نانو كامپوزيت‌هاي پليمريك در توليد ابزار زيست پزشكي، براي محكم كردن بسته‌بنديها و يا توليد رشته‌هاي مقاوم در برابر پارگي قابل استفاده هستند.
پروفسور كارت مك كينلي در اين باره اظهار داشت: دانشمندان به راز تار عنكبوت پي برده و دريافته‌اند كه راز استحكام اين تارها در ترتيب استحكام نانو كريستالهاي تار در حين توليد شدن است.

وي خاطرنشان كرد: اگر شما به دقت به ساختار تار عنكبوت نگاه كنيد در مي‌يابيد كه مملو از شمار زيادي از كريستال‌هاي بسيار كوچك است، اين ساختار بسيار مستحكم است.

+ نوشته شده توسط بابک در دوشنبه بیست و پنجم تیر 1386 و ساعت 8:47 |
اولین گوسفند جهان با ارگان نیمه انسانی


ایسکانیوز- یک دانشمندان ایرانی توانست اولین گوسفند جهان را که دارای ارگانهای نیمه انسانی است، تولید کند.
به گزارش روز سه شنبه گروه علمی فرهنگی ایسکانیوز به نقل از روزنامه "نیو استریتز تایمز" چاپ مالزی، این گوسفند که دارای ‪ ۱۵‬درصد سلولهای انسانی و ‪ ۸۵‬درصد سلولهای حیوانی است دورنمای پیوند اعضا از طریق حیوانات را یک قدم به واقعیت نزدیک تر کرد.
بر اساس این گزارش، پروفسور " حمید زنجانی" از دانشگاه "نوادا" برای تکمیل این روش که شامل تزریق سلولهای انسانی بالغ به جنین گوسفند است، هفت سال زمان و حدود ‪ ۵‬میلیون پوند صرف کرد.
این روش امید به استفاده از پیوند خودی را از طریق یک پایه حیوانی افزایش داده است.
طبق این روش، در ابتدا سلولهای بنیادی انسانی از مغز استخوان فرد نیازمند به پیوند، استخراج خواهد شد و سپس این سلولها به حفره شکمی یک جنین گوسفند تزریق می شود.

پس از دو ماه با بدنیا آمدن بره ، این موجود دارای ارگانهایی مثل قلب، کبد، ریه و مغزی است که نیمه انسانی بوده و می‌توان از آنها برای پیوند به‌دهنده اولیه سلولهای بنیادی استفاده کرد.
در حال حاضر بیش از هفت هزار بیمار در انگلیس در انتظار پیوند عضو هستند و انتظار می‌رود حدود دو سوم آنها قبل از اخذ پیوند فوت شوند.

+ نوشته شده توسط بابک در دوشنبه بیست و پنجم تیر 1386 و ساعت 8:44 |

آخرین مطالب سایت

استفاده از گیاهان برای تولید واکسن [ April 15, 2007 ]


جام جم آنلاين: دانشمندان می گویند با استفاده از گیاهان مهندسی ژنتیکی شده پروتئینی راتولید کرده اند که به آنها کمک می کند واکسن موثر و بی خطری را برعلیه ویروس آبله تولید کرده اند.

به گفته سرپرست این تحقیق دکتر هیلاری کوپروسکی از آنجا که این پروتئین فقط بر علیه آبله در موش ارزیابی شده یافته ها در مراحل اولیه هستند و تولید واکسن آبله در گیاهان طی 10 سال میسر خواهد شد.

بیش از سه دهه قبل پزشکان و دانشمندان با در اختیار داشتن یک واکسن بیماری آبله را در جهان ریشه کن کردند. اما ویروس آبله در آزمایشگاههای تحقیقاتی هنوز هم وجود دارد و یک ابزار خطرناک بیوتروریسم بشمار می رود.

اما واکسن آبله کیفیت لازم راندارد. این واکسن حاوی شکل ضعیف شده ویروس آبله است و درنتیجه برخی افراد بویژه آنها که سیستم ایمنی ضعیفی دارند پس از واکسیناسیون بیمار شده و جان خود را از دست می دهند.
واکسن موجود در دهه 1800 ساخته شده و یکی از خطرناک ترین واکسن هایی است که تاکنون برای جمعیت انسانی بکار رفته است. خطرات آن برای جهانی که از حدود 1970 مورد آبله ای به خود ندیده مشکل ساز تر خواهد بود.
بنابراین اگر قرار باشد مردم جهان بر علیه این بیماری واکسینه شوند واکسن جدیدی مورد نیاز است.
به گزارش مدلاین پلاس کوپراوسکی و همکارانش توانستند با دستکاری ژنتیکی گیاهان توتون و کاهو پروتئینی را تولید کنند که می توان از آن به عنوان واکسن استفاده کرد. این پروتئین در برابر عفونت موش آزمایشگاهی با ویروس آبله اثر حفاظت بخش داشت. به گفته دکتر کوپراوسکی استفاده از گیاهان در مقایسه با سایر روشهای تولید واکسن مزایای زیادی دارد. یکی از این مزایا این است که شاید بتوان چنین واکسنهایی را به جای تزریق به صورت خوراکی یا از راه بینی استفاده کرد.
به هرحال اقدام به تولید این واکسن در حال حاضر با مشکلات زیادی روبروست بویژه اینکه برخی محققان نیازی برای تولید واکسن بر علیه بیماری آبله احساس نمی کنند. از طرفی برخی معتقدند تست چنین واکسن گیاهی درانسان ها به دلیل احتمال قرار دادن افراد در معرض خطر بیماری بطور کامل امکان پذیر نیست.

+ نوشته شده توسط بابک در دوشنبه بیست و پنجم تیر 1386 و ساعت 8:42 |

سولات پایه ی دوم راهنمایی (علوم تجربی)

1- به سوالات زیر پاسخ کوتاه بدهید.

  - وسیله ای که انرژی گرمایی را به انرژی مکانیکی تبدیل می کند؟

  - دو قسمت از بدن که فقط یک لایه سلول دارند؟

  - از سوختن مواد سوختنی دو ترکیب بوجود می آید . آنها را نام ببرید؟

  - مهم ترین عامل هوازدگی فیزکی سنگها را نام ببرید؟

  - بیشترین قسمت ترکیب شیمیایی نفت شامل چه موادی است؟

۲- چرا لوله های پشت یخچال به رنگ تیره  ولی رادیاتور و شوفاژ به رنگ نقره ای است؟

+ نوشته شده توسط بابک در یکشنبه بیست و چهارم تیر 1386 و ساعت 13:55 |

میدونی وقتی خدا داشت بدرقه ات می کرد بهت چی گفت ؟جایی که میری مردمی داره که می شکننت نکنه غصه بخوری من همه جا باهاتم . تو تنها نیستی . توکوله بارت عشق میزارم که بگذری، قلب میزارم که جا بدی، اشک میدم که همراهیت کنه، ومرگ که بدونی برمیگردی پیشم

 

گفتم زندگي چند بخش است؟؟ گفت:: دو بخش گفتم كدامند؟؟ گفت : كودكي، پيري گفتم: پس جواني چه شد؟؟ گفت با عشق ساخت، با بي وفايي سوخت، با جدايي مرد

 

 

آرزویم این است: نتراوداشک درچشم توهرگز مگرباشوق زیاد‌ نرودلبخندازعمق نگاهت هرگز وبه اندازه هر روزتوعاشق باشی عاشق آن که تورا می خواهد وبه لبخندتوازخویش رهامی گردد وتورادوست بداردبه همان اندازه که تودلت می خواهد

 

رفتی ای ورفتنت باورندارم من هنوز مانده ام تنها به یادت می رسانم شب به روز هرکجاهستی دلت سبز آرزویت سبز تر ابرچشمم گرببارد خاک کویت سبزتر رفتی ای اماخیالت رانبردی نازنین من تورادارم کنارم قانعم تنها به این می رسدروزی که مرگ عشق راباورکنی می رسدروزی که بی من لحظه هاراسرکنی می رسدروزی که تنهادرکنارعکس من شعرهای کهنه ام راموبه موازبرکنی

 

عشق ایستادن زیر باران و خیس شدن باهم نیست عشق آن است که یکی برای دیگری چتری شود و او هیچوقت نفهمد که چرا خیس نشد . . . به امید عشق های واقعی

 

نون و پنير و گتدم يادت تو قلبه من موند... نون و پنير و فندق لبت هميشه خندون... نون و پنير و رامک !جيگر عيدت مبارک.اميد وارم ساله خوبي داشته باشي Yاميدوارم سال جديد رو با هفت سيني از : سلامت 2)سربلندي3)سرور4)سرسبزي5)صميميت6)سرخوشي7)سعادت شروع کني با آرزوي 12 ماه شادي ..52هفته خنده....365روز

+ نوشته شده توسط بابک در یکشنبه بیست و چهارم تیر 1386 و ساعت 10:49 |

بِسْمِ اللهِ الْرَحْمنِ الْرَّحیمْ
قالَ رسولُ الله - صلی الله علیه وآله وسلم -: اِنّی تارکٌ فیکُمُ الثَقلَیْنِ کتابَ اللهِ و عترتی  اهلَ بیتی فإِنَّهُما لَنْ یَفْتَرِقا حَتّی یَرِدَا عَلَیَّ الْحَوضَ
الحمدُلله وسُبحانَکَ؛ اللّهُمَّ صل‌علی محمدٍ وآلهِ مظاهر جمالِک وجلالِک و خزائنِ اسرارِ کتابِکَ الذی تجلّی فیه الأَحدیّةُ بِجمیعِ اسمائکَ حَتّی المُسْتَأْثَرِ منها الّذی لایَعْلَمُهُ غَیُرک؛ و اللَّعنُ علی ظالِمیهم اصلِ الشَجَرةِ الخَبیثة.


و بعد، اینجانب مناسب می‌دانم که شمه ای کوتاه و قاصر در باب «ثقلین» تذکر دهم؛ نه از حیث مقامات غیبی ومعنوی وعرفانی،  که قلم مثل منی عاجز است از جسارت در مرتبه‌ای که عرفان آن برتمام دایرة وجود، از ملک تا ملکوت اعلی و ازآنجا تا لاهوت و آنچه درفهم من و تو ناید، سنگین و تحمل آن فوق طاقت، اگر نگویم ممتنع است؛ و نه از آنچه بربشریت گذشته است، از مهجور بودن از حقایق مقام والای «ثقل اکبر» و«ثقل کبیر» که از هرچیز اکبر است جز ثقل اکبر که اکبر مطلق است؛ و نه از آنچه گذشته است براین دو ثقل از دشمنان خدا و طاغوتیان بازیگر که شمارش آن برای مثل منی میسر نیست با قصور اطلاع و وقت محدود؛ بلکه مناسب دیدم اشاره‌ای گذرا و بسیار کوتاه ازآنچه براین دو ثقل گذشته است بنمایم.
شاید جملة لَنْ یَفْتَرِقا حتّی یَرِدا عَلَیَّ الْحوَض اشاره باشد بر اینکه بعد از وجود مقدس رسول الله ـ صلی الله علیه و آله وسلم ـ هرچه بر یکی از این دو گذشته است بردیگری گذشته است و مهجوریت هر یک مهجوریت دیگری است، تا آنگاه که این دو مهجور بر رسول خدا در «حوض» وارد شوند. و آیا این «حوض» مقام اتصال کثرت به وحدت است و اضمحلال قطرات در دریا است، یا چیز دیگر که به عقل و عرفان بشر راهی ندارد. و باید گفت آن ستمی که از طاغوتیان بر این دو ودیعة رسول اکرم ـ صلی الله علیه و آله و سلم ـ گذشته، بر امت مسلمان بلکه بر بشریت گذشته است که قلم از آن عاجز است.
 و ذکر این نکته لازم است که حدیث «ثقلین» متواتر بین جمیع مسلمین است و ] در[ کتب اهل سنت از «صحاح ششگانه» تا کتب دیگر آنان، با الفاظ مختلفه و موارد مکرره از پیغمبر اکرم ـ صلی الله علیه و‌آله وسلم ـ به طور متواتر نقل شده است. و این حدیث شریف حجت قاطع است برجمیع بشر بویژه مسلمانان مذاهب مختلف؛ و باید همة مسلمانان که حجت بر آنان تمام است جوابگوی آن باشند؛ و اگرعذری برای جاهلان بی‌خبر باشد برای علمای مذاهب نیست .
اکنون ببینیم چه گذشته است بر کتاب خدا، این ودیعة الهی و ماترک پیامبر اسلام ـ صلی الله علیه و آله و سلم ـ مسائل أسف‌انگیزی که باید برای آن خون گریه کرد، پس از شهادت حضرت علی (ع) شروع شد. خودخواهان و طاغوتیان، قرآن کریم را وسیله‌ای کردند برای حکومتهای ضد قرآنی؛ و مفسران حقیقی قرآن و آشنایان به حقایق را که سراسر قرآن را از پیامبر اکرم ـ صلی الله علیه وآله وسلم ـ  دریافت کرده بودند و ندای اِنّی تارکٌ فیکُمُ الثقلان در گوششان بود با بهانه‌های مختلف وتوطئه‌های از پیش تهیه شده، آنان راعقب زده و با قرآن، ‌در حقیقت قرآن را ـ که برای بشریت تا ورود به حوض بزرگترین دستور زندگانی مادی ومعنوی بود و است ـ از صحنه خارج کردند؛ و برحکومت عدل الهی ـ که یکی از آرمانهای این کتاب مقدس بوده و هست ـ خط بطلان کشیدند و انحراف از دین خدا وکتاب و سنت الهی را پایه گذاری کردند، تا کار به جایی رسید که قلم از شرح آن شرمسار است.
و هرچه این بنیان کج به جلو آمد کجیها و انحرافها افزون شد تا آنجا که قرآن کریم را که برای رشد جهانیان و نقطة جمع همة مسلمانان بلکه عائلة بشری، ازمقام شامخ احدیت به کشف تام محمدی (ص) تنزل کرد که بشریت را به آنچه باید برسند،‌ برساند و این ولیدة «علم الاسماء» را از شرّ شیاطین و طاغوتها رها سازد و جهان را به قسط وعدل رساند و حکومت را به دست اولیاء الله، معصومین ـ علیهم صلوات الاولین والآخرین ـ بسپارد تا آنان به هر که صلاح بشریت است بسپارند ـ چنان از صحنه خارج نمودند که گویی نقشی برای هدایت ندارد و کار به جایی رسید که نقش قرآن به دست حکومتهای جائر و آخوندهای خبیثِ بدتر از طاغوتیان وسیله‌ای برای اقامة جور و فساد و توجیه ستمگران ومعاندان حق تعالی شد. و مع‌الأسف به دست دشمنان توطئه‌گر و دوستان جاهل، قرآن این کتاب سرنوشت  ساز، نقشی جز در گورستانها و مجالس مردگان نداشت و ندارد و آنکه باید وسیلة جمع مسلمانان و بشریت وکتاب زندگی آنان باشد، وسیلة تفرقه و اختلاف گردید و یا بکلی از صحنه خارج شد، که دیدیم اگر کسی دم از حکومت اسلامی برمی‌آورد و از سیاست، که نقش بزرگ اسلام و رسول بزرگوار ـ صلی الله علیه و آله وسلم ـ و قرآن و سنت مشحون آن است، سخن می‌گفت گویی بزرگترین معصیت را مرتکب شده؛ و کلمة «آخوند سیاسی» موازن با آخوند بی‌دین شده بود و اکنون نیز هست.
و اخیراً قدرتهای شیطانی بزرگ به وسیلة حکومتهای منحرفِ خارج از تعلیمات اسلامی، که خود را به دروغ به اسلام بسته‌اند، برای محو قرآن و تثبیت مقاصد شیطانی ابرقدرتها قرآن را با خط زیبا طبع می‌کنند و به اطراف می‌فرستند و با این حیلة شیطانی قرآن را از صحنه خارج می‌کنند. ما همه دیدیم قرآنی را که محمدرضاخان پهلوی طبع کرد و عده‌ای را اغفال کرد و بعض آخوندهای بیخبر از مقاصد اسلامی هم مداح او بودند. و می‌بینیم که ملک فهد هر سال مقدار زیادی از ثروتهای بی‌پایان مردم را صرف طبع قرآن کریم و محالّ تبلیغاتِ مذهبِ ضد قرآنی می‌کند و وهابیت، این مذهب سراپا بی اساس و خرافاتی را ترویج می‌کند؛ و مردم و ملتهای غافل را سوق به سوی ابرقدرتها می‌دهد و از اسلام عزیز و قرآن کریم برای هدم اسلام و قرآن بهره‌برداری می‌کند.
ما مفتخریم و ملت عزیز سرتاپا متعهد به اسلام و قرآن مفتخر است که پیرو مذهبی است که می‌خواهد حقایق قرآنی، که سراسر آن از وحدت بین مسلمین بلکه بشریت دم می‌زند، ‌از مقبره‌ها و گورستانها نجات داده و به عنوان بزرگترین نسخة نجات دهندة بشر از جمیع قیودی که بر پای و دست و قلب و عقل او پیچیده است و او را به سوی فنا و نیستی و بردگی و بندگی طاغوتیان می‌کشاند نجات دهد.
و ما مفتخریم که پیرو مذهبی هستیم که رسول خدا مؤسس آن به امر خداوند تعالی بوده، و امیرالمؤمنین علی بن‌ ابیطالب، این بندة رها شده از تمام قیود، مأمور رها کردن بشر از تمام اغلال و بردگیها است .
ما مفتخریم که کتاب نهج‌البلاغه که بعد از قرآن بزرگترین دستور زندگی مادی و معنوی و بالاترین کتاب رهایی‌بخش بشر است و دستورات معنوی و حکومتی آن بالاترین راه نجات است، از امام معصوم ما است.
ما مفتخریم که ائمه معصومین، از علی بن ابیطالب گرفته تا منجی بشر حضرت مهدی صاحب زمان ـ علیهم آلاف التحیات و السلام ـ که به قدرت خداوند قادر، زنده و ناظر امور است ائمة ما هستند. 
ما مفتخریم که ادعیة حیاتبخش که او را «قرآن صاعد» می‌خوانند از ائمة معصومین ما است. ما به «مناجات شعبانیة» امامان و «دعای عرفات» حسین بن علی ـ علیهماالسلام ـ و «صحیفة سجادیه» این زبور آل محمد و «صحیفة فاطمیه» که کتاب الهام شده از جانب خداوند تعالی  به زهرای مرضیه است از ما است.
ما مفتخریم که «باقرالعلوم» بالاترین شخصیت تاریخ است و کسی جز خدای تعالی و رسول ـ صلی الله‌علیه و آله  ـ و ائمة معصومین ـ علیهم السلام ـ مقام او را درک نکرده و نتوانند درک کرد، ‌از ما است.
و ما مفتخریم که مذهب ما «جعفری» است که فقه ما که دریای بی‌پایان است، یکی از آثار اوست. و ما مفتخریم که به همة ائمة معصومین ـ علیهم صلوات الله ـ و متعهد به پیروی آنانیم.
ما مفتخریم که ائمة معصومین ما ـ صلوات الله و سلامه علیهم ـ در راه تعالی دین اسلام و در راه پیاده کردن قرآن کریم که تشکیل  حکومت عدل یکی از ابعاد آن است، درحبس و تبعید به سر برده و عاقبت در راه  براندازی حکومتهای جائرانه و طاغوتیان زمان خود شهید شدند. وما امروز مفتخریم که می‌خواهیم مقاصد قرآن و سنت را پیاده کنیم و اقشار مختلفة ملت ما در این راه بزرگِ سرنوشت‌ساز سر از پا نشناخته، جان و مال و عزیزان خود را نثار راه خدا می‌کنند.
ما مفتخریم که بانوان و زنان پیر و جوان و خرد و کلان درصحنه‌های فرهنگی و اقتصادی ونظامی حاضر، و همدوش مردان یا بهتر از آنان در راه تعالی اسلام و مقاصد قرآن کریم فعالیت دارند؛ و آنان که توان جنگ دارند، در آموزش نظامی که برای دفاع از اسلام و کشور اسلامی از واجبات مهم است شرکت، و از محرومیتهایی که توطئة دشمنان و نا آشنایی دوستان از احکام اسلام و قرآن بر آنها بلکه بر اسلام و مسلمانان تحمیل نمودند، شجاعانه و متعهدانه خود را رهانده و از قید خرافاتی که دشمنان برای منافع خود به دست نادانان و بعضی آخوندهای بی‌اطلاع از مصالح مسلمین به وجود آورده بودند، خارج نموده‌اند؛ و آنان که توان جنگ ندارند، در خدمت پشت جبهه به نحو ارزشمندی که دل ملت را از شوق وشعف به لرزه درمی‌آورد و دل دشمنان وجاهلان بدتر از دشمنان را از خشم و غضب می‌لرزاند، اشتغال دارند. و ما مکرر دیدیم که زنان بزرگواری زینب‌گونه ـ علیها سلام الله ـ فریاد می‌زنند که فرزندان خود را از دست داده و در راه خدای تعالی و اسلام عزیز از همه چیز خود گذشته و مفتخرند به این امر؛ و می‌دانند آنچه به دست آورده‌اند بالاتر از جنات نعیم است، چه رسد به متاع ناچیز دنیا.
و ملت ما بلکه ملتهای اسلامی و مستضعفان جهان مفتخرند به اینکه دشمنان آنان که دشمنان خدای بزرگ و قرآن کریم و اسلام عزیزند، درندگانی هستند که از هیچ جنایت و خیانتی برای مقاصد شوم جنایتکارانة خود دست نمی‌کشند و برای رسیدن به‌ ریاست و مطامع پست خود دوست و دشمن را نمی‌شناسند. و در رأس آنان امریکا این تروریست بالذات دولتی است که سرتاسر جهان را به آتش کشیده و هم پیمان او صهیونیست جهانی است که برای رسیدن به مطامع خود جنایاتی مرتکب می‌شود که قلمها از نوشتن و زبانها از گفتن آن شرم دارند؛ و خیال ابلهانة «اسرائیل بزرگ»! آنان را به هر جنایتی می‌کشاند. و ملتهای اسلامی و مستضعفان جهان مفتخرند که دشمنان آنها حسین اردنی این جنایت پیشة دوره گرد، وحسن و حسنی مبارک هم‌آخور با اسرائیل جنایتکارند و در راه خدمت به امریکا و اسرائیل از هیچ خیانتی  به ملتهای خود رویگردان نیستند. و ما مفتخریم که دشمن ما صدام عفلقی است که دوست و دشمن او را به جنایتکاری ونقض حقوق بین المللی و حقوق بشر می‌شناسند و همه می‌دانند که خیانتکاریِ او به ملت مظلوم عراق و شیخ نشینان خلیج،‌ کمتر از خیانت به ملت ایران نباشد.
و ما و ملتهای مظلوم دنیا مفتخریم که رسانه‌های گروهی و دستگاههای تبلیغات جهانی، ‌ما و همة مظلومان جهان را به هر جنایت و خیانتی که ابرقدرتهای جنایتکار دستور می‌دهند متهم می کنند. کدام افتخار بالاتر و والاتر از اینکه امریکا با همة ادعاهایش و همة ساز و برگهای جنگی‌اش و آنهمه دولتهای سرسپرده‌اش و به دست داشتن ثروتهای بی پایانِ ملتهای مظلوم عقب افتاده و در دست داشتن تمام رسانه‌های گروهی، در مقابل ملت غیور ایران و کشور حضرت بقیة الله ـ ارواحنا لمقدمه الفداء ـ آنچنان وامانده و رسوا شده است که نمی‌داند به که متوسل شود! و رو به هرکس می‌کند جواب رد می‌شنود! و این نیست جز به مددهای غیبی حضرت باری تعالی ـ جلَّت عظمتُه ـ که ملتها را بویژه ملت ایران اسلامی رابیدار نموده واز ظلمات ستمشاهی به نور اسلام هدایت نموده.
من اکنون به ملتهای شریف ستمدیده و به ملت عزیز ایران توصیه می‌کنم که از این راه مستقیم الهی که نه به شرق ملحد و نه به غربِ ستمگرِ کافر وابسته است، بلکه به صراطی که خداوند به آنها نصیب فرموده است محکم و استوار و متعهد و پایدارً پایبند بوده، و لحظه‌]‌ای‌[ از شکر این نعمت غفلت نکرده و دستهای ناپاک عمال ابرقدرتها، چه عمال خارجی و چه عمال داخلی بدتر از خارجی، تزلزلی در نیت پاک و ارادة آهنین آنان رخنه نکند؛ و بدانند  که هرچه رسانه‌های گروهی عالم و قدرتهای شیطانی غرب و شرق اشتلم می‌زنند دلیل برقدرت الهی آنان است و خداوند بزرگ سزای آنان را هم در این عالم و هم درعوالم دیگر خواهد داد.  «إنَّه ولیُّ النِّعَم وبِیَدِه ملکوتُ کلِّ شیءٍ».
و با کمال جِد و عجز ازملتهای مسلمان می‌خواهم که از ائمة اطهار و فرهنگ سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، نظامی این بزرگ راهنمایان عالم بشریت به طور شایسته و به جان و دل و جانفشانی و نثار عزیزان پیروی کنند. از آن جمله دست از فقه سنتی که بیانگر مکتب رسالت و امامت است و ضامن رشد و عظمت ملتها است، چه احکام اولیه و چه ثانویه که هر دو مکتب فقه‌ اسلامی است، ذره‌ای منحرف نشوند و به وسواس خناسان معاند با حق و مذهب گوش فرا ندهند و بدانند قدمی انحرافی، مقدمة سقوط مذهب و احکام اسلامی و حکومت عدل الهی است. و از آن جمله از نماز جمعه و جماعت که بیانگر سیاسی نماز است هرگز غفلت نکنند، که این نماز جمعه از بزرگترین عنایات حق تعالی بر جمهوری اسلامی ایران است. و از آن جمله مراسم عزاداری ائمة اطهار و بویژه سید مظلومان و سرور شهیدان، حضرت ابی عبدالله الحسین ـ صلوات وافر الهی و انبیا  و ملائکة الله و صلحا بر روح بزرگ حماسی او باد ـ هیچ‌گاه غفلت نکنند. و بدانند آنچه دستور ائمه ـ علیهم السلام ـ برای بزرگداشت این حماسة تاریخی اسلام است و آنچه لعن و نفرین بر ستمگران آل بیت است، تمام فریاد قهرمانانة ملتها است بر سردمداران  ستم‌پیشه در طول تاریخ الی الابد. و می‌دانید که لعن ‌و نفرین و فریاد از بیداد بنی امیه ـلعنة‌ الله‌ علیهم ـ با آنکه آنان منقرض و به جهنم رهسپار شده‌اند، فریاد بر سر ستمگران جهان و زنده نگهداشتن این فریاد ستم‌‌شکن است.
و لازم است در نوحه‌ها و اشعار مرثیه و اشعار ثنای از ائمة حق ـ علیهم سلام الله ـ‌ به طور کوبنده فجایع و ستمگریهای ستمگران هر عصر و مصر یادآوری شود؛ و در این عصر که عصر مظلومیت جهان اسلام به دست امریکا و شوروی و سایر وابستگان به آنان و از آن ‌جمله آل‌سعود، این خائنین به ‌حرم بزرگ الهی _ لعنة الله و ملائکته و رسله علیهم ـ است به طور کوبنده یادآوری و لعن و نفرین شود. و همه باید بدانیم که آنچه موجب وحدت بین مسلمین است این مراسم سیاسی است که حافظ ملّیت مسلمین، بویژه شیعیان ائمة اثنی‌عشر ـ علیهم صلوات الله وسلم ـ ] است[.
و آنچه لازم است تذکر دهم آن است که وصیت سیاسی ـ الهی اینجانب اختصاص به ملت عظیم‌الشأن ایران ندارد، بلکه توصیه به جمیع ملل اسلامی و مظلومان جهان از هر ملت و مذهب می‌باشد.
از خداوند ـ عزوجل ـ عاجزانه خواهانم که لحظه‌ای ما و ملت ما را به خود واگذار نکند و از عنایات غیبی خود به این فرزندان اسلام و رزمندگان عزیز لحظه]‌ای[ دریغ نفرماید .
                                                                                                                                                                روح الله  الموسوی الخمینی

بِسْمِ اللهِ الْرَحْمنِ الْرَّحیمْ

اهمیت انقلاب شکوهمند اسلامی که دستاورد میلیونها انسان ارزشمند و هزاران شهید جاوید آن و آسیب دیدگان عزیز، این شهیدان زنده است و مورد امید میلیونها مسلمانان و مستضعفان جهان است، به قدری است که ارزیابی آن از عهدة قلم و بیان والاتر و برتر است.  اینجانب، روح الله موسوی خمینی که از کرم عظیم خداوند متعال با همة خطایا مأیوس نیستم و زاد راه پرخطرم همان دلبستگی به کرم کریم مطلق است، به عنوان یک نفر طلبة حقیر که همچون دیگر برادران ایمانی امید به این انقلاب و بقای دستاوردهای آن و به ثمر رسیدن هرچه بیشتر آن دارم، به عنوان وصیت به نسل حاضر و نسلهای عزیز آینده مطالبی هر چند تکراری عرض می‌نمایم. و از خداوند بخشاینده می‌خواهم که خلوص نیت در این تذکرات عنایت فرماید .
1-  ما می‌دانیم  که این انقلاب بزرگ که دست جهانخواران و ستمگران را از ایران بزرگ کوتاه کرد، با تأییدات غیبی الهی پیروز گردید . اگر نبود دست توانای خداوند امکان نداشت یک جمعیت 36 میلیونی با آن تبلیغات ضدّ اسلامی و ضد روحانی خصوص در این صد سال اخیر و با آن تفرقه افکنیهای بیحساب قلمداران و زبان مُزدان در مطبوعات و سخنرانیها و مجالس و محافل ضد‌اسلامی و ضد‌ملی به صورت ملیّت، و آنهمه شعرها و بذله گوییها، و آنهمه مراکز عیاشی و فحشا و قمار و مسکرات و مواد مخدره که همه و همه برای کشیدن نسل جوان فعال که باید در راه پیشرفت و تعالی و ترقی میهن عزیز خود فعالیت نمایند، به فساد و بی‌تفاوتی در پیشامدهای خائنانه، که به دست شاه فاسد و پدر بی‌فرهنگش و دولتها و مجالس فرمایشی که از طرف سفارتخانه‌های قدرتمندان بر ملت تحمیل می‌شد، و از همه بدتر وضع دانشگاهها و دبیرستانها و مراکز آموزشی که مقدرات کشور به دست آنان سپرده می‌شد، با به کار گرفتن معلمان و استادان غربزده یا شرقزدة صد‌درصد مخالف اسلام و فرهنگ اسلامی بلکه ملی صحیح، با نام «ملیت» و «ملی گرایی»، گرچه در بین آنان مردانی متعهد و دلسوز بودند، لکن با اقلیت فاحش آنان و در تنگنا قرار دادنشان کار مثبتی نمی‌توانستند انجام دهند و با اینهمه و دهها مسائل دیگر، از آن جمله به انزوا و عزلت کشیدن روحانیان و با قدرت تبلیغاتْ به انحراف فکری کشیدن بسیاری از آنان، ممکن نبود این ملت با این وضعیت یکپارچه قیام کنند و در سرتاسر کشور با ایدة واحد و فریاد «الله اکبر» و فداکاریهای حیرت‌آور و معجزه آسا تمام قدرتهای داخل و خارج را کنار زده و خودْ مقدرات کشور را به دست گیرد. بنابراین شک نباید کرد که انقلاب اسلامی ایران از همة انقلابها جدا است: هم در پیدایش و هم در کیفیت مبارزه و هم در انگیزة انقلاب و قیام. و تردید نیست که این یک تحفة الهی و هدیة غیبی بوده که از جانب خداوند منان بر این ملت مظلوم غارتزده عنایت شده است .
   2 - اسلام و حکومت اسلامی پدیدة الهی است که با به کار بستن آن سعادت فرزندان خود را در دنیا و آخرت به بالاترین وجه تأمین می‌کند و قدرت آن دارد که قلم سرخ بر ستمگریها و چپاولگریها و فسادها و تجاوزها بکشد و انسانها را به کمال مطلوب خود برساند. و مکتبی است که برخلاف مکتبهای غیرتوحیدی، در تمام شئون فردی و اجتماعی و مادی و معنوی و فرهنگی و سیاسی و نظامی و اقتصادی دخالت و نظارت دارد و از هیچ نکته، ولو بسیار ناچیز که در تربیت انسان و جامعه و پیشرفت مادی و معنوی نقش دارد فروگذار ننموده است؛ و موانع و مشکلات سر راه تکامل را  در اجتماع و فرد گوشزد نموده و به رفع آنها کوشیده است. اینک که به توفیق و تأیید خداوند، جمهوری اسلامی با دست توانای ملت متعهد پایه‌ریزی  شده، و آنچه در این حکومت اسلامی مطرح است اسلام و احکام مترقی آن است، برملت عظیم الشأن ایران است که درتحقق محتوای آن به جمیع ابعاد و حفظ و حراست آن بکوشند که حفظ اسلام در رأس تمام واجبات است، که انبیای عظام از‌ آدم ـ علیه السلام‌ـ  تا خاتم النبیین ـ صلی الله علیه وآله وسلم‌ـ در راه آن کوشش و فداکاری جانفرسا نموده‌اند و هیچ مانعی آنان را از این فریضة بزرگ باز نداشته؛ و همچنین پس از آنان اصحاب متعهد و ائمة اسلام ـ علیهم صلوات الله ـ با کوششهای توانفرسا تا حد نثار خون خود در حفظ آن  کوشیده‌اند. و امروز بر ملت  ایران، خصوصاً، و بر جمیع مسلمانان، عموماً،  واجب است این امانت الهی را که در ایران به طور رسمی اعلام شده و در مدتی کوتاه نتایج عظیمی به بار آورده، با تمام توان حفظ نموده و در راه ایجاد مقتضیات بقای آن و رفع موانع و مشکلات آن کوشش نمایند. و امید است که پرتو نور آن بر تمام کشورهای اسلامی تابیدن گرفته و تمام دولتها و ملتها با یکدیگر تفاهم در این امر حیاتی  نمایند، و دست ابرقدرتهای عالمخوار و جنایتکاران تاریخ را تا ابد از سر مظلومان و ستمدیدگان جهان کوتاه نمایند.
اینجانب که نفسهای آخر عمر را می‌کشم به حسب وظیفه، شطری از آنچه در حفظ و بقای این ودیعة الهی دخالت دارد و شطری از موانع و خطرهایی که آن را تهدید می‌کنند، برای نسل حاضر و نسلهای آینده عرض می‌کنم و توفیق و تأیید همگان را از درگاه پروردگار عالمیان خواهانم.

الف

بی‌تردید رمز بقای انقلاب اسلامی همان رمز پیروزی است؛ و رمز پیروزی را ملت می‌داند و نسل‌های آینده در تاریخ خواهند خواند که دو رکن اصلی آن: انگیزة الهی و مقصد عالی حکومت اسلامی؛ و اجتماع ملت در سراسر کشور با وحدت کلمه برای همان انگیزه و مقصد.
اینجانب به همة نسلهای حاضر و آینده وصیت می‌کنم که اگر بخواهید اسلام و حکومت الله بر‌قرار باشد و دست استعمار و استثمارگرانِ خارج و داخل از کشورتان قطع شود، این انگیزة الهی را که خداوند تعالی در قرآن کریم بر آن سفارش فرموده است از دست ندهید؛ و در مقابل  این انگیزه  که رمز پیروزی و بقای آن است، فراموشی  هدف و تفرقه و اختلاف است. بی‌جهت نیست که بوقهای تبلیغاتی در سراسر جهان و ولیده‌های بومی آنان تمام توان خود را صرف شایعه‌‌ها و دروغهای تفرقه‌افکن نموده‌اند و میلیاردها دلار برای آن صرف می‌کنند. بی‌انگیزه نیست سفر‌های دائمی مخالفان جمهوری اسلامی به منطقه. و مع‌الأسف در بین آنان از سردمداران وحکومتهای بعض کشورهای اسلامی، که جز به منافع شخص خود فکر نمی‌کنند و چشم و گوش بسته تسلیم امریکا هستند دیده می‌شود؛ و بعض از روحانی‌نماها نیز به آنان ملحقند.
امروز و در آتیه نیز آنچه برای ملت ایران و مسلمانان جهان باید مطرح باشد و اهمیت آن را در نظر گیرند، خنثی کردن تبلیغات تفرقه افکنِ خانه برانداز است. توصیة اینجانب به مسلمین و خصوص ایرانیان بویژه درعصر حاضر، آن است که در مقابل این توطئه‌ها عکس العمل نشان داده و به انسجام و وحدت خود، به هر راه ممکن افزایش دهند و کفار و منافقان را مأیوس نمایند.

ب

از توطئه‌های مهمی که در قرن اخیر، خصوصاً در دهه‌های معاصر، و بویژه پس از پیروزی انقلاب آشکارا به چشم می‌خورد، تبلیغات دامنه‌دار با ابعاد مختلف برای مأیوس نمودن ملتها و خصوص ملت فداکار ایران از اسلام است. گاهی ناشیانه و با صراحت به اینکه احکام اسلام که 1400 سال قبل وضع شده است نمی‌تواند در عصر حاضر کشورها را اداره کند، یا آنکه اسلام یک دین ارتجاعی است و با هر نوآوری و مظاهر تمدن مخالف است، و درعصر حاضر نمی‌شود کشورها از تمدن جهانی و مظاهر آن کناره گیرند، و امثال این تبلیغات ابلهانه و گاهی موذیانه و شیطنت‌آمیز به گونة طرفداری از قداست اسلام که اسلام و دیگر ادیان الهی سر و کار دارند با معنویات و تهذیب نفوس و تحذیر از مقامات دنیایی و دعوت به ترک دنیا و اشتغال به عبادات و اذکار و ادعیه که انسان را به خدای تعالی نزدیک و از دنیا دور می‌کند، و حکومت و سیاست و سررشته‌داری بر خلاف آن مقصد و مقصود بزرگ  و معنوی است، چه اینها تمام برای تعمیر دنیا است و آن مخالف مسلک انبیای عظام است! و مع‌الأسف تبلیغ به وجه دوم در بعض از روحانیان ومتدینان بیخبر از اسلام تأثیر گذاشته که حتی دخالت در حکومت و سیاست را به مثابة یک گناه و فسق می‌دانستند و شاید بعضی بدانند! و این فاجعة بزرگی است که اسلام مبتلای به آن بود.
گروه اول که باید گفت از حکومت و قانون و سیاست یا اطلاع ندارند یا غرضمندانه خود را به بی‌اطلاعی می‌زنند. زیرا اجرای قوانین بر معیار قسط و عدل و جلوگیری از ستمگری و حکومت جائرانه و بسط عدالت فردی و اجتماعی و منع از فساد و فحشا و انواع کجرویها، و آزادی بر معیار عقل و عدل و استقلال و خودکفایی و جلوگیری از استعمار و استثمار و استعباد، و حدود و قصاص و تعزیرات برمیزان عدل برای جلوگیری از فساد و تباهی یک جامعه، و سیاست و راه بردن جامعه به موازین عقل و عدل و انصاف و صدها از این قبیل، چیزهایی نیست که با مرور زمان در طول تاریخ بشر و زندگی اجتماعی کهنه شود. این دعوی به مثابة آن است که گفته شود قواعد عقلی و ریاضی در قرن حاضر باید عوض شود و به جای آن قواعد دیگر نشانده شود. اگر در صدر خلقت، عدالت اجتماعی‌ باید جاری شود  و از ستمگری و چپاول و قتل باید جلوگیری شود، امروز چون قرن اتم است آن روش کهنه شده! و ادعای آنکه اسلام با نوآورد‌ها مخالف است ـ همان سان که محمدرضا پهلوی مخلوع می‌گفت که اینان می‌خواهند با چهارپایان در این عصر سفر کنند ـ یک اتهام ابلهانه بیش نیست. زیرا اگر مراد از مظاهر تمدن و نوآورد‌ها، اختراعات و ابتکارات و صنعتهای پیشرفته که در پیشرفت و تمدن بشر دخالت دارد، هیچ‌ گاه اسلام و هیچ مذهب توحیدی با آن مخالفت نکرده و نخواهد کرد بلکه علم وصنعت مورد تأکید اسلام و قرآن مجید است. و اگر مراد از تجدد و تمدن به آن معنی است که بعضی روشنفکران حرفه‌ای می‌گویند که آزادی در تمام منکرات و فحشا حتی همجنس‌بازی و از این قبیل، تمام ادیان آسمانی و دانشمندان و عقلا با آن مخالفند گرچه غرب و شرقزدگان به تقلید کورکورانه آن را ترویج می‌کنند.
و اما طایفة دوم که نقشة موذیانه دارند و اسلام را از حکومت و سیاست جدا می‌دانند. باید به این نادانان گفت که قرآن کریم و سنت رسول  الله ـ صلی الله علیه وآله  ـ آنقدر که در حکومت و سیاست احکام دارند در سایر چیزها ندارند؛ بلکه بسیار از احکام عبادی اسلام، عبادی ـ سیاسی است که غفلت از آنها این مصیبتها را به بارآورده. پیغمبر اسلام (ص) تشکیل حکومت داد مثل سایر حکومتهای جهان لکن با انگیزة بسط عدالت اجتماعی. و خلفای اول اسلامی حکومتهای وسیع داشته‌اند و حکومت علی‌بن ابیطالب ـ علیه‌السلام ـ نیز با همان انگیزه، به طور وسیعتر و گسترده‌تر از واضحات تاریخ است. و پس از آن بتدریج حکومت به اسم اسلام بوده؛ و اکنون نیز مدعیان حکومت اسلامی به پیروی از اسلام و رسول اکرم ـ صلی الله علیه وآله  ـ بسیارند.
اینجانب دراین وصیتنامه با اشاره می‌گذرم، ولی امید آن دارم که نویسندگان و جامعه‌شناسان و تاریخ نویسان، ‌مسلمانان را از این اشتباه بیرون آورند. و آنچه گفته شده و می‌شود که انبیا ـ علیهم السلام ـ به معنویات کار دارند و حکومت و سررشته‌داری دنیایی مطرود است و انبیا و اولیا و بزرگان از آن احتراز می‌کردند و ما نیز باید چنین کنیم،  اشتباه تأسف‌آوری است که نتایج آن به تباهی کشیدن ملتهای اسلامی و بازکردن راه برای استعمارگران خونخوار است، زیرا آنچه مردود است حکومتهای شیطانی و دیکتاتوری و ستمگری است که برای سلطه‌جویی و انگیزه‌های منحرف و دنیایی که از آن تحذیر نموده‌اند؛ جمع آوری ثروت و مال و قدرت‌طلبی و طاغوت گرایی است و بالاخره دنیایی است که انسان را از حق تعالی غافل کند. و اما حکومت حق برای نفع مستضعفان و جلوگیری از ظلم و جور و اقامة عدالت اجتماعی، همان است که مثل سلیمان بن داوود و پیامبر عظیم الشأن اسلام ـ صلی الله علیه وآله  ـ و اوصیای بزرگوارش برای آن کوشش می‌کردند؛ از بزرگترین واجبات و اقامة آن از والاترین عبادات است، چنانچه سیاست سالم که در این حکومتها بوده از امور لازمه است. باید ملت بیدار و هوشیار ایران با دید اسلامی این توطئه‌ها را خنثی نمایند. و گویندگان و نویسندگان متعهد به کمک ملت برخیزند و دست شیاطین توطئه‌گر را قطع نمایند.

ج

و از همین قماش توطئه‌ها و شاید موذیانه‌تر، شایعه‌های وسیع درسطح کشور، و در شهرستانها بیشتر، بر اینکه جمهوری اسلامی هم کاری برای مردم انجام نداد. بیچاره مردم با آن شوق و شعف فداکاری کردند که از رژیم ظالمانة طاغوت رهایی یابند، گرفتار یک رژیم بدتر شدند! مستکبران مستکبرتر و مستضعفان مستضعف‌تر شدند! زندانها پر از جوانان که امید آتیة کشور است می‌باشد و شکنجه‌ها از رژیم سابق بدتر و غیر انسانیتر است! هر روز عده‌ای را اعدام می‌کنند  به اسم اسلام! و ای کاش اسم اسلام روی این جمهوری نمی‌گذاشتند! این زمان از زمان رضاخان و پسرش بدتر است! مردم در رنج و زحمت وگرانی سرسام‌آور غوطه می‌خورند و سردمداران دارند این رژیم را به رژیمی کمونیستی هدایت می کنند! ‌اموال مردم مصادره می‌شود و آزادی در هر چیز از ملت سلب شده! و بسیاری دیگر از این قبیل امور که با نقشه اجرا می‌شود. و دلیل آنکه نقشه و توطئه در کار است آنکه هرچند روز یک امر در هر گوشه و کنار و در هر کوی و برزن سر زبانها می‌افتد؛ در تاکسیها همین مطلب واحد و در اتوبوسها نیز همین و در اجتماعات چند نفره باز همین صحبت می‌شود؛ و یکی که  قدری کهنه شد یکی دیگر معروف می‌شود. و مع‌الأسف بعض روحانیون که از حیله‌های شیطانی بیخبرند با تماس یکی‌ ـ‌ دو‌ نفر از عوامل توطئه گمان می‌کنند مطلب همان است. و اساس مسأله آن است که بسیاری از آنان که این مسائل را می‌شنوند و باور می‌کنند اطلاع از وضع دنیا و انقلابهای جهان و حوادث بعد از انقلاب و گرفتاریهای عظیم اجتناب ناپذیر آن ندارند ـ چنانچه اطلاع صحیح از تحولاتی که همه به سود اسلام است ندارندـ و چشم بسته و بیخبر امثال این مطالب را شنیده و خود نیز با غفلت یا عمد به آنان پیوسته‌اند .
اینجانب توصیه می‌کنم که قبل از مطالعة وضعیت کنونی جهان و مقایسه بین انقلاب اسلامی ایران با سایر انقلابات و قبل از آشنایی با وضعیت کشورها  و ملتهایی که در حال انقلاب و پس از انقلابشان بر آنان چه می‌گذشته است، و قبل از توجه به گرفتاریهای این کشور طاغوتزده از ناحیه رضاخان و بدتر از آن محمدرضا که در طول چپاولگریهایشان برای این دولت به ارث گذشته‌اند ، از وابستگیهای عظیم خانمانسوز، تا اوضاع وزارتخانه‌ها و ادارات و اقتصاد و ارتش و مراکز عیاشی و مغازه‌های مسکرات فروشی و ایجاد بی‌بندوباری در تمام شئون زندگی و اوضاع تعلیم و تربیت و اوضاع دبیرستانها و دانشگاهها و اوضاع سینماها و عشرتکده‌ها و وضعیّت جوانها و زنها و وضعیّت روحانیون و متدیّنین و آزادیخواهان متعهّد و بانوان عفیف ستمدیده و مساجد در زمان طاغوت و رسیدگی به پروندة اعدام شدگان و محکومان ‌به حبس و رسیدگی به زندانها و کیفیت عملکرد متصدیان و رسیدگی به مال سرمایه‌داران و زمینخواران بزرگ و محتکران و گرانفروشان و رسیدگی به دادگستریها و دادگاههای انقلاب و مقایسه با وضع سابق دادگستری و قضات و رسیدگی به حال نمایندگان مجلس شورای اسلامی و اعضای دولت و استاندارها وسایر مأمورین که در این زمان آمده‌اند و مقایسه با زمان سابق و رسیدگی به عملکرد دولت و جهاد سازندگی در روستاهای محروم از همة مواهب حتی آب آشامیدنی و درمانگاه و مقایسه با طول رژیم سابق با در نظر گرفتن گرفتاری به جنگ تحمیلی و پیامدهای آن از قبیل آوارگان میلیونی و خانواده‌های شهدا و آسیب‌دیدگان در جنگ و آوارگان میلیونی افغانستان و عراق و با نظر به حصر اقتصادی و توطئه‌های پی در پی آمریکا و وابستگان خارج  و داخلش ( اضافه کنید فقدان مبلّغ آشنا به مسائل به مقدار احتیاج و قاضی شرع) و هرج و مرجهایی که از طرف مخالفان اسلام و منحرفان و حتی دوستان نادان در دست اجرا است و دهها مسائل دیگر، تقاضا این است که قبل از آشنایی به مسائل، به اشکالتراشی و انتقاد کوبنده و فحاشی برنخیزید؛ و به حال این اسلام غریب که پس از صدها سال ستمگری قلدرها و جهل توده‌ها امروز طفلی تازه‌پا و ولیده‌ای است محفوف به دشمنهای خارج و داخل، رحم کنید. و شما اشکالتراشان به فکر بنشینید که آیا بهتر نیست به جای سرکوبی به اصلاح و کمک بکوشید؛ و به جای طرفداری از منافقان و ستمگران و سرمایه‌داران و محتکران بی‌انصاف از خدا بیخبر، طرفدار مظلومان و ستمدیدگان و محرومان باشید؛ و به جای گروههای آشوبگر و تروریستهای مفسد و طرفداری غیر مستقیم از آنان، توجهی به ترور‌شدگان از روحانیون مظلوم تا خدمتگزاران متعهد مظلوم داشته باشید؟
اینجانب هیچگاه نگفته و نمی‌گویم که امروز در این جمهوری به اسلام بزرگ با همة ابعادش عمل می‌شود و اشخاصی از روی جهالت و عقده و بی‌انضباطی بر خلاف مقررات اسلام عمل نمی‌کنند؛ ‌لکن عرض می‌کنم که قوة مقننه و قضاییه و اجراییه با زحمات جانفرسا کوشش در اسلامی کردن این کشور می‌کنند و ملتِ دهها میلیونی نیز طرفدار و مددکار آنان هستند؛ و اگر این اقلیت اشکالتراش و کارشکن به کمک بشتابند، تحقق این آمال آسانتر و سریعتر خواهد بود. و اگر خدای نخواسته اینان به خود نیایند، چون تودة میلیونی بیدار شده و متوجه مسائل است و در صحنه حاضر است، آمال انسانی ـ اسلامی به خواست خداوند متعال جامة عمل به طور چشمگیر خواهد پوشید و کجروان و اشکالتراشان در مقابل این سیل خروشان نخواهند توانست مقاومت کنند.
من با جرأت مدعی هستم که ملت ایران و تودة میلیونی آن در عصر حاضر بهتر از ملت حجاز در عهد رسول الله ـ صلی الله علیه وآله  ـ  و کوفه و عراق در عهد امیرالمؤمنین و حسین بن علی ـ صلوات الله و سلامه علیهما ـ می‌باشند. آن حجاز که در عهد رسول الله ـ صلی الله علیه وآله ـ  مسلمانان نیز اطاعت از ایشان نمی‌کردند و با بهانه‌هایی به جبهه نمی‌رفتند، که خداوند تعالی در سورة «توبه» با آیاتی آنها را توبیخ فرموده و وعدة عذاب داده است. و آنقدر به ایشان دروغ بستند که به حسب نقل در منبر به آنان نفرین فرمودند. و آن اهل عراق و کوفه که با امیرالمؤمنین آنقدر بدرفتاری کردند و از اطاعتش سر باز زدند که شکایات آن حضرت از آنان در کتب نقل و تاریخ معروف است. و آن مسلمانان عراق و کوفه که با سیدالشهدا ـ علیه السلام ـ آن شد که شد. و آنان که درشهادت دستْ آلوده نکردند، یا گریختند از معرکه و یا نشستند تا آن جنایت تاریخ واقع شد. اما امروز می‌بینیم که ملت ایران از قوای مسلح نظامی و انتظامی و سپاه و بسیج تا قوای مردمی از عشایر و داوطلبان و از قوای در جبهه‌ها و مردم پشت جبهه‌ها، با کمال شوق و اشتیاق چه فداکاریها می‌کنند و چه حماسه‌ها می‌آفرینند. و می‌بینیم که مردم محترم سراسر کشور چه کمکهای ارزنده می‌کنند. و می‌بینیم که بازماندگان شهدا و آسیب‌دیدگان جنگ و متعلقان آنان با چهره‌های حماسه آفرین و گفتار و کرداری مشتاقانه و اطمینان‌بخش با ما و شما روبه‌رو می‌شوند. و اینها همه از عشق و علاقه و ایمان سرشار آنان است به خداوند متعال و اسلام و حیات جاویدان . در صورتی که نه در محضر مبارک رسول اکرم ـ صلی الله علیه وآله وسلم ـ هستند، و نه در محضر امام معصوم ـ صلوات الله علیه ـ. و انگیزة آنان ایمان و اطمینان به غیب است. و این رمز موفقیت و پیروزی در ابعاد مختلف است. و اسلام باید افتخار کند که چنین فرزندانی تربیت نموده، و ما همه  مفتخریم که در چنین عصری در پیشگاه چنین ملتی می‌باشیم .
و اینجانب در اینجا یک وصیت به اشخاصی که به انگیزة مختلف با جمهوری اسلامی مخالفت می‌کنند و به جوانان، چه دختران و چه پسرانی که مورد بهره‌برداری منافقان و منحرفان فرصت‌طلب و سودجو واقع شده‌اند می‌نمایم، که بیطرفانه و با فکر آزاد به قضاوت بنشینید و تبلیغات آنان که می‌خواهند جمهوری اسلامی ساقط شود و کیفیت عمل آنان و رفتارشان با توده‌های محروم و گروهها و دولتهایی که از آنان پشتیبانی کرده و می‌کنند و گروهها و اشخاصی که در داخل به آنان پیوسته و از آنان پشتیبانی می کنند و اخلاق و رفتارشان در بین خود و هوادارانشان و تغییر موضعهایشان در پیشامدهای مختلف را، با دقت و بدون هوای نفس بررسی کنید، ومطالعه کنید حالات آنان که در این جمهوری اسلامی به دست منافقان و منحرفان شهید شدند،  و ارزیابی کنید بین آنان و دشمنانشان؛ نوارهای این شهیدان تا حدی در دست و نوارهای مخالفان شاید در دست شماها باشد، ببینید کدام دسته طرفدار محرومان و مظلومان جامعه هستند.
برادران! شما این اوراق را قبل از مرگ من نمی‌خوانید. ممکن است پس از من بخوانید در آن وقت من نزد شما نیستم که بخواهم به نفع خود و جلب نظرتان برای کسب مقام و قدرتی با قلبهای جوان شما بازی کنم. من برای آنکه شما جوانان شایسته‌ای هستید علاقه دارم که جوانی خود را در راه خداوند و اسلام عزیز و جمهوری اسلامی صرف کنید  تا سعادت هر دو جهان را دریابید. و از خداوند غفور می‌خواهم که شما را به راه مستقیم انسانیت هدایت کند و از گذشتة ما و شما با رحمت واسعة خود بگذرد. شماها نیز در خلوتها از خداوند همین را بخواهید، که او هادی و رحمان است.
و یک وصیت به ملت شریف ایران و سایر ملتهای مبتلا به  حکومتهای فاسد و دربند قدرتهای بزرگ می‌کنم؛ اما به ملت عزیز ایران توصیه می‌کنم که نعمتی که با جهاد عظیم خودتان و خون جوانان برومندتان به دست آوردید همچون عزیزترین امور قدرش را بدانید و از آن حفاظت و پاسداری نمایید و در راه آن، که نعمتی عظیم الهی و امانت بزرگ خداوندی است کوشش کنید و از مشکلاتی که در این صراط مستقیم پیش می‌آید نهراسید که إن تَنْصروا الله یَنْصُرْکُمْ وَیُثَبِّتْ اَقدامَکُم  و درمشکلات دولت جمهوری اسلامی با جان و دل شریک و در رفع آنها کوشا باشید، و دولت و مجلس را از خود بدانید، و چون محبوبی گرامی از آن نگهداری کنید.
و به مجلس و دولت و دست‌اندرکاران توصیه می‌نمایم که قدر این ملت را بدانید و در خدمتگزاری به آنان خصوصاً مستضعفان و محرومان و ستمدیدگان که نور چشمان ما و اولیای نعم همه هستند و جمهوری اسلامی رهاورد آنان و با فداکاریهای آنان تحقق پیدا کرد و بقای آن نیز مرهون خدمات آنان است، فروگذار نکنید و خود را از مردم و آنان را از خود بدانید و حکومتهای طاغوتی را که چپاولگرانی بی‌فرهنگ و زورگویانی تهی مغز بودند و هستند را همیشه محکوم نمایید، البته با اعمال انسانی که شایسته برای یک حکومت اسلامی است.
و اما به ملتهای اسلامی توصیه می کنم که از حکومت جمهوری اسلامی و از ملت مجاهد ایران الگو بگیرید و حکومتهای جائر خود را در صورتی که به خواست ملتها که خواست ملت ایران است سر فرود نیاوردند، با تمام قدرت به جای خود بنشانید، که مایة بدبختی مسلمانان ، حکومتهای وابستة به شرق و غرب می‌باشند. و اکیداً توصیه می‌کنم که به بوقهای تبلیغاتی مخالفان اسلام و جمهوری اسلامی گوش فرا ندهید که همه کوشش دارند که اسلام را از صحنه بیرون کنند که منافع ابرقدرتها تأمین شود.

 د

از نقشه‌های شیطانیِ قدرتهای بزرگ استعمار و استثمارگر که سالهای طولانی در دست اجرا است و در کشور ایران از زمان رضاخان اوج گرفت و در زمان محمدرضا با روشهای مختلف دنباله‌گیری شد، به انزوا کشاندن روحانیت است؛ که در زمان رضاخان با فشار و سرکوبی و خلع لباس و حبس و تبعید و هتک حرمات و اعدام و امثال آن، و در زمان محمدرضا با نقشه و روشهای دیگر که یکی از آنها ایجاد عداوت بین دانشگاهیان و روحانیان بود ، که تبلیغات وسیعی در این زمینه شد؛ و مع‌الأسف به واسطة بیخبری  هر دو قشر از توطئة شیطانی ابرقدرتها نتیجة چشمگیری گرفته شد. از یک طرف، از دبستانها تا دانشگاهها کوشش شد که معلمان و دبیران و اساتید و رؤسای دانشگاهها از بین غربزدگان یا شرقزدگان و منحرفان از اسلام و سایر ادیان انتخاب و به کار گماشته شوند و متعهدان مؤمن در اقلیت قرار گیرند که قشر مؤثر را که در آتیه حکومت را به دست می‌گیرند، از کودکی تا نوجوانی و تا جوانی طوری تربیت کنند که از ادیان مطلقاً، و اسلام بخصوص، و از وابستگان به ادیان خصوصاً روحانیون و مبلغان، متنفر باشند. و اینان را عمال انگلیس در آن زمان، و طرفدار سرمایه‌داران و زمینخواران و طرفدار ارتجاع و مخالف تمدن و تعالی در بعد از آن معرفی می‌نمودند. و از طرف دیگر، با تبلیغات سوء، روحانیون و مبلغان و متدینان را از دانشگاه و دانشگاهیان ترسانیده و همه را به بی‌دینی و بی‌بند و باری و مخالف با مظاهر اسلام و ادیان متهم می‌نمودند. نتیجه آن که دولتمردانْ مخالف ادیان و اسلام و روحانیون و متدینان باشند؛ و توده‌های مردم که علاقه به دین و روحانی دارند مخالف دولت و حکومت و هر چه متعلق به آن است باشند، و اختلاف عمیق بین دولت و ملت و دانشگاهی و روحانی راه را برای چپاولگران آنچنان باز کند که تمام شئون کشور در تحت قدرت آنان و تمام ذخایر ملت در جیب  آنان سرازیر شود، چنانچه دیدید به سر این ملت مظلوم چه آمد، و می‌رفت که چه‌ آید.
اکنون که به خواست خداوند متعال و مجاهدت ملت ـ از روحانی و دانشگاهی تا بازاری و کارگر و کشاورز و سایر قشرها ـ بند اسارت را پاره و سد قدرت ابرقدرتها را شکستند و کشور را از دست آنان و وابستگانشان نجات دادند، توصیة اینجانب آن است که نسل حاضر و آینده غفلت نکنند و دانشگاهیان و جوانان برومند عزیز هر چه بیشتر با روحانیان و طلاب علوم اسلامی پیوند دوستی و تفاهم را محکمتر و استوارتر سازند و از نقشه‌ها و توطئه‌های دشمن غدار غافل نباشند و به مجرد آنکه فرد یا افرادی را دیدند که با گفتار و رفتار خود درصدد است بذر نفاق بین آنان افکند او را ارشاد و نصیحت نمایند؛ و اگر تأثیر نکرد از او روگردان شوند و او را به انزوا کشانند و نگذارند توطئه ریشه دواند که سرچشمه را به آسانی می‌توان گرفت. و مخصوصاً اگر در اساتید کسی پیدا شد که می‌خواهد انحراف ایجاد کند، او را ارشاد و اگر نشد، از خود و کلاس خود طرد کنند. و این توصیه بیشتر متوجه روحانیون و محصلین علوم دینی است. و توطئه‌ها در دانشگاهها از عمق ویژه‌ای برخوردار است و هر قشر محترم که مغز متفکر جامعه هستند باید مواظب توطئه‌ها باشند.

هـ

ازجمله نقشه‌ها که مع‌الأسف تأثیر بزرگی در کشورها و کشور عزیزمان گذاشت و آثار آن باز تا حد زیادی به جا مانده، بیگانه نمودن کشورهای استعمار زده از خویش، و غربزده و شرقزده نمودن آنان است به طوریکه خود را و فرهنگ و قدرت خود را به هیچ گرفتند و غرب و شرق، ‌دو قطب قدرتمند را نژاد برتر و فرهنگ آنان را والاتر و آن دو قدرت را قبله‌ گاه عالم دانستند و وابستگی به یکی از دو قطب را از فرائض غیرقابل اجتناب معرفی نمودند! و قصة این امر غم‌انگیز، طولانی و ضربه‌هایی که از آن خورده و اکنون نیز می خوریم کشنده و کوبنده است.
و غم‌انگیزتر اینکه آنان ملتهای ستمدیدة زیر سلطه را در همه چیز عقب نگه‌داشته و کشورهایی مصرفی بار‌ آوردند و به‌ قدری‌ما را از پیشرفتهای خود و قدرتهای شیطانی‌شان ترسانده‌اند که جرأت دست زدن به هیچ ابتکاری نداریم و همه چیز خود را تسلیم آنان کرده و سرنوشت خود و کشورهای خود را به دست آنان سپرده و چشم و گوش بسته مطیع فرمان هستیم. و این پوچی و تهی مغزی مصنوعی موجب شده که در هیچ امری به فکر و دانش خود اتکا نکنیم و کورکورانه از شرق و غرب تقلید نماییم بلکه از فرهنگ و ادب و صنعت و ابتکار اگر داشتیم، نویسندگان و گویندگان غرب و شرقزدة بی‌فرهنگ، آنها را به باد انتقاد و مسخره گرفته و فکر و قدرت بومی ما را سرکوب و مأیوس نموده و می‌نمایند و رسوم و آداب اجنبی را هر چند مبتذل و مفتضح باشد با عمل و گفتار و نوشتار ترویج کرده و با مداحی و ثناجویی آنها را به خورد ملتها داده و می‌دهند. فی‌المثل، اگر در کتاب یا نوشته یا گفتاری چن

+ نوشته شده توسط بابک در یکشنبه بیست و چهارم تیر 1386 و ساعت 8:44 |
وصیت

یا علی ! من تو را وصیتّی می کنم آن را حفظ کن که تا وقتی آن را حفظ و نگهداری کنی به خیر و خوبی خواهی بود .
یا علی ! هر کس خشمی را فرونشاند با این که قدرت بر اِعمال آن دارد خداوند در روز قیامت امان به او پاداش دهد ، و ایمانی به او اعطا کند که مزه و طعم آن را بچشد .
یا علی ! کسی که وصیت خود را هنگام مرگش نیکو نکند در مردانگی او نقصانی باشد و به شفاعت دست نیابد .
یا علی ! برترین جهادها آن است که انسان در حالی روز خود را آغاز کند که به فکر ستم به احدی نباشد .
یا علی ! کسی که مردم از زبانش بترسند اهل دوزخ است .
یا علی ! بدترین مردم کسی است که مردم به خاطر پرهیز از شر او اکرام و احترامش کنند .
یا علی ! بدترین مردم کسی است که آخرت خود را به دنیای خود بفروشد ، و بدتر از او کسی است که آخرتش را به دنیای دیگری بفروشد .
یا علی ! کسی که عذر عذرخواهی را نپذیرد چه راستگو باشد و چه دروغگو ، به شفاعت من نایل نشود .
یا علی ! به راستی که خدای عزوجل دوست می دارد دروغ را در مورد اصلاح ( میان مردم ) و مبغوض می دارد راستگویی را در جای فساد ( که موجب فساد گردد ) .
یا علی ! کسی که کار نیک را وانهد به خاطر غیر خدا ، خداوند به او از « رحیق مختوم » ( شراب بهشتی ) بنوشاند ، علی (ع) پرسید : برای غیر خدا ؟ فرمود : آری به خدا سوگند کسی که کار خیر را برای صیانت نفس ( و حفظ جان ) خود واگذارد خداوند از او سپاسگزاری کند .
یا علی ! شرابخوار همانند بت پرست است .
یا علی ! خدای عز و جل نماز شراب خوار را تا چهل روز نپذیرد ( بدان گونه ) که اگر در روز چهلم بمیرد کافر مرده است .
یا علی ! هر مسکری ( که حالت مستی آورد ) حرام است ، و هر چه زیادش مستی آرد جرعه ی آن نیز حرام است .
یا علی ! گناهان را همگی در خانه ای نهاده اند و کلید آن را شرابخواری قرار داده اند .
یا علی ! بر شخص شرابخوار ساعت بگذرد که در آن ساعت پروردگار عز و جل را نشناسد .
یا علی ! به راستی که کندن کوه های سخت آسانتر است از کندن سلطنتی زماندار که زمان و روزگارش به سر نرسیده است .
یا علی ! کسی که از دین و دنیای او سود نبری برای تو خیری در هم نشینی او نیست ، و کسی که حق تو را رعایت نکند تو نیز حقش را رعایت نکن ، و حرمتی در کار نیست ( که رعایت آن بر تو لازم باشد ) .
یا علی ! شایسته و سزاوار است که در مؤمن هشت خصلت باشد : متانت و وقار در هنگام بلاها و حوادث تکان دهنده ، صبر و شکیبایی در وقت نزول بلا ، شکر و سپاسگزاری در هنگام فراخی ، قانع باشد به آنچه خدای عز و جل روزی او کرده ، به دشمنان هم ستم نکند ( تا چه رسد به دوستان ) و برای دوستان نیز زیاده بر وظیفه اش چیزی بر عهده نگیرد ، بدنش ( برای انجام وظایف الهی ) در رنج و تعب است ، ولی مردم از ناحیه ی او در راحتی و آسایش به سر برند .
یا علی ! چهار گروهند که دعایشان باز نگردد ( و به اجابت برسد ) : پیشوای عادل ، دعای پدر برای فرزند ، دعای مرد پشت سر برادر دینی خود ، دعای مظلوم ستمدیده که خدای عز و جل فرماید : انتقام تو را حتماً خواهم گرفت اگرچه پس از گذشت زمانی باشد .
یا علی ! هشت گروهند که اگر اهانتی به آنها شد کسی را جز خودشان سرزنش نکنند ( و خود سبب آن اهانت شده اند ) : کسی که بی دعوت بر سر خوان غذایی برود ، کسی که بر صاحب خانه دستور دهد ( و تحکم نماید ) ، کسی که از دشمنان خود خیر و خوبی خواهد ، کسی که از مردمان پست و فرمایه فضیلت طلبد ، کسی که به سلطان استخفاف کند ، کسی که در جایی بنشیند که شایستگی آن را ندارد ، کسی که سَرِ سخن و داستانی را باز کند برای کسی که از او شنوایی ندارد ( و سخنش را نمی پذیرد ) .
یا علی ! خدای تعالی بهشت را حرام کرده بر هر فحش دهنده ی زشت گفتاری که پروایی ندارد از آنچه خود گوید و آنچه دیگران به او بگویند .
یا علی ! خوشا به حال کسی که عمرش طولانی و کارش نیکو است .
یا علی ! شوخی نکن که حرمت و ارزش تو از بین می رود ، و دروغ نگو که نور و فروغت می رود و سخت بپرهیز از دو چیز : بی تابی و بی حالی ، زیرا بی تابی کنی بر هیچ حقی شکیبا نباشی ، و اگر بی حال بودی حقی را ادا نکنی !
یا علی ! هر گناهی را توبه ای است مگر بد خلقی که آدم بد خلق از هر گناهی در آید به گناه دیگری درافتد .
یا علی ! چهار عمل است که کیفر و عقوبت آن زودتر از اعمال دیگر فرارسد : مردی که به او احسان کرده ای و او به جای احسان با بدی پاداشت دهد ، مردی که به او تجاوز و ستمی نکرده ای ولی او به تو تجاوز کند و مردی که در کار با او عهد و پیمان بسته ای و تو به عهد خود وفا کنی و او بی وفایی کند ، مردی که با نزدیکان خود پیوند کند ولی آنها پیوند با او را قطع کنند .
یا علی ! کسی که بی تابی بر او مستولی شود راحتی از او رخت بربندد .
یا علی ! خدای عز و جل ساختمان بهشت را از دو گونه خشت آفرید خشتی از طلا و خشتی از نقره و دیوارهای آن را از یاقوت و سقف آن را زبرجد و سنگریزه هایش را لؤلؤ ، خاکش را زعفران و مشک ناب قرار داد ، سپس به او فرمود : سخن بگو : بهشت گفت : « لااله الاّ هو الحیّ القیّوم » کامیاب و سعادتمند شد کسی که بر من در آید ، خدای عز و جل فرمود : سوگند به عزت و جلال خودم داخل بهشت نشود : دائم الخمر ، سخن چین ، پلیس های ستمگر ، کفن دزد ، حق حساب بگیر کسی که قطع رحم کند ، کسی که همه ی حوادث و اتفاقات را به قضا و قدر حواله کند ( و خدا را مؤثر در کارها نداند و کارها را به خود انسان یا موجودات دیگر نسبت دهد . )
یا علی ! ولیمه ( و سنت اطعام ) نیست جز در پنج جا : عروسی ، نوزاد ، ختنه ، خرید خانه و بازگشت از مکه .
یا علی ! برای شخص خردمند شایسته نیست بار سفر بندد جز در سه جا : ترمیم امر معاش و زندگی ، توشه گیری برای معاد و روز جزا ، یا لذتی مشروع و غیر حرام .
یا علی ! سه چیز است که در دنیا و آخرت از مکارم اخلاق محسوب شود : این که عفو کنی کسی را که به تو ستم کرده ، پیوند دهی با کسی که از تو بریده ، بردباری وحلم ورزی از کسی که ( در برخورد ) با تو نادانی و جهالت کرده .
یا علی ! پیش از رسیدن چهار چیز به چهار چیز مبادرت کن : جوانی ات پیش از رسیدن پیری ، سلامتی خود پیش از بیماری ، بی نیازی ات پیش از رسیدن فقر و نیاز ، زندگی و حیات خود پیش از مرگ .
یا علی ! خدای عز و جل برای امت من این ها را کراهت دارد : بازی کردن ( با چیزی ) در حال نماز ، منت گذاری در پرداخت صدقه ، خندیدن در حال عبور میان اذان و اقامه را در نماز صبح ، و مکروه دارد سوار شدن به کشتی را در دریا به هنگام طوفان ، و مکروه دارد خوابیدن بر پشت بامی که دیواره و حفاظ نداشته باشد ، و فرمود : کسی که بخوابد بر پشت بامی که دیواره ندارد خود مسؤول جانش خواهد بود و مکروه دارد که مرد تنها در خانه بخوابد ، و مکروه دارد مردی با شخص جذامی سخن بگوید جز آن که میان او به اندازی یک ذراع فاصله باشد ( که به او سرایت نکند ) ، و فرموده : از مجذوم فرار کن همان گونه که از شیر فرار می کنی .
یا علی ! آفت حسب و اصل و تبار ، افتخار و به خود بالیدن است .
یا علی ! کسی که از خدا بترسد همه چیز از او بترسند و کسی که از خدا نترسد خداوند او را از همه چیز بترساند .
یا علی ! چهار چیز است که در هر کس وجود داشته باشد خداوند برای او خانه ای در بهشت بنا کند ؛ کسی که یتیم را سرپرستی کند ، ناتوانی را ترحم کند ، بر پدر و مادر خود مهر ورزد ، با زیر دست خود مدارا کند .
یا علی ! سه چیز است که هر کس خدای عز و جل را با داشتن آنها دیدار کند از برترین مردم است : کسی که دستور خدا را در آنچه بر او فرض کرده انجام دهد چنین کسی از زمره ی عابدترین مردم است ، کسی که از محرمات الهی ورع و پارسایی داشته باشد که او از پارساترین مردم است ، کسی که به آنچه خدا روزی اش کرده قانع باشد که او از بی نیازترین مردم است .
یا علی ! سه چیز است که احدی از این امت طاقت آن را ندارد ؛ مواسات با برادر دینی در مال خود ، انصاف با مردم ، ذکر و یاد خدا در هر حال ، - منظور از آن ذکر « سبحان الله و الحمدالله و لا اله الا الله و الله اکبر » نیست ، بلکه منظور آن است که چون بر چیزی که خدا بر او حرام کرده برسد از خدا عز و جل بترسد و آن را ترک کند .
یا علی ! سه گروه هستند که اگر تو نیز با آنها به انصاف رفتار کنی آنها به تو ستم کنند : مردمان سفله و پست ، خاندانت ، همسرت ، خدمتکارت ، و سه گروهند که ( به طور معمول ) با سه دسته به انصاف عمل نکنند ، شخص آزاد نسبت به برده اش ، عالم نسبت به جاهل ، قوی و نیرومند نسبت به ضعیف و ناتوان .
یا علی ! هفت چیز است که در هر کس باشد به راستی که حقیقت ایمان را کامل کرده ، درهای بهشت به رویش بازگردد کسی که وضویش را شاداب بگیرد ، نمازش را نیکو انجام دهد ، و زکات مالش را بپردازد ، خمش را فرو خورد ، زبانش را زندان کند ، از گناهانش آمرزش خواهد و وظیفه خیرخواهی خود را نسبت به خاندان پیامبر (ص) به خوبی انجام دهد .
یا علی ! خداوند سه دسته را لعنت کرده ، کسی که توشه ی خود را تنها بخورد ، کسی که در بیابان های بی سر و ته و خطرناک تنها سفر کند ، کسی که در خانه ای تنها بخوابد .
یا علی ! چهار خصلت است که از شقاوت ریشه گیرد : خشکی چشم ، سنگدلی ، آرزوی دور و دراز ، حب بقا و ماندن در دنیا .
یا علی ! سه چیز در درجات است ، سه چیز کفّارات ( که گناهان را بشوید ) و سه چیز هلاک کننده و سه چیز نجات دهنده : اما درجات : وضوی شاداب در سرمای سخت ، به انتظار بودن نماز بعدی پس از انجام نماز ، رفتن به سوی نمازهای جماعت ( و جماعات مذهبی دیگر ) در شب و روز ، اما کفّارات : آشکار سلام کردن ، خوراندن غذا ، نماز شب در وقتی که مردم در خوابند ، و اما نابود کننده ها : حرص و آزی که انسان را به دنبال خود بکشاند ، هوا و هوسی که پیروی شود ، و خودبینی و اما آن سه که نجات دهنده است : ترس از خدا در نهان و آشکار ، میانه روی در هنگام دارایی و نداری ، سخن حق و عادلانه در حال خوشنودی و خشم .
یا علی ! دو سال راه برو به پدر و مادرت نیکی کن یک سال راه برو و صله ی رحم کن یک میل برو و بیماری را عیادت کن دو میل برو و جنازه ای را تشییع کن سه میل برو و دعوتی را اجابت کن چهار میل برو برادر دینی را در راه خدا دیدار کن پنج میل برو و به فریاد درمانده ای برس شش میل برو و ستمدیده ای را یاری کن و بر تو باد به استغفار .
یا علی ! مؤمن سه نشانه دارد ؛ نماز ، برکات ، روزه و متکلّف ( کسی که به دروغ ادعای علم و ایمان دارد ) نیز سه نشانه دارد ؛ در حضور چاپلوسی کند ، در غیاب و پشت سر بدگویی و هنگام رسیدن مصیبت شماتت کند . و ستمگر سه نشانه دارد ، به زیردستان زور گوید ، از مافوق خود نافرمانی کند و از ستمکار پشتیبانی نماید و شخص ریاکار سه نشانه دارد ، در حضور مردم در کارها نشاط دارد ،‌ ولی در تنهایی بی حال و کسل است ، خوش دارد که در همه ی کارهایش از او تمجید و سپاس گویند . و منافق و دورو نیز سه نشانه دارد ، هنگامی که لب به سخن بگشاید دروغ گوید ، چون وعده ای دهد تخلف کند و چون امانتی به او بسپارند خیانت کند .
یا علی ! به خدا سوگند اگر شخص فروتن در ته چاهی باشد خداوند بادی را مأمور کند تا او را در حکومت اشرار بر فراز اخیار و نیکان بگمارد .
یا علی ! کسی که خود را به غیر سرپرستان خود منتسب کند لعنت خدا بر او .
یا علی ! مؤمن کسی است که مسلمانان بر جان و مالشان از او در امان باشند و مسلمان کسی است که مسلمانان از دست و زبانش آسوده باشند ، و مهاجر ( که یکی از افتخارات صدر اسلام بوده و به کسانی گفته می شد که از مکه – سرزمین شرک و کفر – به مدینه هجرت کرده بودند ) به معنای واقعی کسی است که از بدی ها و زشتی ها هجرت کرده باشد .
یا علی ! محکم ترین دستاویزهای ایمان دوستی در راه خدا و دشمنی در راه خدا است .
یا علی ! به راستی که خدای تعالی به وسیله اسلام نخوت جاهلیت و فخرفروشی هایی که به پدرانشان می کردند همه را از میان برد ، آگاه باش که مردم همه از آدم هستند و آدم نیز از خاک است و گرامی ترین آنها در پیشگاه خداوند با تقواترین ایشان است .
یا علی ! کسی که علمی تحصیل کند به منظور جدال کردن با سفیهان یا مجادله با دانشمندان یا به منظور این که مردم را به سوی خود بخواند اهل دوزخ است .
یا علی ! هنگامی که بنده ی خدا از دنیا برود مردم گویند : چه ارثیه ای به جای گذاشته و فرشتگان گویند : چه آورده ؟
یا علی ! به راستی که دنیا زندان شخص مؤمن و بهشت کافر است .
یا علی ! مرگ های ناگهانی برای مؤمن راحت و برای کافر حسرت است .
یا علی ! خدای تبارک و تعالی به دنیا وحی فرمود : خدمت کن به کسی که مرا خدمت کند و به تعب و رنج دچار کن کسی که خدمت تو در آید .
یا علی ! به راستی اگر دنیا در پیشگاه خدای عز و جل به اندازه ی بال مگسی ارزش داشت به کافر شربت آبی هم از دنیا نمی داد .
احدی از پیشینیان و پسینیان نیست جز آن که در روز قیامت آرزو می کند که ای کاش از دنیا جز به اندازه ی قوت زندگی به او نمی دادند .
بدترین مردم کسی است که خدا را در آنچه مقدر فرموده متهم سازد ( و ایراد بگیرد ) .
نالة مؤمن بیمار تسبیح محسوب شود ، فریادش تهلیل ( لا اله الا الله ) به حساب آید ، خواب او بر بستر عبادت است ، پهلو به پهلو شدنش در بستر ، جهاد در راه خدا است و اگر بهبود یافت و به میان مردم آمد و رفت کرد دیگر گناهی ندارد ( و از گناه پاک گشته ) .
اسلام برهنه است و جامه ی آن حیا و شرم است ، زیور آن وفا و مردانگی اش عمل نیکو ، ستون و پایه اش ورع و پارسایی است هر چیزی را اساس و پایه و ریشه ای است و پایه و اساس اسلام ، دوستی ما خاندان است .
یا علی ! اگر در چیزی شوم باشد ( عموماً ) در زبان زن است .
یا علی ! سبکباران نجات یافتند ، و سنگین باران نابود شدند .
یا علی ! مسواک یکی از سنت ها است ، که دهان را پاک نموده ، نور چشم را جلا دهد ، خدای رحمان را خوشنود سازد ، دندان ها را سفید کند ، بوی دهان را ببرد ، ‌لثه را محکم کند ، اشتهای غذا آورد ، بلغم را از بین ببرد ، حافظه را زیاد کند ، حسنات را چند برابر کند ، فرشتگان الهی را نیز خوشحال سازد .
یا علی ! خواب چهار گونه است : خواب پیامبران که بر پشت است ، خواب مؤمنان به طرف راست ، خواب کفار و منافقان به طرف چپ ، خواب شیطان که به روی و صورت است .
یا علی ! خداوند هیچ پیغمبری را مبعوث نفرموده جز آن که ذریّه و فرزندانش از صلب او بودند ، ولی ذریه و دودمان مرا از صلب تو قرار داد ، و اگر تو نبودی مرا ذریه ای نبود .
یا علی ! چهار چیز است که کمر را می شکند : پیشوایی که از خدای عزوجل فرمان نبرد ولی مردم از او فرمان برند ، زنی که شوهرش از او حفاظت و نگهبانی کند ولی او به شوهرش خیانت کند ، فقیر و نداری که راه چاره ای برای رفع نیاز خود نیابد ، همسایه ی بد در خانه ی مسکونی و ثابت .
یا علی ! به راستی که عبدالمطلب در زمان جاهلیت پنج چیز را سنت کرد که خدای عز و جل آنها را در اسلام نیز سنت قرار دارد : 1 – زن پدر را بر پسران حرام کرد ، و خدای تعالی نیز دراین باره آیه ای نازل فرمود : ! « ازدواج نکنید با زنانی که پدرانتان به همسری گرفته اند . » 2 – گنجی یافت و خمس آن را جدا کرده صدقه داد ،‌ خدای تعالی نیز در این باره نازل فرموده : « بدانید که آنچه غنیمت یافتید خمس آن از آنِ خدا است ... » 3 – و چون زمزم را حفر کرد نامش را « سقایه الحاج » - سیراب کردن حاجیان – گذارد و خدای تبارک و تعالی نیز در این باره نازل فرمود : « آیا سیراب کردن حاجیان و آبادانی مسجدالحرام را همانند کسی قرار داده اید که ایمان به خدا و روز جزا آورده است ... » 4 – دیة قتل را صد شتر قرار داد و خدای عزوجل نیز در اسلام همان را قرار داد ، 5 – برای طواف نزد قریش عدد مشخصی وجود نداشت ، و عبدالمطلب آن را هفت شوط قرار داد و خدای عزوجل نیز همان را در اسلام اجرا فرمود .
عبدالمطلب به وسیله « أزلام » - تیرهای مخصوص – قسمت های خود را مشخص نمی کرد ( چنانچه مشرکان این کار را می کردند ) و بت ها را پرستش نمی کرد . از آنچه بر سنگ های مخصوص ذبح می شد نمی خورد و می گفت : من پیرو دین و آیین ابراهیم (ع) هستم .
یا علی ! شگفت انگیزترین مردم از نظر ایمان و بزرگترینشان از جهت یقین مردمانی هستند که در آخر زمان بیایند و پیامبر را درک نکرده و حجت خدا از آنها پنهان است و به سیاهی ( خطوط نوشته شده ) بر روی سفیدی ( کاغذ ) ایمان آورند .
یا علی ! خدای عز و جل دعایی را که از غافل برخاسته نپذیرد .
یا علی ! خواب عالم بهتر است از عبادت عابد نادان .
یا علی ! دو رکعت نماز که مرد عالم به جای آورد بالاتر است از هزار رکعت که عابد غیر عالم به جای آورد .
یا علی ! کسی که از دادن یک قیراط از زکات مالش خودداری کند نه مؤمن است و نه مسلمان و کرامتی ندارد .
یا علی ! تارک الصلاه هنگام مرگ درخواست بازگشت به دنیا دارد که گذشته را جبران کند ولی هرگز درخواستش پذیرفته نشود و همین است گفتار خدای تعالی که فرماید : « تا چون مرگشان فرا رسد گوید : پروردگارا مرا بازگردانید ... » 1
یا علی ! کسی که حج را با استطاعت و ( شرایط آن ) ترک کند کافر است . خدای تعالی فرماید : « و بر مردم است به راستی برای خدای حج خانه (‌بیت الله الحرام ) بر هر که به سوی آن خانه راهی دارد ، و کسی که کافر شد به راستی که خداوند از جهانیان بی نیاز است . » 2
یا علی ! کسی که حج خود را به تأخیر اندازد و امروز و فردا کند تا بمیرد خداوند در روز قیامت او را یهودی یا نصرانی به صحرای محشر آورد .
یا علی ! صدقه ، قضا و مقدری را که مبرم و محکم باشد برگرداند .
یا علی ! صله ی رحم به عمر انسان بیفزاید .
یا علی ! غذای خود را با نمک گشا و با نمک به پایان ببر که در آن درمان از هفتاد و دو بیماری است .
یا علی ! اگر به مقام محمود ( جایگاه شایسته ) در قیامت نایل شدم درباره ی پدر و مادر و عمو و برادری که زمان جاهلیت داشتم شفاعت می کنم .
یا علی ! اگر خویشاوند نیازمندی وجود دارد صدقه معنی ندارد و باید به نزدیکان کمک کرد .
یا علی ! خیری نیست در گفتار مگر با عمل و نه در مال مگر با جود و بخشش ، و نه در راستی مگر با وفاء و نه در عفت و پاکدامنی جز با ورع و پارسایی ، و نه در صدقه مگر با نیت ، و نه در زندگی مگر با سلامتی ، نه در وطن مگر با امنیت و خوشحالی .
یا علی ! هفت چیز گوسفند خوردنش حرام است : خون ، نری ، مثانه ، نخاع ، غدد ، طحال ، زهره دان .
یا علی ! در چهار چیز سخت گیری نکن : خرید حیوان قربانی . کفن ، برده ، کرایه ی مرکب برای رفتن به مکه .
یا علی ! تو را آگاه نکنم که چه کسی از شما از نظر خلق و خوی به من شبیه تر از دیگران است ؟ عرض کرد : چرا ای رسول خدا ، فرمود : آن کس که اخلاقش از دیگران بهتر ، و بردباری اش بیشتر ، و به خویشاوندان خود نیکوکارتر ، و انصاف او نسبت به مردم از دیگران بیشتر باشد .
یا علی ! امت من هنگامی که سوار کشتی می شوند اگر این آیات را بخوانند از غرق شدن در امانند : « بسم الله الرحمن الرحیم و ما قدروالله حق قدره و الارض جمیعا قبضته یوم القیامه و السماوات مطویات بیمینه سبحانه و تعالی عما یشرکون ، بسم الله مجریها و مرسیها ان ربی لغفور رحیم » . 3
قرائت این آیات برای امت من أمان از دزدی است :
« قل ادعواالله او ادعوا الرحمن ایا ما تدعوا فله الاسماء الحسنی .. » 4
این آیه نیز امان دهنده ی امت من است از فرو ریختن خانه و آوار : « إن الله یمسک السموات و الارض ان تزولا و لئن زالتا ان امسکهما من احد من بعده انه کان حلیما غفورا » . 5
این ذکر نیز امان دهنده ی امت من خواهد بود از اندوه :
« لا حول و لا قوه الا بالله لا ملجا و لا منجا من الله الا الیه » . 6
و این آیات نیز امان دهنده ی امت من است از سوختن :
« ان ولیی الله الذی نزل الکتاب و هو یتولی الصالحین ، 7 و ما قدروالله حق قدره » . 8
کسی که از درندگان بترسد این آیه را بخواند : « لقد جائکم رسول من انفسکم ... » 9
یا علی ! و کسی که حیوان چهارپای او چموشی کند در گوش راستش بخواند : « و له اسلم من فی السماوات و الارض طوعا و کرها و الیه ترجعون » . 10
یا علی ! کسی که از ساحر ( جادوگر ) یا شیطانی بیم دارد این آیه را بخواند : « ان ربکم الله الذی خلق السماوات و الارض ... » . 11
کسی شکمش آب زرد آورده ( نوعی بیماری است ) بر شکم خود آیه الکرسی را بنویسد ( و آن را شسته ) و بنوشد و به اذن خدای عزوجل بهبودی باید .
یا علی ! حق فرزند بر پدر آن است که نام نیکو بر او بگذارد و نیکو ادبش کند و در جایگاه شایسته ای او را جای دهد ، و حق پدر بر فرزند آن است که پدر را به نام نخواند ، و جلوی او راه نرود و پیش روی او ننشیند ، و با او به حمام نرود .
خدا لعنت کند پدر و مادری را که فرزند خود را وادار کنند که آنها را عاق کند .
یا علی ! خدا رحمت کند پدر و مادری را که فرزندشان را وادار کنند به آنها نیکی کند .
یا علی ! کسی که پدر و مادرش را اندوهگین سازد آنها را عاق کرده .
یا علی ! کسی که در نزدش غیبت برادر مسلمان او بشود ، و توان یاری آن برادر را دارد ( که جلوی غیبت او را بگیرد یا به نحوی دیگر دفع غیبت او کند ) ولی یاری اش نکند خداوند در دنیا و آخرت او را خوار گرداند .
یا علی ! کسی که یتیمی را کفالت و سرپرستی کند در این که به وسیله ی مال خود خرج او کند تا بی نیاز گردد ( و خودکفا شود ) بهشت بر او واجب شود البته .
یا علی ! کسی که از روی مهر و محبت دست بر سر یتیمی بکشد خداوند به عدد هر مویی ( که از زیر دست او می گذرد ) نوری در قیامت به او عطا کند .
یا علی ! من فرزند دو ذبیح هستم ( اسماعیل ذبیح و عبدالله بن عبدالمطلب )
یا علی ! عقل و خرد آن است که به وسیله ی آن بهشت تحصیل گردد و خوشنودی خدای رحمان جستجو شود .
یا علی ! نخستین مخلوقی را که خدای عزوجل آفرید عقل بود که بدو فرمود : پیش آی و او پیش آمد سپس به او فرمود : برگرد و او بازگشت خداوند فرمود: به عزت و جلال خودم سوگند خلقی نیافریدم که نزد من محبوت تر از تو باشد ، به خاطر تو مؤاخذه کنم و به خاطر تو عطا کنم ، به حساب تو پاداش دهم و به خاطر تو کیفر کنم .
یا علی ! هیچ فقر و نداری سخت تر از جهل و نادانی نیست ، هیچ مالی پرسودتر از عقل نیست ، هیچ تنهایی وحشتناک تر از خودپسندی نیست ، عقلی همانند تدبیر نیست ، و هیچ پارسایی همچون خودداری از محرمات الهی و از آنچه سزاوار نیست نمی باشد ، هیچ حسب و اصل و تباری همانند حسن خلق و خوی نیست ، و عبادتی همچون تفکر نیست .
یا علی ! آفت خبر و حدیث ، دروغ است ،آفت علم و دانش ، فراموشی ، و آفت عبادت سستی و بی حالی ، آفت جمال و زیبایی تکبر و خودبینی و آفت بردباری حسد است .
یا علی ! چهار چیز است که هدر می رود : خوردن روی سیری ، چراغ در شب ماهتاب ، کشت در شوره زار ، احسان و نیکی به نااهل .
یا علی ! کسی که درود بر من را فراموش کند راه بهشت را به خطا رفته .
یا علی ! بپرهیز از ( این که سجده نماز تو هم چون ) نوک زدن کلاغ و دریدن شکار شیر ( باشد ) . 12
اگر من دست خود را تا مرفق در دهان اژدها فرو برم برایم آسان تر است از اینکه درخواست کنم از کسی که نبود و سپس به وجود آمد ( یعنی مخلوق خدا ) .
یا علی ! به راستی که سرکش ترین مردم برای خدا عزوجل کسی است که غیرکشنده ی خود را بکشد و غیر زننده ی خود را بزند ، و کسی که سرپرستی غیر موالیان و سرپرستان خود را بپذیرد بدانچه خدا نازل فرموده کافر شده .
یا علی ! انگشتر به دست راست کن که به راستی این کار فضیلتی است از خدای عزوجل برای مقربان ، عرض کرد : به چه انگشتری ای رسول خدا ؟ فرمود : به عقیق سرخ ، زیرا آن نخستین کوهی است که اقرار نمود به وحدانیت و یکتایی خدای عزوجل ، و برای من به نبوت ، و برای تو به وصایت و برای فرزندانت به امامت ، و برای شیعیانت به بهشت ، و برای دشمنانت به دوزخ .
یا علی ! به راستی که خدای عزوجل به دنیا توجه کرد و مرا از مردان جهانیان برگزید ، سپس برای بار دوم توجه کرد و تو را به مردان جهانیان برگزید ، و برای سومین بار توجه فرمود و امامان از فرزندان تو را بر جهانیان برگزید ، و برای چهارمین بار توجه کرد و فاطمه را بر زنان جهانیان برگزید .
یا علی ! من نام تو را در چهار جا قرین خود دیدم و به همین جهت به دیدن آن مأنوس گشتم ، هنگامی که در شب معراج به آسمان بیت المقدس رسیدم بر روی صخره آن دیدم ( نوشته بود ) : « معبودی جز خدای یکتا نیست ، محمد رسول خداست ، او را به وسیله ی وزیرش کمک دادم ، و به وسیله ی وزیرش یاری کردم . »
به جبرئیل گفتم : وزیر من کیست ؟ پاسخ داد : علی بن ابیطالب و چون به سدره المنتهی رسیدم دیدم بر آن نوشته شده :
« به راستی که من خدای یکتایم که معبودی جز من نیست تنها محمد برگزیده ی من از خلق من است او را به و سیله ی وزیرش کمک دادم و به وسلیه ی وزیرش یاری نمودم » .
از جبرئیل پرسیدم : وزیر من کیست ؟ گفت : علی بن ابیطالب چون از سدره المنتهی گذشتم و به عرش پروردگار جهانیان جل جلاله رسیدم بر قوایم عرش نوشته دیدم :
« منم خدای یکتایی که معبودی جز من نیست ، محمد حبیب من است او را به وزیرش کمک کردم و به وزیرش یاری نمودم . »
یا علی ! به راستی که خدای تبارک و تعالی درباره ی تو هفت چیز به من داد : تو نخستین کسی هستی که قبرش با قبر من شکافته شود ، تو نخستین کسی هستی که در صراط در کنار من به ایستی ، تو نخستین کسی هستی که چون من ( جامه ) بپوشم تو هم بپوشی و چون زنده شوم زنده شوی و تو نخستین کسی هستی که در « علیین » با من ساکن شوی و تو نخستین کسی هستی که از « رحیق مختوم » که پایانش مشک است با من بنوشی .
سپس رو به سلمان فارسی رحمه الله علیه کرده فرمود : « ای سلمان هنگامی که بیمار شوی این بیماری سه فایده برای تو دارد : خداوند تو را یاد کرده و در یاد خدا بوده ای ، دعای تو در حال بیماری مستجاب است ، بیماری گناهی برای تو بر جای نگذارد و همه را بریزد ، خداوند تو را تا پایان زندگی از سلامتی بهره مند سازد .
آن گاه به ابوذر رحمه الله علیه فرمود : ای اباذر سخت بپرهیز از سؤال و درخواست چیزی از دیگران که آن خواری حاضر و فقری است که برای رسیدن به آن شتاب کرده ای و برای این کار در روز قیامت حسابرسی طولانی خواهد بود .
ای اباذر تنها زندگی خواهی کرد ، و تنها خواهی مرد ، و تنها به بهشت خواهی رفت ، مردمانی از اهل عراق به خاطر تو سعادتمند خواهند شد ، که غسل و تجهیز و تدفین تو را به عهده خواهند گرفت .
ای اباذر دست سؤال پیش کسی دراز مکن ، ولی اگر کسی چیزی به تو داد بپذیر .
سپس رو به اصحاب خود کرده فرمود : شما را از بدترینتان آگاه نکنم ؟ عرض کردند : چرا ای رسول خدا ، فرمود : آنها که برای سخن چینی پیوسته در راهند ، آنها که میان دوستان جدایی اندازند و آنها که برای مردمان مبرای از عیب ، عیب جویی کنند .
از نشانشه های یقین آن است که خوشنود نسازی کسی را به خشم خدا ، و سپاس کسی را نگویی در برابر چیزی که خدا به تو عنایت کرده ، و نکوهش نکنی احدی را در برابر آنچه خدا به تو نداده زیرا که روزی انسان ( به دست خدا است و آن ) را نه حرص حریصی به او می رساند ، نه ناخوش داشتن دیگران می تواند از انسان باز دارد ، خدای تعالی به حکمت و فضل خود آسایش و خوشی را در یقین و رضا ( به مقدرات الهی ) و غم و اندوه را در تردید و خشم ( نسبت به خدا ) قرار داده است .
یا علی ! به راستی که فقری سخت تر از نادانی نیست ، نه مالی سودمندتر از عقل ، و نه تنهایی وحشتناک تر از خودبینی ، و نه پشت گرمی بهتر از مشورت ، و نه عقلی همانند تدبیر ، و نه حسب و نسبی همانند خوش خلقی ، و نه عبادتی همانند تفکر و اندیشیدن .
یا علی ! آفت داستان سرایی دروغ بر خدا است ، آفت علم و دانش نسیان و فراموشی ، آفت عبادت سستی و بیماری ، آفت جوانمردی و بخشش منت گذاری ، آفت شجاعت و پردلی ستم و تجاوز ، آفت زیبایی و جمال سر بزرگی و تکبر و آفت حسب و نسب فخرفروشی است .
یا علی ! بر تو باد به راستگویی ، و هرگز نباید از دهان تو دروغی بیرون آید هرگز بر خیانت جرأت نکن بر تو باید به ترس از خدا بدانسان که گویا خدا را می بینی از بذل مال و جانت در راه دین خود دریغ مدار محاسن اخلاقی را انجام ده از بدی های اخلاق اجتناب کن .
یا علی ! محبوب ترین عمل ها در پیشگاه خداوند سه چیز است : کسی که هر چه خداوند بر او واجب کرده انجام دهد چنین کسی از زمره ی عابدترین مردم است ، و کسی که از محرمات الهی پارسایی و دوری ورزد وی از زمره ی پارساترین مردم است کسی که بدانچه خداوند روزی اش کرده قناعت کند از بی نیازترین مردم است .
یا علی ! سه چیز از مکارم اخلاق است : پیوند کنی با کسی که از تو بریده ، عطا کنی به کسی که تو را محروم ساخته و درگذری از کسی که به تو ستم کرده .
یا علی ! سه چیز نجات بخش است : زبانت را باز داری ، و بر خطای خویش بگریی ، و خانه ات تو را فراخ آید .
یا علی ! سرور و آقای عمل ها سه چیز است : انصاف دادنت مردم را از خویشتن ، و مساوات با برادر دینی در راه خدا ، و یاد خدا در هر حال .
یا علی ! سه چیز از زیورهای الهی است : مردی که برادر مؤمن خود را در راه خدا زیارت کند که او زائر خدا است ، و بر خدا حق است که زائر خود را گرامی داشته و خواسته اش را بدهد ، مردی که نماز بخواند و به دنبال آن تا نماز دیگر تعقیب بخواند که او مهمان خدا است و بر خدا حق است که مهمان خود را گرامی دارد ، و کسی که به حج و عمره مشرف شود که آن دو وارد بر خدایند و بر خدا حق است که واردین خود را گرامی دارد .
یا علی ! سه چیز است که ثواب و پاداش آن هم در دنیا و هم در آخرت است : حج ، که فقر را از بین ببرد ، صدقه که بلا را دفع کند ، صلة رحم که بر عمر بیفزاید .
یا علی ! سه چیز است که در هر کس نباشد کاری از او پا نگیرد ( و در زندگی توفیق نیاید ) : پارسایی و ورعی که مانع نافرمانی های خداوند شود ، و علم و دانشی که نادانی سفیه را از او برگرداند ، و عقل و خردی که بدان با مردم مدارا کند .
یا علی ! سه گروهند که در روز قیامت در زیر سایه ی عرش الهی هستند : مردی که برای برادرش دوست بدارد آنچه را برای خود دوست دارد ، مردی که به کاری برسد ولی بدان کار اقدام نکند و واپس نرود تا بداند این کار مورد خوشنودی خدا است یا مورد خشم خدا ، و مردی که عیبی از برادر دینی خود نگیرد پیش از آن که آن عیب را در خود اصلاح کند ، زیرا اگر چنین شد ( پیوسته سرگرم خویش است و به عیب دیگران نرسد زیرا هر عیبی را که در خویش اصلاح کند عیب دیگری برایش آشکار گردد ، و همین سرگرمی برای انسان کافی است ( که به عیب جویی دیگران نرسد ) .
یا علی ! سه چیز از درهای نیکی است : سخاوت انسان ، خوش گفتاری و صبر و بردباری در برابر آزار .
یا علی ! در تورات آمده چهار چیز است که در کنار آنها چهار چیز دیگر وجود دارد : کسی روز خود را با حرص بر دنیا آغاز کند ، او روز خود را در حالی آغاز کرده که بر خدا خشمگین است ، و کسی از مصیبتی شکوه کند در واقع از پروردگار خود شکوه کرده ، و کسی که نزد ثروتمندی برود و در برابر او خواری و فروتنی کند دو ثلث دینش بر باد رفته ، و کسی از این امت داخل دوزخ گردد که آیات خدا را به مسخره و ریشخند گرفته .
چهار چیز است که در کنارش چهار چیز دیگر قرار دارد : کسی که به پادشاهی رسد استبداد یابد ، کسی که در کار مشورت نکند پشیمان شود همان گونه که کیفر دهی کیفر شوی ، فقر بزرگ ترین مرگ است به آن حضرت عرض شد : فقر از درهم و دینار ؟ فرمود : فقر از دین .
یا علی ! هر چشمی در روز قیامت گریان است مگر سه چشم : چشمی که در راه خدا شب بیداری کشیده ، و چشمی که از محرمات الهی خود را بسته و پوشانده ، و چشمی که از ترس خدا اشک ریخته .
یا علی ! خوشا به حال آن چهره ای که خداوند بر آن نظر افکند و او بر گناهی بگرید که احدی جز خداوند بر آن گناه آگاه نیست .
یا علی ! سه چیز نابودکننده است و سه چیز نجات دهنده : اما نابود کننده ها : هوای نفس پیروی شده و مسلط ، بُخلی نافذ ، و عُجب و خودبینی ، و اما نجات دهنده ها : رعایت عدالت در خوشنودی و خشم ، میانه روی در وقت دار و نداری ، ترس خدا در پنهانی و آشکار به گونه ای که او را می بینی ، که اگر تو او را نه بینی او تو را ببیند .
یا علی ! سه چیز است که دروغ در آن نیکو است : نیرنگ در جنگ ، وعده ی به همسر ، اصلاح میان مردم .
یا علی ! در سه جا نیز راستگویی زشت است : سخن چینی ، خبر دادن به مردی از وضع خانواده اش که آن خبر او را ناراحت می کند ، و مانع شدن مردی را از کار خیر (با راستگویی ) .
یا علی ! چهار چیز است که بیهود و هدر می رود : خوردن پس از سیری ، چراغ در شب مهتابی ، کشت و زرع در زمین شوره زار ، کار نیک برای نااهل .
یا علی ! چهار چیز است که زودرس ترین و سریع ترین کیفر را به دنبال دارد : مردی که به او احسان و نیکی کرده ای ولی او به جای احسان به بدی مکافات کند ، مردی که به او ظلمی و تجاوزی نکرده ای ولی او به تو تجاوز و ظلم کند ، مردی که با او پیمان انجام کار بسته ای آنگاه تو به وعده ی خود وفا کنی ولی او بی وفایی کند ، مردی که او با صله ی رحم کنی ولی او قطع رحم کند .
یا علی ! چهار چیز است که در هر کس باشد اسلام او کامل است : راستی ، سپاسگزاری ، حیا و شرم ، خوش خلقی .
یا علی ! کم درخواست کردن از مردم بی نیازی موجود و حاضر است ، و زیاد در خواست کردن از مردم خواری و فقر موجود و حاضر است .
من تو را درباره ی خویش به چند چیز سفارش کنم که آنها را از من یادداشت کن ، و دنبال این سخن نیز فرمود : خدایا ( در حفظ آن ) یاری اش کن .
اول – راستگویی ، مبادا هرگز دروغی از دهانت بیرون آید .
دوم – ورع و پارسایی ، مبادا بر خیانتی دلیر گردی ( و خیانتی از تو سر زند ) .
سوم – ترس از خدای عزوجل بدانسان که گویا او را می بینی .
چهارم – بسیار از ترس خدا گریستن که به هر اشک ریختنی هزار خانه در بهشت برایت ساخته شود .
پنجم – نثار کردن مال و جان خود برای دین و مذهبت .
ششم – پیروی از سنت و روش من در نماز و روزه و صدقه ، اما نماز پنجاه رکعت ( شاید دو رکعت و تیره را که پس از نماز عشاء نشسته باید خواند از باب این که به جای نماز شب است برای کسی که موفق به آن نشود به حساب نیامده ) و اما روزه در هر ماه سه روز : پنجشنبه اول ماه و چهارشنبه وسط ماه و پنجشنبه آ‎خر ماه ، صدقه تا بتوانی باید بپردازی تا حدی که بگویی : اسراف و زیاده روی کردم با این که اسراف نمی کنی و بر تو باید به نماز شب – و سه بار این جمله را تکرار فرمود – و بر تو باید به نماز زوال ( ظهر ) و بر تو باد به نماز زوال و بر تو باد به نماز زوال ، و بر تو باد به خواندن قرآن در هر حالی ، و بر تو باد به این که دست های خود را در نمازت بلند کنی و بگردانی ( یعنی در حال تکبیر گفتن و برگرداندن آن یا در حال قنوت ) و بر تو باد به مسواک کردن با هر وضوء ، و بر تو باد به اخلاق خوب که با مردم با اخلاق خوب رفتار کنی و از اخلاق بد دوری جویی و اگر نکردی جز خویشتن را نباید ملامت و سرزنش کنی .
................................................................
1 – سورة مؤمنون ، آیة 101
2 – سورة آل عمران ، آیه 91 – 92
3 – اسراء ، آیه110 و 111 .
4 – تا آخر سورة اسراء .
5 – اعراف آیه 196 .
6 – سوره انعام .
7 – سوره انعام .
8 – سوره توبه آیه 128 .
9 – تا آخر سوره توبه .
10 – آل عمران ، آیة 78
11 – تا آخر آیه 3 از سورة یونس .
12 – یعنی با عجله سر به سجده بگذاری و برداری هم چون نوک زدن کلاغ و در حال سجده نیز سینه را روی زمین بگذاری هم چون دریدن شیر شکار خود را ، و البته ما این معنی را از روی نهایه ابن ثیر و مجمع البحرین طریحی گرفتیم و ترجمه کردیم ، وگرنه برای این فراز معنای دیگری هم می توان کرد .

+ نوشته شده توسط بابک در یکشنبه بیست و چهارم تیر 1386 و ساعت 8:36 |

داروي‮ ‬گياهي‮ ‬ضدسرطان گوارش درايران توليد شد

فناوري اطلاعات

براي‭ ‬نخستين‭ ‬بار‭ ‬در‭ ‬جهان
داروي‮ ‬گياهي‮ ‬ضدسرطان گوارش درايران توليد شد
بابک 
داروي‭ ‬ضد‭ ‬سرطان‭ ‬گوارش‭ ‬‮«‬اسپينال-زد‮»‬‭ ‬‮(‬Spinal Z‮)‬‭ ‬براي‭ ‬نخستين‭ ‬بار‭ ‬در‭ ‬جهان‭ ‬از‭ ‬عصاره‭ ‬گياه‭ ‬بومي‭ ‬كشورمان‭ ‬توليد‭ ‬شد‮.‬
اين‭ ‬دارو‭ ‬در‭ ‬دهمين‭ ‬نمايشگاه‭ ‬بين المللي‭ ‬تجهيزات‭ ‬پزشكي،‭ ‬دندان پزشكي‭ ‬و‭ ‬آزمايشگاهي‭ ‬و‭ ‬صنايع‭ ‬دارويي،‭ ‬يكشنبه‭ ‬شب‭ ‬با‭ ‬حضور‭ ‬وزير‭ ‬بهداشت‭ ‬توسط‭ ‬مهندس‭ ‬مددي،‭ ‬مدير‭ ‬عامل‭ ‬سازمان‭ ‬تامين‭ ‬اجتماعي‭ ‬رونمايي‭ ‬شد‮.‬
دكتر‭ ‬دولت آبادي،‭ ‬مسئول‭ ‬مرحله‭ ‬آزمايش هاي‭ ‬باليني‭ ‬داروي‭ ‬‮«‬اسپينال-زد‮»‬‭ ‬در‭ ‬تشريح‭ ‬ويژگي‮ ‬هاي‭ ‬داروي‭ ‬جديد‭ ‬به‭ ‬خراسان‭ ‬مي‮ ‬گويد‮:‬‭ ‬ايده‭ ‬اوليه‭ ‬تهيه‭ ‬اين‭ ‬دارو‭ ‬توسط‭ ‬يك‭ ‬ايراني‭ ‬در‭ ‬‮٨١‬‭ ‬سال‭ ‬پيش‭ ‬مطرح‭ ‬شد‭ ‬و‭ ‬تحقيق ها‭ ‬و‭ ‬مطالعه ها‭ ‬در‭ ‬مورد‭ ‬اين‭ ‬دارو‭ ‬به‭ ‬طور‭ ‬پراكنده‭ ‬از‭ ‬آن‭ ‬زمان‭ ‬انجام‭ ‬شده‭ ‬است‮.‬‭ ‬اين‭ ‬دارو‭ ‬آزمايش هاي‭ ‬سم شناسي‭ ‬و‭ ‬اثربخشي‭ ‬را‭ ‬گذرانده‭ ‬و‭ ‬در‭ ‬مرحله‭ ‬صدور‭ ‬پروانه‭ ‬است‮.‬
وي‭ ‬كه‭ ‬ظاهرا‭ ‬تمايلي‭ ‬براي‭ ‬پاسخ گويي‭ ‬به‭ ‬سوال ها‭ ‬ندارد،‭ ‬مدام‭ ‬تاكيد‭ ‬مي‮ ‬كند‭ ‬كه‭ ‬قرار‭ ‬است‭ ‬اطلاع رساني‭ ‬در‭ ‬اين‭ ‬زمينه‭ ‬در‭ ‬روزهاي‭ ‬آينده‭ ‬انجام‭ ‬شود‭ ‬اما‭ ‬با‭ ‬اصرار‭ ‬خبرنگار‭ ‬ما،‭ ‬در‭ ‬مورد‭ ‬چگونگي‭ ‬و‭ ‬زمان‭ ‬استفاده‭ ‬از‭ ‬اين‭ ‬دارو‭ ‬هنگام‭ ‬ابتلا‭ ‬به‭ ‬سرطان‭ ‬مي‮ ‬گويد‮:‬‭ ‬اين‭ ‬مسائل‭ ‬در‭ ‬حال‭ ‬بررسي‭ ‬است،‭ ‬بسياري‭ ‬از‭ ‬داروهايي‭ ‬كه‭ ‬در‭ ‬حال‭ ‬حاضر‭ ‬به‭ ‬عنوان‭ ‬ضد‭ ‬سرطان‭ ‬مصرف‭ ‬مي‮ ‬شود،‭ ‬نمي‮ ‬تواند‭ ‬درمان‭ ‬قطعي‭ ‬سرطان‭ ‬را‭ ‬به‭ ‬همراه‭ ‬داشته‭ ‬باشد‭ ‬ولي‭ ‬آزمايش هاي‭ ‬باليني‭ ‬داروي‭ ‬گياهي‭ ‬ساخت‭ ‬محققان‭ ‬ايراني‭ ‬روي‭ ‬بيماراني‭ ‬كه‭ ‬در‭ ‬مرحله‭ ‬حاد‭ ‬سرطان‭ ‬به‭ ‬سر‭ ‬مي‮ ‬برند،‭ ‬نشان‭ ‬داده‭ ‬است‭ ‬كه‭ ‬با‭ ‬مصرف‭ ‬دارو،‭ ‬ميزان‭ ‬اميد‭ ‬به‭ ‬زندگي‭ ‬و‭ ‬همچنين‭ ‬كيفيت‭ ‬زندگي‭ ‬در‭ ‬بيماران‭ ‬به‭ ‬نحو‭ ‬قابل‭ ‬ملاحظه اي‭ ‬بهبود‭ ‬مي‮ ‬يابد؛‭ ‬ضمن‭ ‬اين‭ ‬كه‭ ‬اثر‭ ‬بخشي‭ ‬آن‭ ‬در‭ ‬درمان‭ ‬سرطان‭ ‬نيز‭ ‬به‭ ‬اثبات‭ ‬رسيده‭ ‬است‮.‬‭ ‬وي‭ ‬با‭ ‬بيان‭ ‬اين‭ ‬مطلب‭ ‬كه‭ ‬چون‭ ‬كار‭ ‬جديد‭ ‬است،‭ ‬ما‭ ‬هنوز‭ ‬مجاز‭ ‬به‭ ‬طرح‭ ‬و‭ ‬تشريح‭ ‬تمامي‭ ‬مطالعه ها‭ ‬نيستيم،‭ ‬مي‮ ‬گويد‮:‬‭ ‬مطالعه هاي‭ ‬باليني‭ ‬روي‭ ‬‮٠٠٧‬‭ ‬بيمار‭ ‬مبتلا‭ ‬به‭ ‬سرطان‭ ‬معده‭ ‬انجام‭ ‬شده‭ ‬كه‭ ‬نتايج‭ ‬آن‭ ‬نيز‭ ‬به‭ ‬طور‭ ‬كامل‭ ‬موفقيت آميز‭ ‬بوده‭ ‬است‮.‬
در‭ ‬طول‭ ‬‮٢‬‭ ‬سال‭ ‬گذشته‭ ‬تحقيق‭ ‬هاي‭ ‬گسترده اي‭ ‬در‭ ‬مورد‭ ‬اين‭ ‬دارو‭ ‬صورت‭ ‬گرفت‭ ‬و‭ ‬تست هاي‭ ‬مربوطه‭ ‬توسط‭ ‬متخصصان‭ ‬و‭ ‬كارشناسان‭ ‬دانشگاه هاي‭ ‬تهران،‭ ‬شهيد‭ ‬بهشتي‭ ‬و‭ ‬صنعتي‭ ‬شريف‭ ‬انجام‭ ‬شد‮.‬
دكتر‭ ‬دولت آبادي‭ ‬در‭ ‬ادامه‭ ‬مي‮ ‬افزايد‮:‬‭ ‬به‭ ‬اعتقاد‭ ‬ما،‭ ‬داروي‭ ‬گياهي‭ ‬‮«‬اسپينال-زد‮»‬‭ ‬در‭ ‬درمان‭ ‬انواع‭ ‬ديگري‭ ‬از‭ ‬سرطان ها‭ ‬نيز‭ ‬موثر‭ ‬است؛‭ ‬در‭ ‬واقع‭ ‬اثرات‭ ‬مطلوب‭ ‬اين‭ ‬دارو‭ ‬در‭ ‬معالجه‭ ‬يا‭ ‬بهبود‭ ‬سرطان هايي‭ ‬غير‭ ‬از‭ ‬دستگاه‭ ‬گوارش‭ ‬و‭ ‬معده‭ ‬نيز‭ ‬مشاهده‭ ‬شده‭ ‬كه‭ ‬البته‭ ‬هنوز‭ ‬در‭ ‬مرحله‭ ‬مطالعه‭ ‬و‭ ‬بررسي‭ ‬است‭ ‬و‭ ‬نتايج‭ ‬آن‭ ‬به‭ ‬زودي‭ ‬منتشر‭ ‬خواهد‭ ‬شد‮.‬
مهندس‭ ‬مهدي‭ ‬جارياني،‭ ‬مدير‭ ‬عامل‭ ‬شركت‭ ‬توليد‭ ‬مواد‭ ‬اوليه‭ ‬‮«‬تماد‮»‬‭ ‬نيز‭ ‬در‭ ‬اين‭ ‬باره‭ ‬به‭ ‬خراسان‭ ‬مي‮ ‬گويد‮:‬‭ ‬اين‭ ‬شركت‭ ‬توليدكننده‭ ‬ماده‭ ‬اوليه‭ ‬‮«‬اسپينال-زد‮»‬‭ ‬است‮.‬‭ ‬اين‭ ‬تركيب‭ ‬يك‭ ‬داروي‭ ‬گياهي‭ ‬فرآوري‭ ‬شده‭ ‬است‮.‬
‭ ‬‮«‬اسپينال‭ ‬‮-‬زد‮»‬‭ ‬متشكل‭ ‬از‭ ‬چند‭ ‬گياه‭ ‬دارويي‭ ‬است‭ ‬كه‭ ‬تحقيق ها‭ ‬در‭ ‬مورد‭ ‬خواص‭ ‬ضد‭ ‬سرطاني‭ ‬آنها‭ ‬از‭ ‬‮٥١‬‭ ‬سال‭ ‬پيش‭ ‬شروع‭ ‬شده‭ ‬است‮.‬‭ ‬مراحل‭ ‬نمونه برداري‭ ‬و‭ ‬مصرف‭ ‬آزمايشي‭ ‬اين‭ ‬دارو‭ ‬به‭ ‬طور‭ ‬كامل‭ ‬انجام‭ ‬و‭ ‬تاثيرهاي‭ ‬مثبت‭ ‬آن‭ ‬نيز‭ ‬به‭ ‬لحاظ‭ ‬علمي‭ ‬ثابت‭ ‬شده‭ ‬است‮.‬
‭ ‬اين‭ ‬دارو‭ ‬كه‭ ‬به‭ ‬صورت‭ ‬كپسول‭ ‬از‭ ‬امسال‭ ‬وارد‭ ‬مرحله‭ ‬توليد‭ ‬انبوه‭ ‬مي‮ ‬شود‭ ‬پيش بيني‭ ‬مي‮ ‬شود‭ ‬به‭ ‬صورت‭ ‬ارزان‭ ‬در‭ ‬دسترس‭ ‬بيماران‭ ‬نيازمند‭ ‬قرار‭ ‬گيرد‮.‬
وي‭ ‬مي‮ ‬افزايد‮:‬‭ ‬‮«‬اسپينال-زد‮»‬‭ ‬داروي‭ ‬معتبر‭ ‬قابل‭ ‬اعتمادي‭ ‬است‭ ‬و‭ ‬پزشكان‭ ‬متعهدي‭ ‬كه‭ ‬مراحل‭ ‬آزمايش هاي‭ ‬باليني‭ ‬اين‭ ‬دارو‭ ‬را‭ ‬تحت‭ ‬نظارت‭ ‬داشته اند،‭ ‬آن‭ ‬را‭ ‬به‭ ‬طور‭ ‬كامل‭ ‬تاييد‭ ‬كرده اند‭ ‬و‭ ‬در‭ ‬وزارت‭ ‬بهداشت‭ ‬نيز‭ ‬به‭ ‬ثبت‭ ‬رسيده‭ ‬است‮.‬
مهندس‭ ‬جارياني‭ ‬در‭ ‬مورد‭ ‬ويژگي‮ ‬هاي‭ ‬گياهان‭ ‬استفاده‭ ‬شده‭ ‬براي‭ ‬ساخت‭ ‬اين‭ ‬دارو،‭ ‬تصريح‭ ‬مي‮ ‬كند‮:‬‭ ‬رويش‭ ‬اين‭ ‬گياهان‭ ‬در‭ ‬نقاط‭ ‬خاصي‭ ‬است‭ ‬كه‭ ‬شرايط‭ ‬مناسب‭ ‬و‭ ‬مساعدي‭ ‬داشته‭ ‬باشد؛‭ ‬از‭ ‬جمله‭ ‬دامنه هاي‭ ‬زاگرس‮.‬
بخش هايي‭ ‬از‭ ‬اين‭ ‬گياهان‭ ‬نيز‭ ‬از‭ ‬نقاط‭ ‬مختلف‭ ‬ديگر‭ ‬جمع آوري‭ ‬مي‮ ‬شود‮.‬
مدير‭ ‬عامل‭ ‬‮«‬تماد‮»‬‭ ‬مي‮ ‬گويد‮:‬‭ ‬تحقيق هايي‭ ‬كه‭ ‬در‭ ‬اين‭ ‬زمينه‭ ‬انجام‭ ‬شده‭ ‬بر‭ ‬پايه‭ ‬ايده‭ ‬يك‭ ‬دكتر‭ ‬داروساز‭ ‬شكل‭ ‬گرفته‭ ‬و‭ ‬به‭ ‬نتيجه‭ ‬رسيده‭ ‬است‮.‬
يك‭ ‬فرد‭ ‬آگاه‭ ‬نيز‭ ‬در‭ ‬خصوص‭ ‬مراحل‭ ‬توليد‭ ‬داروي‭ ‬ضد‭ ‬سرطان‭ ‬‮«‬اسپينال‮-‬‭ ‬زد‮»‬‭ ‬در‭ ‬گفتگو‭ ‬با‭ ‬خراسان‭ ‬مي‮ ‬گويد‮:‬‭ ‬مطالعه‭ ‬براي‭ ‬بررسي‭ ‬خواص‭ ‬ضد‭ ‬سرطاني‭ ‬بعضي‭ ‬از‭ ‬گياهان‭ ‬دارويي‭ ‬از‭ ‬حدود‭ ‬‮٥١‬‭ ‬تا‭ ‬‮٨١‬‭ ‬سال‭ ‬پيش‭ ‬شروع‭ ‬شده‭ ‬است،‭ ‬البته‭ ‬تركيب‭ ‬داروي‭ ‬‮«‬اسپينال-زد‮»‬‭ ‬به‭ ‬دلايل‭ ‬امنيتي‭ ‬در‭ ‬حال‭ ‬حاضر‭ ‬منتشر‭ ‬نمي‮ ‬شود‭ ‬ولي‭ ‬اين‭ ‬دارو‭ ‬مجموعه اي‭ ‬از‭ ‬چند‭ ‬گياه‭ ‬با‭ ‬يك‭ ‬فرمولاسيون‭ ‬مشخص‭ ‬است‭ ‬كه‭ ‬آزمايش هاي‭ ‬باليني‭ ‬آن‭ ‬با‭ ‬موفقيت‭ ‬در‭ ‬مركز‭ ‬تحقيقات‭ ‬دارو‭ ‬پخش‭ ‬به‭ ‬انجام‭ ‬رسيده‭ ‬است‮.‬
اين‭ ‬مقام‭ ‬آگاه‭ ‬افزود‮:‬‭ ‬اين‭ ‬دارو‭ ‬مراحل‭ ‬مختلف‭ ‬تاييد‭ ‬دارويي‭ ‬را‭ ‬با‭ ‬موفقيت‭ ‬پشت‭ ‬سر‭ ‬گذاشته‭ ‬است؛‭ ‬چون‭ ‬هر‭ ‬دارو‭ ‬براي‭ ‬ورود‭ ‬به‭ ‬بازار‭ ‬مصرف،‭ ‬بايد‭ ‬از‭ ‬‮٣‬‭ ‬فاز‭ ‬بگذرد‭ ‬كه‭ ‬در‭ ‬هر‭ ‬فاز‭ ‬تعداد‭ ‬بيماراني‭ ‬كه‭ ‬با‭ ‬اين‭ ‬دارو‭ ‬مداوا‭ ‬مي‮ ‬شوند،‭ ‬افزايش‭ ‬پيدا‭ ‬مي‮ ‬كند‭ ‬و‭ ‬عوارض‭ ‬جانبي‭ ‬و‭ ‬اثرات‭ ‬نامطلوب‭ ‬احتمالي‭ ‬حاصل‭ ‬از‭ ‬مصرف‭ ‬دارو‭ ‬مورد‭ ‬بررسي‭ ‬و‭ ‬مطالعه‭ ‬قرار‭ ‬مي‮ ‬گيرد‮.‬‭ ‬بعد‭ ‬از‭ ‬گذراندن‭ ‬اين‭ ‬‮٣‬‭ ‬مرحله،‭ ‬سالم‭ ‬و‭ ‬موثر‭ ‬بودن‭ ‬دارو‭ ‬تاييد‭ ‬مي‮ ‬شود‭ ‬كه‭ ‬طبق‭ ‬اطلاعات‭ ‬ما‭ ‬اين‭ ‬مراحل‭ ‬با‭ ‬موفقيت‭ ‬طي‭ ‬شده‭ ‬است‮.‬

+ نوشته شده توسط بابک در شنبه بیست و سوم تیر 1386 و ساعت 12:40 |

تازه ترین تصاویر از طوفان گونو

+ نوشته شده توسط بابک در شنبه بیست و سوم تیر 1386 و ساعت 12:13 |

با ابداع رگ مصنوعي‮ توسط محققان ايراني‮ باز ،مرحله برداشتن رگ از پا ‬ ‬در عمل‭ ‬قلب‭ ‬حذف شد

فناوري اطلاعات

بابک

‮«‬محققان‭ ‬كشور‭ ‬موفق‭ ‬به‭ ‬توليد‭ ‬عروق‭ ‬و‭ ‬رگ هاي‭ ‬مصنوعي‭ ‬با‭ ‬استفاده‭ ‬از‭ ‬نانو‭ ‬الياف‭ ‬شدند‮.»‬‭ ‬دكتر‭ ‬نادر‭ ‬مقصودي‭ ‬دبير‭ ‬ستاد‭ ‬فناوري‮ ‬هاي‭ ‬نوين‭ ‬وزارت‭ ‬بهداشت‭ ‬با‭ ‬اعلام‭ ‬اين‭ ‬خبر‭ ‬به‭ ‬خراسان‭ ‬مي‮ ‬گويد‮:‬‭ ‬رگ هاي‭ ‬مصنوعي‭ ‬مي‮ ‬تواند‭ ‬جايگزين‭ ‬رگ هاي‭ ‬آسيب ديده‭ ‬از‭ ‬سكته‭ ‬در‭ ‬قلب‭ ‬شود،‭ ‬بنابراين‭ ‬مرحله‭ ‬جراحي‭ ‬پا‭ ‬و‭ ‬برداشتن‭ ‬رگ‭ ‬از‭ ‬آن‭ ‬براي‭ ‬عمل‭ ‬قلب‭ ‬باز‭ ‬‮(‬‭ ‬باي‭ ‬پس‮)‬‭ ‬حذف‭ ‬خواهد‭ ‬شد‮.‬‭ ‬وي‭ ‬همچنين‭ ‬از‭ ‬موفقيت‭ ‬آزمايشگاهي‭ ‬پژوهشگران‭ ‬كشورمان‭ ‬در‭ ‬توليد‭ ‬‮٥٢‬‭ ‬آنتي‮ ‬بادي‭ ‬منوكلونال‭ ‬براي‭ ‬تشخيص‭ ‬و‭ ‬درمان‭ ‬سرطان‭ ‬خبر‭ ‬مي‮ ‬دهد‭ ‬و‭ ‬مي‮ ‬گويد‮:‬‭ ‬به‭ ‬زودي‭ ‬شاهد‭ ‬توليد‭ ‬بافت هاي‭ ‬زيست‭ ‬تخريب پذير‭ ‬براي‭ ‬ترميم‭ ‬بافت هاي‭ ‬آسيب ديده‭ ‬خواهيم‭ ‬بود‮.‬‭ ‬كسب‭ ‬اين‭ ‬موفقيت ها‭ ‬در‭ ‬حالي‭ ‬صورت‭ ‬مي‮ ‬گيرد‭ ‬كه‭ ‬تنها‭ ‬‮٢‬‭ ‬درصد‭ ‬بودجه‭ ‬مصوب‮(‬‭ ‬يعني‭ ‬‮٥‬‭ ‬ميليارد‭ ‬تومان‭ ‬از‭ ‬‮٠٥٢‬‭ ‬ميليارد‭ ‬تومان‮)‬‭ ‬در‭ ‬بخش‭ ‬زيست‭ ‬فناوري‭ ‬تخصص‭ ‬يافته‭ ‬است‮.‬
در‭ ‬عرصه‭ ‬نانو‭ ‬فناوري‭ ‬همچنين‭ ‬محققان‭ ‬مشهدي‭ ‬براي‭ ‬اولين‭ ‬بار‭ ‬در‭ ‬كشور‭ ‬موفق‭ ‬به‭ ‬توليد‭ ‬نانو‭ ‬ذرات‭ ‬طلا‭ ‬براي‭ ‬درمان‭ ‬سرطان‭ ‬شده اند‮.‬‭ ‬دكتر‭ ‬هاشميان‭ ‬دبير‭ ‬ستاد‭ ‬فناوري‮ ‬هاي‭ ‬نوين‭ ‬دانشگاه‭ ‬علوم‭ ‬پزشكي‭ ‬مشهد‭ ‬مي‮ ‬گويد‮:‬‭ ‬با‭ ‬اتمام‭ ‬مرحله‭ ‬ساخت‭ ‬يك‭ ‬مولكول‭ ‬دارويي‭ ‬كه‭ ‬به‭ ‬نانو‭ ‬ذرات‭ ‬طلا‭ ‬متصل‭ ‬مي‮ ‬شود،‭ ‬ايران‭ ‬براي‭ ‬اولين‭ ‬بار‭ ‬در‭ ‬دنيا‭ ‬موفق‭ ‬به‭ ‬ساخت‭ ‬يك‭ ‬تركيب‭ ‬براي‭ ‬درمان‭ ‬قطعي‭ ‬سرطان‭ ‬خواهد‭ ‬شد‮.‬‭ ‬دكتر‭ ‬نادر‭ ‬مقصودي،‭ ‬دبير‭ ‬ستاد‭ ‬فناوري‮ ‬هاي‭ ‬نوين‭ ‬وزارت‭ ‬بهداشت،‭ ‬مي‮ ‬گويد‮:‬‭ ‬با‭ ‬تشكيل‭ ‬‮٢‬‭ ‬شوراي‭ ‬نظارتي‭ ‬بيوتكنولوژي‭ ‬و‭ ‬نانو‭ ‬تكنولوژي،‭ ‬تحقيق ها‭ ‬و‭ ‬پژوهش ها‭ ‬در‭ ‬اين‭ ‬راستا‭ ‬تا‭ ‬حدودي‭ ‬ساماندهي‭ ‬و‭ ‬فعاليت هاي‭ ‬مربوط‭ ‬به‭ ‬آن‭ ‬آغاز‭ ‬شده‭ ‬است‮.‬
وي‭ ‬مي‮ ‬افزايد‮:‬‭ ‬جديدترين‭ ‬دستاورد‭ ‬محققان‭ ‬ايراني‭ ‬در‭ ‬عرصه‭ ‬بيوتكنولوژي،‭ ‬توليد‭ ‬‮٥٢‬‭ ‬آنتي‭ ‬بادي‭ ‬منوكلونال‭ ‬است‭ ‬كه‭ ‬در‭ ‬تشخيص‭ ‬و‭ ‬درمان‭ ‬بسياري‭ ‬از‭ ‬بيماري‮ ‬هاي‭ ‬صعب العلاج‭ ‬مانند‭ ‬سرطان‭ ‬نقش‭ ‬كليدي‭ ‬ايفا‭ ‬مي‮ ‬كند‮.‬
در‭ ‬حال‭ ‬حاضر‭ ‬محققان‭ ‬ما‭ ‬توانايي‭ ‬توليد‭ ‬هر‭ ‬نوع‭ ‬منوكلونال‭ ‬را‭ ‬براي‭ ‬تشخيص‭ ‬سرطان‭ ‬دارند‭ ‬كه‭ ‬به‭ ‬عنوان‭ ‬كيت‭ ‬تشخيصي‭ ‬به‭ ‬كار‭ ‬برده‭ ‬مي‮ ‬شود‮.‬‭ ‬فناوري‭ ‬ساخت‭ ‬منوكلونال،‭ ‬‮ ‬هاي‭ ‬تك‭ ‬يا‭ ‬فوق‭ ‬مدرن‭ ‬است‭ ‬كه‭ ‬تاكنون‭ ‬كشور‭ ‬از‭ ‬داشتن‭ ‬اين‭ ‬فناوري‭ ‬محروم‭ ‬بوده‭ ‬است‭ ‬و‭ ‬كيت هاي‭ ‬تشخيصي‭ ‬مربوط‭ ‬به‭ ‬آن‭ ‬از‭ ‬خارج‭ ‬با‭ ‬قيمت هاي‭ ‬گزافي‭ ‬وارد‭ ‬مي‮ ‬شد‮.‬‭ ‬كاربرد‭ ‬ديگر‭ ‬منوكلونال ها‭ ‬براي‭ ‬درمان‭ ‬بيماري‮ ‬هايي‭ ‬مثل‭ ‬سرطان‭ ‬است‮.‬‭ ‬اين‭ ‬تركيب ها‭ ‬به‭ ‬خاطر‭ ‬برخورداري‭ ‬از‭ ‬چنين‭ ‬خواصي،‭ ‬در‭ ‬چند‭ ‬سال‭ ‬آينده‭ ‬بازار‭ ‬چند‭ ‬ميليارد‭ ‬دلاري‭ ‬دارو‭ ‬را‭ ‬به‭ ‬خود‭ ‬اختصاص‭ ‬خواهد‭ ‬داد‮.‬
محققان‭ ‬ما‭ ‬اين‭ ‬تركيب ها‭ ‬را‭ ‬ساخته اند‭ ‬كه‭ ‬در‭ ‬مرحله‭ ‬آزمايش هاي‭ ‬حيواني‭ ‬در‭ ‬معالجه‭ ‬سرطان‭ ‬كاملاً‭ ‬موفقيت آميز‭ ‬بوده‭ ‬است‭ ‬و‭ ‬اكنون‭ ‬تحقيقات‭ ‬در‭ ‬مرحله‭ ‬تبديل‭ ‬منوكلونال ها‭ ‬به‭ ‬فرمت‭ ‬قابل‭ ‬استفاده‭ ‬در‭ ‬انسان‭ ‬است‮.‬‭ ‬هر‭ ‬چند‭ ‬منوكلونال هاي‭ ‬استفاده‭ ‬شده‭ ‬در‭ ‬انسان‭ ‬و‭ ‬حيوان‭ ‬تا‭ ‬‮٠٨‬‭ ‬درصد‭ ‬مشابه‭ ‬هم‭ ‬مي‮ ‬باشند‭ ‬اما‭ ‬از‭ ‬آنجا‭ ‬كه‭ ‬قرار‭ ‬است‭ ‬آنتي‭ ‬بادي‮ ‬هاي‭ ‬گرفته‭ ‬شده‭ ‬از‭ ‬بدن‭ ‬موش‭ ‬به‭ ‬انسان‭ ‬تزريق‭ ‬شود،‭ ‬در‭ ‬صورت‭ ‬تبديل‭ ‬نشدن‭ ‬به‭ ‬فرمت‭ ‬انساني،‭ ‬بدن‭ ‬در‭ ‬برابر‭ ‬آن‭ ‬واكنش‭ ‬نشان‭ ‬مي‮ ‬دهد‭ ‬و‭ ‬ممكن‭ ‬است‭ ‬عليه‭ ‬اين‭ ‬آنتي‭ ‬بادي،‭ ‬ايمني‭ ‬ايجاد‭ ‬كند‮.‬
دستيابي‭ ‬به‭ ‬فناوري‭ ‬دشوار‭ ‬توليد‭ ‬و‭ ‬ساخت‭ ‬آنتي‮ ‬بادي‮ ‬هاي‭ ‬منوكلونال‭ ‬علاوه‭ ‬بر‭ ‬اين‭ ‬كه‭ ‬ايران‭ ‬را‭ ‬در‭ ‬حال‭ ‬حاضر‭ ‬به‭ ‬مقام‭ ‬اول‭ ‬منطقه‭ ‬در‭ ‬اين‭ ‬حوزه‭ ‬رسانده‭ ‬است‭ ‬در‭ ‬آينده‭ ‬خيلي‭ ‬نزديك‭ ‬سبب‭ ‬كاهش‭ ‬بسيار‭ ‬زياد‭ ‬هزينه‭ ‬درمان‭ ‬انواع‭ ‬سرطان ها‭ ‬در‭ ‬ايران‭ ‬خواهد‭ ‬شد‮.‬‭ ‬به‭ ‬عنوان‭ ‬مثال‭ ‬در‭ ‬حال‭ ‬حاضر‭ ‬هرويال‭ ‬منوكلونال‭ ‬‮ «‬هرسبتين‮»‬‭ ‬وارداتي‭ ‬به‭ ‬منظور‭ ‬درمان‭ ‬سرطان‭ ‬سينه‭ ‬براي‭ ‬مصرف‭ ‬كننده‭ ‬هزينه اي‭ ‬بالغ‭ ‬بر‭ ‬‮٥/١‬‭ ‬تا‭ ‬‮٢‬‭ ‬ميليون‭ ‬تومان‭ ‬دارد‭ ‬كه‭ ‬در‭ ‬يك‭ ‬دوره‭ ‬درمان‭ ‬شامل‭ ‬‮٦‬‭ ‬تزريق‭ ‬بايد‭ ‬حدود‭ ‬‮٩‬‭ ‬تا‭ ‬‮٢١‬‭ ‬ميليون‭ ‬تومان‭ ‬پرداخت‭ ‬شود‮.‬‭ ‬در‭ ‬حالي‭ ‬كه‭ ‬توليد‭ ‬اين‭ ‬تركيب‭ ‬دارويي‭ ‬در‭ ‬داخل‭ ‬كشور‭ ‬هزينه‭ ‬را‭ ‬بسيار‭ ‬كاهش‭ ‬مي‮ ‬دهد‮.‬‭ ‬اميدواريم‭ ‬طي‭ ‬‮٢‬‭ ‬تا‭ ‬‮٣‬‭ ‬سال‭ ‬آينده‭ ‬شاهد‭ ‬توليد‭ ‬انبوه‭ ‬اين‭ ‬محصول ها‭ ‬در‭ ‬كشور‭ ‬باشيم‮.‬‭ ‬دكتر‭ ‬مقصودي‭ ‬در‭ ‬مورد‭ ‬فرآورده هاي‭ ‬دارويي‭ ‬نو‭ ‬تركيب‭ ‬كه‭ ‬با‭ ‬روش‭ ‬بيوتكنولوژي‭ ‬تهيه‭ ‬مي‮ ‬شود،‭ ‬خاطرنشان‭ ‬مي‮ ‬كند‮:‬‭ ‬در‭ ‬حال‭ ‬حاضر‭ ‬‮٠١‬‭ ‬فرآورده‭ ‬دارويي‭ ‬نو‭ ‬تركيب‭ ‬در‭ ‬بازار‭ ‬داريم‭ ‬كه‭ ‬تا‭ ‬چند‭ ‬ماه‭ ‬ديگر‭ ‬آن‭ ‬را‭ ‬به‭ ‬‮٥١‬‭ ‬محصول‭ ‬خواهيم‭ ‬رساند‮.‬‭ ‬تحقيق هاي‭ ‬متخصصان‭ ‬ما‭ ‬در‭ ‬اين‭ ‬زمينه‭ ‬نيز‭ ‬در‭ ‬بين‭ ‬كشورهاي‭ ‬همسايه‭ ‬و‭ ‬منطقه‭ ‬منحصر‭ ‬به‭ ‬فرد‭ ‬و‭ ‬بي‮ ‬نظير‭ ‬است‮.‬
دبير‭ ‬ستاد‭ ‬فناوري‮ ‬هاي‭ ‬نوين‭ ‬وزارت‭ ‬بهداشت‭ ‬با‭ ‬تاكيد‭ ‬بر‭ ‬اين‭ ‬كه‭ ‬ايران‭ ‬در‭ ‬زمينه‭ ‬بيوتكنولوژي‭ ‬و‭ ‬نانو‭ ‬تكنولوژي،‭ ‬همگام‭ ‬با‭ ‬كشورهاي‭ ‬پيشرفته‭ ‬روي‭ ‬مرزهاي‭ ‬دانش‭ ‬گام‭ ‬بر‭ ‬مي‮ ‬دارد،‭ ‬در‭ ‬مورد‭ ‬دانش‭ ‬نوين‭ ‬فناوري‭ ‬نانو‭ ‬مي‮ ‬گويد‮:‬‭ ‬ما‭ ‬در‭ ‬مورد‭ ‬نانو‭ ‬نيز‭ ‬يك‭ ‬سند‭ ‬ملي‭ ‬شامل‭ ‬سياست ها‭ ‬و‭ ‬اهداف‭ ‬مورد‭ ‬نظر‭ ‬تهيه‭ ‬كرده ايم‮.‬‭ ‬بر‭ ‬اين‭ ‬اساس‭ ‬محققان‭ ‬ما‭ ‬در‭ ‬تلاش‭ ‬براي‭ ‬ساخت‭ ‬داروهاي‭ ‬هوشمند‭ ‬با‭ ‬استفاده‭ ‬از‭ ‬فناوري‭ ‬نانو‭ ‬هستند‮.‬‭ ‬اين‭ ‬داروها‭ ‬به‭ ‬ويژه‭ ‬در‭ ‬زمينه‭ ‬تشخيص‭ ‬و‭ ‬درمان‭ ‬سرطان‭ ‬كاربرد‭ ‬دارد‮.‬‭ ‬استفاده‭ ‬از‭ ‬فناوري‭ ‬نانو‭ ‬براي‭ ‬رساندن‭ ‬دارو‭ ‬به‭ ‬سلول هاي‭ ‬هدف‭ ‬در‭ ‬بيماري‭ ‬سرطان،‭ ‬علاوه‭ ‬بر‭ ‬صرفه جويي‭ ‬در‭ ‬مصرف‭ ‬داروهاي‭ ‬گران‭ ‬قيمت‭ ‬اين‭ ‬بيماري،‭ ‬سبب‭ ‬كاهش‭ ‬آسيب‭ ‬وارده‭ ‬به‭ ‬بافت هاي‭ ‬سالم‭ ‬اطراف‭ ‬سلول هاي‭ ‬سرطاني‭ ‬مي‮ ‬شود‮.‬‭ ‬با‭ ‬استفاده‭ ‬از‭ ‬تصويربرداري‭ ‬مبتني‭ ‬بر‭ ‬فناوري‭ ‬نانو‭ ‬مي‮ ‬توان‭ ‬سرطان‭ ‬را‭ ‬زماني‭ ‬تشخيص‭ ‬داد‭ ‬كه‭ ‬فقط‭ ‬چند‭ ‬سلول‭ ‬آلوده‭ ‬شده‭ ‬است؛‭ ‬در‭ ‬حالي‭ ‬كه‭ ‬با‭ ‬روش هاي‭ ‬تصويربرداري‭ ‬معمول،‭ ‬تشخيص‭ ‬سرطان‭ ‬در‭ ‬مراحل‭ ‬اوليه‭ ‬و‭ ‬ابتدايي‭ ‬خيلي‭ ‬امكان پذير‭ ‬نيست‮.‬‭ ‬عضو‭ ‬هيئت‭ ‬علمي‭ ‬دانشگاه‭ ‬شهيد‭ ‬بهشتي،‭ ‬توليد‭ ‬بافت‭ ‬از‭ ‬طريق‭ ‬ساخت‭ ‬بستري‭ ‬نانومتري‭ ‬را‭ ‬از‭ ‬ديگر‭ ‬دستاوردهاي‭ ‬محققان‭ ‬ايراني‭ ‬عنوان‭ ‬مي‮ ‬كند‭ ‬و‭ ‬مي‮ ‬افزايد‮:‬‭ ‬پژوهشگران‭ ‬ما‭ ‬فعاليت هاي‭ ‬چشمگير‭ ‬و‭ ‬برجسته اي‭ ‬در‭ ‬اين‭ ‬زمينه‭ ‬انجام‭ ‬داده اند‭ ‬كه‭ ‬به‭ ‬زودي‭ ‬به‭ ‬مرحله‭ ‬كاربردي‭ ‬شدن‭ ‬مي‮ ‬رسد‮.‬‭ ‬با‭ ‬دستيابي‭ ‬به‭ ‬اين‭ ‬دستاورد،‭ ‬قادر‭ ‬به‭ ‬ترميم‭ ‬هر‭ ‬نوع‭ ‬ضايعه‭ ‬بافتي‭ ‬خواهيم‭ ‬بود‮.‬‭ ‬دبير‭ ‬ستاد‭ ‬فناوري‮ ‬هاي‭ ‬نوين‭ ‬وزارت‭ ‬بهداشت‭ ‬در‭ ‬ادامه‭ ‬از‭ ‬يكي‭ ‬از‭ ‬دستاوردهاي‭ ‬بسيار‭ ‬مهم‭ ‬محققان‭ ‬ايراني‭ ‬در‭ ‬ساخت‭ ‬عروق‭ ‬مصنوعي‭ ‬با‭ ‬استفاده‭ ‬از‭ ‬نانو‭ ‬الياف‭ ‬خبر‭ ‬مي‮ ‬دهد‭ ‬و‭ ‬مي‮ ‬گويد‮:‬‭ ‬نتايج‭ ‬اين‭ ‬دستاورد‭ ‬به‭ ‬زودي‭ ‬منتشر‭ ‬مي‮ ‬شود‮.‬
با‭ ‬اصرار‭ ‬خبرنگار‭ ‬خراسان‭ ‬براي‭ ‬كسب‭ ‬اطلاعات‭ ‬بيشتر‭ ‬در‭ ‬مورد‭ ‬اين‭ ‬دستاورد‭ ‬بي‮ ‬نظير‭ ‬و‭ ‬كاربردهاي‭ ‬آن،‭ ‬دكتر‭ ‬مقصودي‭ ‬مي‮ ‬گويد‮:‬‭ ‬اين‭ ‬رگ ها‭ ‬با‭ ‬قطر‭ ‬‮٢‬‭ ‬تا‭ ‬‮٦‬‭ ‬ميلي‮ ‬متر‭ ‬طراحي‭ ‬و‭ ‬ساخته‭ ‬شده‭ ‬كه‭ ‬در‭ ‬آزمايش هاي‭ ‬انجام‭ ‬شده‭ ‬روي‭ ‬حيوانات،‭ ‬با‭ ‬موفقيت‭ ‬جايگزين‭ ‬رگ هاي‭ ‬آسيب ديده‭ ‬شده‭ ‬است‮.‬‭ ‬با‭ ‬اين‭ ‬دستاورد‭ ‬از‭ ‬اين‭ ‬پس‭ ‬براي‭ ‬جراحي‭ ‬قلبي‭ ‬كه‭ ‬رگ هايش‭ ‬آسيب ديده‭ ‬و‭ ‬دچار‭ ‬گرفتگي‭ ‬شده‭ ‬است،‭ ‬ديگر‭ ‬به‭ ‬جراحي‭ ‬پا‭ ‬براي‭ ‬برداشتن‭ ‬رگ‭ ‬از‭ ‬آن‭ ‬نيازي‭ ‬نخواهد‭ ‬بود‭ ‬و‭ ‬محققان‭ ‬قبل‭ ‬از‭ ‬عمل‭ ‬جراحي،‭ ‬عروق‭ ‬مصنوعي‭ ‬زيست‭ ‬سازگار‭ ‬را‭ ‬در‭ ‬آزمايشگاه‭ ‬و‭ ‬شرايط‭ ‬خاص‭ ‬توليد‭ ‬و‭ ‬سپس‭ ‬در‭ ‬عضله‭ ‬قلب،‭ ‬آن‭ ‬را‭ ‬جايگزين‭ ‬رگ‭ ‬آسيب ديده‭ ‬مي‮ ‬كنند‮.‬‭ ‬اكنون‭ ‬اين‭ ‬دستاورد‭ ‬محققان‭ ‬ايراني‭ ‬در‭ ‬مرحله‭ ‬دريافت‭ ‬پتنت‭ ‬جهاني‭ ‬و‭ ‬ثبت‭ ‬در‭ ‬عرصه‭ ‬بين المللي‭ ‬است‮.‬‭ ‬وي‭ ‬توليد‭ ‬مواد‭ ‬آنتي‭ ‬باكتريال‭ ‬با‭ ‬فناوري‭ ‬نانو‭ ‬و‭ ‬توليد‭ ‬محلول هاي‭ ‬ضد‭ ‬عفوني‮ ‬كننده‭ ‬با‭ ‬استفاده‭ ‬از‭ ‬نانو‭ ‬سيلور‭ ‬را‭ ‬از‭ ‬ديگر‭ ‬گام هاي‭ ‬موفق‭ ‬محققان‭ ‬ما‭ ‬در‭ ‬عرصه‭ ‬فناوري‭ ‬نانو‭ ‬عنوان‭ ‬و‭ ‬اضافه‭ ‬مي‮ ‬كند‮:‬‭ ‬بسياري‭ ‬از‭ ‬پژوهشگران‭ ‬و‭ ‬سازمان ها‭ ‬فقط‭ ‬با‭ ‬انگيزه‭ ‬و‭ ‬علايق‭ ‬شخصي‭ ‬دست‭ ‬به‭ ‬اين‭ ‬تحقيق ها‭ ‬زده اند‮.‬
وي‭ ‬مهم ترين‭ ‬مشكل‭ ‬در‭ ‬اين‭ ‬زمينه‭ ‬را‭ ‬اختصاص‭ ‬بودجه هاي‭ ‬قطره‭ ‬چكاني‭ ‬عنوان‭ ‬مي‮ ‬كند‭ ‬و‭ ‬متذكر‭ ‬مي‮ ‬شود‮:‬‭ ‬اگر‭ ‬روند‭ ‬اختصاص‭ ‬بودجه‭ ‬به‭ ‬همين‭ ‬منوال‭ ‬ادامه‭ ‬پيدا‭ ‬كند‭ ‬متاسفانه‭ ‬به‭ ‬طور‭ ‬يقين‭ ‬تحقيق ها‭ ‬و‭ ‬دستاوردهاي‭ ‬ما‭ ‬سير‭ ‬نزولي‭ ‬پيدا‭ ‬خواهد‭ ‬كرد‮.‬
ما‭ ‬در‭ ‬برنامه‭ ‬بيوتكنولوژي‭ ‬براي‭ ‬‮٢‬‭ ‬سال‭ ‬اول‭ ‬يعني‭ ‬سال هاي‭ ‬‮٤٨‬‭ ‬و‭ ‬‮٥٨‬‭ ‬پيش بيني‭ ‬‮٠٥٢‬‭ ‬ميليارد‭ ‬تومان‭ ‬سرمايه گذاري‭ ‬براي‭ ‬تحقيق‭ ‬و‭ ‬پژوهش‭ ‬كرده‭ ‬بوديم،‭ ‬در‭ ‬حالي‭ ‬كه‭ ‬در‭ ‬اين‭ ‬‮٢‬‭ ‬سال‭ ‬فقط‭ ‬‮٥‬‭ ‬ميليارد‭ ‬تومان‭ ‬اعتبار‭ ‬پژوهشي‭ ‬اختصاص‭ ‬داده‭ ‬شد‮.‬‭ ‬كار‭ ‬با‭ ‬اين‭ ‬بودجه‭ ‬بسيار‭ ‬كم‭ ‬در‭ ‬واقع‭ ‬اتلاف‭ ‬وقت‭ ‬و‭ ‬انرژي‭ ‬منابع‭ ‬انساني‭ ‬است‮.‬
مشكل‭ ‬اساسي‭ ‬ديگر‭ ‬قوانين‭ ‬مربوط‭ ‬به‭ ‬مالكيت‭ ‬معنوي‭ ‬و‭ ‬ثبت‭ ‬اختراع‭ ‬است‮.‬‭ ‬يك‭ ‬محقق‭ ‬بايد‭ ‬اطمينان‭ ‬داشته‭ ‬باشد‭ ‬كه‭ ‬دستاورد‭ ‬و‭ ‬اختراعش‭ ‬متعلق‭ ‬به‭ ‬خود‭ ‬اوست‭ ‬و‭ ‬بهره اي‭ ‬از‭ ‬منافع‭ ‬مادي‭ ‬آن‭ ‬مي‮ ‬برد‭ ‬ولي‭ ‬متاسفانه‭ ‬ثبت‭ ‬اختراع‭ ‬در‭ ‬كشور‭ ‬ما‭ ‬ضمانت‭ ‬اجرايي‭ ‬ندارد‮.‬
دكتر‭ ‬عبدالرضا‭ ‬هاشميان‭ ‬عضو‭ ‬هيئت‭ ‬علمي‭ ‬گروه‭ ‬فيزيك‭ ‬پزشكي‭ ‬دانشگاه‭ ‬علوم‭ ‬پزشكي‭ ‬مشهد‭ ‬و‭ ‬دبير‭ ‬ستاد‭ ‬نانو‭ ‬فناوري‭ ‬اين‭ ‬دانشگاه‭ ‬نيز‭ ‬با‭ ‬ارائه‭ ‬توضيحي‭ ‬در‭ ‬مورد‭ ‬فعاليت هاي‭ ‬اين‭ ‬ستاد‭ ‬از‭ ‬جمله‭ ‬استفاده‭ ‬از‭ ‬نانو‭ ‬ذرات‭ ‬طلا‭ ‬براي‭ ‬درمان‭ ‬سرطان‭ ‬مي‮ ‬گويد‮:‬‭ ‬طي‭ ‬يك‭ ‬سال‭ ‬گذشته‭ ‬توانسته ايم‭ ‬براي‭ ‬اولين‭ ‬بار‭ ‬در‭ ‬ايران‭ ‬نانو‭ ‬ذرات‭ ‬طلا‭ ‬را‭ ‬سنتز‭ ‬كنيم‮.‬‭ ‬پس‭ ‬از‭ ‬اطمينان‭ ‬از‭ ‬دستيابي‭ ‬به‭ ‬ابعاد‭ ‬مورد‭ ‬نياز‭ ‬اين‭ ‬نانو‭ ‬ذرات‮(‬‭ ‬يعني‭ ‬كمتر‭ ‬از‭ ‬‮٠٠١‬‭ ‬نانو‭ ‬متر‭ ‬در‭ ‬‮٣‬‭ ‬بعد‮)‬،‭ ‬آن‭ ‬را‭ ‬توسط‭ ‬يك‭ ‬رابط‭ ‬به‭ ‬تركيب هاي‭ ‬خاصي‭ ‬متصل‭ ‬و‭ ‬به‭ ‬داخل‭ ‬سلول هاي‭ ‬سرطاني‭ ‬منتقل‭ ‬مي‮ ‬كنيم‮.‬‭ ‬نانوت‭ ‬ذرات‭ ‬طلا‭ ‬در‭ ‬حالت‭ ‬عادي‭ ‬غير‭ ‬فعال‭ ‬است‭ ‬ولي‭ ‬پس‭ ‬از‭ ‬ورود‭ ‬به‭ ‬سلول‮ ‬‭ ‬سرطاني،‭ ‬مي‮ ‬توان‭ ‬آن‭ ‬را‭ ‬با‭ ‬ليزر‭ ‬يا‭ ‬روش هاي‭ ‬ديگر‭ ‬فعال‭ ‬كرد‮.‬‭ ‬اين‭ ‬عمل‭ ‬سبب‭ ‬ايجاد‭ ‬گرماي‭ ‬زيادي‭ ‬در‭ ‬سلول‭ ‬سرطاني‭ ‬و‭ ‬مرگ‭ ‬آن‭ ‬مي‮ ‬شود‮.‬‭ ‬همچنين‭ ‬در‭ ‬درمان‭ ‬سرطان‭ ‬به‭ ‬روش‭ ‬شيمي‭ ‬درماني‭ ‬مي‮ ‬توان‭ ‬با‭ ‬اتصال‭ ‬دارو‭ ‬به‭ ‬نانو‭ ‬ذره‭ ‬طلا‭ ‬و‭ ‬ساخت‭ ‬يك‭ ‬تركيب،‭ ‬آن‭ ‬را‭ ‬به‭ ‬صورت‭ ‬هوشمند‭ ‬وارد‭ ‬سلول‭ ‬سرطاني‭ ‬كرد‭ ‬و‭ ‬از‭ ‬آسيب‭ ‬رسيدن‭ ‬به‭ ‬سلول هاي‭ ‬سالم‭ ‬در‭ ‬نتيجه‭ ‬شيمي‭ ‬‮ ‬درماني‭ ‬جلوگيري‭ ‬كرد‮.‬
دكتر‭ ‬هاشميان‭ ‬مي‮ ‬افزايد‮:‬‭ ‬وقتي‭ ‬ابعاد‭ ‬نانو‭ ‬ذرات‭ ‬طلا‭ ‬يعني‭ ‬طول،‭ ‬عرض‭ ‬و‭ ‬ارتفاع‭ ‬آن‭ ‬كمتر‭ ‬از‭ ‬‮٠٠١‬‭ ‬نانو‭ ‬متر‭ ‬باشد،‭ ‬علاوه‭ ‬بر‭ ‬اين‭ ‬كه‭ ‬به‭ ‬راحتي‭ ‬از‭ ‬ديواره‭ ‬سلول‭ ‬سرطاني‭ ‬مي‮ ‬گذرد‭ ‬به‭ ‬دليل‭ ‬كوچكي‭ ‬مورد‭ ‬تهاجم‭ ‬سيستم‭ ‬دفاعي‭ ‬بدن‭ ‬نيز‭ ‬قرار‭ ‬نمي‮ ‬گيرد‮.‬
عضو‭ ‬هيئت‭ ‬علمي‭ ‬دانشگاه‭ ‬علوم‭ ‬پزشكي‭ ‬مشهد‭ ‬مي‮ ‬گويد‮:‬‭ ‬ساخت‭ ‬تركيب‭ ‬جديدي‭ ‬براي‭ ‬اتصال‭ ‬به‭ ‬نانو‭ ‬ذره‭ ‬طلا‭ ‬كار‭ ‬بسيار‭ ‬جديدي‭ ‬است‭ ‬كه‭ ‬طبق‭ ‬اطلاعات‭ ‬ما‭ ‬هنوز‭ ‬در‭ ‬دنيا‭ ‬انجام‭ ‬نشده‭ ‬است‮.‬
‭ ‬دبير‭ ‬ستاد‭ ‬فناوري‮ ‬هاي‭ ‬نوين‭ ‬دانشگاه‭ ‬علوم‭ ‬پزشكي‭ ‬مشهد‭ ‬مي‮ ‬افزايد‮:‬‭ ‬ساخت‭ ‬اين‭ ‬تركيب‭ ‬ضد‭ ‬سرطاني‭ ‬داراي‭ ‬‮٣‬‭ ‬مرحله‭ ‬سنتز‭ ‬نانو‭ ‬ذره‭ ‬طلا،‭ ‬ساخت‭ ‬رابط‭ ‬و‭ ‬توليد‭ ‬تركيبي‭ ‬مولكولي‭ ‬است‭ ‬كه‭ ‬توسط‭ ‬رابط‭ ‬به‭ ‬نانو‭ ‬ذره‭ ‬طلا‭ ‬متصل‭ ‬مي‮ ‬شود‮.‬‭ ‬محققان‭ ‬ايراني‭ ‬‮٢‬‭ ‬مرحله‭ ‬اول‭ ‬و‭ ‬دوم‭ ‬را‭ ‬با‭ ‬موفقيت‭ ‬پشت‭ ‬سر‭ ‬گذاشته اند‭ ‬و‭ ‬در‭ ‬صورتي‭ ‬كه‭ ‬مشكل‭ ‬مواد‭ ‬اوليه‭ ‬براي‭ ‬توليد‭ ‬مولكول‭ ‬دارويي‭ ‬در‭ ‬مرحله‭ ‬سوم‭ ‬حل‭ ‬شود‭ ‬و‭ ‬اين‭ ‬ماده‭ ‬از‭ ‬خارج‭ ‬به‭ ‬دست‭ ‬ما‭ ‬برسد،‭ ‬در‭ ‬طول‭ ‬يك‭ ‬ماه‭ ‬اين‭ ‬مولكول‭ ‬را‭ ‬هم‭ ‬براي‭ ‬اولين‭ ‬بار‭ ‬در‭ ‬دنيا‭ ‬خواهيم‭ ‬ساخت‮.‬‭

+ نوشته شده توسط بابک در شنبه بیست و سوم تیر 1386 و ساعت 12:8 |

فواید زهر مار

فناوري اطلاعات

در‭ ‬گفتگو‭ ‬با‭ ‬‮٢‬‭ ‬متخصص‭ ‬سم شناس‭ ‬بررسي‭ ‬شد‮:‬
چگونگي‮ ‬كنترلMSو سرطان با استفاده از سم مار
بابک

هر‭ ‬گرم‭ ‬زهر‭ ‬خشك‭ ‬مار‭ ‬معادل‭ ‬‮٠٨٦‬‭ ‬بشكه‭ ‬نفت‭ ‬ارزآوري‭ ‬دارد
محققان‭ ‬موسسه‭ ‬واكسن‭ ‬و‭ ‬سرم سازي‭ ‬رازي‭ ‬موفق‭ ‬به‭ ‬استخراج‭ ‬تركيبي‭ ‬از‭ ‬زهر‭ ‬مار‭ ‬و‭ ‬عقرب‭ ‬با‭ ‬نام‭ ‬‮«٥‬ICD‮»‬‭ ‬شده اند‭ ‬كه‭ ‬رشد‭ ‬سلول هاي‭ ‬سرطاني‭ ‬را‭ ‬به‭ ‬ميزان‭ ‬‮٠٢‬‭ ‬درصد‭ ‬متوقف‭ ‬كرده‭ ‬و‭ ‬موجب‭ ‬مرگ‭ ‬طبيعي‭ ‬اين‭ ‬سلول ها‭ ‬شده‭ ‬است‮.‬‭ ‬اين‭ ‬ماده‭ ‬در‭ ‬واقع‭ ‬توده‭ ‬سرطاني‭ ‬بدخيم‭ ‬را‭ ‬به‭ ‬خوش خيم‭ ‬تبديل‭ ‬كرده‭ ‬است‮.‬‭ ‬دكتر‭ ‬عباس‭ ‬زارع‭ ‬ميرك آبادي‭ ‬رئيس‭ ‬بخش‭ ‬جانوران‭ ‬سمي‭ ‬و‭ ‬تهيه‭ ‬پادزهر‭ ‬موسسه‭ ‬رازي،‭ ‬با‭ ‬اعلام‭ ‬اين‭ ‬خبر‭ ‬به‭ ‬خراسان‭ ‬مي‮ ‬گويد‮:‬‭ ‬در‭ ‬حال‭ ‬حاضر‭ ‬اين‭ ‬آزمايش ها‭ ‬روي‭ ‬موش هاي‭ ‬مبتلا‭ ‬به‭ ‬سرطان‭ ‬ادامه‭ ‬دارد‭ ‬و‭ ‬تبديل‭ ‬اين‭ ‬دارو‭ ‬به‭ ‬ميكروكپسول‭ ‬نيز‭ ‬به‭ ‬زودي‭ ‬انجام‭ ‬خواهد‭ ‬شد‮.‬
وي‭ ‬مي‮ ‬افزايد‮:‬‭ ‬پادزهرهاي‭ ‬توليد‭ ‬شده‭ ‬توسط‭ ‬محققان‭ ‬ايراني‭ ‬از‭ ‬نظر‭ ‬كيفيت،‭ ‬كميت‭ ‬و‭ ‬تنوع‭ ‬حرف‭ ‬اول‭ ‬را‭ ‬در‭ ‬منطقه‭ ‬خاورميانه‭ ‬مي‮ ‬زند‭ ‬و‭ ‬قادر‭ ‬به‭ ‬رقابت‭ ‬با‭ ‬كشورهاي‭ ‬صاحب‭ ‬نام‭ ‬غربي‭ ‬در‭ ‬اين‭ ‬زمينه‭ ‬است‮.‬‭ ‬دكتر‭ ‬زارع‭ ‬مي‮ ‬گويد‮:‬‭ ‬سالانه‭ ‬‮٥٨‬‭ ‬هزار‭ ‬‮ ‬آمپول‭ ‬محتوي‭ ‬پادزهر‭ ‬مار‭ ‬و‭ ‬عقرب‭ ‬براي‭ ‬داخل‭ ‬و‭ ‬‮٧‬‭ ‬تا‭ ‬‮٠١‬‭ ‬هزار‭ ‬آمپول‭ ‬براي‭ ‬صادرات‭ ‬تهيه‭ ‬مي‮ ‬شود‭ ‬كه‭ ‬هر‭ ‬آمپول‭ ‬محتوي‭ ‬‮٠١‬‭ ‬سي‭ ‬سي‭ ‬پادزهر‭ ‬باقيمت‭ ‬‮٥٢‬‭ ‬دلار‭ ‬صادر‭ ‬مي‮ ‬شود‭ ‬ولي‭ ‬قيمت‭ ‬جهاني‭ ‬آن‭ ‬‮٠٤‬‭ ‬دلار‭ ‬است‮.‬‭ ‬به‭ ‬عبارتي‭ ‬هر‭ ‬‮٠١‬‭ ‬سي‮ ‬سي‭ ‬پادزهر‭ ‬مار‭ ‬ساخت‭ ‬متخصصان‭ ‬ايراني‭ ‬حدود‭ ‬‮٠٧‬‭ ‬ليتر‭ ‬نفت،‭ ‬ارزآوري‭ ‬دارد‮.‬‭ ‬در‭ ‬واقع‭ ‬از‭ ‬هر‭ ‬يك‭ ‬گرم‭ ‬سم‭ ‬خشك‭ ‬مار،‭ ‬حدود‭ ‬يك‭ ‬هزار‭ ‬و‭ ‬‮٠٠٥‬‭ ‬ويال‭ ‬آمپول‭ ‬پادزهر‭ ‬توليد‭ ‬مي‮ ‬شود‭ ‬‮(‬‭ ‬هر‭ ‬ويال‭ ‬معادل‭ ‬‮٠١‬‭ ‬سي‮ ‬سي‭ ‬است‮).‬‭ ‬با‭ ‬يك‭ ‬محاسبه‭ ‬ساده‭ ‬مي‮ ‬توان‭ ‬به‭ ‬اين‭ ‬نتيجه‭ ‬رسيد‭ ‬كه‭ ‬هر‭ ‬گرم‭ ‬زهر‭ ‬خشك‭ ‬مار‭ ‬معادل‭ ‬‮٠٨٦‬‭ ‬بشكه‭ ‬نفت‭ ‬صادراتي‭ ‬مي‮ ‬تواند‭ ‬براي‭ ‬كشورمان‭ ‬ارزآوري‭ ‬داشته‭ ‬باشد‮.‬
رئيس‭ ‬بخش‭ ‬جانوران‭ ‬سمي‭ ‬و‭ ‬تهيه‭ ‬پادزهر‭ ‬موسسه‭ ‬تحقيقات‭ ‬واكسن‭ ‬و‭ ‬سرم سازي‭ ‬رازي‭ ‬مي‮ ‬گويد‮:‬‭ ‬بخش‭ ‬جانوران‭ ‬سمي‭ ‬از‭ ‬‮٠٤‬‭ ‬سال‭ ‬پيش‭ ‬فعاليت‭ ‬خود‭ ‬را‭ ‬آغاز‭ ‬كرده‭ ‬است‭ ‬و‭ ‬پس‭ ‬از‭ ‬ساخت‭ ‬پادزهرهاي‭ ‬منووالان‭ ‬و‭ ‬تتراوالان،‭ ‬اكنون‭ ‬موفق‭ ‬به‭ ‬ساخت‭ ‬نوع‭ ‬پلي‭ ‬والان‭ ‬شده‭ ‬كه‭ ‬قادر‭ ‬است‭ ‬زهر‭ ‬‮٦‬‭ ‬نوع‭ ‬مار‭ ‬مختلف‭ ‬سمي‭ ‬خطرناك‭ ‬را‭ ‬خنثي‭ ‬كند‮.‬‭ ‬علاوه‭ ‬بر‭ ‬اين،‭ ‬سرم‭ ‬ضدعقرب زدگي‭ ‬كه‭ ‬توسط‭ ‬متخصصان‭ ‬ايراني‭ ‬توليد‭ ‬شده‭ ‬است،‭ ‬در‭ ‬مورد‭ ‬سم‭ ‬‮٦‬‭ ‬نوع‭ ‬عقرب‭ ‬موثر‭ ‬است‮.‬
دكتر‭ ‬عباس‭ ‬زارع‭ ‬ميرك آبادي‭ ‬مي‮ ‬گويد‮:‬‭ ‬سالانه‭ ‬‮٥٨‬‭ ‬هزار‭ ‬آمپول‭ ‬محتوي‭ ‬پادزهر‭ ‬مار‭ ‬و‭ ‬عقرب‭ ‬توليد‭ ‬و‭ ‬به‭ ‬وزارت‭ ‬بهداشت‭ ‬تحويل‭ ‬داده‭ ‬مي‮ ‬شود‭ ‬و‭ ‬حدود‭ ‬‮٧‬‭ ‬تا‭ ‬‮٠١‬‭ ‬هزار‭ ‬آمپول‭ ‬نيز‭ ‬به‭ ‬كشورهاي‭ ‬منطقه‭ ‬صادر‭ ‬مي‮ ‬شود‮.‬‭ ‬هر‭ ‬آمپول‭ ‬‮٠١‬‭ ‬سي‮ ‬سي‭ ‬پادزهر‭ ‬مار‭ ‬دارد‭ ‬كه‭ ‬هنگام‭ ‬مارزدگي،‭ ‬بسته‭ ‬به‭ ‬شدت‭ ‬عوارض‭ ‬حتي‭ ‬تا‭ ‬‮٠٢‬‭ ‬آمپول‭ ‬تزريق‭ ‬مي‮ ‬شود‮.‬
هر‭ ‬آمپول‭ ‬حاوي‭ ‬پادزهر‭ ‬به‭ ‬مبلغ‭ ‬‮٥٢‬‭ ‬دلار‭ ‬به‭ ‬كشورهاي‭ ‬منطقه‭ ‬از‭ ‬جمله‭ ‬اردن‭ ‬صادر‭ ‬مي‮ ‬شود‭ ‬كه‭ ‬در‭ ‬صورت‭ ‬وجود‭ ‬تقاضا‭ ‬براي‭ ‬پادزهر‭ ‬عقرب،‭ ‬توانايي‭ ‬صادرات‭ ‬آن‭ ‬هم‭ ‬وجود‭ ‬دارد‮.‬‭ ‬دكتر‭ ‬زارع‭ ‬مي‮ ‬افزايد‮:‬‭ ‬هنوز‭ ‬پادزهر‭ ‬عنكبوت هاي‭ ‬سمي‭ ‬در‭ ‬ايران‭ ‬ساخته‭ ‬نشده‭ ‬است‭ ‬ولي‭ ‬محققان‭ ‬مركز‭ ‬طرحي‭ ‬را‭ ‬براي‭ ‬بررسي‭ ‬پراكندگي‭ ‬عنكبوت ها‭ ‬ارائه‭ ‬كرده‭ ‬و‭ ‬تاكنون‭ ‬توانسته اند‭ ‬‮٠٦‬‭ ‬درصد‭ ‬آن‭ ‬را‭ ‬به‭ ‬انجام‭ ‬برسانند‮.‬‭ ‬بر‭ ‬اين‭ ‬اساس‭ ‬‮٢‬‭ ‬گونه‭ ‬عنكبوت‭ ‬سمي‭ ‬خطرناك‭ ‬مشاهده‭ ‬شده‭ ‬كه‭ ‬بيشتر‭ ‬در‭ ‬خراسان‭ ‬و‭ ‬استان‭ ‬مركزي‭ ‬پراكنده‭ ‬است‮.‬
تحقيق ها‭ ‬در‭ ‬اين‭ ‬زمينه‭ ‬باعث‭ ‬دستيابي‭ ‬به‭ ‬دانش‭ ‬توليد‭ ‬پادزهر‭ ‬سم‭ ‬عنكبوت‭ ‬در‭ ‬اشل‭ ‬آزمايشگاهي‭ ‬شده‭ ‬است‭ ‬كه‭ ‬سعي‭ ‬بر‭ ‬توليد‭ ‬انبوه‭ ‬آن‭ ‬در‭ ‬سال هاي‭ ‬آينده‭ ‬داريم‮.‬‭ ‬زهر‭ ‬عنكبوت‭ ‬روي‭ ‬كودكان‭ ‬تاثير‭ ‬بيشتري‭ ‬نسبت‭ ‬به‭ ‬بزرگسالان‭ ‬دارد‮.‬‭ ‬بنابراين‭ ‬ضروري‭ ‬است‭ ‬پادزهر‭ ‬عنكبوت‭ ‬سريع‭ ‬ساخته‭ ‬شود‭ ‬تا‭ ‬طول‭ ‬دوره‭ ‬درمان‭ ‬كاهش‭ ‬پيدا‭ ‬كند‮.‬
رئيس‭ ‬بخش‭ ‬جانوران‭ ‬سمي‭ ‬موسسه‭ ‬رازي،‭ ‬با‭ ‬اشاره‭ ‬به‭ ‬تحقيق هايي‭ ‬كه‭ ‬متخصصان‭ ‬ايراني‭ ‬روي‭ ‬سم‭ ‬زنبور‭ ‬عسل‭ ‬داشته اند،‭ ‬مي‮ ‬گويد‭ ‬در‭ ‬حال‭ ‬بررسي‭ ‬تاثير‭ ‬دوزهاي‭ ‬مختلف‭ ‬زهر‭ ‬زنبور‭ ‬عسل‭ ‬روي‭ ‬موش هاي‭ ‬آزمايشگاهي‭ ‬مبتلا‭ ‬به‭ ‬رماتيسم‭ ‬مفصلي‭ ‬هستيم‮.‬
به‭ ‬گفته‭ ‬وي،‭ ‬تاكنون‭ ‬‮٥٧‬‭ ‬گونه‭ ‬مار‭ ‬و‭ ‬‮٣٢‬‭ ‬گونه‭ ‬عقرب‭ ‬در‭ ‬ايران‭ ‬شناسايي‭ ‬شده‭ ‬است‭ ‬كه‭ ‬بايد‭ ‬توجه‭ ‬داشت‭ ‬پادزهر‭ ‬هر‭ ‬جانور‭ ‬سمي‭ ‬مختص‭ ‬آن‭ ‬جانور‭ ‬است‭ ‬يعني‭ ‬نمي‮ ‬توان‭ ‬پادزهر‭ ‬يك‭ ‬گونه‭ ‬از‭ ‬مار‭ ‬را‭ ‬براي‭ ‬گونه اي‭ ‬ديگر‭ ‬استفاده‭ ‬كرد‮.‬
دكتر‭ ‬زارع‭ ‬در‭ ‬توضيح‭ ‬مراحل‭ ‬مختلف‭ ‬توليد‭ ‬پادزهر‭ ‬از‭ ‬سم‭ ‬مار‭ ‬مي‮ ‬گويد‮:‬‭ ‬پس‭ ‬از‭ ‬زهرگيري‭ ‬از‭ ‬مار‭ ‬يا‭ ‬عقرب،‭ ‬سم‭ ‬خشك‭ ‬مي‮ ‬شود‭ ‬و‭ ‬به‭ ‬صورت‭ ‬پودر‭ ‬درمي‮ ‬آيد‮.‬
اين‭ ‬پودر‭ ‬با‭ ‬تركيبي‭ ‬به‭ ‬نام‭ ‬‮«‬ياور‮»‬‭ ‬مخلوط‭ ‬و‭ ‬با‭ ‬دوز‭ ‬كم‭ ‬به‭ ‬مدت‭ ‬چندين‭ ‬بار‭ ‬‮(٦‬‭ ‬تا‭ ‬‮٠١‬بار‮)‬‭ ‬به‭ ‬صورت‭ ‬زيرجلدي‭ ‬به‭ ‬اسب‭ ‬تزريق‭ ‬مي‮ ‬شود‮.‬‭ ‬زماني‭ ‬كه‭ ‬پادزهر‭ ‬به‭ ‬ميزان‭ ‬مناسب‭ ‬در‭ ‬خون‭ ‬اسب‭ ‬ساخته‭ ‬شد،‭ ‬خون گيري‭ ‬انجام‭ ‬و‭ ‬سپس‭ ‬پلاسماي‭ ‬خون‭ ‬اسب‭ ‬جداسازي‭ ‬مي‮ ‬شود‮.‬‭ ‬پس‭ ‬از‭ ‬تصفيه‭ ‬و‭ ‬انجام‭ ‬عمل‭ ‬هضم‭ ‬آنزيمي،‭ ‬سرم‭ ‬رسوب‭ ‬داده‭ ‬مي‮ ‬شود‮.‬‭ ‬بعد‭ ‬از‭ ‬انجام‭ ‬فرمولاسيون‭ ‬و‭ ‬رسيدن‭ ‬ميزان‭ ‬پادزهر‭ ‬به‭ ‬غلظت‭ ‬مورد‭ ‬نظر،‭ ‬تست ها‭ ‬و‭ ‬آزمايش هاي‭ ‬كنترلي‭ ‬متفاوتي‭ ‬روي‭ ‬آن‭ ‬انجام‭ ‬مي‮ ‬شود‭ ‬و‭ ‬پس‭ ‬از‭ ‬تاييد‭ ‬شدن‭ ‬تمام‭ ‬آزمايش ها،‭ ‬پادزهر‭ ‬بسته بندي‭ ‬و‭ ‬به‭ ‬وزارت‭ ‬بهداشت‭ ‬تحويل‭ ‬داده‭ ‬مي‮ ‬شود‮.‬
به‭ ‬گفته‭ ‬رئيس‭ ‬بخش‭ ‬جانوران‭ ‬سمي‭ ‬موسسه‭ ‬رازي‭ ‬از‭ ‬‮٠١‬‭ ‬سال‭ ‬پيش‭ ‬محققان‭ ‬ايراني‭ ‬تحقيق هايي‭ ‬را‭ ‬روي‭ ‬سموم‭ ‬مختلف‭ ‬جانوري‭ ‬آغاز‭ ‬كرده‭ ‬و‭ ‬توانسته اند‭ ‬توكسين هاي‭ ‬موجود‭ ‬در‭ ‬سموم‭ ‬مختلف‭ ‬عقرب ها‭ ‬را‭ ‬شناسايي‭ ‬و‭ ‬خالص سازي‭ ‬كنند،‭ ‬توالي‭ ‬اسيدهاي‭ ‬آمينه‭ ‬و‭ ‬ساختمان‭ ‬‮٣‬‭ ‬بعدي‭ ‬آنها‭ ‬را‭ ‬در‭ ‬سموم‭ ‬عقرب‭ ‬مشخص‭ ‬كنند‭ ‬و‭ ‬با‭ ‬بررسي‭ ‬عوارض‭ ‬مختلف‭ ‬اين‭ ‬زهرها‭ ‬روي‭ ‬حيوانات‭ ‬به‭ ‬نحوه‭ ‬تاثيرگذاري‭ ‬آنها‭ ‬پي‭ ‬ببرند‮.‬
علاوه‭ ‬بر‭ ‬اين‭ ‬از‭ ‬سال‭ ‬گذشته‭ ‬تحقيق هاي‭ ‬گسترده اي‭ ‬را‭ ‬روي‭ ‬امكان‭ ‬درمان‭ ‬بعضي‭ ‬بيماري‮ ‬هاي‭ ‬لاعلاج‭ ‬مانند‭ ‬سرطان‭ ‬توسط‭ ‬پپتيدهاي‭ ‬پروتئيني‭ ‬موجود‭ ‬در‭ ‬زهرهاي‭ ‬مار‭ ‬و‭ ‬عقرب‭ ‬آغاز‭ ‬كرده ايم‭ ‬و‭ ‬طي‭ ‬دستاوردي‭ ‬بي‮ ‬نظير‭ ‬موفق‭ ‬به‭ ‬ساخت‭ ‬تركيبي‭ ‬از‭ ‬زهرهاي‭ ‬جانوري‭ ‬با‭ ‬عنوان‭ ‬‮«٥٨‬ICD‮»‬‭ ‬شده ايم‭ ‬كه‭ ‬در‭ ‬مراحل‭ ‬آزمايشگاهي‭ ‬باعث‭ ‬از‭ ‬بين‭ ‬رفتن‭ ‬سلول هاي‭ ‬سرطاني‭ ‬و‭ ‬مانع‭ ‬رشد‭ ‬‮٠٢‬‭ ‬درصدي‭ ‬آنها‭ ‬و‭ ‬همچنين‭ ‬مرگ‭ ‬طبيعي‭ ‬اين‭ ‬سلول ها‭ ‬شده‭ ‬است‮.‬‭ ‬دكتر‭ ‬زارع‭ ‬در‭ ‬تشريح‭ ‬برنامه هاي‭ ‬آ‮ ‬ينده‭ ‬مي‮ ‬گويد‮:‬‭ ‬قرار‭ ‬است‭ ‬مدل هاي‭ ‬حيواني‭ ‬بيماري‭ ‬MSرا‭ ‬ايجاد‭ ‬و‭ ‬تاثير‭ ‬زهر‭ ‬مار‭ ‬و‭ ‬عقرب‭ ‬را‭ ‬روي‭ ‬اين‭ ‬بيماري‭ ‬بررسي‭ ‬كنيم‮.‬
وي‭ ‬خاطرنشان‭ ‬مي‮ ‬كند‮:‬‭ ‬پادزهري‭ ‬براي‭ ‬افراد‭ ‬حساس‭ ‬به‭ ‬نيش‭ ‬زنبور‭ ‬در‭ ‬كشور‭ ‬ساخته‭ ‬نشده‭ ‬است‭ ‬ولي‭ ‬اين‭ ‬افراد‭ ‬مي‮ ‬توانند‭ ‬پس‭ ‬از‭ ‬گزيدگي‭ ‬توسط‭ ‬زنبور‭ ‬تا‭ ‬رسيدن‭ ‬به‭ ‬پزشك‭ ‬از‭ ‬داروهاي‭ ‬ضد‭ ‬حساسيت‭ ‬مانند‭ ‬آنتي‭ ‬هيستامين‭ ‬استفاده‭ ‬كنند‮.‬‭ ‬البته‭ ‬استفاده‭ ‬از‭ ‬اين‭ ‬داروها،‭ ‬مراجعه‭ ‬به‭ ‬پزشك‭ ‬را‭ ‬منتفي‭ ‬نمي‮ ‬كند‮.‬
دكتر‭ ‬امير‭ ‬جلالي،‭ ‬استاديار‭ ‬گروه‭ ‬فارماكولوژي‭ ‬و‭ ‬سم‭ ‬شناسي‭ ‬دانشگاه‭ ‬جندي‮ ‬شاپور‭ ‬اهواز‭ ‬نيز‭ ‬در‭ ‬گفتگو‭ ‬با‭ ‬خراسان‭ ‬اعلام‭ ‬كرد‮:‬‭ ‬متخصصان‭ ‬دانشگاه‭ ‬جندي‮ ‬شاپور‭ ‬اهواز،‭ ‬طي‭ ‬تحقيق هايي‭ ‬روي‭ ‬سم‭ ‬عقرب‭ ‬جراره‭ ‬موفق‭ ‬به‭ ‬جداسازي‭ ‬بخش‭ ‬فعال‭ ‬بيولوژيك‭ ‬سم‭ ‬عقرب‭ ‬به‭ ‬نام‭ ‬OD1و‭ ‬‮٢‬‭ ‬نوع‭ ‬توكسين‭ ‬اختصاصي‭ ‬با‭ ‬نام هاي‭ ‬ODK1‭ ‬و‭ ‬ODK2از‭ ‬اين‭ ‬عقرب‭ ‬شدند‮.‬‭ ‬در‭ ‬تحقيق هاي‭ ‬انجام‭ ‬شده‭ ‬توسط‭ ‬محققان‭ ‬ايراني‭ ‬مشخص‭ ‬شد‭ ‬ODK2يك‭ ‬سم‭ ‬اختصاصي‭ ‬موثر‭ ‬روي‭ ‬كانال‭ ‬پتاسيم‭ ‬‮«٠٣/١‬KV‮»‬‭ ‬مي‮ ‬باشد‮.‬‭ ‬اين‭ ‬كانال‭ ‬در‭ ‬بروز‭ ‬بيماري‭ ‬MSنقش‭ ‬اثبات‭ ‬شده اي‭ ‬دارد‭ ‬‮(‬MSنوعي‭ ‬بيماري‭ ‬خود‭ ‬ايمني‭ ‬است‮)‬‭ ‬و‭ ‬با‭ ‬توجه‭ ‬به‭ ‬يافته هاي‭ ‬محققان‭ ‬ايراني‭ ‬مبني‭ ‬بر‭ ‬اين‭ ‬كه‭ ‬ODK2نقش‭ ‬كنترلي‭ ‬روي‭ ‬اين‭ ‬كانال‭ ‬دارد،‭ ‬بنابراين‭ ‬مي‮ ‬تواند‭ ‬بيماري‭ ‬MSرا‭ ‬نيز‭ ‬به‭ ‬نحوي‭ ‬موثر‭ ‬كنترل‭ ‬كند‭ ‬و‭ ‬اين‭ ‬مسئله‭ ‬مي‮ ‬تواند‭ ‬پايه‭ ‬آزمايش هايي‭ ‬در‭ ‬مورد‭ ‬بيماري‭ ‬MSو‭ ‬تاثير‭ ‬اين‭ ‬سم‭ ‬در‭ ‬بهبود‭ ‬آن‭ ‬باشد‮.‬‭ ‬اين‭ ‬سم‭ ‬در‭ ‬واقع‭ ‬اولين‭ ‬سم‭ ‬اختصاصي‭ ‬وابسته‭ ‬به‭ ‬كانال‭ ‬‮٣‬‭ ‬ولتاژ‭ ‬پتاسيمي‭ ‬است‮.‬‭ ‬وي‭ ‬افزود‮:‬‭ ‬تاكنون‭ ‬‮٣‬‭ ‬مقاله‭ ‬در‭ ‬مورد‭ ‬عقرب‭ ‬جراره‭ ‬در‭ ‬مجله هاي‭ ‬معتبر‭ ‬بين المللي‭ ‬به‭ ‬چاپ‭ ‬رسيده‭ ‬است‮.‬

+ نوشته شده توسط بابک در شنبه بیست و سوم تیر 1386 و ساعت 12:3 |
رواج بیش از حد اینترنت در زندگی امروز به گونه ای بوده است که ساختارهای دستیابی سیم دار پرسرعت ای دی اس ال ها پاسخ گوی نیاز بسیاری کم هستند وکابل کشی خطوط پرسرعت برای تمامی این سرویس دهندگان بسیار هزینه بر و زمان بر است اما امروزه تکنولوژی جدیدمعرفی شده است.تا جایگزین شبکه های بی سیم پر سرعت هستند که امکان دسترسی سریع اینترنت در مواقعی که ساختار شبکه سیم دار به دلیل حجم بالای متقاضی ویا قدیمی بودن شبکه ها قادر به پاسخ گویی به نیاز کاربران نیست را فراهم می اورند وهزینه های اضافی مربوط به به روز رسانی ساختار کابل کشی ها را از بین می برد سیستم های بیسیم اغلب برای اهداف تجاری بزرگ وبا هزینه گزافدر محل هایی که سرعت ودقت بالا مورد نیاز بوداستفاده میشدندودر مورد مصارف شخصی به علت پیچیدگی تکنولوژی ترکیبی قابل به کار گیری نبوده است

 

+ نوشته شده توسط بابک در چهارشنبه بیستم تیر 1386 و ساعت 11:21 |
سازنده ترین کلمه((گذشت)) است...آن را تمرین کن.

پرمعنی ترین کلمه((ما)) است...آن را به کار بر.

عمیق ترین کلمه((عشق)) است...به آن ارج بده.

بی رحم ترین کلمه(( تنفر)) است...با آن بازی نکن.

خودخواهانه ترین کلمه((من)) است...از آن حذر کن.

نا پایدارترین کلمه((خشم)) است...آن را فرو بر.

بازدارنده ترین کلمه((ترس)) است...با آن مقابله کن.

با نشاط ترین کلمه ((کار)) است...به آن بپرداز.

پوچ ترین کلمه((طمع)) است...آن را بکش.

سازنده ترین کلمه((صبر)) است...برای داشتنش دعا کن.

روشن ترین کلمه((امید)) است...به آن امیدوار باش.

ضعیف ترین کلمه((حسرت)) است...آن را نخور.

تواناترین کلمه((دانش)) است...آن را فرا گیر.

محکم ترین کلمه ((پشتکار)) است...آن را داشته باش.

سمی ترین کلمه((شانس)) است...به امید آن نباش.

لطیف ترین کلمه((لبخند)) است...آن را حفظ کن.

ضروری ترین کلمه((تفاهم)) است...آن را ایجاد کن.

سالم ترین کلمه((سلامتی)) است...به آن اهمیت بده.

اصلی ترین کلمه((اعتماد)) است...به آن اعتماد کن.

دوستانه ترین کلمه((رفاقت)) است...از آن سو استفاده نکن.

زیباترین کلمه((راستی)) است...با آن روراست باش.

زشت ترین کلمه((تمسخر)) است... دوست داری با تو چنین شود؟؟

موقر ترین کلمه((احترام)) است...برایش ارزش قایل شو.

آرامترین کلمه((آرامش)) است...به آن برس.

عاقلانه ترین کلمه((احتیاط )) است...حواست را جمع کن.

دست و پا گیر ترین کلمه((محدودیت)) است...اجازه نده مانع پیشرفتت شود.

سخت ترین کلمه ((غیر ممکن)) است...وجود ندارد.

مخرب ترین کلمه((شتابزدگی)) است...مواظب پلهای پشت سرت باش.

تاریک ترین کلمه((نادانی)) است...آن را با نور علم روشن کن.

کشنده ترین کلمه((اضطراب)) است...آن را نادیده بگیر.

صبور ترین کلمه((انتظار)) است...منتظرش بمان.

با ارزش ترین کلمه((بخشش)) است...سعی خود را بکن.

قشنگ ترین کلمه((خوشرویی)) است...راز زیبایی در آن نهفته است.

رسا ترین کلمه((وفاداری)) است...بدان که جمع همیشه بهتر از یک فرد بودن است.

محرک ترین کلمه((هدفمندی)) است...زندگی بدون آن پوچ است.

بابک

+ نوشته شده توسط بابک در چهارشنبه بیستم تیر 1386 و ساعت 8:7 |

مالزی 

 مقدمه :

با توجه به آغاز مسابقات جام ملتهاي آسيا و ميزباني کشورهاي مالزي ، تايلند ، ويتنام ، اندونزي به اين بهانه تصميم گرفتيم در اين 4 هفته کشورهاي فوق را براي شما معرفي کنيم و همچنين و با توجه به استقبال ايراني ها از دانشگاه هاي مالزي شرايط تحصيل و  دانشگاه هاي اين کشور را نيز به طور کامل براي شما توضيح داده ايم اميدواريم اين ستون مورد استقبال شما عزيزان قرار بگيرد

 

کوالالامپور پایتخت کشور مالزی و بزرگترین شهر این کشور است. این شهر یکی از سه قلمرو فدرال مالزی به حساب می آید که مستقیما زیر نظر دولت اداره می شود. کوالا لامپور و مناطق اطراف آن به عنوان منطقه ای مستقل در دل ایالت سلانگور قرار دارند. قدمت مالزی به اواسط قرن نوزدهم میلادی می رسد که در آن هنگام، حاکم مالای عده ای را برای کار در معادن قلع به این منطقه فرستاد. بسار شه سر سبزي مي باشد و در تمام طول سال تقريبا دماي هوا گرم و شرجي مي باشد

 

کشور مالزی در جنوب شرقی آسيا واقع شده و از دو قسمت کاملاً مجزا تشکيل می‌شود از لحاظ جغرافيائی ميان ۱ تا ۷ درجه عرض شمالی و ۱۰۰ تا ۱۱۹ درجه طول شرقی قراردارد

دین:

مسلمان 53 % بودایی 21 % مسیحی 10 % هندو 6 % ساير 10 %

مردم

ساکنین کشور مالزی از سه نژاد مالایی(60%)، چ

ینی (27%)، هندی(12%) و غیره (1%) تشکیل شده است.

 فرهنگ مردم 

مردم مالزی افرادی بسیار خون گرم و میهمان نواز هستند . ایرانی ها را بسیار دوست دارند. مسلمانها دارای رستورانها و فروشگاه هایی هستند که با آرم حلال مشخص می شوند. هندو ها و چینی ها به بودا معتقد هستند.

با توجه به طبیعت بخشنده این سرزمین بومی ها که اکثرا مسلماند دارای اخلاقی خوش و دست و دل باز هستند. دارای نظم و ترتیب در کارها به شکل کاملا اروپایی می باشند. که با توجه به سرمایه گذاریهای شرکت های ژاپنی در این کشور و نظارت و مدیریت ژاپنی ها این نظم در تمام جا ها مشهود است. تنها قمار خانه کشور های مسلمان در این کشور و در بلندای تله کابین شهر گنتینگ می باشد که ورود مسلمانان مالائی به آن ممنوع است. مالزی کشوری است کاملا تفریحی و بسیار زیبا که در سال 2006 معادل 22 میلیون نفر توریست را پذیرا بوده است. جمعیت این کشور 28 میلیون می باشد. در خیابان مشروب می فروشند.

 ادامه فردا بابک

+ نوشته شده توسط بابک در سه شنبه نوزدهم تیر 1386 و ساعت 14:3 |

وداع
می روم خسته و افسرده و زار
سوی منزلگه ویرانه خویش
بخدا می برم از شهر شما
دل شوریده و دیوانه خویش
می برم، تا که در آن نقطه دور
شستشویش دهم از رنگ گناه
شستشویش دهم از لکه عشق
زینهمه خواهش بیجا و تباه
می برم تا ز تو دورش سازم
ز تو، ای جلوه امید محال
می برم زنده بگورش سازم
تا از این پس نکند یاد وصال
ناله می لرزد، می رقصد اشک
آه، بگذار که بگریزم من
از تو، ای چشمه جوشان گناه
شاید آن به که بپرهیزم من
بخدا غنچه شادی بودم
دست عشق آمد و از شاخم چید
شعله آه شدم، صد افسوس
که لبم باز بر آن لب نرسید
عاقبت بند سفر پایم بست
می روم، خنده بلب، خونین دل
می روم، از دل من دست بدار
ای امید عبث بی حاصل

"بابک فرخزاد"

+ نوشته شده توسط بابک در سه شنبه نوزدهم تیر 1386 و ساعت 11:46 |
...؟؟؟!!!

« انجام کارهای بزرگ انسانهای بزرگ می خواهد.آدمیزاده بزرگ نمی شود مگر اینکه تعالی یابد. کسی که تسلیم به قضاء خداست متعالی می گردد. صابران مسلمند و جهادگران صبور. بدون تدبیر تلاشها بی ثمر است و بدون توکل تدبیرها شمعی خاموش و تنها اهل تقوی توکل کنندگان حقیقی هستند و خداوند مهربان برای سعادت دنیا و آخرت متقین کافی است. ...»

                                                                              بابک
+ نوشته شده توسط بابک در سه شنبه نوزدهم تیر 1386 و ساعت 11:40 |
چه باید کرد؟؟؟

من می خوام مثل تو باشم

چه باید کرد؟

می خوام از خودم رها شوم

چه باید کرد؟

من می خوام مثل تو باشم

چه باید کرد؟

زندگی را بشناسم

چه باید کرد؟

چه باید دید؟

چه باید گفت؟

من می خوام مثل تو دنیا رو ببنم

از یک قطره، دل دریا رو ببینم

من هنوز یه بچه ام، ساده ساده

همه دنیا سوار و من پیاده

همه رفتند و به منزلی رسیدند

تنها من موندم و جاده

چه باید کرد؟

چه باید دید؟

چه باید گفت؟

تو که روز و روزگار رو می شناسی

تب تند انتظار رو می شناسی

همه جاده ها پر غبار و خالی

جاده های بی سوار رو می شناسی

تو به من بگو که آسمان چه رنگه

تو به من بگو چرا دنیا قشنگه؟!

تو که بیداری بگو ، ما همه خوابیم

در به در تشنه به دنبال سرابیم

چه باید کرد؟

چه باید دید؟

چه باید گفت؟

                                                                  بابک
+ نوشته شده توسط بابک در سه شنبه نوزدهم تیر 1386 و ساعت 11:38 |
دین اسلام

اسلام آیین حق الهی است و آخرین و کاملترین و بهترین دین در تامین سعادت بشری و جامعترین دین در تامین مصالح دنیوی و اخروی انسانهاست.

دینی که تمام نیازهای بشر را در امور و نظام های فردی و اجتماعی و سیاسی بر می آورد. دین اسلام آخرین دین است و دیگر انتظار آمدن دین دیگری را نداریم تا بیاید و بشر را از
ظلم و فساد و تباهی نجات بخشد به ناچار روزی فرا خواهد رسید که آیین اسلام قوت و نیرو می گیرد و سراسر جهان را تحت سیطره عدالت و قوانین متقن خود در می آورد.

اگر قوانین و دستورات اسلام آن طور که هست در تمام نقاط زمین به صورت کامل و صحیح پیاده شود، صلح و امنیت همه انسانها را فرا می گیرد و تمام انسانها به
سعادت واقعی خود نائل می شوند و به آخرین حد رفاه و آسایش و عزت و سربلندی و بی نیازی و اخلاق نیک می رسند و دیگر در دنیا ستم از ریشه قطع می گردد و محبت و برادری بین همه انسانها برقرار می شود، فقر و تهیدستی و فلاکت از صفحه روزگار برچیده می گردد. بنابراین تمسک و پیروی از اسلام علت عقب ماندگی شرم آور مسلمین نشده است بلکه برعکس، دوری از تعالیم سازنده اسلام و سبک شمردن قوانین آن، به وجود آمدن ستمگری ها و تجاوزها در میان زمامداران و زیردستان و خواص و عوام مسلمین، باعث این عقب گردها و ضعف و سقوط معنوی و بیچارگی و فلک زدگی شده است.


img/daneshnameh_up/f/f8/logo02.jpgایمان، امانت داری، درستکاری، اخلاص، رفتار نیک، گذشت، و دوست داشتن برای برادر مسلمان آنچه را که برای خود دوست می دارد، از اصول مسلم اسلام است. امروز و آینده برای مسلمانان راه نجات و سعادتی جز این نیست که با کمال دقت نظر، خود را به محاسبه بکشند و بیهوده کارهای خود را به حساب بیاورند و برای تذهیب خود و نسل آینده در پرتو دین استوارشان نهضتی به پا کنند و در سایه چنین نهضتی ظلم و تعدی را در میان خود ریشه کن سازند.

در این هنگام است که جهان را
عدل و داد فرا می گیرد پس از آنکه پر از ظلم و جور شده بود، همان گونه که خدا و پیامبر به این مطلب وعده داده اند و از دین اسلام هم که آخرین ادیان است و بی آن جهان، اصلاح نمی شود جز این انتظار نیست، ناگزیر برای انجام این انقلاب «پیشوایی» هست که خواهد آمد و چهره درخشان اسلام را از آلودگی های اوهام و بدعتها و گمراهی ها می شوید و بشر را از تباهی های همه جانبه و ستم و دشمنی های همیشگی و بی اعتنایی ها نسبت به اخلاق ارزشمند و عظمت روح انسانی نجات می بخشد.

+ نوشته شده توسط بابک در سه شنبه نوزدهم تیر 1386 و ساعت 11:31 |

چهلمين سال  فيلم مستند «خانه خدا»

 

 

 

در سال 1344 براي اولين بار طرح تهيه فيلم مستندي از مراسم حج به اجرا درمي‌آيد. طرح توسط ابوالقاسم رضايي ريخته و قبل از مراسم حج سال 1344 يك گروه فيلمبرداري با حضور فيلمبرداراني همچون نعمت حقيقي و احمد شيرازي عازم مدينه و  مكه مي‌شوند تا در جريان انجام مناسك حج براي نخستين بار به ضبط اعمال اين فرضيه الهي بپردازند.

ابوالقاسم رضايي يكي از دست‌اندركاران موثر سينماي ايران در دهه 40 بود كه علاوه بر تهيه فيلم، موسسه سينمايي «ايران فيلم» را بنياد گذاشت كه يكي از مراكز مهم توليد و دوبله فيلم بود.

اما پروژه ساخت فيلم مستندي از مراسم حج كاري كارستان بود كه شايد تنها براي يكبار فرصت توليد داشت و در آن يكبار هم بايستي سنگ تمام گذارده مي‌شد. به همين دليل ابوالقاسم رضايي در آن سالهايي كه هنوز فيلم رنگي چندان جايي نداشت و هزينه بالايي برمي‌داشت تصميم مي‌گيرد كه فيلم مستند «خانه خدا» را بصورت رنگي تهيه نمايد و از آن رو كه تجربه ساخت فيلم نداشت از جلال مقدم (كه هنوز در آن زمان به جز فيلمنامه‌نويسي و ساخت فيلم تبليغاتي تجربه ساخت فيلم بلند نداشت) به عنوان شاهد پروژه كمك مي‌خواهد.

مرحوم جلال مقدم خود در گفت و گويي با مجله «ستاره سينما» 15 دي ماه 1350 درباره اين تجربه ارزشمندش گفته است: «بعد از فيلم شب قوزي مطالعات من ادامه داشت. مجله‌ها و كتاب‌هاي متعددي را مي‌خواندم و براي خودم عكاسي مي‌كردم. بعدا موقعيتي پيش آمد تا براي دو فيلم مستند، سناريو بنويسم و همچنين فيلم تبليغاتي بسازم. ساختن فيلم‌هاي تبليغاتي مستقيما مرا با تكنيك سينما روبرو كرد. در آن زمان ابوالقاسم رضايي پيشنهاد كرد كه همراه با تيم فيلمبرداري «خانه خدا» حركت كنم و چون او تهيه‌كننده فيلم بود و در ضمن در سفارت ايران در جده و ادارات دولتي عربستان سعودي كار داشت و فيلمش هم كارگردان نداشت، من مجبور بودم كه فيلمبرداران را هدايت كنم. مراحل بعدي اين فيلم، مثل مونتاژ را هم طي كردم، ولي بعدا به تيتر مشاور اكتفا نمودم در حالي كه مايل نبودم اسم كس ديگري هم به عنوان كارگردان ذكر شود. ولي رضايي در نسخه انگليسي فيلم، خود را به عنوان كارگردان هم معرفي كرده بود...»

فيلم مستند «خانه خدا» با فرصت مناسب و منحصر به فردي كه دولت عربستان سعودي و شخص ملك فيصل (پادشاه عربستان) در اختيار ايران مي‌گذارد فيلمبرداري مي‌شود. به همين علت دوربين‌ها به بسياري از نقاط و مكان‌هاي ممنوعه هم راه يافته و از جمله هنگام حضور ملك فيصل در كنار كعبه، از زيارت وي نيز بطور اختصاصي فيلمبرداري شده است. در اين صحنه نكته جالب آن است كه شرطه‌ها و مامورين امنيتي عربستان با شلاق، مردم را از گرد خانه كعبه و مسير ملك فيصل دور مي‌كنند ولي دوربين از فاصله‌اي بسيار نزديك، راه‌پيمايي شاه سعودي را در كادر خود گرفته است.

در فيلم مستند «خانه خدا» تقريبا تمامي مناسك و مراسم حج بطور كامل فيلمبرداري شده و علاوه بر آن به حواشي حضور زائران در منازل مختلف از جمله هنگام وقوف در صحراي عرفات يا رمي جمرات نيز پرداخته شده است.

زماني كه مني از جمعيت زائران مملو مي‌شود و روح زندگي در آن دميده مي‌شود و همچنين هنگامي كه پس از مراسم زائران مني را ترك مي‌كنند و تاكيد دوربين بر خانه‌ها و مكان‌هاي خالي كه تنها باد و خاشاك رهرو آنهاست، حكايت از نگاه فلسفي سازندگان فيلم «خانه خدا» وراي ديدگاه مستندشان دارد كه به نوعي بيانگر مرگ و زندگي و روز رستاخيز به نظر مي‌آيد.

نكته جالب ديگر اين‌‌كه در تيتراژ فيلم، تدوين‌گر ابراهيم گلستان معرفي گرديده است در حالي كه مرحوم جلال مقدم مدعي بود كه خود فيلم را مونتاژ كرده است.

فيلم «خانه خدا» نخستين مستند تاريخ سينماي ايران است كه به اكران عمومي درمي‌آيد و مورد استقبال واقع مي‌شود. سينماهاي آسيا، پاسيفيك، ركس، سعدي، هما، ميامي (تهران امروز)، انيورسال (پارس امروز)، الوند، كيهان، سيلوانا و آستارا از مدت‌ها قبل آگهي نمايش فيلم را با تبليغات خاص پخش مي‌كنند. در بخشي از تبليغاتشان آمده بود: «سينماهايي كه افتخار نمايش فيلم بزرگ خانه خدا را يافته‌اند به منظور بزرگداشت شعائر مقدس دين مبين اسلام در تمام مدت نمايش اين سند بزرگ از پخش هر گونه آگهي‌هاي تجارتي و نمونه‌هاي سينمايي خودداري خواهند كرد و ضمنا سالن انتظارشان نيز منحصرا با عكس‌هاي مراسم حج مزين خواهد شد.»

 

نمايش و اكران:

فيلم مستند «خانه خدا» سرانجام از اول ماه مبارك رمضان 1345 (30 آذرماه) در 11 سينماي تهران به نمايش عمومي درمي‌آيد و نمايش آن بعضا تا دو ماه به طول مي‌انجامد در حالي كه در آن زمان، مدت نمايش اغلب فيلم‌هاي داستاني از دو هفته تجاوز نمي‌كرد.

فيلم مستند «خانه خدا» به زبان انگليسي هم دوبله و به اكثر كشورهاي مسلمان فروخته شد. درواقع اين فيلم نخستين اثر سينماي ايران بود كه در اين حد وسيع به بازارهاي جهاني راه يافت.

سالها بعد (1378) اين فيلم مستند در يك نمايش استثنايي براي اعضاي انجمن منتقدان و نويسندگان سينمايي ايران در معرض قضاوت قرار گرفت و درواقع مطلع يك دوره نمايش كانون فيلم اين انجمن بود.

در اين جلسه ناصر تقوايي به تحليل فيلم پرداخت و از آن به عنوان يك اثر نفيس و گرانقدر در تاريخ سينماي ايران و جهان ياد كرد. وي گفت: «بسياري از هم نسلان من تحت‌تاثير اين فيلم با ساختن آثار مستند درباره مراسم مذهبي مبادرت ورزيدند... تقوايي ادامه داد كه دو اثر مستندش «اربعين» و «مشهد قالي» را تحت تاثير فيلم «خانه خدا» ساخته است.

تقوايي از «خانه خدا» به عنوان پرفروش‌ترين فيلم تاريخ سينماي ايران نام برد كه در مدت زمان كوتاهي علاوه بر جذب مخاطبان ايراني و آشتي طبقات مذهبي با سينما به بازارهاي خارجي هم راه يافت و در كشورهاي مسلمان منطقه، به شدت با استقبال روبرو شد.

ناصر تقوايي فيلم مستند «خانه خدا» را حاصل همكاري مشترك جلال مقدم، ابوالقاسم رضايي و احمد شيرازي دانست.

 

چند نكته:

اما فيلم «خانه خدا» به لحاظ ساختار سينمايي مخالفان و منتقداني هم داشت. از جمله مرحوم بهرام ري‌پور درباره آن در «فيلم و هنر» شماره 119 مورخ 16 دي ماه 1345 نوشت: «... مراسم و تشريفات حج في‌النفسه به قدري چشمگير و هيجان‌آور بوده‌اند كه فيلمبردارها غالبا با عجله و دستپاچگي فقط فرصت عكسبرداري از رويدادها را پيدا كرده و بالطبع در كارشان اثري از مايه‌هاي شخصي به چشم نمي‌خورد. فيلم با صحنه‌هايي از ورود حجاج، از كشورها و نژادهاي مختلف به شهر جده آغاز مي‌شود و از همان ابتدا نقص كلي فيلم كه عبارتست از عدم تعقيب يك ايده و فكر واحد به چشم مي‌خورد. به اين معني كه فيلمساز در خلق يك اثر دكومانتر از سوژه‌اي چنين عظيم و نافذ با فكر و ايده‌اي آماده و حساب شده شروع به كار نكرده و آنچه به عنوان فيلم كامل و مونتاژ شده از مراسم حج باقي مانده، چيزي اضافه بر يك پرسوناژ سينمايي و يا يك فيلم خبري ندارد. با اين تفاوت كه وقايع ضبط شده توسط فيلمبردارها، در مقام يك اجتماع و رويداد بزرگ مذهبي در حد خود طوري ديدني و اعجاب‌آور هستند كه بالضروره هرگونه نقصي را در فيلم از نظر تماشاگر عادي مخفي مي‌دارند...»

 

+ نوشته شده توسط بابک در چهارشنبه سیزدهم تیر 1386 و ساعت 8:52 |
سي و هفتمین سال قيصر

 

 

قیصر، قیصر كه مي‌گفتن اين بود؟!...

 

 

صبح چهارشنبه 10 دي ماه 1348 فيلمي در 13 سينماي تهران به روي پرده رفت كه باعث شد دوره‌اي جديد در تاريخ سينماي ايران آغاز شود. دوره‌اي كه به موج نو در اين سينما معروف شد و آن را تا حدودي از انحصار قارونيسم و تقليدهاي هندي و تركي خارج ساخت.

با فيلم «قيصر» سينماگران جواني در سينماي ايران مطرح شدند كه هركدام قابليت‌ها و توانايي‌هاي قابل بحثي به وجوه ساختاري و محتوايي سينماي ايران بخشيدند. «قيصر» به نوعي سرآغاز تلفيق سينماي هنري با عناصر و فاكتورهاي تجاري بود. سينماي هنري كه تا پيش از «قيصر» در فيلم‌هاي كارگردان‌هايي مانند فرخ غفاري و ابراهيم گلستان و آثاري همچون «گاو» كه با كاربرد سينماي ناب و روش‌هاي زيباشناختي سعي در ارائه تفكرات و ديدگاه‌هاي شبه‌فلسفي داشتند نمود مي‌يافت با فيلم «قيصر» با سينماي موسوم به سينماي بدنه و تماشاگرپسند روز آميخته شد و از همين رو «قيصر» يكي از 4 فيلم پرمخاطب تاريخ سينماي ايران شد.

«قيصر» اولين فيلم سينماي ايران است كه اكثريت طبقه متوسط را براي ديدن فيلم ايراني به داخل سينما كشاند و تقسيم‌بندي طبقاتي تماشاگر فيلم فارسي و فيلم فرنگي را عوض كرد. البته «قيصر» علاوه بر طبقه متوسط، كارگران شهري و روستاييان مهاجر را نيز كه تماشاگران فيلم فارسي هستند، راضي كرد. بنابراين «قيصر» اولين فيلم ايراني است كه مخاطب عام و خاص را به داخل سينما مي‌كشاند. «قيصر» اولين فيلم ايراني در دهه 40 است كه با پايان تلخ مي‌فروشد و پايان فيلم‌هاي فارسي را عوض مي‌كند. «قيصر» اولين فيلم فارسي است كه جغرافياي داستان‌هاي فيلم ايراني را تغيير مي‌دهد. از «قيصر» به بعد محلات پايين و محله‌هاي فقيرنشين، مكان اصلي فيلم‌هاي فارسي مي‌شوند.

«قيصر» اولين فيلم سينماي ايران است كه تماشاگر عام را با مفاهيم و تعابير سياسي آشنا مي‌كند. با «قيصر» قهرمان فيلم فارسي عوض مي‌شود و لمپن عدالت‌خواه به جاي لمپن قضا و قدري به وسيله چاقو با تقدير و سرنوشت مي‌جنگد. باز هم شرايط سياسي-اجتماعي پايان سال‌هاي دهه 40 به فروش «قيصر» كمك مي‌كند. شرايطي كه با رشد طبقه متوسط شهري و افزايش اوقات فراغت و تاثيرات شرايط جهاني و سياسي و مذهبي شدن جامعه قابل ارزيابي است.

 

قيصر

1348

نويسنده فيلمنامه و كارگردان: مسعود كيميايي. مدير فيلمبرداري: مازيار پرتو. موسيقي متن: اسفنديار منفردزاده. عكس: امير نادري. تيتراژ: عباس كيارستمي. تهيه‌كننده: عباس شباويز. محصول آريانا فيلم.

بازيگران: بهروز وثوقي، جمشيد مشايخي، ايران دفتري، پوري بنايي، ناصر ملك‌مطيعي، جلال پيشواييان، سركوب، بهمن مفيد و...

 

خلاصه داستان:

فرمان (ناصر ملك‌مطيعي) به دليل هتك حرمت خواهرش به سراغ برادران آب‌منگل (سركوب، حسن شاهين و جلال پيشواييان) مي‌رود ولي به دست آن‌ها به قتل مي‌رسد. وقتي قيصر (بهروز وثوقي) از سفر مي‌آيد، برادر و خواهرش را كشته مي‌يابد و علي‌رغم خواهش و درخواست مادرش و خان‌دايي (جمشيد مشايخي) خود اقدام به انتقام‌گيري از برادران آب‌منگل كرده و هر 3 نفر را با نقشه قبلي به قتل مي‌رساند. اما پس از قتل آخر، توسط پليس محاصره مي‌شود، در حالي كه خود نيز توسط منصور آب‌منگل زخم خورده است.

 

گزارش توليد

عباس شباويز تهيه‌كننده فيلم «قيصر» تعريف مي‌كند: «اواخر سال 46 يا اوايل سال 47 بود كه يك شب در رستوراني انتهاي خيابان سلطنت‌آباد (پاسداران امروز) شام مي‌خوردم كه بهروز وثوقي، آقاي كيميايي را به من معرفي كرد. آن شب كه او را ديدم درباره سناريوي قيصر صحبت كرد. گويا قبل از آن چند تهيه‌كننده ديگر از جمله ميثاقيه و اخوان‌ها آن را خوانده و رد كرده بودند. اما من در همان برخورد اول، مسعود كيميايي را جوان بسيار خوب و مودبي ديدم و براي فردا دعوتش كردم به استوديو آريانا فيلم، فردا آمد و قصه‌اش را كه در يك كتابچه خطي نوشته بود، برايم خواند. خوشم آمد، ديدم قصه اصيل است، حرف دارد، مسائل سنتي نيز در آن وجود دارد منتها كمي مي‌بايست بر رويش كار مي‌شد... در سناريوي اولي كه مسعود نوشته بود شخصيت فرمان زنده نبود و قصه از قطاري كه قيصر با آن مي‌آمد شروع مي‌شد. من پيشنهاد دادم كه فرمان را زنده‌اش كنيم و ده دقيقه اول بدون حضور بهروز باشد.»

عباس شباويز در آريانا فيلم كه پيش از آن با فيلم «سه ديوانه»‌ (جلال مقدم) كارش را شروع كرده بود، تصميم به تهيه فيلم «قيصر» مي‌گيرد. او با فروش سهم‌هاي هزار ريالي به جمعي از دوستان و دست‌اندركاران سينما و ياري موسسه فيلمكو فيلمز (نندلال هندوجا) سرمايه توليد فيلم را تامين كرد.

بازيگران اصلي فيلم (بهروز وثوقي و پوري بنايي) كه از زمان دستياري كيميايي براي ساموئل خاچيكيان هنگام ساخت فيلم «خداحافظ تهران» مورد نظرش بودند و در فيلم «بيگانه بيا» (نخستين ساخته مسعود كيميايي) وثوقي و جلال پيشواييان بازي كرده بودند، به همين ترتيب انتخاب مي‌شوند.

مدير فيلمبرداري مازيار پرتو، فيلمبردار اولين محصول آريانا فيلم يعني «سه ديوانه» بود و از همين رو مجددا توسط شباويز براي توليد فيلم دوم اين موسسه انتخاب شد. طراحي صحنه و لباس توسط خود كيميايي انجام گرديد و لوكيشن‌هاي فيلم نيز از سوي وي انتخاب شد. فيلمبرداري فيلم بنا بر گفته مازيار پرتو با 33 حلقه نگاتيو و 18 جلسه فيلمبرداري در 25 روز به پايان رسيد. اكثر پلان‌ها در يك برداشت گرفته و در معدود مواردي كه بازيگري ديالوگ خود را فراموش مي‌كرد، اين برداشت به شماره دو هم مي‌رسيد.

 

حواشي توليد

عباس شباويز مي‌گويد كه فيلم «قيصر» هنگام درخواست پروانه نمايش به مدت 6-7 ماه توقيف شد و بعد با دوندگي‌هاي زياد توانستند اجازه نمايش فيلم را بگيرند. در مورد اين‌كه فيلم توسط اداره نمايشات سانسور شد، شباويز در مصاحبه‌اي توضيح مي‌‌دهد: «نه سانسور نشد فقط در مورد صحنه پاياني فيلم گفتند كه پليس بايد قيصر را دستگير كند كه كيميايي با كلوزآپي كه توي قطار به عنوان آخرين پلان از صورت بهروز گرفت (كه پليس در همين لحظه او را مي‌بيند و قيصر لبخندي از سر رضايت و آرامش مي‌زند) فيلم را با شكل خوبي پايان داد...»

اما «قيصر» حواشي پرسروصداي ديگر هم قبل از نمايش داشت از جمله طولاني بودن مدت زمان آن و درآمدن سروصداي برخي عوامل توليد. عباس شباويز تهيه‌كننده فيلم در گفت‌وگويي با نگارنده ماجراي فوق را چنين شرح مي‌دهد: «فيلم قيصر كه توليدش تمام شد، حدود 5/16 پرده شده بود و در نمايش خصوصي صداي همه را درآورد. فيلم خيلي بي‌در و پيكري بود و ريتم بسيار كندي داشت. بهروز 25 درصدي را كه با من شريك بود به هم زد. اسفنديار منفردزاده كه حاضر نشد براي فيلم آهنگ بسازد. كيميايي متاثر شده بود. خلاصه من و اسفنديار منفردزاده و بهروز وثوقي و خود مازيار پرتو نشستيم و فيلم را مونتاژ مجدد كرديم تا شد 14 پرده. باز هم ريتم آن كند بود. با ميثاقيه صحبت كردم. ميثاقيه يك صدابرداري داشت به نام محمدي. او هم فيلم را ديد و گفت هيچ چاره‌اي نيست جز اين‌كه فيلم مجددا مونتاژ شود و 3-4 پرده ديگر كوتاه گردد. من «خاني» را پيشنهاد كردم. خلاصه به اتفاق ميثاقيه و خاني و محمدي رفتيم در اتاق مونتاژ و در را هم بستيم. كار را شروع كرديم و از آخر فيلم، مونتاژ را آغاز نموديم. آخر فيلم همان سكانس قصاب‌خانه بود كه كيميايي با دوربين روي دست و به صورت مستندگونه گرفته بود. مقداري زياد پلان گوشت‌هاي آويزان شده را فيلمبرداري كرده بود و يك، دو سه تا پلان هم تصوير بهروز بود كه از لابلاي گوشت‌ها رد مي‌شد و يك جا هم با «سركوب» برخورد مي‌كرد. بعد ديگر برخوردي نبود و برمي‌گشت و مي‌رفت داخل ريل قطار و بعد به كافه مي‌رفت. اين قسمت را درآورديم و انتهاي فيلم در همان ايستگاه قطار شد. سكانس قصاب‌خانه و كشتارگاه نيز خيلي طولاني بود. آن را هم كوتاه كرديم. خلاصه فيلم شد 5/9 پرده. يعني مجددا 5 پرده و نيم، فيلم كوتاه شد. فيلم را مجددا به نمايش گذاشتيم. منفردزاده  آمد، كيميايي و بهروز وثوقي و همه آمدند و فيلم را ديدند. كيميايي اول ناراحت شد ولي بهروز و اسفنديار و بقيه خيلي خوشحال شدند. بعد هم اسفنديار منفردزاده قرار شد موزيك فيلم را بسازد كه ملودي آن را من پيشنهاد دادم. به او گفتم چيزي بساز كه در مايه‌هاي ضرب زورخانه و اين حرف‌ها باشد. او هم خيلي خوب گرفت و موزيكي ساخت كه هنوز شنيدني است و از آن پس باب موسيقي فيلم جدي در سينماي ايران باز شد. در همان ده دقيقه اول كه ناصر ملك‌مطيعي مي‌آيد با موسيقي روي صحنه، مردم ميخكوب مي‌شوند.»‌

 

تيتراژ «قيصر» و ورود عباس كيارستمي به سينماي ايران

تيتراژ فيلم «قيصر» نخستين تيتراژ رسمي عباس كيارستمي است (تيتراژي كه قبل از آن براي فيلم «وسوسه شيطان» ساخت بدون نام وي و براي آنونس فيلم ديگري توسط برادران اخوان استفاده شد) كه موجب شد كيارستمي وارد عرصه سينماي ايران گردد.

عباس شباويز در همان مصاحبه‌اش قضيه تيتراژ ساختن عباس كيارستمي براي فيلم «قيصر»‌ را چنين تعريف مي‌كند: «كيارستمي كه آن زمان جوان بود بعد از ساخت «قيصر» از در دفتر آريانا فيلم داخل شد و گفت مي‌خواهم كار كنم. گويا قبلا با كيميايي صحبت كرده بود و او گفته بود بايد با تهيه‌كننده حرف بزند. طرحش را برايم توضيح داد و من موافقت كردم. يك روز كه در حياط آريانا فيلم با مازيار پرتو ايستاده بوديم با يك عده به اصطلاح جاهل گردن‌كلفت آمد و گفت يك فيلمبردار به من بدهيد تا از اين‌ها فيلمبرداري كنم. ما همه تعجب كرديم. گفتم از چي اين‌ها مي‌خواهي فيلمبرداري كني، گفت از خال‌كوبي‌هايشان. البته آن‌ها مدام به كيارستمي مي‌گفتند خب بايد كي را بزنيم؟! به پرتو گفتم از صحنه‌هايي كه آقاي كيارستمي مي‌خواهند فيلمبرداري كن. گفت كه من فيلمبرداري نمي‌كنم. اين ديگر چه مسخره‌بازي است. خلاصه يكي از دستياران فيلمبردار استوديو را وادار كردم تا از آن‌چه كيارستمي مورد نظرش است فيلم بگيرد. او هم از بازوهاي خال‌كوبي شده آن‌ها فيلم گرفت و بعد كه كيارستمي پلان‌ها را مونتاژ كرد و آورد، خيلي عالي شده بود. واقعا برق سه‌فاز از ما پريد كه عجب زيبا و قشنگ انتخاب كرده بود. خوب استعداد داشت.»‌

 

اكران و نمايش

فيلم «قيصر» ابتدا در دو اكران خصوصي نمايش داده مي‌شود. يكي از آن‌ها در سالن كوچك بالاي استوديو مولن‌روژ بود و به گفته عباس شباويز حتي دكتر شريعتي را هم براي تماشاي فيلم مي‌آورند.

شباويز مي‌گويد: «من با حاجي‌مانيان از مبارزين فعال رابطه داشتم و حاجي‌مانيان هم با دكتر شريعتي ارتباط داشت. البته منصور مزيناني هم كه فيلمبردار و تهيه‌كننده سينماي ايران است، همشهري دكتر بود و كوشش كرد كيميايي با شريعتي ملاقات كند. خلاصه در همان شب نمايش خصوصي سينما مولن‌روژ (سروش فعلي) مرحوم دكتر شريعتي را آورديم. در تاريكي وارد سالن شد و در تاريكي رفت. در حقيقت بدون اين‌كه كيميايي بداند، سناريوي قيصر را نيز داده بودم او بخواند. همان موقع نظرش اين بود كه اگر اين فيلم درست ساخته شود تنها فيلمي است كه به سيستم «نه» گفته است. بعد از تماشاي فيلم هم خيلي خوشش آمد.»

فيلم «قيصر» از صبح چهارشنبه 10 دي ماه 1348 در سينماهاي مولن‌روژ، ديانا (سپيده فعلي)، مهتاب (شهر قشنگ فعلي)، ركس، ليدو، شهوند، نپتون، هماي، اسكار، اورانوس، پاسارگاد، شرق و به عنوان برنامه افتتاحيه سينما رنگين‌كمان در خيابان شهرستاني ميدان امام حسين به نمايش درآمد.

3 هفته نمايش در اين 13 سينما مبلغ 000/800/1 تومان براي فيلم فروش به ارمغان آورد. «قيصر» در سال 1349 نيز بعد از دريافت جوايز سپاس از صبح چهارشنبه 17 تير ماه مجددا در سينماهاي مولن‌روژ، ديانا، مهتاب، ركس، شهوند، ليدو، نپتون، رنگين‌كمان، ژاله، هماي، اسكار، پاسارگاد، اورانوس، شرق و چرخ فلك به مدت 3 هفته اكران شده و نزديك به 2 ميليون تومان فروش كرد.

«قيصر» با يك حساب تقريبي در اكران اول و دوم تهران 000/600/3 تومان فروخت كه با در نظر گرفتن ميانگين قيمت بليت 3 تومان در آن تاريخ، تعداد يك ميليون و دويست هزار نفر در تهران از فيلم ديدن كردند. جمعيت تهران در آن تاريخ بالاي 3 ميليون نفر بوده است و با توجه به اين ميزان جمعيت در طول يك سال 40 درصد جمعيت تهران فيلم را ديده‌اند.

«قيصر» اكران‌هاي مجدد بسيار داشته است، به روايتي اين فيلم در شيراز، 54 بار اكران شده است. به روايت عباس شباويز،‌ «قيصر» از تاريخ اولين نمايش (10 دي ماه 1348) تا تعطيلي سينماها در آبان 57، مجموعا 200 ميليون تومان فروخته است كه با احتساب ميانگين قيمت بليت در طول 9 سال نمايش خود، بيش از 65 ميليون نفر فيلم «قيصر» را روي پرده سينما ديدند. يك رقم بي‌سابقه و دست‌نيافتني است.

«قيصر» مدت كوتاهي در سال 58 نيز اكران شد و بعد از آن خيلي‌ها بر روي نوار ويديويي فيلم را ديدند كه آمارش از دست خارج است. «قيصر» علاوه بر جوايز جشنواره سپاس، جايزه‌هاي اصلي نخستين جشنواره سينماي ايران (وزارت فرهنگ و هنر) را نيز دريافت كرد.

 

چند نكته

گفته شده ايده اصلي «قيصر» بر اساس فيلم «نوادا اسميت» (هنري هاتاوي) شكل گرفته است خصوصا كه مسعود كيميايي علاقه ويژه‌اي به سينماي آن سال‌هاي آمريكا و فيلمسازاني چون هاتاوي داشته و دارد. اما به‌هرحال قصه آن يك قصه خاص ايراني است و عناصر فرهنگ ايراني در آن مشهود است. عناصري كه در آن سال‌ها به تدريج فراموش مي‌شدند. فريدون جيراني در مقاله‌اي مي‌نويسد: «فيلم قيصر از صبح چهارشنبه 10 دي ماه 48 برابر با اول ژانويه 1970 ميلادي در سينماهاي تهران به نمايش عمومي درآمد. شب اول نمايشش مصادف شد با جشن كريسمس تجمع ايرانيان غرب‌زده در كاباره‌هاي تهران، شبي كه تلويزيون دولتي در برنامه ويژه كريسمس آواز ستاره تلويزيوني بي‌بي‌سي (كلديس مك‌لاد) را پخش كرد. قيصر در چنين شرايطي از مرگ دوراني حرف زد كه ارزش‌هايش آخرين رشته‌اي بود كه جامعه را به زندگي خاص و ناب ايران مي‌پيوست.»

«قيصر» از انتقام و ايستادن در مقابل زور مي‌گفت. از ايستادن در مقابل قلدرهايي كه پليس شاه كاري به كارشان نداشت. «قيصر» اولين فيلمي است كه پليس در آن طرف مثبت نيست و خود فرد است كه به احقاق حقوق پايمال شده‌اش برمي‌خيزد بدون آن‌كه متوسل به قانون آن زمان شود.

اگرچه نفوذ فيلمفارسي در بن و ريشه سينماي ايران چنان بود كه حتي «قيصر» را در امان نگذاشت و در صحنه‌هايي مانند سكانس كافه نفوذ كرد.

برخي صحنه‌ها و ديالوگ‌هاي فيلم قيصر هنوز در اذهان است مانند صحنه‌اي كه فرمان وارد مي‌شود يا قيصر پاشنه‌اش را ور مي‌كشد. (كنايه از يك مثل قديمي ايراني) چنان‌چه وقتي در فيلم «ناصرالدين شاه آكتور سينما» اين صحنه‌ها به نمايش درآمد، تشويق جمعيت حاضر در سالن را به همراه داشت. و همچنين ديالوگ‌هاي ماندگاري مثل: «قيصر كجايي كه داشتو كشتن» يا «فرمون فرمون كه مي‌گفتن اين بود!»

+ نوشته شده توسط بابک در چهارشنبه سیزدهم تیر 1386 و ساعت 8:49 |

به بهانه فیلم "رمز داوینچی"

 

 

این بار شمشیرها از رو بسته شده !

 

 

 

 

سالها بود که درباره تهاجم فرهنگی و مقاصد پشت پرده آثار هنری ، فیلم ها و محصولات سینمایی  که از

آن سوی آب ها می آمد هشدار داده می شد ، سالها بود که گفته می شد فرقه ها و کالت های من درآوردی که هر روز به عناوین مختلف عرفان و تصوف و "ذن" و "اک" و  امثالهم سر برمی آورد ، ساخته و پرداخته محافل مشکوک است ، سالها بود که نسبت به سوءاستفاده حرکت های نامعلوم جمعی برپایه برخی مطالبات برحق مردم ، روشنگری می شد ، اما همواره با نگاهی بدبینانه و از جهت محدود کردن آزادی ها به این هشدارها و روشنگری ها می نگریستند و از طرفی برخورد حذفی صرف با پدیده های مذکور بدون هرگونه آگاهی بخشی و تنویر افکار ، نگاه فوق را تشدید می نمود.

اما به قول معروف ، عدو شود سبب خیر اگر خدا خواهد. فیلم "رمز داوینچی" ساخته اخیر ران هاوارد که کتابش هم سر و صداهای  فراوانی برپا کرد ، در ورای قصه خود که از قضا این بار مستقیما به مسئله ایدئولوژی پشت ماجرای بسیاری از آثار هنری و فیلم های هالیوودی می پردازد ، کلید گشایش رمز و راز این آثار نیز به شمار می آید.

فیلم (برخلاف آنچه در تبلیغات سرسام آور جهانی مورد تاکید قرار گرفت و از جانب بعضی نویسندگان و منتقدین وطنی هم دنبال شد!) راجع به فرقه واتیکانی"اپوس دی"  نیست ، بلکه درباره انجمن سری یهودی است به نام "خانقاه صهیون"(ریشه های فکری صهیونیسم امروز) که ادعا می شود در اوایل هزاره دوم میلادی توسط یکی از پادشاهان فرانسه(به نام "گاد فروی دو بویلون" که مسیحی هم بوده )  و  طی جنگ های صلیبی هم فاتح "اورشلیم" شد ، بوجود آمده تا رازی مهم باقیمانده در خانواده او را حفظ نماید.

از همین جا پارادوکس قصه و فیلم شروع می شود که پادشاهی مسیحی و مدعی دارا بودن یک راز مهم مسیحیت ،  انجمن مخفی یهودی برای حفظ رازش تشکیل می دهد! قضیه چیست ؟ مگر همین یهودیان نبودند که حتی بنا بر برخی اسناد و مکتوبات تاریخی خود عامل اصلی به صلیب کشیدن حضرت عیسی مسیح (ع) شدند؟

قصه از اینجا و با باز شدن گوشه هایی از راز"انجمن اخوت خانقاه صهیون" ، پارادوکس آمیزتر می شود. گوش کنید !

بعد از اینکه شخصیت های اصلی فیلم یعنی "پرفسور رابرت لنگدن" (متخصص آمریکایی نشانه شناسی مذهبی با بازی تام هنکس) و " سوفی نی وو"( متخصص رمز گشایی پلیس پاریس با ایفای نقش ادری تاتو) متوجه می شوند که مسئول موزه لوور پاریس ( از رهبران خانقاه صهیون که ضمنا پدر بزرگ سوفی هم بوده) به دلیل افشای راز مهمی که قصد داشته آن را در اختیار نوه اش بگذارد ، به قتل رسیده ، طی درگیری ها و فراز و نشیب هایی که گام به گام باعث می شود  گوشه هایی از راز مذکور برآنها معلوم گردد ،  به ویلای یکی از دوستان پرفسور لنگدن به نام "سر لی تیبینگ"(تاریخ شناس برجسته کالج سلطنتی انگلیس که از سوی ملکه لقب شوالیه گرفته و تحقیقات مفصلی درباره همان راز مهم دارد ) پناه می برند. "سر لی" برای سوفی اسرار "انجمن مخفی خانقاه صهیون" را برملا می کند . او با تکیه بر تابلوی "شام آخر" لئوناردو داوینچی ، ادعا می کند که مقصود از "جام مقدس" که سالیان متمادی محل بحث و فحص عیسویان بوده ، واقعا یک  شیء نبوده بلکه یک فرد و آنهم یک زن به نام مریم مجدلیه است که برخلاف تمامی روایات تاریخی ، همسر حضرت عیسی مسیح شده و از او نسلی بوجود می آورد. از همین جهت او از اورشلیم گریخت  و در فرانسه توسط یهودیان محافظت شد!!(جل الخالق ! یهودیانی که خود باعث و بانی مصلوب شدن عیسی مسیح شده بودند ، حالا از ذریه او مراقبت می نمایند!!) قرنها بعد نسل او یعنی همان فرزندان عیسی مسیح با سلسله ای از پادشاهان فرانسه در آمیختند که یکی از نوادگانشان  ، همان"گاد فروی دو بویلون" فاتح اورشلیم  و بنیانگذار " انجمن مخفی خانقاه صهیون"  بوده است. او برای حفاظت از اسنادی که افشاگر  راز مریم مجدلیه است  ، شوالیه هایی را به نگهبانی از آنها می گمارد و یهودیان انجمن در طول تاریخ حافظ آن راز و فرزندان مسیح شده اند تا مسیحیت واقعی به دور از تعرض کلیسا باقی بماند!!!

واقعا این هم از شوخی های تاریخ نویسان و راویان امروزی است که لابلای زرورق فیلم های جذاب چگونه هر هجویاتی را به خورد مخاطبانشان می دهند و برای اینکه آن هجویات  چندان توی ذوق مخاطبان نزند ، مانور تبلیغاتی شان را برروی جنبه های نه چندان مهم فیلم قرار می دهند (مثل آنچه برای فیلم "رمز داوینچی" روی فرقه "اپوس دی" صورت گرفت) و البته ورای آن ، ایدئولوژی صاحبان سرمایه و کارفرمایان خود را قالب می کنند.

ادعای محافظت از راز مسیحیت ، بزرگترین ترفند برای پوشاندن ماهیت یهودی طراحان قصه است و البته این قضیه خلق الساعه نبوده و پشتوانه و زمینه ای تاریخی و کهن دارد ، شاید از همان اوایل هزاره دوم که فرقه های مخفی و تصوف یهود تحت عناوینی مانند  "کابالا" و "فرانکیسم" به وجود آمدند و با سوءاستفاده از وضعیت نابسامان کلیسای قرون وسطی  و رنجی که مسیحیان معتقد از اختلافات رهبران مسیحیت می بردند ، قصد کردند که بالاخره به انزوای هزار ساله یهودیان پایان بخشند . از همین رو برای جذب مسیحیان به فرقه های مخفی خود (که در اصل یهودی منش بودند) خود را پیرو مسیحیت اولیه و مخالف مسیحیت تحریف شده کلیسا معرفی نمودند ، بنابراین بسیاری از مسیحیان را به فرقه های خود جلب کردند. بعدا مدعی شدند که اساسا حضرت عیسی بن مریم در واقع مسیح اصلی نبوده و بشارت دهنده مسیح بن داوود  بوده که  در آینده ظهور می کند.

ادعای حفاظت از ذریه آن مسیح اولیه هم یکی دیگر از همان ترفندهایی بود که مسیحیان را نسبت به حضرت عیسی مسیح (ع) بی اعتقاد ساخته و برای ظهور مسیح جدید (در واقع از میان یهودیان) آماده نمایند.

نکته جالب آنکه حتی تئودور هرتزل (بنیانگذار تفکر صهیونیسم در اواخر قرن نوزدهم ) هم  در ابتدا مردم را به مسیحیت دعوت می کرد و خود را پیرو مسیحیت واقعی معرفی می کرد.

نویسنده داستان (دن براون ) و سازندگان فیلم "رمز داوینچی" این بار برخلاف معمول ایدئولوژی پردازان هالیوود ، (شاید عمدا) خیلی شعاری و واضح ، عقاید خود را بیان کرده و برخلاف آنچه که در خود فیلم مطرح می شود ، به لابلای قصه ها و داستان ها و موسیقی پر نماد و مملو از سمبل نرفته اند.( در کتاب و فیلم مطرح می شود که در طول تاریخ بسیاری از هنرمندان پیرو خانقاه صهیون ،  در عین حال افشاگر راز مریم مجدلیه یعنی همان" جام مقدس " و فرزندان مسیح بوده اند ، یعنی در واقع ایدئولوژی صهیون را تبلیغ کرده اند  و  از اسامی افراد و آثار ذیل صریحا نام برده می شود  :لئوناردو داوینچی که از اربابان خانقاه بوده تا ویکتور هوگو و بوتیچلی و ایزاک نیوتن و بتهوون و سمفونی "فلوت سحرآمیز" و ... حتی والت دیزنی و قصه های معروفش مثل سیندرلا و سفید برفی و زیبای خفته و ... و کارتون هایی مثل "شرک" و "پری دریایی" و...و "هری پاتر" و... چراکه همگی به دنبال بانو یا فرزندان و نسل گمشده و همان راز جام بوده اند . البته  شخصا  به آنها کارتون هایی  همچون "هاچ زنبور عسل" و  "حنا ، دختری در مزرعه " که سالها از تلویزیون پخش می شد را هم اضافه می کنم !!)

در نقاط مختلفی از کتاب و فیلم به نشانه ها و خصوصا علامت مخصوص صهیونیسم (یا همان ستاره داوود ) به طور واضح اشاره می شود. بارها در فصل های گوناگون ، بر مثلث ها و هرم های مستقیم و وارونه و ترکیبشان که علامت صهیونیسم را می سازد ، تاکید می شود و آن را  در تصاویر متعددی به نمایش در می آورند. در دیالوگ های توضیحی مابین شخصیت های فیلم و مونولوگ طولانی "سر لی تیبینگ" ، و همچنین بعدا در توصیفات دیگر پرفسور لنگدن ، علامت صهیونیسم ، نشانه تقدس زن و مرد ،  تعادل ارتباط آنها و قدرت بشریت تلقی می شود  و حتی بر سر در عبادتگاه "راسلین" (  انتهای آدرسی  که از راز و رمزهای  پدربزرگ سوفی حاصل می شود و در اواخر فیلم هم مکان اصلی خانقاه صهیون و هواداران نسل عیسی مسیح و مریم مجدلیه معرفی می شود) ، همان علامت صهیونیسم به طور شفاف در کادر دوربین قرار  می گیرد .

این فرقه هم اکنون نیز تحت عنوان "کابالا" (انجمن تصوف یهود) فعال است و البته این روزها دیگر مخفی نبوده و بنا به دست و دلبازی روسای سرمایه دارش که حاکم بر عظیم ترین کمپانی ها و موسسات صنعتی ، تجاری و رسانه ای دنیا هستند ، کاملا علنی فعالیت می کند.

جالب است بدانید رهبر 75 ساله این فرقه به نام " فیوال گروبرگر" که اینک با نام "فیلیپ برگ" شناخته می شود و به نوشته روزنامه دیلی میل از قدرتمندان پشت پرده هالیوود است ، به کمک همسرش و به طور علنی "مرکز آموزش کابالا" را تاسیس نموده و بسیاری از هنرپیشه های معروف را به خود جلب کرده ، از جمله : "مدونا" ، "الیزابت تیلور" ، "باربرا استرایسند" ، "دیان کیتن" ، "دمی مور" ، " بریتنی اسپیرز" ، "وینونا رایدر" ، "میک جاگر" و حتی  از فوتبالیست ها "دیوید بکام" و زنش را به عضویت فرقه مزبور درآورده است.

دیگر چه تردیدی برای تبلیغ ایدئولوژی و تفکر یهودیت جدید یا صهیونیسم در میان فیلم های متعدد هالیوود باقی می ماند ، وقتی در فیلم "رمز داوینچی" ، بدون هیچگونه پوششی سخن از جستجوی "جام مقدس" توسط سازندگان آثار هنری می شود و حتی به طور شفاف ، نام آنها برده می شود .

 

حالا می توان دریافت:

که چرا مثلا شهر آزادیبخش فیلم "ماتریکس" ، همنام "صهیون" و همان خانقاه مخفی یهودی هاست و زایان (تلفظ انگلیسی صهیون) نامیده می شود؟

که چرا اینچنین برای داستان نه چندان تازه ای به نام "هری پاتر" هزینه های سرسام آور صرف می شود؟

که چرا از آن همه امپراطوران خونخوار روم ، فقط ماجرای "تیتوس" که یهودیان را قتل عام کرد به فیلم برگردانده می شود؟

حالا می توان متوجه شد که قضایای نمایش مناسک جنسی که در اغلب فیلم های هالیوودی نمودی فریبنده دارد  از کجا ناشی می شود.و اصلا آن کالت های عجیب و غریب عرفان جنسی از چه تفکر و مشربه ای تغذیه می شوند  ویا  برخی  هواداری های افراطی و فمینیستی از حقوق زنان از کجا آب می خورد.

این بار گویی شمشیرها از رو بسته شده اند ، همان گونه که لشگر فرهنگی سازمان سیا و ناتو ، علنا خود را معرفی می کند.

حالا صهیونیست ها هم ماموران فرهنگی شان را از پشت پرده بیرون انداخته اند. شاید هم اینها ماموران سوخته ای  بوده اند و از این پس ، برنامه و طرح های تازه ای در دستور قرار گرفته است.

+ نوشته شده توسط بابک در چهارشنبه سیزدهم تیر 1386 و ساعت 8:43 |

نگاهی به فیلم "مرکز تجارت جهانی "

 

World Trade Center

 

راز  11 سپتامبر 2001  

 

 

 

در صحنه ای از فيلم «جي.اف.كي» ساخته 15 سال قبل اليوراستون ،‌در دیدار مامور مخفی آمریکایی(دانالد ساترلند) با ‌جيم گريسون (با بازي كوين كاستنر) وكيل نيوااورلثاني پرونده‌اي كه قتل جان اف كندي را فراتر از جوان ناشناخته‌اي به نام «اسوالد» مي‌داند ،‌پس از توضیح  مفصل درباره ماوریت ویژه ای که در روز ترور جان اف کندی به او داده بودند ،

می گوید که عناصری مثل اسوالد ، روبی (کسی که اسوالد را روبروی چشم پلیس و خبرنگاران و مردم به قتل رساند) ، کوبا و مافیا فقط مردم را در خواب و خیالی نگه می دارند تا  مثل یک بازی مهمانی ، حل معما را حدس بزنند .اما این عناصر تنها آنها را از پرسش های بسیار مهمتر دور نگه می دارد. او پرسش های مهم را اینگونه عنوان می سازد:

"...چرا؟ چرا کندی کشته شد ؟ چه کسی از آن سود برد؟ چه کسی قدرت داشت که آن را پوشش بدهد؟ ..."

به نظر می آید  پاسخ به سوالات فوق می تواند پشت پرده بسیاری از توطئه های سیاسی – تاریخی را روشن سازد. در واقع الیور استون با طرح این سوالات به عنوان یک هنرمند ، کلید رمز گشایی دسته ای از رازهای سربسته تاریخی را مطرح می سازد و بدین وسیله خود را با نام یک فیلمساز سیاسی هوشمند در تاریخ سینما مطرح می کند.

اما همین الیور استون برخلاف دکترین هنری خود از طرح این سوالات و یا حداقل مشابه آنها در فیلم اخیرش یعنی "مرکز تجارت جهانی" با ساده لوحی تمام طفره رفته و صحنه هایی را جلوی دوربینش می برد که تکان دهنده تر و تاثیر گذارتر و حماسی تر از آن را ، رسانه های مختلف در طول این چند سال که از آن حادثه می گذرد ، بارها و بارها  به نمایش گذاشته اند. اما چه اتفاقی رخ داده که الیور استون ، همان هنرمند معترضی که از  فیلمنامه "قطار سریع السیر نیمه شب"(ساخته آلن پارکر) فاشیسم را در زندان های مخوف ترکیه به تصویر کشید ، با سه گانه "جوخه" ، "متولد چهارم جولای" و "آسمان و زمین" حضور تجاوزکارانه آمریکا در ویتنام را محکوم کرد ، با "قاتلین بالفطره" رسانه های مغز خور غرب را به چالش کشید  و با "جی اف کی" و "نیکسن" تاریخ معاصر آمریکا و قدرت های واقعی سیاسی حاکم برآن را افشاء نمود ، اما چند سالی است که به قول معروف ماست ها را کیسه  کرده و می گوید "خر ما از کره گی دم نداشت !"

مقصودم از وقتی است که فیلم " عادت هر یکشنبه" (1999)را ساخت  و به یکباره از استون عصیانگر فیلم "پیچ تند" که حتی در ساختار سینما هم طرح های نویی درانداخته بود ، به یک فیلمساز معمولی هالیوود در سطح تونی اسکات و سام ریمی و ران شلتون تبدیل شد. گفتند آن عقب نشینی به خاطر حضور کمرون دیاز به عنوان هنرپیشه و تهیه کننده در فیلم بوده است. اما فیلم بعدی استون دیگر همه را ناامید ساخت. فیلمی در تمجید و تجلیل از دیکتاتور خونخواری همچون "اسکندر" مقدونی که  خشم آگاهان به تاریخ را نیز برانگیخت. فیلمی که از نظر ساختار روایتی و سینمایی هم آنقدر ضعیف و سطحی بود که علیرغم نامزدی برای دریافت چندین جایزه تمشک طلایی به عنوان بدترین ها ، موفق به کسب آنها هم نشد!! و البته الیور استون را تا حد سینماگرانی چون ریدلی اسکات و ران هاوارد و جاناتان ماستو  نزول داد که در تحریف تاریخ و وجاهت تراشی برای ناموجه ها ، ید طولانی دارند. تحریفاتی که پس از سالها سر از پرده ابهام بیرون می آورند. اخیرا "دیوید ایر" نویسنده فیلمنامه یو – 571 (ساخته جاناتان ماستو) در گفت و گویی با شبکه رادیو بی بی سی از تحریف تاریخ هنگام نگارش آن فیلمنامه عذرخواهی کرد . او در این مصاحبه گفت : "من در فيلمنامه اين فيلم، تاريخ جنگ را تحريف كردم و يك دروغ بزرگ گفتم. اين دروغ من تحريف كامل تاريخ است و از همان روز نسبت به اين مسئله احساس ناراحتي ميكنم و حال خوبي ندارم. در فيلمنامه یو – 571  من عنوان كردم كه كد رمزي زيردريايي هاي آلمان نازي را آمريكايي ها پيدا كردند. در حالي كه واقعيت اين نبود .....
كار من در اين فيلم يك دروغ كامل بود. من آن زمان اين كار را انجام دادم تا بتوانم نظر تماشاگران آمريكايي را جلب كنم، اما حالا مي گويم كه اشتباه كردم و از اين بابت عذرخواهي مي كنم. .."

و بالاخره الیور استون با ساخت فیلمی همچون "مرکز تجارت جهانی" در سطح فیلسازان سفارش پذیری همچون رندال والاس و پال گرین گراس و مایکل بی قرار گرفت. فیلمنامه نویس فیلم ، "آندره آ برلف" که پیش از این در سال 2002 فیلمنامه فیلم کوتاهی به نام "اهلی" را نوشته که آنهم اثری تبلیغی – سفارشی بود و فیلمنامه فیلمی ترسناک به نام "حالا نگاه نکن" را در دست نگارش دارد ، "مرکز تجارت جهانی" را گویا براساس خاطرات شخصیت های حقیقی ماجرا یعنی  جان مک لاگلین و ویلیام جیمنو (اعضای پلیس بندر نیویورک) و خانواده هایشان نگاشته   ، ولی بازنویسی و پرداخت اصلی فیلمنامه با خود الیور استون بوده که شخصا در پردازش آن دخالت داشته و بسیاری از نکات را سر صحنه و هنگام فیلمبرداری و حتی بر روی میز تدوین به فیلمنامه افزوده است.

گروهبان مک لاگلین و پلیس دیگری از بخش بندر نیویورک به نام جیمنو ، همراه دیگر اعضای دسته شان پس از حادثه برخورد  هواپیماهای مسافربری به برج های مرکز تجارت جهانی در نیویورک در 11 سپتامبر 2001 ، برای نجات ساکنین برج ها ، عازم محل ماموریت می شوند اما در اثر فروریختن ساختمان ها ، در زیر آوار می مانند. تنها مک لاگلین و جیمنو در زیر آوار زنده اند  و سعی می کنند با حرف زدن یکدیگر را بیدار نگه داشته تا دیرتر به کام مرگ فرو روند. این درحالی است که سایرین  و همچنین اعضای خانواده آنها  (به جز همسران)، چندان امیدی به زنده بودن شان  ندارند. در همین حال یک تفنگدار دریایی سابق ایالات متحده  به نام دیو کارنز ، تحت تاثیر اخبار حمله تروریستی به برج های دوقلوی نیویورک ، مجددا به خدمت بازگشته و محل مدفون شدن این دو نفر را پیدا می کند و با فراخواندن نیروهای امدادی باعث نجات یافتن آنها می گردد.

الیور استون می گوید که به هیچوجه قصد ساخت فیلمی سیاسی (مانند دیگر آثارش ) را نداشته است. او و برخی از منتقدین معتقدند که "مرکز تجارت جهانی" فقط به شجاعت و فداکاری انسانهایی پرداخته که در روز 11 سپتامبر 2001 در نیویورک ، زندگی خود را برای نجات دیگرانی که در برج های به آتش کشیده شده گرفتار شده بودند ، به خطر انداختند. همین ! اما کاراکتری به نام "دیو کارنز" همان  تفنگدار دریایی سابق ، خیلی زود آن روی سکه ادعای فوق  را لو می دهد. او از کانتی کت به راه می افتد تا در نیویورک به صفوف امدادگران بپیوندد. اما این پیوستن به زعم او تنها یک امدادرسانی محض نیست ، بلکه شکل تازه ای از یک جنگ نوین  به نظر می آید. دیو کارنز همه مراسم آیینی یک تفنگدار دریایی را به جا می آورد و حتی فراتر از آن "راکی گونه" ، خود را برای نبردی دیگر آماده می سازد. گویی که عازم ویتنام است ؛ به کلیسا می رود و دعا می کند(مثل کاراکتر مل گیبسن در فیلم "ما سرباز بودیم" که پیش از ورود به جنگ ویتنام ، به کلیسا رفته و تجاوز و کشتار  مردم ویتنام  را اقدامی الهی و در دفاع از آمریکا و مردمش قلمداد می نماید!!!) ، موهای سرش را می تراشد. لباس رزم می پوشد و راهی منطقه ای می شود که این بار  نه در هزاران فرسنگ دورتر از مرزهای آمریکا ، بلکه در همین نیویورک و در محل آوار برج های فروریخته است.. او از معدود افرادی است که در شب پس از 11 سپتامبر ، در حالی که جان مک لاگلین و ویلیام جیمنو در زیر خروارها سنگ و آهن  با مرگ دست و پنجه نرم می کنند ، بر روی بقایای برج های دوقلو به دنبال اثری از زندگان ماجرا جستجو می کند و به محض دریافت نشانی از زندگی ، در نخستین مکالمه اش با جیمنو می گوید :"...ما تفنگدار دریایی هستیم . اینک شما ماموریت ما هستید.." و در تماسی با فرماندهی امدادگران فریاد می زند : "...فکر نمی کنم شما بچه ها این را درک کنید ، اما کشور ما اینک در یک جنگ تمام عیار درگیر شده است..."

این همان جمله ای است که جرج دبلیو بوش در نخستین صحبت هایش پس از برخورد هواپیماها با برج های نیویورکی در برابر دوربین های تلویزیونی ابراز داشت. استون و فیلمنامه نویسش با زرنگ و رندی و به تصور ساده لوحی مخاطبانشان ، با این جابه جایی قصد داشته اند  خود را از شائبه ساخت فیلم سیاسی دور نگه دارند و از همین رو  این جمله جرج بوش را در دهان یکی از مظاهر جنگ طلبی تاریخ آمریکا ، یعنی یک تفنگدار دریایی گذارده اند. در حالی که  تنها جمله مستقیم بوش در این فیلم که از یک سخنرانی تلویزیونی شنیده می شود ، این است : "ما در گیر یک آزمایش شده ایم و باید به دنیا نشان دهیم که از این آزمایش ، پیروز و سربلند بیرون خواهیم آمد! "

استون درباره بقیه سخنرانی بوش حرفی نمی زند ، درباره اعلام جنگ صلیبی نوین و اینکه از این پس ، آمریکامی خواهد تاریخ را بنویسد!! از تهدیدات او  نمی گوید که :هر کس با من نیست ، پس با دشمن من است و از کرکری خواندن های مکررش علیه مردم جهان سخنی نمی راند.

و بالاخره همان تفنگدار دریایی سابق است که تیتراژ پایانی فیلم حکایت از بازگشتش به نیروی دریایی آمریکا و شرکت در جنگ علیه عراق دارد. در واقع الیور استون و آندره آ برلف  با این کاراکتر ، حادثه 11 سپتامبر را به لشگر کشی آمریکا در عراق مربوط ساخته و به نوعی با نگرش نئوکنسرواتیوهای حاکم بر آمریکا در صدد توجیه آن برمی آیند. عمل قهرمانانه دیو کارنز در نجات حادثه دیدگان 11 سپتامبر ، به ماجرای اشغال عراق پیوند خورده و آن را ادامه همان  اقدام فداکارانه می نمایانند!! شاید بسیاری از جوانان آمریکا و کانادا و دیگر کشورها با چنین تبلیغات و انگیزه هایی راهی جنگ در افغانستان و عراق شدند ، درحالی که  در پشت پرده ، داستانی دیگر در جریان بود.

اخیرا در سمیناری که در مونترال کانادا تحت عنوان "قمار جنگ در خاورمیانه "توسط"مرکز تحقیق برای جهانی شدن" برگزار گردید ، مسئله حضور امریکا و دیگر هم پیمانان او به بهانه رواج دمکراسی در خاورمیانه به بحث و نقد کشیده شد.

بروس کاتز، نماينده سازمان "اتحاد يهوديان و فلسطيني ها براي صلح" در پاسخ یکی از سخنرانان گفت: " می دانید ماموريت واقعي سربازان کانادايي در افغانستان چيست؟ آنها نه براي حفاظت از صلح و دمکراسي که براي دفاع از منافع يونيون کال در آنجا هستند. همان شرکت نفتي تگزاس که آقاي حامد کرزاي را به رياست جمهوري رساند و اکنون  در حال اجراي پروژه کشيدن خط لوله هاي نفتي درياي کاسپين است. اين لوله ها از قندهار مي گذرند و سربازان ما در واقع براي حفاظت از اين پروژه در قندهار کشيک مي دهند. اين واقعيت هاي جهان امروز ماست. مردم بيگناه چه در خاورميانه، چچن، يا کوزوو، دارفور و سودان در زير جنايات جنگي زجر مي کشند و در سکوت مي ميرند و اخبارشان به سادگي سانسور مي شود. فکر مي کنم يکي از وظايف ما حساس کردن مردم نسبت به اخبار رسانه ها و پيداکردن درک صحيح از انبوه خبرهاي دستکاري شده است."

به جز این ، فیلمنامه" مرکز تجارت جهانی" ، مملو از شعر و شعار است و دیالوگ ها بسیار ساده و سطحی و به قول معروف دم دستی نوشته شده اند. از سانتیمانال زدگی حرف هایی که در زیر آوار مابین گروهبان مک لاگلین و جیمنو رد و بدل می شود (اغلب به طور  اغراق آمیزی از خانواده و بچه هایشان سخن می گویند و اینکه در حق شان کوتاهی نموده اند) تا دیدن مسیح توسط جیمنو در حالی که در هاله ای از نور است و به گفته او ، آب تعارفش می کند! و بلافاصله هم مک لاگلین تعبیر ملاقات مسیح  را می گوید که:  یعنی او می خواهد که به خانه برگردیم !!( با شنیدن این جمله حتی تماشاگران داخل سالن هم که صدایشان در نسخه پرده ای فیلم به وضوح شنیده می شد ، خندیدند!!!) و تا آن ایثار لفظی جیمنو و همسرش بر سر نام گذاری نوزادشان.

خانواده گرایی غلوآمیز و افراطی (که همواره از شعارهای جمهوری خواهان بوده است) از دیگر مایه هایی است که به طور سطحی در فیلم قرار گرفته ؛  از غلیان احساسات همسران در فراق شوهران تا  به سر غیرت آمدن پسری که می خواهد برای آخرین دیدار پدرش در محل خرابه برج ها به امدادگران بپیوندد تا  زنده شدن همه خاطراتی که انگار هیچ نقطه منفی و تلخی در آنها به چشم نمی آید و هرچه هست ، خانواده های به شدت خوشبخت و شادمان که تنها برای کمک به دیگران ، یکدیگر را ترک می کنند!! و تا  بازگشت گروهبان مک لاگلین به زندگی توسط قدرت روحی همسرش ( لابد  با همان جمله ای که می گوید: نمی توانی ما را ترک کنی ، چون هنوز ساخت آشپزخانه را هم تمام نکرده ای !!)که  مک لاگلین در آخرین دیالوگش نیز بر روی تخت بیمارستان به آن اشاره می کند :"...تو من را زنده نگه داشتی" !!!

تنها نقطه قوت فیلم حضور دو قهرمان اصلی در زیر آوار می توانست باشد و دیالوگ هایی که فراتر از احساسات سطحی را بیان نماید که آن هم با شعار گرایی الیوراستون و فیلمنامه نویس همکارش از دست رفته است. به نظر ، صحنه های زیر آواری که کیانوش عیاری از زلزله بم در فیلم "بیدار شو آرزو" به تصویر کشید ، صدها بار تکان دهنده تر و گویاتر از فیلم الیور استون در ژانر سینمای فاجعه است. استون  در فیلم "مرکز تجارت جهانی" در تاثیر گذاری حتی به برخی فیلم های متوسط این ژانر مثل "آسمانخراش جهنمی" یا "حادثه پوزیدان" و یا "هیندنبورگ" نیز نمی تواند نزدیک شود.

اما فیلمنامه "مرکز تجارت جهانی" ، قصه ای یک خطی و ساده دارد. مثل بخشی از یک سریال تلویزیونی خودمان. از همان حدود دقیقه 20 فیلم که دو پلیس نیویورکی زیر آوار می روند و همسرانشان در کادر فیلمنامه قرار می گیرند ، تقریبا معلوم است که در پایان ، نجات آنان حتمی و مسلم است و مخاطب به آن اطمینان می یابد  ، حتی در زمانی که مک لاگلین مایوسانه به جیمنو می گوید که هر دو می میرند و آخرین نفس هایشان را می کشند و حتی هنگامی که مک لاگلین پس از بیرون آمدن از زیر آوار در میان مرگ و زندگی ، به تحریکات امدادگران هیچ گونه عکس العملی نشان نمی دهد ولی  در عالمی دیگر خطاب به همسرش می گوید که نمی تواند بازگردد .( از دیگر صحنه های معناگرای فیلم ! علاوه بر رویت مسیح توسط جیمنو !!)  شاید تنها صحنه ای که ما را  به یاد الیور استون سالهای گذشته بیاندازد ، خودکشی یکی از همکاران گروهبان مک لاگلین باشد که از زنده به گور شدن گریزان است و  همچنین نمایش فروریختن برج ها که برای نخستین بار آن را از درون برج ها شاهد هستیم.

در سراسر فیلمنامه و فیلم کاملا روشن است ،  استون سخت تلاش کرده که دست به عصا راه برود  و از آنجا که با یک رویداد به شدت ملی شده معاصر آمریکایی ها مواجه است ، پا را از گلیم خود دراز تر نکند  و تعصبات ناسیونالیستی آنگلوساکسون ها را برنیانگیزد.

نکته جالب اینکه وقتی الیور استون برای ساخت فیلم "مرکز تجارت جهانی" توسط روسای کمپانی پارامونت انتخاب گردید ، بسیاری از روزنامه نگاران و وبلاگ نویسان متمایل به محافل سیاسی خصوصا وابسته به جناح محافظه کاران و جمهوری خواهان حاکم ، برآشفتند و یکی از آنها نوشت :" این دیگر شرم آور است که اجازه می دهند فیلمسازی مثل الیور استون با آن فکر مسموم و خرابش ، ماجرای 11 سپتامبر را آلوده کند !! " و کمپانی پارامونت برای راحت کردن خیال متعصبان محافظه کار ، علاوه بر راه اندازی یک شرکت رسانه ای ، در چندین جلسه نمایش خصوصی (پیش از اکران عمومی) فیلم را برای اعضای کنگره آمریکا نشان داد تا اینکه "کال تامس" تند رو  و متعصب تعریف خود را از فیلم استون چنین ارائه دهد (تعریفی که شاید زمانی در  مخیله استون  یا  حداقل هواخواهان او هم نمی گنجید!): "یکی از درخشانترین فیلم هایی که از کشور ، خانواده ، ایمان و مردم دفاع می کند" !!!

دلیل این دفاع حیرت انگیز یک نئو مکارتی از استون  کاملا واضح است. او  برخلاف آثار معروفش و آن تئوری 3 سواله خود  ، به عمق ماجرای 11 سپتامبر نقب نمی زند و هنرمندانه حتی در سطح رسانه های خبری روز ، آن را نمی شکافد.

در حالی که به نظر مي‌آيد هر 3سوال بیان شده در ابتدای این مقاله (به نقل از فیلم "جی اف کی")  درباره حادثه يازدهم سپتامبر 2001 نيز قابل طرح است و پاسخ آن قطعا افرادي مانند بن لادن يا سازماني خلق الساعه به نام القاعده نيست . منطقي به نظر نمي رسد كه افرادي مانند محمد عطاء با استفاده از كاتالوگ و بروشور مثلا هواپيماهاي بويينگ 767، آن هواپيماهاي غول‌پيكر را در اختيار گرفته و هدايت كرده باشند و 2 تاي آنها را به برج‌هاي دوقلوي تجارت جهاني بکوبند و دیگری  را به ساختمان  اصلي پنتاگون! نمي‌دانم شهروندان آمريكايي چگونه بويينگ 767 ( كه هدايت آن فقط از يك خلبان باسابقه و كار كشته برمي‌آيد) را با يك اسباب‌بازي ساده اشتباه گرفته و  و اين منطق ارائه شده از سوي دولتمردانشان را پذيرفتند که  هدايت آن به وسيله خواندن و عمل نمودن به كاتالوگش امكان‌پذير است.

اما اگر الیوراستون امروز همان الیور استون فیلم "جی اف کی" بود   ، شايد 3 سوال آن مامور مخفی فیلم "جی اف کی"  را به حادثه 11 سپتامبر تعميم می داد.  بی مناسبت نیست که به سبک  همان استون آن سالها ، فیلمنامه "مرکز تجارت جهانی" را از قول ماموری مشابه ، خود کامل نماییم :

حتما آنان که وقایع 11 سپتامبر را در همان روز واقعه پی گیری می کردند ، فراموش نکرده اند در اولین خبرهای اعلام شده ، صحبت از 8 هواپیمای ربوده شده ، به میان آمد که به جز برخورد 3 تای آنها با برج های نیویورکی و مرکز پنتاگون در واشینگتن ، از 5 هواپیمای دیگر خبری اعلام نشد. اما پس از فرو خوابیدن سر و صداها و التهاب ها ، ناگهان گفته شد که فقط 3 هواپیما ، ربوده شده بودند که دو تای آنها  به برج های دو قلوی مرکز تجارت  جهانی در نیویورک برخورد کرده و یکی دیگر به مرکز پنتاگون . اگرچه از هواپیمایی که ادعا شد به مرکز پنتاگون برخورد کرده ، هیچ نشانه ای  ارائه نگردید . به قول کارشناسان از آن هواپیما حتی قطعه ای کوچک ، مثلا تکه ای از بدنه یا موتور و یا دیگر نقاط آن ، در مقابل نگاه  رسانه ها و خبرنگاران قرار نگرفت.(گویی هواپیمای مذکور در اثرآن  برخورد کاملا پودر شده و  هیچ اثری از خود باقی نگذاشته بود) همچنین تکرار اخبار آن به شدت سانسور گشت و شبکه های مختلف رادیویی و تلویزیونی به دلیل مسائلی که از سوی کاخ سفید، امنیت ملی خوانده شد ، از تاکید بر جوانب آن منع گشتند. این سکوت خبری به مدت 4 سال و تا همین یکی دو ماه پیش ادامه داشت که ناگهان پنتاگون اعلام کرد قصد انتشار تصاویر برخورد هواپیمای مذکور با ساختمان اصلی ستاد ارتش آمریکا را دارد. این درحالی است که سال گذشته یکی از سایت های اینترنتی با انتشار تصاویر مستندی بر اساس عکس هایی که بخش های تخریب شده ساختمان پنتاگون را نشان می داد ،  امکان برخورد هواپیما با  آن ساختمان را همراه طرح های گرافیکی  بررسی کرده و نتیجه گرفته بود که تنها یک موشک زمین به زمین می توانسته به آن  صورت خرابی به بار آورد. البته عدم ارائه حتی قطعه کوچکی از هواپیما از سوی مسئولین پنتاگون در طول این پنج سال  هم  ادعای فوق را تقویت می کند  .

 این در حالی است که قبول تخریب کامل برج های دوقلوی نیویورکی هم  با آن ساختار امن و محکم در اثر برخورد هواپیما  و بدون کمک مواد منفجره دیگر ، از سوی کارشناسان مربوطه کاملا مورد تردید قرار گرفته است. اخیرا روزنامه انگلیسی دیلی میل نوشت که  هفتاد و پنج استاد دانشگاه آمریكا طی تحقیقات خود به این باور رسیده اند که دو هواپیمای مسافربری مذکور به تنهایی قادر به تخریب دو برج مرکز تجارت جهانی نبوده اند.

این اساتید دانشگاه كه خود را روشنفكران حقیقت‌یاب 11 سپتامبر نامیده‌اند، معتقدند واقعیت‌ها و شواهدی كه آنها در تحقیقات خود به دست آورده‌اند ،  غیرقابل انكار بوده و نقطه نقطه بزرگترین توطئه تاریخ را به هم متصل می‌كند. اساتید مذکور كه در دانشگاه‌های سراسر آمریكا مشغول به تدریس هستند، با انتشار مقاله‌ها و گزارشات مختلف، بسیاری از نظریات توطئه مطرح شده در اینترنت از سال 2001 تاكنون را قابل باور كرده‌اند.
پرفسور استیون جونز، استاد فیزیك در یكی از دانشگاه‌های ایالت اوتاوا، و یكی از اعضای این گروه می‌گوید:
"امکان نداشت برج‌های دوقلو با برخورد دو هواپیمای مسافربری به این شكلی كه دیدیم فرو بریزند. " به گفته وی :"... سوختن سوخت هواپیماهای جت ، دمای كافی برای ذوب كردن فولاد را تامین نمی‌كند و دود سفیدی كه در اطراف این ساختمان‌ها دیده شد نیز نشانه انفجار‌های كنترل شده برای فروریختن آنها است. بررسی ساختار این ساختمان‌ها نشان داد آنها بر اثر مواد آتش‌زا كه منجر به ذوب شدن فولادها شده است، ضعیف شده و سپس سقوط كرده‌اند."
كمیسیون تحقیقات كنگره درباره حملات 11 سپتامبر پس از تحقیقات گسترده این نظریه توطئه را رد كرد اما این اساتید دانشگاه به دنبال قانع كردن كنگره برای بازگشایی این پرونده هستند. به گفته پرفسور جونز
:«ما باور نمی‌كنیم كه این 19 هواپیما‌ربا و چند نفر دیگر در غارهای افغانستان به تنهایی این حملات را اجرا كرده‌اند.»

این اساتید دانشگاه آمریكا معتقدند تعدادی از نومحافظه‌كاران آمریكا در گروهی با نام "پروژه قرن جدید آمریكا" كه قرار است سیطره این كشور را بر جهان تضمین كند، حملات به مركز تجارت جهانی و پنتاگون را به عنوان بهانه‌ای برای حمله به افغانستان، عراق مطرح كرده‌اند. آنها معتقدند حملات 11 سپتامبر سال 2001 كه زمینه ساز حملات نظامی این كشور به عراق و افغانستان بود، در واقع توسط جنگ‌طلبان داخلی این كشور رهبری شد. به عقیده این اساتید، حملات به نیویورك و واشنگتن اقدامی داخلی بود كه برای توجیه حمله و اشغال كشورهای نفت‌خیز انجام شد.

نظریه فوق را بسیاری از واقعیات انکار ناپذیر دیگر تایید می کنند. واقعیاتی که اغلب توسط دوربین ها به تصویر کشیده شده اند. در هر فيلم ويدئويي كوتاهي از ماجرا، فوران (گاهي اوقات حجم كوچكي از ) گرد و غبار را از كناره‌هاي برج‌ها مي‌بينيد که  تحليلگران را  به تفسير ذیل  از ماجرا رهنمون می سازد: ‌
برج‌ها به خاطر برخورد دو بوئينگ 767 و انفجار و آتش‌سوزي پس از آن فرو نريختند. آنها در يك برنامه تخريب كنترل شده ويران شدند. آن فواره خاك و دود كه در فيلم‌ها مشهود است، تركش‌هاي مواد منفجره‌اي بود كه قبل از حمله‌ها در ساختمان كار گذاشته شده بود. ‌ در این نگرش و
تحلیل ، مسوول ويراني مركز تجارت جهاني (WTC) نه القاعده، كه دولت ايالات متحده آمريكاست. از نگاه آنان، پنتاگون با يك جت مسافربري تجاري هدف قرار نگرفت، يك موشك كروز بخش‌هايي از ساختمان پنج‌ضلعي وزارت دفاع را ويران كرد.

دو فیلمی که در سال جاری ماجرای پرواز شماره 93 را به تصویر کشیدند یعنی  "یونایتد 93 " (پال گرین گرس) و "پرواز 93" (پیتر مارکل) ، حکایت چهارمین هواپیمای به اصطلاح ربوده شده روز 11 سپتامبر 2001 را نقل کردند که با تلاش مسافرین آن ، به هدف خود یعنی برخورد با ساختمان دیگری از مراکز مهم آمریکا نرسید و در منطقه ای دورتر در پنسیوانیا با زمین برخورد کرده و منفجر شد. داستان این فیلم ها که براساس برخی نقل قول های بازماندگان قربانیان آن پرواز ، از آخرین تماس تلفنی با بستگانشان  به همراه  تخیلات فیلمسازان آثار  مذکور شکل گرفته ، بعدا مورد اعتراض همان بازماندگان واقع شد  . بازماندگان مذکور  ماجرای مذکور  را به شدت تحریف شده خواندند ! این در حالی است که در آن مکالمات تلفنی یاد شده ، حتی در خود فیلم های مذکور ، هیچگونه نشانه ای از اینکه چگونه مسافرین آن پرواز ، نقشه ریخته  و سپس با اتحاد علیه ربایندگان ، به آنها حمله برده و مانع اجرای عملیاتشان شدند ، دیده می شود و کاملا روشن است که سازندگان این دو اثر به جای معلوم شدن حقیقت ، تنها برآن بوده اند قصه ای سرهم کرده و فیلمی (به قول همان بازماندگان حادثه) اکشن بسازند!

 از ديد حاميان نظريه حقیقت یابان 11 سپتامبر ، پرواز شماره 93 شركت يونايتد ، پس از حمله هواپيماربايان به كابين خلبان سقوط نكرد، بلکه جنگنده‌هاي نيروي هوايي آمريكا عمدا آن را مورد هدف قرار دادند. (پیش از آن در خبرها ربایندگان ، توسط نیروی هوایی آمریکا تهدید شده بودند که هواپیماهای ربوده شده در صورت فرود نیامدن مورد حمله جنگنده ها قرار خواهند گرفت ). به اعتقاد آنان، تمامي فاجعه روز يازدهم سپتامبر توسط دولت فدرال برنامه‌ريزي و اجرا شد تا كمي بعد به بهانه‌اي تبديل شود براي آغاز جنگ در خاورميانه.
شماره اخیر مجله تایم در گزارشی از فیلمی به نام "تغيير بي‌قاعده" نام می برد و آن را يكي از افشاگرترین  فيلم‌هايي می داند كه درباره  11 سپتامبر ساخته شده . ادامه گزارش مجله تایم می گوید که این فیلم  پر از آمار، تصاوير، مدارك و گفته‌هاي شاهدان عيني است. متخصصان در مصاحبه هایشان  دلايل خود را ارائه می دهند و  نواي موسيقي هيپ‌هاپ در سرتاسر فيلم به گوش مي‌رسد. آنها يازدهم سپتامبر را از نو بازسازي كرده‌اند. نقطه به نقطه و فريم به فريم.

يك گوينده لحظه به لحظه ماجرا را شرح مي‌دهد. ‌آماتورها ،  شماري از انسان‌هاي سختكوش (كه بعضي‌ حتي 20 ساله‌اند) با سرمايه شخصي و لپ‌تاپ‌هايشان و تصاویری  كه در اينترنت موجود بوده ؛ این فيلم را ساخته‌اند .
در بخش حمله به پنتاگون در اين فيلم ، با حقايق جالبي روبه‌رو مي‌شويم.. بخش آسيب ديده پنتاگون اصلا طبيعي به نظر نمي‌رسد. خسارت وارده به هیچوجه در حد آن برخورد نسبت داده شده توسط یک هواپیمای بویینگ 767 نيست. سوراخ ايجاد شده در ديوار خارجي  پنتاگون ، 23 متر است اما طول بال‌هاي بوئينگ 757 به 38 متر مي‌رسد. چرا سوراخ وسيع‌تر نيست؟ چرا همه‌چيز اين‌قدر تميز به نظر مي‌رسد؟
ممكن است متخصصان بگويند سوراخ توسط دماغه هواپيما ايجاد شده است و نه بال‌ها كه به خاطر برخورد با زمين كنده شده بودند. اما بال‌ها كجا افتاده‌اند؟ چه بر سر دم و موتور هواپيما آمد؟ در تصاوير بخش ويران شده پنتاگون ( كه در فيلم هم دیده مي‌شود) هيچ اثري از جت مسافربري ديده نمي‌شود. مقامات رسمي‌ مي‌گويند هواپيما ابتدا بر اثر سقوط در محوطه چمن ساختمان ، يك بال خود را از دست داد. ‌ مي‌گويند هواپيما در مسير سقوط به پنج تير چراغ برق هم برخورد كرده است اما عكس‌هايي كه از اين تيرها در فيلم ديده مي‌شود، شگفت‌آور است. تيرها خسارت اندكي ديده‌اند و اصلا آيا "هاني‌هانجور" كه گفته مي‌شود كنترل هواپيما را پس از ربودن آن در دست گرفت، توانايي چنين اقداماتي را داشته است؟ تنها چند هفته قبل از يازدهم سپتامبر او در يك امتحان پرواز رد شده بود. كارمندان پنتاگون مي‌گويند پس از انفجار بوي باروت بي دود را حس مي‌كرده‌اند. نوعي ماده منفجره كه در موشك‌هاي كروز به كار مي‌رود. ‌
فيلم "تغيير بي‌قاعده" عقل سليم بيننده را به اين نكته مهم مي‌رساند كه بايد توضيحات مقامات رسمي از حادثه را فراموش كند..
كوري رووه، يكي از سازندگان فيلم كه تنها 23 سال دارد، مي‌گويد: "هدف فيلم تنها يك چيز است: مردم بايد متقاعد شوندكه داستان‌هاي ديگري هم از ماجرا وجود دارد. داستان‌هايي كه رسانه‌هاي اصلي و دولت هيچگاه تعريف نمي‌كنند. " او ادامه مي‌دهد:‌"آن 19 هواپيماربا در 2 ساعت، از تمامي بخش‌هاي امنيتي به راحتي گذشتند و 4 هواپيماي مسافربري را به چنين ساختمان‌هايي كوبيدند و در تمام اين مدت ارتش هيچ كاري براي متوقف كردن آنها انجام نداد، آن هم در محافظت‌شده‌ترين فضاي هوايي سراسر جهان در ايالات متحده. اين به نظر من توطئه دولت آمريكا است، دم و دستگاه بوش. "
رووه ادامه مي‌دهد:" دولت در اين فيلمنامه نقش وطن‌پرستي تحسين‌آميزش را به خوبي بازي كرد. اگر مي‌خواهيد سلاح‌هاي كشتار جمعي ساختگي را در يك كشور ديگر ريشه‌كن كنيد، بهترين كار راه انداختن چنين حملات تروريستي ساختگي به كشورتان است. "!! او به حمله آمريكا به عراق به بهانه در اختيار داشتن سلاح‌هاي كشتار جمعي اشاره مي‌كند که  در عراق هيچگاه چنين سلاح‌هايي كشف نشد.

شاید بتوان گوشه ای از حقایق 11 سپتامبر را در مستندی که سال بعد ازآن حادثه ، بوسیله 11 فیلمساز مستقل دنیا همچون یوسف شاهین ، کلود شابرول ، شان پن ، کن لوچ ، الخاندرو گونزالس ایناریتو  و...در بخش های جداگانه ساخته شد ، مشاهده کرد.  که یکی از آن  بخش ها  ساخته کن لوچ به حادثه ای دیگر در 11 سپتامبر 28 سال قبل از واقعه برج های نیویورکی می پرداخت ؛ به فاجعه کودتای نظامیان شیلی  در 11 سپتامبر 1973 که بوسیله آمریکا و عواملش مانند ژنرال پینوشه علیه حکومت ملی و مردمی سالوادور آلنده انجام شد و طی آن دهها هزار تن با رگبار مسلسل های آمریکایی کشته شدند. کن لوچ می گوید اگر در حادثه برج های مرکز تجارت جهانی نیویورک حدود 3هزار نفر (که البته رقم بالایی است) جان باختند ، در جریان کودتای شیلی ، تنها در استادیوم سانتیاگوی شیلی بیش از 30 هزار نفر قتل عام شدند.در حالی که هیچ مراسمی برایشان برپا نگشت ،   اشکی برایشان ریخته نشد  و گروه و سازمان بین المللی برایشان دل نسوزاند!!!
 

+ نوشته شده توسط بابک در چهارشنبه سیزدهم تیر 1386 و ساعت 8:41 |

نگاهی دیگر به "پدر خوانده" ها

 

کلکسیون اسطوره ها

 

 

 

وقتی  در انتهای مراسم اسکار سال گذشته ، آلبرت اس رودی از تهیه کنندگان فیلم "محبوب میلیون دلاری" به روی صحنه رفت تا اسکار بهترین فیلم 2004 را دریافت کند ، گفت که یکبار دیگر هم در 32 سال پیش روی این صحنه آمده بوده  تا اسکار بهترین فیلم را برای فیلم "پدر خوانده" دریافت نماید.

سال قبلش هم وقتی برای اهدای اسکار بهترین فیلمنامه به فیلم "گمشده در ترجمه"  که آن را سوفیا کاپولا نوشته و کارگردانی کرده بود ، پدرش فرانسیس فورد کاپولا بر روی سن رفت تا جایزه را به دخترش هدیه دهد ،  هنگامی که فرانسیس کاپولا پس از سالها وارد صحنه اسکار می شد ، این موسیقی معروف فیلم "پدر خوانده" ساخته نینو روتا بود که توسط ارکستر بیل کانتی  نواخته می شد و کاپولا را همراهی می کرد. بیلی کریستال ، مجری مراسم وقتی مدت ساخت فیلم "گمشده در ترجمه" که گویا سی و چند روز بوده ،  بیان می کرد ، به شوخی به سوفیا کاپولا گفت که این تقریبا برابر همان مدتی بوده که پدرتان هر بار صرف می کرد تا مارلون براندو را برای جلوی دوربین رفتن قانع نماید !!. بارها و بارها این تداعی ها و یادآوری ها نه تنها در مراسم اسکار و گلدن گلوب و امثال آن صورت گرفت تا ذهن ها بازهم متوجه یکی از به یادماندنی ترین آثار تاریخ سینما کند ، بلکه در تمام مواردی که در دوره های مختلف  منتقدان و فیلمسازان در نظر خواهی های ده ساله  مجله سایت اند ساوند یا دیگر نظر سنجی ها ، آن را به عنوان یکی از برترین آثار سینمایی تمام دوران برمی گزیدند و یا به عناوین مختلف از عوامل و هنرمندان آن تجلیل و تقدیر می شد ، نام "پدر خوانده" بر ذهن ها نقش می بست ، چرا که هر یک از عوامل فیلم به نوعی یادآور "پدر خوانده" بودند و در اظهارنظرهای گوناگون ، تجربه کار در این فیلم را بهترین تجربه همه عمرشان می دانستند.

یک تریلوژی منحصر به فرد در سینما که راز ماندگاری اش محدود  به یک فرد یا شخص اعم از مولف یا تکنیسین ویا تهیه کننده نیست . اگر همه یا لااقل قسمت اعظم شاهکاری همچون "همشهری کین" متعلق به اورسن ولز است یا بار اصلی محبوبیت فیلم هایی مثل "برباد رفته" و "کازابلانکا" را هنرپیشگان و ستاره هایش همچون کلارک گیبل و همفری بوگارت بردوش می کشند و یا دروکردن اسکارهای سالهای 1975 و 1983 و 1996 توسط فیلم های "پرواز برفراز آشیانه فاخته" ، "آمادئوس" و "بیمار انگلیسی" را ناشی از حضور تهیه کننده هوشمندی به نام "سال زنتز" می دانند، اما "پدرخوانده" جاودانگی و بی بدیلیش را مدیون اکثریت ا عوامل هنری و فنی خود است .

نوول و رمان پرکشش و جذاب ماریو پوزو درباب شکل گیری مافیای ایتالیایی در نیویورک و چالش های قدرتی درون و برون آن یک دهه قبل از اینکه سرجئو لئونه "روزی روزگاری در آمریکا" را بسازد ، کارگردانی آوانگارد و غیر کلاسیک فرانسیس فورد کاپولا که از نسل جدید و آغازگر دوران نوین هالیوود در دهه 70 بود ، موسیقی به یاد ماندنی نینو روتا که ایتالیایی محض است و یادآور رئالیسم  ترحم ناپذیر و خشن فدریکو فللینی ( آنچنان در یادها هست که بسیار حتی بدون دیدن فیلم آن را تکرار می کنند) ، فیلمبرداری درخشان و سایه روشن گوردون ویلیس که در زمان خود  کمتر کسی آن را درک کرد( حتی می گویند که رییس کمپانی پارامونت وقتی اولین راش های فیلم را دید  ، به تصور اینکه لابراتوار قصوری انجام داده دستور داد  که فیلم را مجددا ظاهر کنند ولی کاپولا به او گفت عمدا با فضای تاریک و روشن فیلمبرداری کرده  است) ولی بعدا مورد الهام و تقلید بسیاری از فیلمسازان و فیلمبرداران قرار گرفت ، تدوینی که تنها در فصل پایانی فیلم با برش های  موازی مابین صحنه غسل تعمید نوزاد و قتل های  زنجیره ای رقبای دون کورلئونه شاهکاری از هنر مونتاژ است و بازیگرانی که اگرچه بعدا هریک خود شمایلی از بازیگری قرن بیستم شدند (مثل ال پاچینو و رابرت دونیرو) اما هنوز برجسته ترین ایفای نقششان در "پدر خوانده"  به نظر می رسد و مارلون براندو که نقش دون ویتو کورلئونه به واقع نقطه اوج بازیگریش بود و پس از آن حتی در "آخرین تانگو در پاریس" دیگر به چنین پرفرمانسی دست نیافت.

در واقع آنچه که "پدر خوانده" را "پدر خوانده" کرد ، مجموعه ای از همه این عوامل و عناصر بود . در واقع پازلی از این هنرمندان و هنرشان مجموعه ای ماندگار در تاریخ سینما خلق کرد که دقیق و درست در کنار هم چیده شده بودند و اینک به نظر می آید در غیاب هر یک از این عناصر و عوامل ، چنین اثر ماندگاری خلق نمی شد.

"پدر خوانده" در شرایطی ساخته شد که هالیوود وارد دوران تازه ای شده بود و پوست انداخته بود ، سیستم استودیویی کهنه مضمحل شده  و سیستم جدیدی حاکم شده بود که می خواست مابین کارگردان سالاری و تئوری مولف اروپایی با  صنعت سینمای هالیوود مصالحه ای بوجود بیاورد ،  غول های قدیمی کنار می رفتند و فیلمسازان جدیدی پا به عرصه می گذاشتند که تحت تاثیر کارگردانان برجسته دهه 50 و 60 اروپا قرار داشتند (اگر موج نو سینمای فرانسه و جنبش جوانان خشمگین انگلیس ملهم از فیلمسازان مهم دهه 40 و 50 آمریکا مانند جان فورد و هاوارد هاکس و آلفرد هیچکاک و اورسن ولز بودند ، این سینماگران تازه به میدان آمده و جوان هالیوود آمال سینمایی خود را در امثال فرانسوا تروفو و اینگمار برگمان  و میکل آنجلو آنتونیونی و لوییس بونوئل و ژان رنوار و امثال آن می دیدند )، فیلمسازانی مانند استیون اسپیلبرگ و براین دی پالما و مارتین اسکورسیزی و جرج لوکاس و فرانسیس فورد کاپولا به تدریج در آن سالها قدم به میدان گذاردند و کم کم به غول های تازه هالیوود بدل گشتند.

هالیوود اوایل دهه 70 دیگر دیوید سلزنیک و لوییس ب مه یر و سیسیل ب دومیل را فراموش کرده بود ، دوران طلایی وسترن و موزیکال سپری شده بود و آخرین فیلم های فورد و هاکس یعنی "هفت زن" و "ریولوبو" دیگر نشانی از اسطوره های وسترن نداشت ، آکادمی علوم و هنرهای سینمایی آمریکا هم که به قولی ویترینی برای یکسال سینمای هالیوود به حساب می آمد دیگر از فیلم های سانتی مانتالی همچون : "بانوی زیبای من" (جرج کیوکر) و "آوای موسیقی" (رابرت وایز) و "الیور" (الیور رید) و ... خسته شده بود و حتی وینسنت مینه لی خوش قریحه با فیلم "ژی ژی" به پایان راه موزیکال هایش رسیده بود. دیگر خبری از ستاره های  افسانه ای هالیوود مثل  مریلین مونرو و سوزان هیوارد و الیزابت تیلور و گریگوری پک و گری کوپر و برت لنکستر و کرک داگلاس و ....نبود. حالا دیگر فیلم های معترضانه و تلخ و سیاهی مانند :"کابوی نیمه شب" جان شله زینگر و "ارتباط فرانسوی" ویلیام فرید کین ( آنهم در حالی که فیلم موزیکال و پرخرجی مثل "ویلن زن روی بام" نورمن جویسن رقیب آن بود) جوایز اسکار بهترین فیلم را می گرفتند و چهره های جدیدی به میدان می آمدند همچون "ال پاچینو" و "جک نیکلسن" و "باب دنیرو" و... که هریک چند سال بعد به سوپر استارهای جدید هالیوود بدل شدند ، منتها نه سوپر استارهایی که مانند "کلارک گیبل" و "گری کوپر" و "کری گرانت"  در هیچ فیلمی ترکیب چهره و موها و میزانسن آنکادر لباس هایشان  به هم نخورد و هیچگاه در نقش منفی قرار نگیرند. حالا دیگر فیلم های ضد سیستم و شخصیت های  ضد قهرمان جایزه می گرفتند  و محبوب می شدند و  رمانس ها دیگر خریداری نداشتند.

 

 

"پدر خوانده" در چنین شرایطی ساخته و اکران می شود ،" ماریو پوزو" که داستان های جعلی برای نشریات فکاهی می نوشت ، نوول "پدر خوانده" را براساس زندگی و پیشینه خانواده های ایتالیایی الاصل نیویورک می نویسد و از طریق یکی از دوستانش به کمپانی پارامونت ارائه می دهد ، آنها حقوق نوول را می خرند و به پوزو پیشنهاد می دهند تا فیلمنامه را هم خودش بنویسد . قصد پارامونت از ساخت "پدر خوانده" یک فیلم گنگستری کم هزینه بود که داستانش دوره ای از سالهای دهه 40 و 50 را در برمی گرفت . به همین دلیل به عنوان کارگردان ، فرانسیس فورد کاپولا را انتخاب می کنند . فیلمساز جوانی که در کنار راجر کورمن تجربه اندوخته و فیلمنامه هایی همچون "آیا پاریس می سوزد؟" و "انعکاس در چشم طلایی" را نوشته و چند فیلم نه چندان معروف هم از جمله "حالا تو پسر بزرگی هستی" (1967) و "مردم باران" (1969) را هم ساخته بود.

اما گویا ماریو پوزو اصلا قبل از فروختن حقوق نوولش به پارامونت ، آن را برای مارلون براندو فرستاده و خواسته بود که در نقش دون کورلئونه بازی کند که براندو هم بعد از چند تست شخصی از خودش موافقت کرده بود ، اما پارامونت به هیچوجه موافق بازی مارلون براندو نبود ، چراکه خاطره تلخ ادابازی ها و خرابکاری هایش سر ساخت فیلم "شورش در کشتی بونتی" را به خاطر داشت که باعث ضرر هنگفتی بر کمپانی شده بود.

خیلی ها برای نقش دون کورلئونه کاندیدا بودند ، از "فرانک سیناترا" گرفته (که برای سومین بار بعد از فیلم های "در بارانداز" و "جوانان و عروسک ها" جایش را به براندو می داد) تا "لارنس اولیویه" و "ارنست بورگناین" و "ادوارد جی رابینسن" .  اما بالاخره رابرت ایونس  مدیر تولید کمپانی راضی می شود که با براندو قرار ببندند. با جلو رفتن پیش تولید مشخص می شود که قضیه از یک فیلم کم هزینه خیلی فراتر است. پیشنهاد  کاپولا درباره "کارمین کارادی" برای نقش "سانی" از طرف رابرت ایونس رد می شود و به جای آن "جیمز کان" جایگزین می شود و به جای همه پیشنهادهای پارامونت مبنی بر بازیگر نقش "مایکل کورلئونه" از "وارن بیتی" و "آلن دلن" گرفته تا "برت رینولدز" و "رابرت ردفورد" و "جک نیکلسن" و "داستین هافمن" و تا حتی "جرج سی اسکات" و "اورسن ولز" ، کاپولا کاندیدای خودش ، بازیگر برادوی برنده جایزه تونی یعنی "ال پاچینو" را به کرسی می نشاند .

 

اختلافات به جایی می رسد که مدیریت اصلی کمپانی تصمیم به تعویض خود کارگردان یعنی فرانسیس فورد کاپولا

می گیرد و می خواهد "الیا کازان" را جانشین کند ، غافل از اینکه مارلون براندو از زمان اعترافات کازان در کمیته فعالیت های ضد آمریکایی سناتور مکارتی با وی مشکل دارد ،بنابراین  براندو تهدید می کند که اگر کاپولا برود او نیز خواهد رفت.

ساخت فیلم آغاز می شود و جرج لوکاس بدون هیچگونه اسم و عنوانی به دوستش کاپولا کمک می کند ، از جمله مونتاژ سکانس مهم مذاکرات و کشته شدن "سولوزو" و "مک کلاسکی"  توسط مایکل در رستوران را انجام می دهد تا کاپولا  هم فیلمنامه نخستین فیلم بلند مستقلش یعنی "دیوارنوشته های آمریکایی " را بنویسد.

خبر اینکه فیلم درباره مافیای ایتالیایی ها در نیویورک است ، خیلی زود پخش می شود و مافیای اصلی را نگران می کند. نمایندگان آنها با مسئولان کمپانی پارامونت و ماریو پوزو و خود کاپولا دیدار می کنند و از آنها می خواهند که در فیلم نامی از "مافیا" نیاید و از همین رو در طول فیلم هیچ کلمه ای درباره مافیا ادا نمی شود. آنها همچنین نماینده ای سر فیلمبیرداری فیلم قرار می دهند و چند تن را نیز در نقش های مختلف فیلم به تهیه کننده و کارگردان تحمیل می کنند. کمپانی ناچار از پذیرفتن است ، چون نفوذ مافیا در جامعه آمریکا به حدی بوده و هست که به راحتی ، هر پروژه ای را در هر مرحله ای از ساخت می توانستند متوقف نمایند.

مارلون براندو در این باره در کتاب "آوازهایی که مادرم به من آموخت" می گوید : "...وقتی که فیلم در حال ساخته شدن بود ، یعنی در اوایل دهه 70 ، صحبت راجع به مافیا ممنوع بود. یعنی درباره آمریکا و خیلی چیزهای دیگر هم

نمی توانستیم حرف بزنیم . راستی مابین گنگسترهای فیلم با آنهایی که مثلا در عملیات نظامی فونیکس آدم های زیادی را در ویتنام قتل عام کردند ، چه فرقی هست؟ مافیا هم یک شرکت تجارتی و بازرگانی بوده و هست ولی اگر درست نگاه کنیم ، می بینیم که با این شرکت های چند ملیتی که سلاح شیمیایی کشنده درست می کنند ، تفاوتی ندارد . اگر مافیا در خیابانها آدم ها را می کشت ، "سی آی ای" هم مردم را در کشورهای مختلف شکنجه کرد و به قتل رساند  و با قاچاق مواد مخدر از طریق "مثلث زرین" بسیاری را در سرزمین های مختلف به این گرد مرگ دچار کرد ، آنچه که دون کورلئونه حاضر به انجامش نبود. من که تفاوت چندانی بین قتل گنگسترهایی مثل جو گالو و کشتن برادران دیم در ویتنام نمی بینم. جز اینکه دولت ما  همیشه با نیرنگ و فریب کارهایش را به انجام می رساند..."

وقتی "پدر خوانده" به نمایش در می آید ، خیلی ها غافلگیر می شوند. باب تازه ای در تلفیق صنعت و هنر سینما در هالیوود باز می شود. فیلم درباره آل کاپونی است که عملیات گنگستری اش به خاطر حفظ خانواده ای بزرگ است در جامعه ای غریب که برای آنها یعنی مهاجرین ایتالیایی و بچه هایشان به شدت تهدید کننده به نظر می رسد. او حاضر نیست به خاطر حفظ این خانواده به هر عمل خلافی دست بزند و به خاطر حفظ اخلاقیات که از قاچاق مواد مخدر پرهیز می نماید،  مورد غضب رقبایش قرار می گیرد و به اتهام اینکه قدیمی فکر می کند ، ترور می شود. دون کورلئونه نماد سلطان کوچکی است که قلمروی کوچکی یعنی خانواده  و همه وابستگان و فامیلش را سرپرستی و اداره می نماید ، برایشان کار پیدا می کند ، زن می گیرد ، از حقوقشان دفاع می کند و آنها نیز همه مشکلاتشان را نزد او می گویند و اطمینان دارند دون کورلئونه مشکل گشای آنهاست. فیلم با چنین صحنه ای باز می شود. در اتاقی نیمه تاریک یکی از اعضای فامیل از اینکه دخترش دیگر به سنت های فامیلی اعتنایی ندارد ، نزد دون ویتو عارض است . دوربین با آرامی مقتصدانه ای دون کورلئونه را به تدریج در کادر خود قرار می دهد. فیلم سرشار از صحنه های حیرت انگیز است که قصه به شدت جذاب و پرکشش ماریو پوزو را همراهی میکند. کاپولا هنگام ساخت فیلم تغییرات بسیاری در فیلمنامه می دهد و از همین رو نام وی نیز به عنوان یکی از نویسندگان فیلمنامه درج شده است.

ساختار سینمایی اثر و سبک بصری کاپولا بخشی از کلیت فیلمنامه را تشکیل می دهد که بدون آن اساسا ، "پدر خوانده" چیز دیگری می شد. تنش ها و به هم ریختگی جامعه ای که به ظاهر آرام است و متین و با قاعده به خوبی با شوک هایی که جا به جا در میانه فضای آرام صحنه ها و حرکات نرم دوربین جاری می شود القا شده و بر تصاویر تاریک و روشن فیلم که نوعی حس تهدید کنندگی را دائما می پراکند ، جای می گیرد. به خاطر بیاورید فصلی که کارگردان مورد غضب دون ویتو با کله اسب محبوبش در ویلای آرام و ساکتش مواجه می گردد یا وقتی دون کورلئونه در حال خرید میوه به سادگی ترور می شود و یا صحنه سوراخ سوراخ شدن سانی پس از یک تعقیب خیلی ساده و معمولی .

اصلا آرامش دون کورلئونه با ایفای نقش پرحس و حال مارلون براندو و همچنین  کاراکتر مایکل و بازی درخشان ال پاچینو ، خود به تنهایی همه آنچه است که  که "پدر خوانده" در هر 3 قسمتش قصد بیان دارد. از همین روست که کاراکتر مایکل خصوصا در قسمت اول ، سرشار از رمز و راز و سکوت و معنا ست. چه کسی می تواند تصور کند که آن افسر بازگشته از جنگ که برخلاف قواعد خانواده دوست دختری آمریکایی دارد و می خواهد با او ازدواج کند و بارها و بارها از سوی برادر بزرگترش ،  سانی با عنوان "بچه" خطاب می شود (که گویا عرضه کاری ندارد) ، ناگهان پس از ترور پدر و مرگ دلخراش برادر ، با هوشمندی یکی از رقبای اصلی  و حامی آمریکایی اش در پلیس نیویورک را بدون باقی  گذاردن ردی به قتل برساند و سپس برای حفظ فامیلی که پدرش برای حفظ آن زحمت فراوانی کشیده بود ، تمامی رقبای دون کورلئونه را در یک زمان از دم تیغ بگذراند و چه تمثیل تاثیر گذار و گویایی است آن مونتاژ موازی  صحنه های مختلف قتل  رقبا و مراسم غسل تعمید فرزند یکی از اعضای فامیل  در کلیسا که زیر پوسته آرام و متین پدر خواندگی و سلطانی را بارز می سازد. آنچه که در قسمت های دوم و سوم کمتر از مایکل شاهدیم.

مایکل در قسمت دوم تقریبا هر آنچه در درونش رخ می دهد را بروز می دهد ، حتی در آن هنگام که باید برادر خطاکارش را علیرغم همه تردیدهایش فقط به خاطر وظیفه پدر خواندگی مجازات نماید. شاید به دلیل اینکه پوزو و کاپولا ما را به او نزدیکتر ساخته اند. نمی دانم  آیا  می توان گفت مقداری از این برون گرایی مایکل در "پدر خوانده 2" ناشی از زدوده نشدن کاراکتر سرپیکو (که پاچینو  فیلمش را یکسال قبلتر برای سیدنی لومت بازی کرده بود) از ذهنیت بازیگری او  است . چراکه به قول خود پاچینو ، نقش سرپیکو در شکل دادن نوع بازی های آینده اش بسیار موثر بوده . به هر حال پس از این دیگر کمتر نقشی از پاچینو می بینیم که آن درونگرایی راز آمیز مایکل فیلم "پدر خوانده" را با همه حرکات و سکناتش بروز دهد.

اما به نظر بسیاری ازمنتقدین (از جمله نگارنده) قسمت دوم "پدر خوانده" به لحاظ شخصیت پردازی ،  کشش

فیلمنامه ای و کنش صحنه ها و همینطور ساختار سینمایی  پخته تر و درخشان تر از قسمت اول از آب درآمده است. به جرات بگویم که بازی رابرت دونیرو در نقش جوانی دون ویتو ، اگر نگوییم بهتر ولی تکان دهنده تر از ایفای نقش مارلون براندو ست.(نمی دانم اگر براندو راضی می شد نقش جوانی اش را هم بازی کند چه اتفاقی برای قسمت دوم می افتاد!)  دون ویتو کورلئونه دونیرو خیلی پیچیده تر و عمیق تر از  کاراکتر براندو به نظر می آید. شاید چون کورلئونه پیر دیگر شخصیت ثابت خود را پیدا کرده باشد.  ولی یک مسئله که در تفاوت شخصیت دو پدر خوانده یعنی دون ویتو و مایکل در دو قسمت به چشم می خورد ، نحوه ویران شدن آنهاست ، چون اساسا "پدر خوانده" درباره ظهور و سقوط و ویرانی امپراطوری های قدرت و زور و زر است. امپراطوری هایی که در شکل و شمایل خانواده های مافیایی نمود یافته اند. ویرانی دون کورلئونه وقتی است که به سهولت در هنگام میوه خریدن و در بازار با چند گلوله از پای درمی آید و بعد از آن دیگر قدرت روی پاایستادن نمی یابد. اینکه به چه آسانی آن هیمنه از هم می پاشد ، نشان سست بنیادی چنین سیستم هایی است . سیستم هایی که نظیرش در دنیای امروز ما به وفور یافت می شوند.

 

خود مارلون براندو که به خاطر ایفای نقش دو کورلئونه برنده جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش اول مرد شد ولی برای دریافت جایزه در مراسم حضور نیافت و به جای خود سرخپوستی را فرستاد(براندو سالها از مدافعان حقوق پایمال شده سرخپوستان در آمریکا بود) در کتاب خاطراتش می نویسد:"... برایم خیلی مضحک بود که به مراسم اسکار بروم. برپایی مراسم  جشن برای مجموعه فیلم هایی که شش دهه سرخپوستان را آدم هایی وحشی و درنده خو  تصویر کرده است  ، به راستی که مسخره بود. شاید در همان موقع سرخپوستهای بسیاری درحال شکنجه شدن بودند. اما فکر کردم اگر اسکار را ببرم ، می توانم برای اولین بار در تاریخ باعث شوم که یک سرخپوست بتواند با میلیون ها مردم جهان صحبت نماید و دروغ و فریب این همه سال از سوی هالیوود را افشا و خنثی کند. یکی از دوستان سرخپوستم با متنی که برایش نوشته بودم به مراسم رفت . متنی که اعتراض به نژاد پرستی حاکم بر جامعه آمریکا بود. اما تهیه کننده برنامه آن مراسم اسکار نگذاشت که دوستم آن متن را بخواند و او تنها توانست در زیر فشاری که از سوی برگزار کنندگان تحمل می کرد ، چند کلمه ای حرف بزند. چند کلمه ای که دیگر در تاریخ اسکار تکرار نشد..."

اما شکستن مایکل در قسمت دوم مانند از پای افتادن دون کورلئونه در قسمت اول ،  فیزیکی و واضح نیست ، او در واقع وقتی همسرش را برای فامیل ترک می کند ، آشفته می شود و پس از قتل برادرش (بازهم به خاطر بقای خانواده ) حقیقتا فرو می ریزد و ویران می شود مثل تونی لامونته در فیلم "صورت زخمی" (هاوارد هاکس) که پس  از کشتن نزدیکترین دوستش و بعد هم خواهرش به راستی ویران می شود و به طور خود خواسته خود را به دم رگبار گلوله های پلیس می دهد.

و قسمت سوم همان مصداق پژواک اعمال است . در این فیلم هردوی ماریو پوزو و کاپولا به نوعی تقدیری نشان

می دهند . گویا از همان اول قرار است سرنوشت دون ویتو برای مایکل هم تکرار شود با این تفاوت که مایکل حتی موفق به حفظ کامل خانواده و قدرت آن هم نشده و فامیل در حال از هم پاشی است که دختر مایکل (بابازی سوفیا کاپولا که در قسمت اول هم نقش کوچکی داشت) به اصطلاح روی مین کاشته شده پدر می رود  و در کنار آن مایکلی دیگر پیدا می شود به نام دون وینسنت ( بابازی اندی گارسیا) که پسر سانی است و برخلاف مایکل سیار سرکش و یاغی که حاضر نیست زیر بار قواعد فامیل برود. ولی به همان سبک مایکل در قسمت اول با  قلع و قمع رقبا (و با چراغ سبز مایکل) وارد صحنه می شود و مایکل هم سرانجام مثل پدرش آرام روی صندلی بازنشستگی جان می دهد.

شاید به همین خاطر است که اگر "پدر خوانده" از 11 نامزدی اسکارش فقط 3 جایزه (بهترین فیلم و بهترین بازیگر نقش اول مرد و بهترین فیلمنامه ) برد ، "پدر خوانده 2" از 11 کاندیداتوری ، 6 جایزه از جمله بهترین کارگردانی و بهترین موسیقی متن و بهترین بازیگر نقش مکمل مرد و بهترین مدیریت هنری را هم نصیب خود کرد ولی "پدرخوانده 3" اقبال دوقسمت قبلی را نداشت و از 7 مورد نامزدی ، هیچ جایزه ای از آن خود نکرد.

فرانسیس فورد کاپولا از قبل موفقیت "پدر خوانده" پولدار شد و در قسمت دوم ، خود هم در زمره تهیه کنندگان فیلم قرار گرفت و بعد از آن کمپانی "زئوتروپ" را تصاحب کرد و به تهیه فیلم های مورد علاقه اش پرداخت . اما گویا هم کارگردانی ،  هم تهیه کنندگی و هم کمپانی داری کاپولا ، هر سه ، دولت مستعجل بودند چراکه وی علیرغم ساخت آثار برجسته ای چون "و اینک آخرالزمان" ، "کاتن کلاب" ، " ماهی پر سر و صدا" و بالاخره  " دراکولای برام استوکر" ، معلوم نیست چرا به ورطه ساخت فیلم هایی مانند "جک" و سرانجام "باران ساز" (آخرین فیلمش که در سال 1996ساخت) غلطید ، آثاری که در آنها دیگر نشانی از کارگردان "پدر خوانده" ها نبود. کمپانی "زئو تروپ" هم حدود 15 سال است دیگر هیچ تولیدی ندارد . فقط آنچه از فرانسیس فورد کاپولا نشانی باقی گذاشته ، فیلم هایی است که گاه و بیگاه تهیه می کند  که از آخرین هایش می توان به "گمشده در ترجمه" ساخته دخترش سوفیا و "کینزی" که از آثار قابل بحث سال گذشته بود و دو قسمت فیلم های وحشت "جیپرز کریپرز" اشاره کرد. اما یک خبر هم هست که فرانسیس فورد کاپولا فعلا در حال ساخت فیلمی تحت عنوان "جوانی بدون جوانی" است که امیدوارانه در انتظار اکرانش  می مانیم.

به هرحال گویا از آن پنج جوانی که دوران تازه هالیوود را رقم زدند ، کاپولا اگرچه پیشگام تر از سایرین بود ولی  از همه آنها بد شانس تر بود. استیون اسپیلبرگ و جرج لوکاس از بقیه خوش شانس تر بودند که هم کمپانی های خود را تاسیس کردند و هم فیلم های موردعلاقه شان را ساختند و مارتین اسکورسیزی که هنری تر از بقیه باقی ماند و براین دی پالما که تجاری تر از سایرین شد اما فرانسیس فورد کاپولا....

 

بعدالتحریر:

اما ماریو پوزو بعد از "پدر خوانده" فیلمنامه های دیگری هم نوشت که اصلا در حد و اندازه آن درنیامدند و بعضا باور اینکه نوشته خالق پدر خوانده ها هستند ،دشوار است . آثاری که به فیلم سینمایی هم برگردانده شدند ، همچون :

"سوپر من " ، " زمانی برای مردن " ، "سیسیلی" ، "آخرین دون"  و...

تا اینکه در دوم جولای 1999 در نیویورک درگذشت.

+ نوشته شده توسط بابک در چهارشنبه سیزدهم تیر 1386 و ساعت 8:38 |
نان‌ تست‌ به‌ جنگ‌ كسالت‌ مي‌رود [ February 1, 2006 01:48 AM ]
اعتماد:بريتانيايي‌ها بر اين‌ باورند كه‌ هر چه‌ بيشتر نان‌ تست‌ با كره‌ و عسل‌ مصرف‌ شود، به‌ همان‌ اندازه‌ افراد كمتر احساس‌ كسالت‌ خواهند كرد. بررسي‌ها نشان‌ داده‌، وقتي‌ افراد نان‌ تست‌ را به‌ همراه‌ كره‌ و عسل‌ در صبحانه‌... ادامه ...

اعلام اسامی ساندویچهای غیرمجاز [ January 3, 2006 12:42 AM ]
مرجع : خبرگزاری ايسنا آفتاب:وزرات بهداشت، درمان و آموزش پزشكي در اطلاعيه‌اي اسامي ساندويچ‌هاي غير مجاز را اعلام كرد. عرضه و مصرف ساندويچ‌هاي با مارك «مهسا لذيذ دريان»، «نيلوفر» و «لذيذ آفرينان 110 » غير مجاز است. روابط عمومي وزارت... ادامه ...

صبحانه، درمانی برای همه بیماری ها [ July 20, 2005 06:06 AM ]
هموطن آنلاین , سه شنبه 28 تير 1384 - ساعت 17:24 براساس شواهد تازه ای که پزشکان آمريکایی کشف کرده اند، رمز سلامتی در خوردن صبحانه نهفته است. هموطن آنلاین_براساس شواهد تازه ای که پزشکان آمريکایی کشف کرده اند،... ادامه ...

ورزش گردن [ July 19, 2005 06:05 AM ]
ايران :درست نگه داشتن گردن در هنگام نشستن و راه رفتن و ايستادن و خوابيدن بر زيبايى شما اضافه مى كند.براى اينكه گردنى زيبا داشته باشيد و بتوانيد حالت آن را حفظ كنيد بايد گردنتان ورزش كند. اين تمرين هاى... ادامه ...

متوسط زايمان هر زن در دوره بارداري به 2 فرزند كاهش يافته است [ July 14, 2005 01:30 AM ]
خانواده سبز : معاون سلامت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي گفت: متوسط بارداري هر زن در ايران در طول دوره بارداري از 6 فرزند در دهه 60 به دو فرزند در سالهاي اخير كاهش يافته و اين يك تحول... ادامه ...

مي دونيدكه قبل از خواب نبايد برنامه هاي هيجان آور ببينيد ؟ [ July 9, 2005 02:14 AM ]
جمعه 17 تير 1384 - ساعت 21:18هموطن آنلاین نوع برنامه اي كه هر فرد پيش از خواب مي بيند، در داشتن يك خواب آرام و راحت بسيار تاثيرگذار است. به طور مثال، برنامه هاي هيجان آور و ترسناك مي توانند... ادامه ...

مي دونيدكه سيگار باعث سفيد شدن مو مي شود ؟ [ July 6, 2005 09:09 AM ]
هموطن سلام , سه شنبه 14 تير 1384 همه ما مي دانيم يكي از مضرترين توليدات بشر كه با وجود آسيب هايش، هنوز هم شمار بسياري از افراد به آن علاقه دارند، سيگار است. همه ما مي دانيم يكي از... ادامه ...

ید، سلامت غده تیروئید را تضمین می کند [ July 6, 2005 09:01 AM ]
هموطن آنلاین , سه شنبه 14 تير 1384 - ساعت 23:31 خوردن ماهى ساده ترين راه جلوگيرى از كمبود يد در بدن محسوب می شود. هموطن آنلاین_ بر اساس نتایج به دست آمده از آخرین تحقیقات انجام شده، از هر... ادامه ...

مسافران تابستاني هر نوع اسهالي را جدي بگيرند [ July 6, 2005 08:46 AM ]
خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران سرويس: بهداشت و درمان - عمومي واحد قرنطينه فرودگاه مهرآباد تهران و مشهد به حالت آماده‌باش درآمدند رييس اداره بيماريهاي منتقله ازآب و مواد غذايي: مسافران تابستاني هر نوع اسهالي را جدي بگيرند رييس اداره... ادامه ...

خواب راحت با داشتن تغذيه درست [ July 6, 2005 08:21 AM ]
گزارش : صبا حيدرى روزنامه ايران خواب مسأله بسيار مهمى است كه تمام افراد با هر سن و جنسى به آن نياز دارند. انسانها به طور متوسط يك سوم از عمر خود را در خواب به سر مى برند و... ادامه ...

تامين انرژي كوتاه، ميان و بلندمدت براي عضله [ July 5, 2005 03:40 PM ]
هفته نامه سلامت : از اين هفته بحث جديدي را درباره سيستم‌هاي سوخت و ساز عضله شروع مي‌كنيم. هفته گذشته گفتيم كه 3 سيستم توليد انرژي براي عضله تعريف شده است: -1 سيستم فسفاژن ، -2 سيستم گليكوژن - اسيد... ادامه ...

سوال شايع مادراني كه كودك شيرخوار دارند‌ [ July 5, 2005 03:35 PM ]
هفته نامه سلامت : شير مادر و ديگر هيچ دكتر رضا كياسالار شير دادن رابطه عاطفي ميان مادر و فرزند ايجاد مي كند كه توليدكنندگان شير خشك هرگز نمي‌توانند آنها را شبيه سازي كنند دور و بر تا دلتان بخواهد... ادامه ...

رنگ كردن دائم موها باعث سرطان مي شود [ July 5, 2005 03:33 PM ]
ايسنا:محققان شواهد تازه‌اي دال بر ارتباط ميان استفاده از رنگ مو و ابتلا به سرطان دريافته‌اند. نتايج يك مطالعه بر روي حدود 5000 داوطلب زن نشان داده است كساني كه بطور مرتب موهايشان را رنگ مي‌كنند، بيش از سايرين با... ادامه ...

استرس، يقه خجالتي ها را مي چسبد [ July 5, 2005 03:25 PM ]
هفته نامه سلامت : استرس ناشي از كار، دومين مشكل بزرگ شغلي بعد از كمردرد است كه سلامت افراد را تهديد مي‌كند. واژه استرس، ديگر براي كوچك و بزرگ و پير و جوان، واژه‌اي آشناست ولي يقيناً همه نه آن... ادامه ...

زيبايي اندام فقط در 15 دقيقه [ July 5, 2005 03:23 PM ]
هفته نامه سلامت : فعاليت هاي ورزشي قدرتي در قوي نگه داشتن استخوان ها و جلوگيري از شكستگي ها موثرند. اگر شما براي كم كردن وزنتان، روزي چند كيلومتر پياده‌روي مي‌كنيد يا روي دوچرخه‌هاي ثابت عرق مي‌ريزيد، بد نيست... ادامه ...

كدام شيريني ها دندان را خراب نمي‌كنند؟ [ July 5, 2005 03:20 PM ]
هفته نامه سلامت : دكتر فرين ميزانيان شكلات، آب نبات، نوشابه‌هاي گازدار و شيريني‌ها و بسياري از مواد غذايي ديگر به علت داشتن نوعي ماده غذايي به نام كربوهيدرات‌هاي قابل تخمير، در دندان‌ها پوسيدگي ايجاد مي‌كنند. كربوهيدرات‌ها توسط باكتري‌هاي موجود... ادامه ...

هفت روش‌ براي از بين بردن موهاي زايد [ July 5, 2005 03:19 PM ]
هفته نامه سلامت : -1 داروهاي ضد مردانه داروهايي وجود دارند كه تاثير هورمون‌هاي مردانه را در بدن كاهش مي‌دهند. البته 3 تا 6 ماه طول مي‌كشد تا اين داروها اثر كنند. ضمن اين كه اين داروها در كاهش رشد... ادامه ...
+ نوشته شده توسط بابک در سه شنبه دوازدهم تیر 1386 و ساعت 13:59 |
 

    Marry internet style!!! 

 http://salijoon.org

عروس خانم دوشیزه    shirin_sooskesiah_2007     آیا وکیلم شما را به مهر :

گوگل* عدد سکه بهار آزادی  /    یک وب کم  / سند یک سایت اینترنت اختصاصی  دات کام / یک مودم DSL  / اینترنت پرسرعت به اندازه طول عمر نوح! / LCD  و شمعدان / یک هدست بی سیم / چهارده روم اختصاصی به نیت چهارده ...   / پنج گیگا بایت میل باکس اختصاصی به نیت پنج ...

به عقد دائم آقای   feri_ferferi  در بیاورم ؟

جمعیت : عروس رفته آف هاش رو چک کنه!!!         حاج آقا : برای بار دوم آیا وکیلم ؟ 

جمعیت : عروس رفته ویروس کش آپدیت کنه!!    

حاج آقا :!!!BUZZ  ,  برای بار سوم خفم کردی آیا وکیلم ؟

عروس : با اجازه بزرگترهای Room بله!

+ نوشته شده توسط بابک در دوشنبه یازدهم تیر 1386 و ساعت 11:10 |
تصاویری از ارواح


+ نوشته شده توسط بابک در دوشنبه یازدهم تیر 1386 و ساعت 9:42 |
 درخواست ازدواج جن از انسان

 حجه الاسلام آقا سید محمد ابراهیم حسینی (صدر)نقل فرمودند که :من در سال1374 در روستای کرزان از توابع تویسرکان منبر می رفتم.روز تاسوعا بود. بامیزبان خود اقای محمود افشاری برای گردش به صحرا رفتیم .پدری با دوفرزندش را دیدیم که لوبیای قرمز می کاشتند.بعد از احوالپرسی سخن معجزه ائمه به میان آمد.آقای کریمی داستان جالبی نقل کرد وگفت :یکی از بچه ها به نام عباس مرد متدین ودقیق در انجام تکالیف شرعی است که با مادر وهمسر خود زندگی می کند.روزی از محل کار خود خارج شده به سوی منزل میرود در بین راه صدای دختری به گوش میرسد که ایشان را با نام صدا میزند.وقتی که بر میگردد دختری زیبا با قیافه بسیار دلفریبی را مشاهده میکند آن دختر اظهار می کند عباس من عاشق تو شدم و در خواست ازدواج با تو را دارم .عباس با شنیدن این کلام در حالی که از اتهام مردم هراسان است که در کوچه با چنین دختری مشغول صحبت گردیده گفت : من همسر و مادری در تحت تکلف خود دارم و هیچ گونه توانایی اراده دو همسر ومادرم را ندارم .دختر اظهار میکند که من از شما توقع مخارج وغیره را ندارم بلکه نیازهای مادی شما را هم هرچه باشد برطرف خواهم کرد . عباس می گوید چون نمی خواستم در جایی که مردم متوجه بودند با او صحبت کنم تا مبادا آبرویم خدشه دار شود لذا بی اعتنایی کرده و به سوی منزل روانه شدم . وقتی به منزل رسیدم دیدم جلوتر از من آمده و در منزل نشسته است .گفتم:
من تا به امروز اصلا تو را ندیده ام تو چطور ندیده عاشق من شده ای؟ گفت : من از طایفه جن هستم انسان نیستم ولی چکنم عاشق و دلباخته تو شده ام از تو تقاضای ازدواج دارم و تمام زندگی ترا تضمین میکنم که با خوشبختی زندگی کنی .عباس میگوید او هرچه اصرار می کرد من مخالفت میکردم تا اینکه گفت : عباس من میروم تو تا فردا با مادر و همسرت مشورت کن. در همین حال مادر وهمسرم نشسته بودند گفتند : گویا تو با کسی صحبت میکنی ما که غیر از تو کسی را نمی بینیم من جریان را شرح دادم مادرم گفت : عباس جن زده نشده باشی؟ آن روز گذشت فردا من طبق معمول به دکان رفته مشغول کار شدم ودر وقت همیشگی به خانه بر گشتم وقتی که وارد شدم دیدم باز آن دختر نشسته و منتظر است . بعد از سلام و جواب گفت : عباس! با مادر وهمسرت مشورت کردی؟ گفتم: دیروز من به تو گفتم من نیازی به ازدواج دوم ندارم و خواهش میکنم که دست از من بردار. او گفت : من در عشق تو بیقرارم و می سوزم استدعا میکنم با من ازدواج کنی و همین طور اصرار میکرد .گفتم : خلاصم کن من ابدا به ازدواج دوم تن نخواهم داد باز دیدم رهایم نمی کند ناچار برای خلاصی خود سیلی محکمی به صورتش زدم . نگاه به من کرد وگفت: اگر من چنین سیلی به تو بزنم زنده نخواهی ماند .در همین حال وقتی از من مایوس شد یک سیلی به من زد .دیگر نفهمیدم جریان چه شد وقتی مادر وهمسرم می بینند من نقش زمین شدم مرا به
پزشک می رسانند . ولی چون کاملا لال شده بودم از معالجه من نا امید می شوند. عباس بعد از مدت مدیدی با همین حال که قادر به سخن نبود زندگی میکند تا اینکه روزی آرزو میکند که به زیارت امام رضا (ع) نائل آید و این آرزو را با اشاره به نزدیکان خود میفهماند . مادر وهمسر و برادری که در تهران زندگی میکرد به همراه عباس به مشهد مقدس عازم میشوند . یک هفته در مشهد میمانند و هر روز به زیارت مشرف میشوند تا اینکه روزی در منزل عباس امام رضا(ع) وامام زمان (عج) را در خواب میبیند و شفای کامل پیدا میکند
  

+ نوشته شده توسط بابک در دوشنبه یازدهم تیر 1386 و ساعت 9:41 |
تغذيه جنيان

از آنجا كه هر موجودی برای ادامه حيات خود احتياج به تغذيه و خوراك دارد جنيان نيز به طور قطع از چيزهايی تغذيه می كنند. چنان كه «ابن بابويه» نقل كرده است: «گروهی از طايفه جن خدمت پيامبر اكرم (ص) شرفياب شدند و عرض كردند:
ای رسول خدا چيزی برای خوردن به ما عطا فرما، حضرت هم استخوان و بازمانده غذا را به آنها عطا كرد.» (وسايل الشيعه، جلد۱، ص ۲۵۲)
و نيز امام صادق (ع) می فرمايد:
«استخوان و ضايعات غذای جنيان است»

+ نوشته شده توسط بابک در دوشنبه یازدهم تیر 1386 و ساعت 9:36 |
جن يك واقعيت است يا افسانه

در ميان انسانها بر سر خلقت نظام عالم دو ديدگاه كلی وجود دارد، عده ای كه همه چيز را ناشی از خلقت ذات الهی می دانند و گروهی ديگر كه سرمنشا خلقت نظام عالم را در طبيعت جستجو می كنند. اگرچه ميان آنان اختلاف نظرها بسيار عميق و اساسی است، ولی هيچ يك از اين دو گروه نتوانسته اند وجود موجودات ماوراؤالطبيعه را انكار كنند. آنهايی كه خداباورند و به روح و معاد معتقدند (غير از مسلمانان) از آنها به عنوان ارواح خبيثه و يا ارواح شرير و يا شيطان ياد می كنند، برخی هم آنها را موجودات فضايی قلمداد می كنند، ماديون هم كه اعتقادی به ذات الهی و قدرت پروردگار ندارند، اين موجودات را همان انسانهای اوليه ای می دانند كه در سير تكامل بين انسان و ميمون حيران مانده و به شكل و شمايل غريب درآمده اند و يا حتی برخی از آنان معتقدند كه اينان انسانهای وحشی و بدوی در اعماق جنگل هستند و گاهی خود را نمايان ساخته و موجب اذيت و آزار انسانهای متمدن می شوند. و اما مسلمانان : بنا به نص صريح قرآن، موجودات عالم به سه گروه گروه تقسيم می شوند:

۱ـ جمادات
2_ نباتات
3_ حيوانات

كه يا دارای عقلند مانند انسان، فرشتگان و جنيان و يا فاقد عقل و شعورند مانند حيوانات و باز بنا به آيات نورانی قرآن كريم، بايد بدانيم كه بدون هيچ شك و ترديدی موجودی با نام «جن» در جهان آفرينش وجود دارد كه از نظر تكليف و شايستگی مورد خطاب پروردگار قرارگرفته و مشابه انسان می باشد، چرا كه،

۱ـ سی و چهار بار نام جن در قرآن كريم آورده شده است.

۲ـ هفتاد و دومين سوره قرآن با نام اين موجود مزين گرديده است.

۳ـ احاديث و روايات فراوانی از پيامبر اكرم (ص)، حضرت علی (ع)، امامان و بزرگان علوم دينی در اين خصوص، موجود بوده و در دسترس قرار دارد.

۴ـ به وسيله بسياری از انسانها رويت شده اند. به آياتی از قرآن كريم كه وجود جن را مبرهن می داند اشاره می كنيم:

سپاهيان سليمان از جن و آدمی و پرنده گرد آمده و به صف می رفتند. (سروه نمل، آيه ۱۷)

برای خدا شريكانی از جن قرار دادند و حال آن كه جن را خدا آفريده است. (سوره انعام، آيه ۱۷)

بگو اگر جن و انس گرد آيند تا همانند اين قرآن را بياورند، نمی توانند، هر چند كه يكديگر را ياری دهند. (سوره اسرا، آيه ۸۸)

سخن پروردگارت بر تو مقرر شد كه جهنم را ازجن و انس انباشته می كنيم. (سوره هود، آيه ۱۱۹)

ای گروه جنيان و آدميان، اگر می توانيد كه از قطر آسمان و زمين بگذريد، بيرون رويد ولی بيرون نتوانيدرفت مگر با قدرتی. (سوره الرحمن، آيه ۳۳)
 

مرحوم شيخ مفيد در كتاب «ارشاد» آورده است:
«در آثاری از ابن عباس نقل شده:
زمانی كه پيامبر اسلام (ص) به قصد جنگ با قبيله بنی مصطلق از مدينه خارج شد، هنگام شب به دره وحشتناك و صعب العبوری رسيد. اواخر شب جبرئيل بر آن حضرت نازل شد و خبر داد كه طايفه ای از جن در وسط دره جمع شده و قصد مكر و شر و آزار و اذيت شما و اصحابتان را دارند». (ارشاد ص ۳۹۹)

از حضرت امام صادق (ع) روايت شده : روزی حضرت رسول (ص) نشسته بود، مردی به خدمتشان رسيد كه بلندی قامتش مثل درخت خرما بود. سلام كرد، حضرت جواب داد و سپس فرمود: «خودش و كلامش شبيه جن است». سپس به او فرمود: كيستی؟ عرض كرد: من هام، پسر هيم، فرزند لاتيس، پسر ابليس هستم (بحارالانوار ص ۸۳)

بانو حكيمه دختر امام كاظم (ع) گويد: «برادرم امام رضا (ع) را ديدم كه جلو در اتاقی با كسی صحبت می كرد در حالی كه تنها بود، عرض كردم: با چه كسی سخن می گوييد؟ فرمودند: فردی از جن آمده تا مسائلی بپرسد و از چيزهايی شكايت كند» (اصول كافی ص ۳۹۵)

علامه طباطبايی (ره) می فرمودند: «روزی آقای بحرينی كه يكی از افراد معروف ومشهور در احضار جن و از متبحرين در علم ابجد و حساب مربعات بود در مجلس ما حضور يافت،چادری آوردند، دو طرفش را به دست من داد و دوطرف ديگر را به دستهای خود گرفت. اين چادر به فاصله دو وجب از زمين فاصله داشت. در اين حال جنيان را حاضر كرد، صدای غلغله و همهمه شديدی از زير چادر برخاست. چادر به شدت تكان می خورد چنان كه نزديك بود از دست ما خارج شود. من محكم نگه داشته بودم، آدمكهايی به قامت دو وجب در زيرچادر بودند و بسيار ازدحام كرده و تكان می خوردند و رفت و آمد داشتند، من با كمال فراست متوجه بودم اين صحنه، چشم بندی و صحنه سازی نبوده و صد درصد وقوع امر خارجی بوده است» (رجايی، تهرانی جن و شيطان ص ۴۷)

                                                                                   بابک

+ نوشته شده توسط بابک در دوشنبه یازدهم تیر 1386 و ساعت 9:32 |
 

موجودات ماوراء‌الطبيعه


شايد به جرات بتوان بحث دروادی موجودات ماوراءالطبيعه رابه قد مت تاريخ بشری دا نست ، چه در ميان عوام و چه در ميان روشنفكرا ن، دانش پژوهان ومحققين هر عصر. از اين رو بعد از گذشت قرنها اين بحث هنوز هم به همان تازگی دنبا ل شده و چنا نچه وقتی نو شته ای، گفتگويی، داستانی و يا حتی فيلمی درمورد آن تهيه می شود از استقبال عموم برخوردار می گردد، چرا كه بشر هميشه تشنه برداشتن حجاب از مستورهای پيرامون خويش است، تا بتواند حس غريزی كنجكاوی خود را نسبت به اين موجود ا ت ، به طريقی تسكين بخشد . شا يد يك وجه اشترا ك را بتوان در ميان عوام و روشنفكران و دانشمندان يافت و آن شك و ترديد نسبت به واقعيت و جو د ی آنان است ؛ چرا كه حتی سير تكاملی علم در قاره اروپا و امريكا هم نتوانسته آن را از محالات بداند و علی رغم همه پيشرفتها ی علوم بشری هيچ را ه حل علمی برا ی پی بردن به چگونگی اين موجودات عنوان نشده و همه چيز مانند ازل د ر شك و ترد يد است . اما د ر جهان بينی اسلا می همه چيز زيبا و بجا آفريده شده است،حتی موجود ماوراءالطبيعه‌ای با نام «جن»، موجودی كه حتی برخی ازمسلما نان، روشنفكران ودانش پژوهان درزمينه دينی يا به د يد ه شك و ترد يد در آن نگريسته ، و يا سكو ت كرده اند.

+ نوشته شده توسط بابک در دوشنبه یازدهم تیر 1386 و ساعت 9:30 |
                                                        احضار ارواح

درباره احضار ارواح و پرسش از آنها و پاسخ مفيد و وآموزنده و اثرات ثمر بخش آن مطالب زيادي نوشته شده است . اسپير تيسم يا مكتب احضارارواح در اروپا فعاليت زيادي دارد روزنامه و مجلات ويژه احضار روح از كتب پر خواننده مي باشند براي دعوت ارواح و سوال از آنها روشهائي وجود دارد از جمله استفاده از ميز گرد مي باشد.

اكتو پلاسم چيست -اكتو پلاسم كه در رابطه ارواح مورد استفاده مي باشد ماده اي است رقيق تر و لطيف تر از موادي است كه جسم ما را تشكيل مي دهد اين ماده از جزء خارجي ( پروتو) كه همراه سلولهاست تشكيل مي گردد.اين جوهر نزد همه مردم وجود دارد ولي تعداد آن بسيار اندك است و در نزد ( مديوم ) ها مقدار ان پيشتر است . ارواح اين ماده يعني اكتو پلاسم را از حاضران در جلسه به عاريت مي گيرند و موقعي كه كار جلسات خاتمه يافت آن را باز مي گرداند اگر سوال شود چرا يك مديوم چنين امتيازي دارد پاسخ اين است بهمان علت كه بعضي افراد از لحاظ بينائي و شنوائي بر ديگران برتري دارند اين امتياز در مد يوم ها بيشتر موجود است .

+ نوشته شده توسط بابک در دوشنبه یازدهم تیر 1386 و ساعت 9:28 |
 

http://salijoon.org

مزایای بدحجابی و مانکن خیابانی بودن:

۱-تغییر کاربری دستمال سفره و دم کنی به روسری و صرفه جویی در پول و پارچه

 ۲-بچه مطرح شدن خروس و دارکوب به علت مد شدن مدل موی خروسی و بالا رفتن

قیمت خروس در حد گاو

 ۳-بالا رفتن بی سابقه فروش گن های لاغری سونا بلت در حد کمپانی مایکروسافت

به علت پوشیدن مانتوهای بدن نما و خوش هیکل بودن ۹۰٪ دخترای ایرانی (روم به

دیوار مورچه خاک به گور)

 ۴-تولید نیروی برق و الکتریسیته و از راه اشعه تولید شده زلف دختران ایرانی در حد

نیروگاه بوشهر

 ۵-قوی شدن چشم مردان ایرانی در حد تلسکوپ و گسترش زبان فارسی خصوصا این

 ضرب المثل((یه نگاه که حلاله))

 ۶-کاهش نرخ بیکاری افراد شاغل در شغل های شریف خفاش شب..عنکبوت..اتو

زنی..تاکسی مرسی..مدیریت خانه عفاف..

 ۷-ایجاد بازار کار برای دختران ایرانی به عنوان حوری در بهشت و دوبی

 ۸-پر شدن اوقات فراغت برادران همیشه در صحنه بسیج و برخورد با خانمها

 ۹-افزایش فروش انواع گریس و متعلقات به علت نیاز دختران برای پوشیدن و دراوردن

 مانتوهای چسبان

۱۰-تکامل چشم مردان ایرانی و قابلیت چرخش در ۳۶۰ درجه برای دید زدن حداکثر

داف ممکن

+ نوشته شده توسط بابک در دوشنبه یازدهم تیر 1386 و ساعت 8:48 |
 

آینده نزدیک مردان (از دید زن ها)

http://salijoon.org

سال 1332

دختر خانواده همراه با مادرش كنار حوض روي تخت چوبي نشسته اند و يك ظرف
هندوانه قرمز جلوي شان است. دختر خانواده براي دختر همسايه تعريف مي كند: آره
زري جون، داداش فرمونم وقتي شنيد اين پسر لاغرمردني به من متلك گفته همچين
زدش كه به سوسك مي گفت خرس قطبي. تازه خود داداشم هم گفته مي خواد برام يه
شوهر خوب پيدا كنه.
مادر دختر مي گويد: خدا سايهء مرد را از سر هيچ خونه اي ورنداره!
 

سال 1342
پدر خانواده با عصبانيت وارد اتاق مي شود و پس از آنكه كمي جَنَم رو كرد و
چهار تا كاسه كوزه را زد شكست، فرياد مي زند: دخترهء چشم سفيد حالا واسهء من
دانشگاه قبول ميشه... چشمم روشن... مردم از فردا نمي گويند آقا رضا غيرتِ تو
شكر؟ هيچي ديگه ولش كن فردا مي خواهد شلوار مدل برمودايي و مانتوي بدن نما
بپوشد و نوبل صلح هم بگيره... زن اگر اجنبي ها بهش نوبل صلح بدهند مردم چي مي
گويند؟
مادر خانواده با لحن التماس آميز مي گويد: مرد، حالا چرا شلوغش مي كني؟ نوبل
و برمودا چيه؟ دخترمون فقط دانشگاه قبول شده، همين... اين قدر سخت نگير...
بالاخره با اصرارهاي مادر، پدر قبول مي كند دخترش به دانشگاه برود. وقتي پدر
قانع شده سيگارش را روشن مي كند و مادر مي گويد: مرد، خدا سايهء تو را از سر
ما كم نكند!
 

سال 1352
فريادِ مردِ خانواده تمام كوچه را پر مي كند: چي؟! مي خواهد برود سرِ كار؟!
يعني من اين قدر بي غيرت شدم كه دخترم بره سر كار و پول بيآره تو خونه؟ پس من
اينجا هويجم؟ مگر اين كه بابت اين بي آبرويي از روي نعش من رد شويد...
كسي از روي نعش مرد خانواده رد نمي شود ولي دختر خانواده هم چند ماه بعد با
وجود غرغرهاي پدرش بالاخره سر كار مي رود. صداي مادر خانواده به گوش مي رسد:
مرد، خدا تو را براي ما حفظ كند!
 

سال 1382
مرد خانواده: آخه خانم اين چه وضعيه؟ روز اولي كه آمدي خواستگاريم، گفتم دلم
نمي خواهد زنم از اين مانتوها بپوشد و آرايش كند، گفتي دورهء اين اٌمٌل بازي
ها گذشته، ما هم گفتيم چشم! بعد گفتي اگر خانه خريدي به جاي مهريه خانه را به
نامم كن، گفتم چشم! آن اول حق طلاق را هم از ما گرفتي، حالا هم مي گويي
بنشينم توي خانه بچه داري كنم؟


زن: عزيزم مگه چه اشكالي داره؟ مگه تو ماهي چقدر حقوق مي گيري؟ تمام حقوقت هم
بابت كرايه تاكسي، خرج ناهار خودت و مهد كودك بچه و جريمهء ماشينت مي رود.
حالا اگر بنشيني توي خانه و از بچه نگه داري كني هم خرجمان كم مي شود هم بچه
مان وقتي بزرگ شد از كمبود محبتِ پدر و مادر رنج نمي برد... آفرين عزيزم ...
خدا سايه ات را (فعلا) سر ما نگه دارد...
 

سال 1482
زن خانواده: عزيزم تو كه انقدر فسيل نبودي. مثلا توي دوستانت به روشن فكري
معروفي. آخه چه اشكالي دارد؟ اين همه سال ما زن ها بچه دار شديم حالا به كمك
علم چند وقتي هم شما مردها از اين كارها بكنيد. اصلا مگر نمي گفتي جد بزرگت
هميشه مي گفته: چه مردي بود كز زني كم بود؟
پس از مقداري بحث منطقي مرد بالاخره قبول مي كند و نه ماه بعد وقتي بچه بغل
وارد خانه مي شود زن با عشوه مي گويد: مرد ... يعني سايه تو تا كي بالاي سر
ماست؟
 

سال 1582
چند تا مرد دور هم نشسته اند و در حاليكه سبزي پاك مي كنند آهسته مشغول تبادل
نظرند.
- آره... مي گويند هدف اين جنبش بازگرداندن حق و حقوق ضايع شدهء مردهاست...
- حق با آقا جمشيده... ببينيد اين زن ها چقدر از ما سواستفاده مي كنند؟ تا
وقتي خونهء بابامونيم بايد آشپزي و بچه داري و اينها را ياد بگيريم و توسري
بخوريم، بعدش هم بدون مشورت زنمان مي دهند و زنمان هم مارا استثمار مي كند...
- خب مي گفتم... اسم اين جنبش سيبيليسم است و...
در اين حال با ورود خانم يكي از آنها بحث به زياد بودن گِل سبزي كشيده مي
شود! زن مي گويد: خدا سايهء شما مردها را از سر سبزي ها كم نكند!


سال 1882
راديو، موج FM، شبكهء پيام (صداي يك خانم)
بااعلام ساعت نه شب شما خانم هاي عزيز را در جريان آخرين اخبار رسيده قرار مي
دهم. به گزارش خبرگزاري بانوپرس دقايقي قبل سايهء آخرين نمونهء نادر از جنس
«مرد» از روي كرهء زمين محو شد! پس از پايان عمر اين آخرين بازمانده از شاخهء
زينتي مردها از اين پس نام اين موجودات را فقط در كتاب هاي تاريخ مي توان
پيدا كرد. ساعت 9 و 15 دقيقه با خبرهاي جديدي در خدمت شما خانم هاي عزيز
خواهم بود. دينگ دينگ!

+ نوشته شده توسط بابک در دوشنبه یازدهم تیر 1386 و ساعت 8:43 |

چهارشنبه برگزار می شود ؛
کنفرانس بین المللی پارلمان اروپا درباره مسئله هسته ای ایران
پارلمان اروپا چهارشنبه هفته جاری سمینار ویژه ای را درباره مسئله هسته ای ایران و ابعاد آن برگزار می کند.
۱۳۸۶/۰۴/۱۰ , ۲۰:۱۳
انستیتو "کاتو" :
قطعنامه های شورای امنیت تاثیر کمی بر برنامه هسته ای ایران داشته اند
یک موسسه تحقیقاتی غربی با ارائه 5 راهکار برای حل موضوع هسته ای ایران تاکید کرد دو قطعنامه شورای امنیت در رسیدن به اهداف خود علیه برنامه هسته ای ایران موفقیت کمی داشته اند.
آمریکایی ها از مذاکره با ایران می ترسند / موضوع هسته ای ایران باید از طریق یک راه جدید حل شود
اروپا ممانعت از غنی سازی صنعتی در ایران را غیر ممکن می داند
۱۳۸۶/۰۴/۱۰ , ۱۲:۰۸
"محسن رضایی" در گفتگو با نیوزویک:
آمریکایی ها از مذاکره با ایران می ترسند / موضوع هسته ای ایران باید از طریق یک راه جدید حل شود
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام جمهوری اسلامی ایران با بیان اینکه، آمریکایی ها از مذاکره با ایران می ترسند،خاطر نشان کرد: موضوع هسته ای ایران باید از طریق یک شیوه جدید حل و فصل شود.
اروپا ممانعت از غنی سازی صنعتی در ایران را غیر ممکن می داند
ایران تولید سوخت هسته ای را متوقف نخواهد کرد
۱۳۸۶/۰۴/۱۰ , ۱۰:۴۵
در آستانه دیدار وی با پوتین اعلام شد؛
تلاش بوش برای افزایش فشارها بر ایران / روسیه مناسبات تجاری خود با ایران را دچار چالش نمی کند
رئیس جمهور آمریکا در تلاش است تا در دیدار امروز خود با همتای روسی خود، به هر نحو ممکن موافقت روسیه را برای افزایش فشارها بر ایران جلب کند.
۱۳۸۶/۰۴/۱۰ , ۱۰:۲۰
رئیس سابق آژانس انرژی اتمی روسیه علیه سوئیس و آمریکا شکایت می کند
رئیس سابق آژانس انرژی اتمی روسیه در یک مصاحبه رادیویی اعلام کرد که در صدد است تا به سبب بازداشت غیرقانونی او در سال 2005 از سوی سوئیس علیه واشنگتن و برن شکایت کند.
محاکمه رئیس سابق آژانس هسته ای روسیه به 21 نوامبر موکول شد
۱۳۸۶/۰۴/۰۹ , ۱۹:۱۶
رئیس حزب سبز آلمان :
اروپا ممانعت از غنی سازی صنعتی در ایران را غیر ممکن می داند
"راینهارت بوتی کوفر" رئیس حزب سبز آلمان اعلام کرد که اکثر مقام ها و صاحبنظران اروپایی ممانعت از دستیابی ایران به فناوری غنی سازی اورانیوم را، حتی در حد صنعتی غیر ممکن می دانند و تنها در پی گرفتن تضمین از ایران هستند.
ایران تولید سوخت هسته ای را متوقف نخواهد کرد
پیشنهاد "تعلیق همزمان" گروه 1+5 به ایران
۱۳۸۶/۰۴/۰۹ , ۱۸:۳۸
آژانس با چین و قطر در امور امنیت هسته ای همکاری می کند
آژانس بین المللی انرژی هسته ای به منظور کمک به چین و قطر در راستای افزایش ضریب امنیت هسته ای در این دو کشور قراردادهایی را با پکن و دوحه به امضا رسانده است.
۱۳۸۶/۰۴/۰۹ , ۱۶:۳۵
روزنامه عکاظ به نقل از یک مقام عربی :
کشورهای عربی از فعالیت های هسته ای ایران نگران نیستند
روزنامه عکاظ به نقل از یک مسئول سازمان منطقه ای حمایت از محیط زیست دریایی تاکید کرد: کشورهای حاشیه خلیج فارس از فعالیت تاسیسات هسته ای ایران نگرانی ندارند.
اعراب نباید نگران برنامه هسته ای ایران باشند / سلاح های هسته ای اسرائیل نباید فراموش شود
۱۳۸۶/۰۴/۰۹ , ۱۴:۳۵
معاون متکی :
ایران تولید سوخت هسته ای را متوقف نخواهد کرد
معاون وزیر امور خارجه ایران در امور آسیا و اقیانوسیه تاکید کرد: داشتن فناوری هسته ای، حق مسلم ایران است و این کشور هرگز روند تولید سوخت هسته ای خود را متوقف نخواهد کرد.
پیشنهاد "تعلیق همزمان" گروه 1+5 به ایران
عدم طرح پرونده هسته ای ایران در شورای امنیت تا شهریور آینده
۱۳۸۶/۰۴/۰۹ , ۱۳:۰۱
در آستانه سفر پوتین به واشنگتن اعلام شد:
آمریکا و روسیه در آستانه دستیابی به توافقنامه همکاری هسته ای
مسکو و واشنگتن در آستانه دستیابی به یک توافقنامه همکاری هسته ای هستند و به احتمال زیاد در روزهای آینده خبر انعقاد این قرارداد منتشر می شود.
۱۳۸۶/۰۴/۰۹ , ۱۱:۳۷
بازرسان آژانس بازدید از تاسیسات هسته ای کره شمالی را رضایت بخش خواندند
بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی، با مفید توصیف کردن بازدید از تاسیسات هسته ای کره شمالی، از قصد این کشور برای تعطیل کردن تاسیسات هسته ای خود خبر دادند.
ابراز امیدواری رایس به پایان بحران هسته ای کره شمالی
رایزنی ها برای آغاز مذاکرات 6جانبه / بازدید بازرسان آژانس از تاسیسات "یونگ بیون"
۱۳۸۶/۰۴/۰۹ , ۱۰:۴۲
دیپلمات های غربی مدعی شدند:
پیشنهاد "تعلیق همزمان" گروه 1+5 به ایران
دیپلمات های غربی مدعی شدند اعضای دائم شورای امنیت و آلمان با پذیرش پیشنهاد اولیه البرادعی به ایران پیشنهاد داده اند درصورت توقف فعالیت های غنی سازی اورانیوم در سطح کنونی، تصویب تحریم های بیشتر علیه تهران را در شورای امنیت معلق خواهند کرد.
عدم طرح پرونده هسته ای ایران در شورای امنیت تا شهریور آینده
1+5 باید ایران هسته‌ای را به عنوان یک واقعیت بپذیرد
۱۳۸۶/۰۴/۰۹ , ۰۹:۰۱
خبرگزاری کویت به نقل از دیپلمات ها خبر داد:
عدم طرح پرونده هسته ای ایران در شورای امنیت تا شهریور آینده
یک رسانه عربی به نقل از دیپلمات ها اعلام کرد که پرونده هسته ای ایران تا پیش از پایان ماه آگوست (9 شهریور) در شورای امنیت بررسی نخواهد شد.
1+5 باید ایران هسته‌ای را به عنوان یک واقعیت بپذیرد
صدور قطعنامه و تداوم تهدید و تحریم تاثیری بر مواضع تهران ندارد
۱۳۸۶/۰۴/۰۸ , ۱۷:۴۳
ابراز امیدواری رایس به پایان بحران هسته ای کره شمالی
کاندولیزا رایس وزیر امور خارجه آمریکا نسبت به پایان هر چه سریعتر بحران هسته ای کره شمالی ابراز امیدواری کرد.
رایزنی ها برای آغاز مذاکرات 6جانبه / بازدید بازرسان آژانس از تاسیسات "یونگ بیون"
نظارت مستقل ارتش آمریکا بر تعطیلی تاسیسات هسته ای کره شمالی
۱۳۸۶/۰۴/۰۷ , ۲۱:۱۰
تاکید چاوز بر حق ایران برای داشتن انرژی هسته ای صلح آمیز
"هوگو چاوز" رئیس جمهور ونزوئلا بر حق قانونی ایران برای داشتن انرژی هسته ای صلح آمیز تاکید کرد.
پارلمان اروپا خواستار گفتگو با ایران شد
حمایت افکار عمومی آسیا از برنامه هسته ای ایران
۱۳۸۶/۰۴/۰۷ , ۲۰:۳۲
عزم قاطع لیتوانی برای ساخت یک نیروگاه هسته ای جدید
پارلمان لیتوانی حمایت قاطع خود را از دولت این کشور برای ساخت یک نیروگاه هسته ای جدید اعلام کرد.
۱۳۸۶/۰۴/۰۷ , ۱۹:۴۸
سلطانیه در گفتگو با مهر :
هیات اعزامی آژانس به ایران بازرس نیستند / مسئولان آژانس در تهران پیرامون مدالیته همکاری ها گفتگو می کنند
نماینده ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی تاکید کرد: اعضای هیات اعزامی آژانس به ایران در اواسط تیر ماه ، بازرس نیستند ، بلکه مقامات آژانس هستند که صرفا برای گفتگو با مسئولان کشورمان به تهران می آیند.
مخالفت 3 عضو شورای امنیت با تصویب تحریم های بیشتر علیه ایران
هیچ پیشرفتی در مذاکرات لاریجانی و سولانا ایجاد نشده است!
۱۳۸۶/۰۴/۰۷ , ۱۹:۱۵
تام لنتوس مدعی موثر بودن تحریم ایران شد
رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا با اشاره به تائید طرح تحریم های ایران در این کمیته ادعا کرد که این امر در راستای ممانعت صلح آمیز از دستیابی ایران به تسلیحات هسته ای می باشد و برای فشار به تهران موثر است.
دولتمردان آمریکا در تضاد با خواست مردم آمریکا حرکت می کنند
تصویب لایحه ضد ایرانی در سنای آمریکا همکاری مسکو و واشنگتن را به خطر می اندازد
۱۳۸۶/۰۴/۰۷ , ۱۶:۳۸
پارلمان اروپا خواستار گفتگو با ایران شد
نمایندگان پارلمان اروپا در گزارشی خواستار برقراری گفتگو با همتاهای ایرانی خود در خصوص موضوع هسته ای شدند.
حمایت افکار عمومی آسیا از برنامه هسته ای ایران
بان کی مون: موضوع هسته ای ایران باید با گفتگو حل شود/ آلمان: تنها راه حل در مسیر مذاکره قرار دارد
۱۳۸۶/۰۴/۰۷ , ۱۵:۵۲
/آخرین تحولات برنامه هسته ای کره شمالی /
رایزنی ها برای آغاز مذاکرات 6جانبه / بازدید بازرسان آژانس از تاسیسات "یونگ بیون"
در حالی که امروز بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی از تاسیسات هسته ای کره شمالی بازدید خواهند کرد، آمریکا و ژاپن آزمایش موشکی دیروز پیونگ یانگ را محکوم و نمایندگان روسیه و ژاپن نیز درباره از سرگیری مذاکرات شش جانبه با یکدیگر دیدار کردند.
نظارت مستقل ارتش آمریکا بر تعطیلی تاسیسات هسته ای کره شمالی
کره شمالی تاسیسات هسته ای خود را به روی بازرسان آژانس گشود
۱۳۸۶/۰۴/۰۷ , ۱۲:۱۹
                                                                                                    بابک
+ نوشته شده توسط بابک در دوشنبه یازدهم تیر 1386 و ساعت 8:14 |

/ تداوم نگرانی های امنیتی در اروپا و آمریکا /
تخلیه سالن انتظار فرودگاه کندی آمریکا / کشف یک خودروی مشکوک در اسکاتلند
درحالی که کشف خودروهای بمبگذاری شده در انگلیس در روزهای اخیر، موجی از وحشت را در سراسر اروپا و آمریکا بوجود آورده، امروز یکشنبه نیز برخی حوادث از جمله تخلیه سالن انتظار فرودگاه "جان.اف کندی" آمریکا را شاهد بودیم.
تدابیر امنیتی در فرودگاه های آمریکا تشدید شد
وحشت سراسر انگلیس را فرا گرفت
۱۳۸۶/۰۴/۱۰ , ۲۰:۴۱
نیروهای امنیتی فلسطینی در اردوگاه نهرالبارد مستقر می شوند
یک مسئول در اردوگاه پناهندگان فلسطینی "نهرالبارد" در شمال لبنان گفت که نیروهای امنیتی فلسطینی ظرف 24 ساعت آینده در این اردوگاه مستقر خواهند شد.
وضعیت آوارگان فلسطینی در نهرالبارد نگران کننده است
آرامش شکننده در نهرالبارد / توقف میانجیگری هیئت علمای فلسطین
۱۳۸۶/۰۴/۱۰ , ۲۰:۳۳
زیباری :
عراق بر ایران و آمریکا برای انجام دور دوم مذاکرات فشار وارد می کند
به گفته هوشیار زیباری وزیر خارجه عراق، کشورش برای برگزاری دور دوم گفتگوها بین ایران و آمریکا بر این دو کشور فشار وارد می کند.
ابراز تمایل عراق به برگزاری دور جدید مذاکرات ایران و آمریکا
دور دوم مذاکرات ایران و آمریکا با حضور مقامات بالاتری برگزار می شود
۱۳۸۶/۰۴/۱۰ , ۲۰:۲۷
اتحادیه آفریقا بر استقرار نیروهای مشترک بین المللی در دارفور تاکید کرد
رئیس کمیسیون اتحادیه آفریقا روز یکشنبه خواستار استقرار نیروهای مشترک این اتحادیه و سازمان ملل در دارفور سودان شد.
سرزمین سودان به عراق دوم تبدیل نخواهد شد
فرانسه 150 تن کمک برای آوارگان دارفور ارسال کرد
۱۳۸۶/۰۴/۱۰ , ۱۹:۰۸
یک هیئت مصری برای حل اختلافات میان فتح و حماس به رام الله می رود
منابع فلسطینی گزارش دادند که یک هیئت بلندپایه مصری به منظور حل اختلافات میان جنبش های فتح و حماس به شهر رام الله در کرانه باختری رود اردن سفر خواهد کرد.
جنبش جهاد اسلامی درباره بین المللی کردن بحران فلسطین هشدار داد
عمرو موسی بر گفتگوی فلسطینیان برای برون رفت از بحران تاکید کرد
۱۳۸۶/۰۴/۱۰ , ۱۹:۰۰
صهیونیست ها شهرک جدیدی در کرانه باختری احداث می کنند
روزنامه صهیونیستی "هاآرتص" امروز یکشنبه گزارش داد که این رژیم درصدد ساخت شهرک جدیدی در کرانه باختری رود اردن است.
فرانسه خواستار توقف شهرک سازی رژیم صهیونیستی شد
فرانسه تل آویو را به خودداری از انجام هرگونه اقدام یکجانبه فراخواند
۱۳۸۶/۰۴/۱۰ , ۱۸:۴۹
جنبش جهاد اسلامی درباره بین المللی کردن بحران فلسطین هشدار داد
یکی از رهبران برجسته جنبش جهاد اسلامی فلسطین با هشدار نسبت به پیامدهای بین المللی کردن بحران داخلی فلسطین، خواستار گفتگوی فلسطینیان برای حل مشکلات شد.
عمرو موسی بر گفتگوی فلسطینیان برای برون رفت از بحران تاکید کرد
استقرار نیروی بین المللی در غزه بدون توافق ملی فلسطینیان ممکن نیست
۱۳۸۶/۰۴/۱۰ , ۱۸:۴۵
آغاز نظارت زود هنگام سازمان امنیت و همکاری اروپا بر انتخابات ترکیه
"سازمان همکاری و امنیت اتحادیه اروپا" (OSCE) که نظارتی روتین بر انتخابات برخی کشورهای عضو دارد، این بار نظارت خود را بر انتخابات ترکیه پیش از موعد مقرر آغاز کرده است.
انتخابات شورای استانهای عراق سال جاری برگزار می شود
تضاد گردونه سکولاریسم و فرایند دموکراتیک در ترکیه
۱۳۸۶/۰۴/۱۰ , ۱۸:۴۲
نخست وزیر عراق :
انتخابات شورای استانهای عراق سال جاری برگزار می شود
نخست وزیر عراق امروز یکشنبه گفت که انتخابات شورای استانهای عراق در طول سال جاری میلادی برگزار می شود.
تضاد گردونه سکولاریسم و فرایند دموکراتیک در ترکیه
سزر اصلاحیه قانون اساسی ترکیه را وتو کرد
۱۳۸۶/۰۴/۱۰ , ۱۸:۲۵
نبیه بری :
تشکیل دولت وحدت ملی در لبنان یک ضرورت انکار ناپذیر است
رئیس مجلس نمایندگان لبنان امروز یکشنبه بر اهمیت تشکیل دولت وحدت ملی برای برون رفت از شرایط دشوار کنونی تاکید کرد.
انتقاد حزب الله لبنان از حمایت آمریکا از دولت غیر قانونی سنیوره
وزیر دفاع فرانسه به بیروت می رود
۱۳۸۶/۰۴/۱۰ , ۱۸:۰۵
فیدل کاسترو :
سیا همچنان بدنبال ترور من است
فیدل کاسترو رهبر کوبا روز یکشنبه درباره افشای اسناد محرمانه سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) درباره ترور وی اظهار داشت که این گونه اقدامات سازمان سیا به طرزی وحشیانه تر همچنان ادامه دارد.
طرح ناکام سازمان سیا برای ترور کاسترو در سال 1960
"سیا" اطلاعات محرمانه خود را منتشر می کند
۱۳۸۶/۰۴/۱۰ , ۱۷:۵۳
عمرو موسی بر گفتگوی فلسطینیان برای برون رفت از بحران تاکید کرد
دبیرکل اتحادیه عرب بر اهمیت گفتگوی گروههای مختلف فلسطینی برای برون رفت از بحران کنونی عرصه داخلی فلسطین تاکید کرد.
استقرار نیروی بین المللی در غزه بدون توافق ملی فلسطینیان ممکن نیست
تشکیلات خودگردان فلسطین بخشی از دارایی بلوکه شده خود را دریافت کرد
۱۳۸۶/۰۴/۱۰ , ۱۷:۴۱
سخنگوی جنبش فتح :
استقرار نیروی بین المللی در غزه بدون توافق ملی فلسطینیان ممکن نیست
سخنگوی جنبش فتح در شهر رام الله گفت: استقرار نیروهای بین المللی در نوار غزه بدون توافق فلسطینی ها و خارج از چارچوب ملی امکان پذیر نیست.
تشکیلات خودگردان فلسطین بخشی از دارایی بلوکه شده خود را دریافت کرد
تونی بلر جنگجویی برای ماموریت صلح
۱۳۸۶/۰۴/۱۰ , ۱۷:۳۸
انتقاد حزب الله لبنان از حمایت آمریکا از دولت غیر قانونی سنیوره
حزب الله لبنان با انتقاد از تصمیم جدید آمریکا در خصوص ممنوعیت ورود شماری از شخصیت های لبنانی به این کشور، این اقدام را حمایت آشکار واشنگتن از دولت "غیرقانونی و نامشروع" لبنان دانست.
وزیر دفاع فرانسه به بیروت می رود
جلوگیری از ورود من به آمریکا افتخار آمیز است
۱۳۸۶/۰۴/۱۰ , ۱۷:۱۴
تشکیلات خودگردان فلسطین بخشی از دارایی بلوکه شده خود را دریافت کرد
تشکیلات خودگردان فلسطین اعلام کرد که اولین بخش از دارایی های بلوکه شده خود توسط رژیم صهیونیستی را دریافت کرده است.
تونی بلر جنگجویی برای ماموریت صلح
اسرائیل به همکاری با دولت فوق العاده ادامه می دهد
۱۳۸۶/۰۴/۱۰ , ۱۷:۰۶
رئیس جمهوری سودان :
سرزمین سودان به عراق دوم تبدیل نخواهد شد
عمر البشیر روز یکشنبه اعلام کرد که خارطوم اجازه نمی دهد با دخالت کشورهای غربی در بحران دارفور، سودان به عراق دوم تبدیل شود.
فرانسه 150 تن کمک برای آوارگان دارفور ارسال کرد
فرانسه بر حل دیپلماتیک بحران دارفور تاکید کرد / آمریکا از تداوم مجازاتها علیه خارطوم خبر داد
۱۳۸۶/۰۴/۱۰ , ۱۷:۰۳
کمیته بین المللی صلیب سرخ :
وضعیت آوارگان فلسطینی در نهرالبارد نگران کننده است
سرنوشت حدود یک هزار پناهنده فلسطینی در اردوگاه نهرالبارد که شاهد درگیری ارتش و گروه فتح الاسلام است، نگرانی روز افزون سازمانهای بشردوستانه را برانگیخته است.
آرامش شکننده در نهرالبارد / توقف میانجیگری هیئت علمای فلسطین
دولت سنیوره مسئول تیراندازی به فلسطینی ها در اردوگاه بداوی است
۱۳۸۶/۰۴/۱۰ , ۱۶:۵۳
/ گفتار مهر درباره انتصاب بلر به عنوان نماینده کمیته چهارجانبه/
تونی بلر جنگجویی برای ماموریت صلح
خبرگزاری مهر - گروه بین الملل: تعیین تونی بلر نخست وزیر سابق انگلیس به عنوان نماینده کمیته چهارجانبه صلح خاورمیانه یکی از اشتباهاتی است که اتحادیه اروپا، سازمان ملل متحد و آمریکا مرتکب شده اند.
اسرائیل به همکاری با دولت فوق العاده ادامه می دهد
نماینده ویژه اولمرت با خانواده های اسرای حماس دیدار کرده است
۱۳۸۶/۰۴/۱۰ , ۱۶:۳۵
کنگره آمریکا خواهان بسته شدن زندان گوانتانامو شد
در پی افزایش انتقادها، مجلس نمایندگان آمریکا در نامه ای به جرج بوش رئیس جمهوری این کشور خواستار بسته شدن بازداشتگاه گوانتانامو شد.
دادگاه عالی آمریکا به شکایات زندانیان گوانتانامو رسیدگی می کند
تاسیس گوانتانامو یک اشتباه وحشتناک بوده است
۱۳۸۶/۰۴/۱۰ , ۱۶:۲۴
تحلیلگر روزنامه الرای العام کویت در گفتگو با مهر :
بیداری ملت های منطقه سبب شکست طرح های تفرقه افکنانه آمریکا شده است
یک تحلیلگر کویتی با اشاره به طرح های آمریکا برای تفکیک نژادی ، طایفه ای و مذهبی در منطقه خاورمیانه بیداری ملت های منطقه را سبب شکست این طرح ها دانست.
شکست توطئه علاوی و کشورهای عربی برای سرنگونی دولت المالکی
تشکیل یک ائتلاف سیاسی جدید برای حمایت از دولت و مجلس
۱۳۸۶/۰۴/۱۰ , ۱۵:۵۵
                                                                                            بابک
+ نوشته شده توسط بابک در دوشنبه یازدهم تیر 1386 و ساعت 8:12 |

بانک مرکزی :
قیمت اقلام گروه لبنیات افزایش یافت
بانک مرکزی متوسط قیمت خرده فروشی برخی از مواد خوراکی در تهران هفته منتهی به هشتم تیرماه جاری را اعلام کرد.
۱۳۸۶/۰۴/۱۰ , ۱۷:۵۷
در صورت حمایت دولت ؛
نان ایرانی به عراق صادر می‌شود
رئیس هیئت مدیره اتحادیه نان فانتزی گفت: نان و ماشین آلات ایرانی پخت نان صنعتی به بازار عراق صادر می شود.
۱۳۸۶/۰۴/۱۰ , ۱۳:۴۴
رئیس سازمان خصوصی سازی :
آزاد سازی اقتصاد بر خصوصی سازی ارجحیت دارد
اصلاح ساختار اقتصادی کشور و آزاد سازی اقتصاد بر خصوصی سازی ارجحیت دارد و نقش دولت باید به سمت سیاست گذاری و حمایت گری تغییر کند .
دستیابی به رتبه اول منطقه نیازمند تدوین یک برنامه تحول‌ گرایانه است
خصوصی سازی در دولت نهم برابر 14 سال گذشته
۱۳۸۶/۰۴/۱۰ , ۱۳:۴۰
مجید قاسمی:
دستیابی به رتبه اول منطقه نیازمند تدوین یک برنامه تحول‌ گرایانه است
مجید قاسمی دبیر کمیسیون اقتصاد کلان مجمع تشخیص مصحلت نظام گفت: دستیابی به رتبه اول اقتصادی در منطقه بر اساس برنامه چشم انداز 20 ساله کشور نیاز به تهیه یک برنامه تحول گرایانه دارد.
خصوصی سازی در دولت نهم برابر 14 سال گذشته
واگذاری عجولانه شرکت‌های دولتی به نفع کشور نیست
۱۳۸۶/۰۴/۱۰ , ۱۳:۳۷
معاون وزیر اقتصاد:
سیستم کارت هوشمند سوخت شجاعت نظام بانکی را افزایش داد
سید حمید پورمحمدی رئیس شورای عالی بانکدرای الکترونیک کشور از ایجاد کارگروه امنیتی برای مقابله با تحریم‌های احتمالی بانکی، حذف انتقال فیزیکی لاشه چک‌ها و ایران چک‌ها تا مهرماه، آماده شدن بانک جامع اطلاعات مشتریان تا آبان ماه و رشد سریع کارت‌های بانکی، دستگاه‌های خودپرداز و پایانه‌های فروش الکترونیکی خبر داد.
۱۳۸۶/۰۴/۱۰ , ۱۳:۳۰
مهر منتشر کرد ؛
جزئیات کامل مناظره فرهاد رهبر با محمد ستاری فر
برنامه شنبه شب گفتگوی ویژه خبری شبکه دوم صدا و سیما به مناظره فرهاد رهبر و محمد ستاری فر روسای سابق و اسبق سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی درباره نامه 57 اقتصاددان منتقد به رئیس جمهوری اختصاص داشت که خبرگزاری مهر بنا به اهمیت موضوع ، جزئیات این مناظره که ادامه آن امشب برگزار می‌شود را منتشر کرد.
۱۳۸۶/۰۴/۱۰ , ۱۳:۲۶
نهاوندیان :
دولت به‌عنوان یک پدر باید به بخش خصوصی کمک کند
رئیس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران گفت: دولت به جای رقابت با بخش خصوصی باید به‌عنوان یک پدر به بخش خصوصی کمک کند که البته این حمایت‌ها نیز باید هدفمند باشد.
10 میلیارد دلار خطوط اعتباری برای سرمایه‌گذاری در صنعت و معدن
نگاه بانک مرکزی و بانک های کشور باید اصلاح شود
۱۳۸۶/۰۴/۱۰ , ۱۲:۵۸
وزیر صنایع و معادن خبر داد :
10 میلیارد دلار خطوط اعتباری برای سرمایه‌گذاری در صنعت و معدن
10 میلیارد دلار خطوط اعتباری با استفاده از منابع اعتباری بانک مرکزی برای سرمایه گذاری بخش خصوصی در صنعت و معدن کشور در نظر گرفته شده است.
نگاه بانک مرکزی و بانک های کشور باید اصلاح شود
۱۳۸۶/۰۴/۱۰ , ۱۲:۵۴
اتحادیه مرکزی مرغداران میهن :
با شرکت پشتیبانی امور دام در مورد خرید تخم مرغ به توافق نرسیدیم
اتحادیه مرکزی مرغداران میهن به دلیل عدم توافق در نحوه خرید تخم مرغ با شرکت پشتیبانی امور دام ، ‌تا کنون هیچ خریدی انجام نداده است .
۱۳۸۶/۰۴/۱۰ , ۱۲:۳۶
محصولات ایران خودرو به‌صورت دوگانه سوز تولید می‌شود
شرکت ایران خودرو در راستای سیاست‌های دولت در زمینه بهینه کردن مصرف سوخت از مرداد ماه امسال محصولات خود را به صورت دو گانه سوز تولید و به بازار عرضه می کند.
۱۳۸۶/۰۴/۱۰ , ۱۲:۳۴
رهنمودهایی برای کنترل داخلی در موسسات اعتباری تدوین شد
بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در راستای اجرای قانون پولی و بانکی کشور ( مصوب تیرماه 1381 و اصلاحات پس از آن ) و با عنایت به اختیارات قانونی در ماده 37 قانون یاد شده ، جهت حفظ ثبات مالی موسسات اعتباری ، اقدام به تدوین و ابلاغ رهنمودهایی برای نظام موثر کنترل داخلی در موسسات اعتباری کرده است.
۱۳۸۶/۰۴/۱۰ , ۱۲:۲۰
وزیر اقتصاد در جمع خبرنگاران :
تدابیری برای مقابله با آثار تورمی کاهش نرخ سود اتخاذ می‌شود
داوود دانش جعفری وزیر امور اقتصادی و دارایی از ابلاغ آئین نامه بازار غیر متشکل پولی طی روزهای آینده خبر داد و گفت: تدابیری برای مقابله با آثار تورمی کاهش نرخ سود بانکی اتخاذ می‌شود.
۱۳۸۶/۰۴/۱۰ , ۱۱:۵۵
دانش جعفری اعلام کرد:
خصوصی سازی در دولت نهم برابر 14 سال گذشته
وزیر امور اقتصادی و دارایی میزان خصوصی سازی در سال گذشته را حدود 2 هزار و 760 میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: این درحالی است که از سال 71 تا پایان سال 84 ، حدود 2 هزار و 700 میلیارد تومان خصوصی سازی صورت گرفته بود.
واگذاری عجولانه شرکت‌های دولتی به نفع کشور نیست
300 شرکت دولتی مشمول واگذاری زیان ده هستند
۱۳۸۶/۰۴/۱۰ , ۱۱:۴۳
بدهی دولت به صادرکنندگان 71 میلیون دلار است
دبیراتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان صنایع نساجی و پوشاک ایران میزان بدهی دولت بابت مبلغ ارز تشویقی به صادرکنندگان را 71 میلیون دلار عنوان کرد.
۱۳۸۶/۰۴/۱۰ , ۱۱:۰۵
قیمت پنبه افزایش یافت
مدیر عامل کارخانجات پنبه پاک کنی خراسان گفت: در راستای افزایش قیمت جهانی پنبه ،‌ قیمت پنبه داخلی نیز با افزایش هر کیلو 180 تا 200 تومان در مقایسه با مدت مشابه سال قبل به 1430 تا 1440 تومان رسید.
۱۳۸۶/۰۴/۱۰ , ۱۰:۵۹
10 تیر سالروز ابلاغ بند ج اصل 44 (14) / هاشمی در گفتگو با مهر :
واگذاری عجولانه شرکت‌های دولتی به نفع کشور نیست
سید حسین هاشمی رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس معتقد است واگذاری عجولانه سهام شرکت های دولتی به نفع کشور نیست.
300 شرکت دولتی مشمول واگذاری زیان ده هستند
۱۳۸۶/۰۴/۱۰ , ۱۰:۵۷
10 تیر سالروز ابلاغ بند ج اصل 44 (13) / نادریان در گفتگو با مهر :
300 شرکت دولتی مشمول واگذاری زیان ده هستند
هوشنگ نادریان رئیس سازمان حسابرسی گفت: 300 شرکت دولتی مشمول واگذاری به بخش خصوصی، زیان ده بوده و قابلیت ورود به بورس را ندارند.
۱۳۸۶/۰۴/۱۰ , ۱۰:۲۰
فرهاد رهبر در گفتگو با مهر :
برای شفاف شدن واقعیت های اقتصاد مناظره را پذیرفتم / از موضع‌گیری ستاری فر تعجب می کنم
فرهاد رهبر موضع‌گیری اخیر ستاری فر درباره نحوه حضورش در مناظره با وی را رد کرد و آن را دروغ خواند. وی گفت: تنها برای شفاف شدن واقعیت‌های اقتصاد ایران پس از انقلاب ، در مناظره با ستاری فر در گفتگوی ویژه خبری شبکه دوم سیما شرکت کردم.
ارتباط دادن مشکلات ساختاری اقتصاد به دولت نهم منصفانه نیست / کارنامه دولت در خصوصی سازی مثبت است
دولت نهم مغایر چشم انداز 20 ساله حرکت می‌کند
۱۳۸۶/۰۴/۱۰ , ۱۰:۱۲
مناظره فرهاد رهبر با ستاری فر (2)
ارتباط دادن مشکلات ساختاری اقتصاد به دولت نهم منصفانه نیست / کارنامه دولت در خصوصی سازی مثبت است
رئیس سابق سازمان مدیریت و برنامه ریزی گفت: نباید از دولت نهم انتظار معجزه داشته باشیم که در ظرف دوسال مشکلات سه برنامه توسعه را به طور یکجا برطرف کند.
دولت نهم مغایر چشم انداز 20 ساله حرکت می‌کند
مناظره فرهاد رهبر با محمد ستاری فر
۱۳۸۶/۰۴/۱۰ , ۱۰:۰۲
مناظره فرهاد رهبر با ستاری فر (1)
دولت نهم مغایر چشم انداز 20 ساله حرکت می‌کند
رئیس سازمان مدیریت وبرنامه ریزی در دولت سید محمد خاتمی از عملکرد اقتصادی دولت نهم انتقاد کرد و آن را مغایر با اهداف چشم انداز 20 ساله، سیاست‌های کلی اصل 44 قانون اساسی و برنامه چهارم توسعه دانست.
مناظره فرهاد رهبر با محمد ستاری فر
گفتگوی "انتقادی" با رئیس جمهوری پسندیده نیست / در تمام محافل علمی آماده مناظره هستیم
۱۳۸۶/۰۴/۱۰ , ۰۹:۰۸
+ نوشته شده توسط بابک در دوشنبه یازدهم تیر 1386 و ساعت 8:8 |

23 طرح پژوهشی جدید در دانشگاه تبریز آغاز شد
پژوهشگران دانشگاه تبریز در سه ماهه نخست امسال اجرای 23 طرح پژوهشی را در زمینه های مختلف علمی آغاز کردند.
۱۳۸۶/۰۴/۱۰ , ۱۸:۱۲
گردهمایی روسای واحدهای استانی دانشگاه جامع علمی کاربردی آغاز بکار کرد
دوازدهمین گردهمایی روسای واحدهای استانی دانشگاه جامع علمی - کاربردی از امروز آغاز شده است و تا 12 تیر ماه ادامه خواهد داشت.
۱۳۸۶/۰۴/۱۰ , ۱۸:۰۷
دانشگاهیان آمریکایی خواستار دیپلماسی آکادمیک آمریکا با ایران شدند
در اعتراض به درخواست برای تحریمهای علمی و آکادمیک ایران از سوی برخی از محافل دانشگاهی ایالات متحده، برخی دیگر از اساتید دانشگاههای این کشور خواهان پی گیری دیپلماسی آکادمیک با ایران هستند.
کاپ جام جهانی فوتبال روباتها به کشور قهرمان سپرده می‌شود
جدول کامل زمان بندی مسابقات روبوکاپ 2007 آمریکا
۱۳۸۶/۰۴/۱۰ , ۱۸:۰۴
آزمون تعیین سطح کانون وکلای دادگستری برگزار شد
رئیس کانون فارغ التحصیلان منطقه 6 دانشگاه آزاد اسلامی از برگزاری آزمون تعیین سطح ویژه کانون وکلای دادگستری خبر داد.
۱۳۸۶/۰۴/۱۰ , ۱۶:۱۱
اعطای تسهیلات بلند مدت به دانشجویان دانشگاه آزاد گرگان
طبق بند 11 تبصره قانون بودجه سال 85 مبلغ 600 میلیارد ریال تسهیلات بلند مدت برای تامین بخشی از شهریه دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی اختصاص یافت.
۱۳۸۶/۰۴/۱۰ , ۱۶:۰۹
/ گزارش مهر /
حضور دهه هفتادی‌ها در کنکور هسته ای !
خبرگزاری مهر- گروه حوزه و دانشگاه : جوانترین داوطللب آزمون سراسری سال 86دانشگاه آزاد اسلامی متولد دهه 70 است که در رشته فیزیک هسته ای که یکی از پرطرفدارترین رشته های کنکور امسال است شرکت می کند.
۱۳۸۶/۰۴/۱۰ , ۱۵:۵۴
رقابت 733 هزار و 298 داوطلب در کنکور غیر پزشکی دانشگاه آزاد
آزمون غیر پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی 14 و 15 تیر ماه با رقابت 733 هزار و 298 داوطلب برگزار می شود.
رقابت نسلها در کنکور دانشگاه آزاد ؛ نوجوان 13 ساله و پیرزن 75 ساله
51 درصد داوطلبان کنکور غیرپزشکی دانشگاه آزاد زن هستند
۱۳۸۶/۰۴/۱۰ , ۱۵:۳۹
تجمع دانشجویان دانشگاه هنر تهران در سازمان مرکزی دانشگاه
جمعی از دانشجویان دانشگاه هنر تهران با حضور در سازمان مرکزی این دانشگاه خواستار حضور رئیس دانشگاه در جمع خود جهت طرح مطالبات صنفی هستند.
اعطای خوابگاه تابستانه به دانشجویان دانشگاه هنر لغو شد
۱۳۸۶/۰۴/۱۰ , ۱۵:۱۴
/ حوزه علمیه در هفته‌ای که گذشت /
آغاز تعطیلات حوزه‌های علمیه خواهران / تاسیس مرکز تربیت مربی کودک در خارج کشور
آغاز تعطیلات حوزه های علمیه خواهران ، تاسیس مرکز تربیت مربی کودک و نوجوان در سوریه، عراق و افغانستان و برگزاری اجلاسیه اساتید حوزه علمیه مشهد از مهمترین اخبار حوزه های علمیه درهفته گذشته بوده است.
برگزاری آزمون ورودی مدارس علمیه کشور / آغاز تعطیلات تابستانی حوزه های علمیه
تغییرات گسترده در دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم / دیدار مسئولان مرکز تخصصی فلسفه با مدیر حوزه
۱۳۸۶/۰۴/۱۰ , ۱۴:۵۵
5 هزار دانشگاه آزادی به حج عمره اعزام می‌شوند
امسال بیش از 75 عضو هیئت علمی و چهار هزار و 565 دانشجوی دانشگاه آزاد اسلامی در قالب 128 کاروان به عمره مفرده اعزام می شوند.
۱۳۸۶/۰۴/۱۰ , ۱۴:۵۰
همکاری یک پژوهشکده دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با سازمان جهانی بهداشت
پژوهشکده علوم غدد درون ریز و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به عنوان مرکز آموزش و پژوهش همکاری های سازمان جهانی بهداشت در منطقه مدیترانه شرقی انتخاب شده است.
80 درصد مراکز تحقیقاتی وزارت بهداشت ردیف بودجه ندارند
مراجعات علمی به ایران افزایش می‌یابد
۱۳۸۶/۰۴/۱۰ , ۱۴:۲۵
معاون آموزشی دانشگاه علمی کاربردی :
معرفی در موعد مقرر شرط شرکت دانشجویان در آزمون جامع و ارزیابی حرفه ای است
دانشجویان شرکت کننده در آزمون جامع و ارزیابی حرفه ای باید در موعد مقرر از مراکز تحت آموزش معرفی شده باشند.
۱۳۸۶/۰۴/۱۰ , ۱۴:۱۳
رقابت نسلها در کنکور دانشگاه آزاد ؛ نوجوان 13 ساله و پیرزن 75 ساله
جوانترین شرکت کننده آزمون غیر پزشکی سال 1386 دانشگاه آزاد اسلامی 13 ساله و مسن ترین 75 ساله است.
51 درصد داوطلبان کنکور غیرپزشکی دانشگاه آزاد زن هستند
برگزاری کنکور غیرپزشکی دانشگاه آزاد در 14 تیر ماه
۱۳۸۶/۰۴/۱۰ , ۱۴:۰۸
دکترای تخصصی نانوتکنولوژی پزشکی راه اندازی می شود
معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی تهران از راه اندازی مقطع دکتری تخصصی در رشته های پزشکی مولکولی، نانوتکنولوژی پزشکی و بیوتکنولوژی پزشکی در دانشکده علوم نوین دانشگاه علوم پزشکی تهران خبر داد.
۱۳۸۶/۰۴/۱۰ , ۱۳:۰۸
51 درصد داوطلبان کنکور غیرپزشکی دانشگاه آزاد زن هستند
51 درصد داوطلبان آزمون سراسری غیر پزشکی سال 1386 دانشگاه آزاد اسلامی زن و 49 درصد مرد هستند.
برگزاری کنکور غیرپزشکی دانشگاه آزاد در 14 تیر ماه
تعداد و مدت زمان پاسخگویی به سوالات کنکور غیر پزشکی دانشگاه آزاد اعلام شد
۱۳۸۶/۰۴/۱۰ , ۱۳:۰۶
وزیر علوم در گفتگو با مهر :
سازمان مدیریت ملزم به پرداخت بدهیهای ایران در سزامی شد
دولت در احیای عضویت ایران در شورای سزامی نقش بسزایی داشت و با تدوین لایحه دو فوریتی و ملزم کردن سازمان مدیریت به پرداخت بدهی های معوقه ایران عضویت ایران در این پروژه را به تایید نهایی رساند.
تایید لایحه سزامی در شورای نگهبان / هیئت دولت رسما وزارت علوم را نماینده ایران در سزامی معرفی کند
لایحه سزامی هنوز برای اظهار نظر به شورای نگهبان ارسال نشده است
۱۳۸۶/۰۴/۱۰ , ۱۲:۴۰
وزیر بهداشت :
80 درصد مراکز تحقیقاتی وزارت بهداشت ردیف بودجه ندارند
245 مرکز تحقیقاتی علوم پزشکی در کشور مشغول فعالیت هستند اما تنها 35 مرکز دارای ردیف بودجه است و دیگر مراکز تنها از بودجه جاری دانشگاهها استفاده می کنند.
مراجعات علمی به ایران افزایش می‌یابد
۱۳۸۶/۰۴/۱۰ , ۱۲:۱۱
کبگانیان در گفتگو با مهر خبر داد :
تایید لایحه سزامی در شورای نگهبان / هیئت دولت رسما وزارت علوم را نماینده ایران در سزامی معرفی کند
معاون پژوهشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از تایید لایحه دو فوریتی عضویت ایران در پروژه سزامی در شورای نگهبان خبر داد و گفت : خوشبختانه هیچ مشکلی سد راه ادامه فعالیت ایران در شورای سزامی نیست.
لایحه سزامی هنوز برای اظهار نظر به شورای نگهبان ارسال نشده است
سبحانی: محتوای الحاق ایران به سزامی به صورت قانونی مشخص نیست / کبگانیان: عضویت در سزامی در راستای فرمایشات رهبری است
۱۳۸۶/۰۴/۱۰ , ۱۱:۵۴
مدیر کل امور دانشجویان داخل در گفتگو با مهر خبر داد :
جشن دانش‌آموختگی 180 فارغ التحصیل خارجی دانشگاههای کشور برگزار می‌شود
پنجمین جشن دانش آموختگان خارجی داخل کشور با حضور 180 فارغ التحصیل در مقاطع مختلف تحصیلی هفته آینده برگزار می شود.
۱۳۸۶/۰۴/۱۰ , ۱۱:۴۱
توکلی در گفتگو با مهر خبر داد:
تمدید مهلت ثبت نام دوره‌های پودمانی علمی کاربردی / توزیع کافی دفترچه‌های ثبت نام
معاون اجرایی سازمان سنجش آموزش کشور گفت : سازمان سنجش آموزش کشور مهلت ثبت نام در دوره های پودمانی علمی کاربردی را تا 2 روز آینده تمدید کرد.
اعتراض داوطلبان دوره‌های کاردانی علمی کاربردی پودمانی به کمبود دفترچه آزمون
آغاز ثبت نام دوره‌های کاردانی علمی کاربردی پودمانی
۱۳۸۶/۰۴/۱۰ , ۱۱:۲۶


                                                                              بابک

 

+ نوشته شده توسط بابک در دوشنبه یازدهم تیر 1386 و ساعت 8:6 |

خیلی دوستون دارم حتمآ بخونید ونظر یادتون نره خوب باشه قول دادید

+ نوشته شده توسط بابک در یکشنبه دهم تیر 1386 و ساعت 17:46 |

پرترافیک ترین شهر خاورمیانه

سرویس اجتماعی- به نوشته "فرانس پرس" شهر دوبی در امارات متحده عربی دوبی پرترافیک ترین شهر خاورمیانه است.


به گزارش پایگاه خبر یتقریب، در پژوهشی فرانس پرس امروز آن را منتشر کرد آمده است: دوبی، که در مسیر پرشتاب ترقی اقتصادی قرار دارد، پر ترافیک ترین شهر کل منطقه خاورمیانه محسوب می شود.

این در حالیست که یک محل اخذ عوارض بحث برانگیز تا چندی دیگر در شاهراه اصلی ارتباطی این امیرنشین خلیج فارس تاسیس خواهد شد.

****************

قانون منع ازدواج كودكان در ماداگاسکار

سرویس اجتماعى- اخيراً قانونى در ماداگاسكار به تصويب رسيده است كه بر مبناى آن از ازدواج كودكان جلوگيرى می شود. چنین به نظر می رسد که این امر این روزها بسیار رایج شده است.

به گزارش پايگاه خبرى تقريب به نقل از "الشرق الأوسط"، در اين جزيره كه در اقيانوس هند واقع است، سن ازدواج دختران 14 و سن ازدواج پسران 15 سال بود كه بر مبناى قانون جديد، اين سن تا 18 سال افزايش يافت.

اين قانون، ازدواج زودهنگام را بهداشت، سلامتى و آموزش دختران خطرناك می داند.

صندوق حمايت از كودكان سازمان ملل (يونيسف) اين قانون را توسط "برونو مايس" نماينده خود در ماداگاسكار اعلام کرد.

مايس مى گويد: در بعضى مناطق ماداگاسكار گاهى به علت وضعیت بد مالی دختران را مانند کالا معامله می کنند.

وی می افزاید: دختران مجبورند به علت ازدواج زودهنگام مدرسه را ترک کنند، این امر حتی گاهی موجب مرگ مادران کم سن و سال و فرزندان آنها در دوران بارداری می شود.

**********************

احمدي : تمام داوطلبان كنكور امسال قبول مي‌شوند

رئيس دانشگاه پيام نور گفت: به تمام جوانان خواستار تحصيل در دانشگاه‌ها مژده مي‌دهم كه امسال شانس قبولي در دانشگاه‌ها بسيار بالاست و تمام داوطلبان كنكور قبول مي‌شوند. 
   
 علي‌رضا علي احمدي در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعي فارس افزود: در تعدادي از رشته‌هاي خاص كه هنوز ظرفيت پاسخگوي نياز نيست ممكن است تعداد قبولي كم‌تر باشد.

وي افزود: هم زمان با اعلام نتايج كنكور دانشگاه پيام نور خبري را اعلام مي‌كند كه بر اساس آن پذيرفته نشدگان دانشگاه‌ها جذب دانشگاه مي‌شوند.

رئيس دانشگاه پيام نور گفت: در زمان انتخاب رشته داوطلبان كنكور اين خبر اعلام مي‌شود و دانشگاه پيام نور امكانات و رشته‌هاي ويژه خود را اعلام مي‌كند.

******************** 


+ نوشته شده توسط بابک در یکشنبه دهم تیر 1386 و ساعت 16:36 |

جستجو برای :

کوچکترین منظومه سیاره ای


اخترشناسان توانستند کوچکترین منظومه سیاره ای را کشف کنند ...

آتلانتیس به خانه می رود


آتلانتیس از پایگاه فضایی ادوارد به کندی منتقل می شود. ...

تصوری اشتباه درباره اندازه میراگونه ها


یافته های جدید درباره متغیرهای میرا گونه ...

برگزاری دوره های آموزش تابستانی نجوم


برای فراگیری نجوم و شرکت در کلاسهای آموزشی به کجا مراجعه کنیم. ...

ستاره نوترونی داری جت


زمانی اخترشناسان بر این باور بودند که تنها سیاهجاله ها هستند که می توانند جت هایی از ماده را فوران کنند ...

دو فاجعه در يک کهکشان


ابرنواخترها پدیده هایی نادر اند که در هر 25 تا 100 سال یکبار در کهکشان رخ می دهند... ...

لکه خورشیدی جدید


لکه های خورشیدی نقاط تیره رنگی هستند که دمای کمتری نسبت به نقاط دیگر خورشیدی داشته و در بعضی مواقع بر سطح خورشید ظاهر میشوند. ظهور منظم این لکه ها در هر دوره 11 ساله تکرار میشود که به آن دوره فعالیته ...

منظومه شمسی بسیار خاص است


آیا انسان تنها ناز پرورده این جهان است ؟ ...

خطر در کمین است


به نظر می رسد که در سال 1408 سیارکی به زمین برخورد کند. هر چند احتمال برخورد بسیار کم است اما ...

ستاره شگفت انگیز کهکشان ما


به نظر می رسد که اوضاع و احوال ستاره اتا - حمال در حال دگرگونی است ...

پدیده ای به نام بلازار


سیاهچاله ای در مرکز کهکشانی دور دست. ...

زمین گوله برفی


محققان شواهدی را مبنی بر صحت نظریه زمین گلوله برفی یافتند ...

آتلانتیس آمد


فرود آتلانتیس به روایت تصاویر ...

گزارش های برگزاری جشنواره ساعت های آفتابی


گزارش های برگزاری جشنواره ملی ساعت های آفتابی از سراسر ایران ...

گزارش برگزاری باشگاه های نجوم ایران


گزارش های برگزاری باشگاه های نجوم در ایران ...

دو شکار از کمربند سیارک ها


تازه ترین نمای هابل از دو عضو قلمرو سیارک ها : وستا و سرس ...

آتلانتیس دیرتر می آید


هوای نامساعد حاکم بر پایگاه فضایی کندی، فرود آتلانتیس را به تاخیر انداخت ...

برنامه های سراسری جشنواره ساعت های آفتابی


دومين جشنواره ملی ساعت‌های آفتابی به همت انجمن نجوم ایران- شاخه آماتوري ، ۳۱ خرداد ماه ۱۳۸۶،‌ در تهران و در پارک سئول و همچنین چند شهر دیگر کشور برگزار می‌شود. ...

رصدخانه ای در بوئینگ


سوفیا نسل جدید رصدخانه های هوائی ناسا است که. ...

نعل اسب کیهانی


اگر خواهان آن باشید که به دورترین نقاط فضا دست یابید، طبیعتا با تلسکوپ های معمولی نمی توانید. شما نیاز دارید تا کهکشانی پرجرم و قدرتمند را مهار کنید تا نور را از کهکشان های دور خمیده کند ...

+ نوشته شده توسط بابک در یکشنبه دهم تیر 1386 و ساعت 12:54 |
ماه گرفتگي 13 اسفند 1385 (CopyRight ) - ماه گرفتگي كامل 12 و 13 اسفند ماه 1385

ماه گرفتگي 13 اسفند 1385

ماه گرفتگي 13 اسفند 1385 (CopyRight ) - ماه گرفتگي كامل 12 و 13 اسفند 1385

ماه گرفتگي 13 اسفند 1385

ماه گرفتگي 13 اسفند 1385 (CopyRight ParsSky.net) - ماه در حال تاريك شدن . ماه گرفتگي كامل 12 و 13 اسفند 1385

ماه گرفتگي 13 اسفند 1385

ماه گرفتگي 13 اسفند 1385 (CopyRight ParsSky.net) - ماه در حال تاريك شدن . ماه گرفتگي كامل 12 و 13 اسفند 1385

ماه گرفتگي 13 اسفند 1385

ماه گرفتگي 13 اسفند 1385 (CopyRight ParsSky.net) - ماه در حال تاريك شدن . ماه گرفتگي كامل 12 و 13 اسفند 1385

ماه گرفتگي 13 اسفند 1385

ماه گرفتگي 13 اسفند 1385 (CopyRight ParsSky.net) - ماه در حال تاريك شدن . ماه گرفتگي كامل 12 و 13 اسفند 1385

ماه گرفتگي 13 اسفند 1385

ماه گرفتگي 13 اسفند 1385 (CopyRight ParsSky.net) - ماه در حال تاريك شدن . ماه گرفتگي كامل 12 و 13 اسفند 1385

ماه گرفتگي 13 اسفند 1385

ماه گرفتگي 13 اسفند 1385 (CopyRight ParsSky.net) - ماه در حال تاريك شدن . ماه گرفتگي كامل 12 و 13 اسفند 1385

ماه گرفتگي 13 اسفند 1385

ماه گرفتگي 13 اسفند 1385 (CopyRight ParsSky.net) - ماه در حال تاريك شدن . ماه گرفتگي كامل 12 و 13 اسفند 1385

ماه گرفتگي 13 اسفند 1385

ماه گرفتگي 13 اسفند 1385 (CopyRight ParsSky.net) - ماه در حال تاريك شدن . ماه گرفتگي كامل 12 و 13 اسفند 1385

ماه گرفتگي 13 اسفند 1385

ماه گرفتگي 13 اسفند 1385 (CopyRight ParsSky.net) - ماه در حال تاريك شدن . ماه گرفتگي كامل 12 و 13 اسفند 1385

ماه گرفتگي 13 اسفند 1385

ماه گرفتگي 13 اسفند 1385 (CopyRight ParsSky.net) - ماه در حال تاريك شدن . ماه گرفتگي كامل 12 و 13 اسفند 1385

ماه گرفتگي 13 اسفند 1385

ماه گرفتگي 13 اسفند 1385 (CopyRight ParsSky.net) - ماه در حال تاريك شدن . ماه گرفتگي كامل 12 و 13 اسفند 1385

ماه گرفتگي 13 اسفند 1385

ماه گرفتگي 13 اسفند 1385 (CopyRight ParsSky.net) - ماه در حال تاريك شدن . ماه گرفتگي كامل 12 و 13 اسفند 1385

ماه گرفتگي 13 اسفند 1385

ماه گرفتگي 13 اسفند 1385 (CopyRight ParsSky.net) - ماه در حال تاريك شدن . ماه گرفتگي كامل 12 و 13 اسفند 1385

ماه گرفتگي 13 اسفند 1385

ماه گرفتگي 13 اسفند 1385 (CopyRight ParsSky.net) - ماه در حال تاريك شدن . ماه گرفتگي كامل 12 و 13 اسفند 1385

ماه گرفتگي 13 اسفند 1385

+ نوشته شده توسط بابک در یکشنبه دهم تیر 1386 و ساعت 12:45 |

لکه خورشیدی جدید
پنجشنبه 7 تير 1386
لکه های خورشیدی نقاط تیره رنگی هستند که دمای کمتری نسبت به نقاط دیگر خورشیدی داشته و در بعضی مواقع بر سطح خورشید ظاهر میشوند. ظهور منظم این لکه ها در هر دوره 11 ساله تکرار میشود که به آن دوره فعالیتهای خورشیدی گفته میشود.
وضعيت رويت پذيري هلال جمادي الاول 1428
پنجشنبه 27 ارديبهشت 1386
مقارنه ی ماه و خورشید برای ماه جمادی الاول 1428 به وقت مرکز ایران روز چهارشنبه 26 اردیبهشت 86 مصادف با 28 ربیع الاول 1428 و 16 می2007 صورت می پذیرد
مشتری و مریخ در صبحگاه
شنبه 23 دی 1385
سياره غول پیکر منظومه شمسی مشتری و سیاره مریخ در صبحگاه قابل رویت هستند. علاقه مندان به رصد می توانند این دوسیاره را قبل از طلوع خورشید مشاهده نمایند. سیاره مشتری در نزدیکی ستاره قلب العقرب( غول سرخ ) قرار دارد و سیاره مریخ در صورت فلکی قوس است و مسیر خود را به سوی خوشه های باز و سحابی های زیبایی همچون M8, M20,M22 ادامه خواهد داد.
یک دنباله دار داغ و جذاب
شنبه 16 دی 1385
دنباله دار مک ناتMcNayght (c/2006) در حال نزدیک شدن به خورشید است و د 23دیماه به نزدیک ترین فاصله خود از خورشید یعنی Au0.17 – حتی نزدیک تر از عطارد که Au0.38 با خورشید فاصله دارد- می رسد.اگر این دنباله دار در اواخر ماه دوباره پدیدار شود،همچون ستاره ای از قدر 1 خواهد درخشید.در غیر این صورت کسی نمی داند چه خواهد شد. ( به روز شده )
اختفای ستاره اپسیلون - بز با ماه
جمعه 8 دی 1385
شامگاه شنبه 9 دیماه 1385 ستاره اپسیلون - بز از قدر 5.16 به پشت ماه خواهد رفت در این اختفا فاز ماه 81 می باشد وبه دلیل نور زیاد کار رصد را مشکل می کند.
تيزبين ها خود را آماده کنند!
سه شنبه 21 آذر 1385
وضعيت رؤيت پذيري هلال شامگاهی ذيحجه 1427
رصد سیاره های صبحگاهی
سه شنبه 21 آذر 1385
صبحگاه این روزها سه سیاره مریخ، عطارد و مشتری در کنار یکدیگر خواهند بود تا تصویر زیبایی را در افق شرقی ( قبل از طلوع خورشید ) بوجود آورند. این سه سیاره در تاریخهای 19، 20 ، 21 و 22 آذرماه در کنار یکدیگر خواهند بود و حرکدام حرکت خود را انجام خواهند داد.
بارش باران و برف وبارش شهابی
پنجشنبه 25 آبان 1385
امشب و شبهای آینده بارش شهابی اسدی فعال خواهد بود. پیش بینی میشود تعداد 100 تا 150 شهاب در ساعت در این شبها مشاهده شود. اما وضعیت متغیر هوا در پاییز پیش بینی وضع هوارا سخت تر از پیش بینی تعداد شهابها کرده است.
انفجار دنباله دار سوان - C/2006 M4
پنجشنبه 4 آبان 1385
دنباله دار سوان همچنان در آسمان شامگاهي و بين صورتهاي فلكي تاج شمالي و هركول در حال حركت است. اين دنباله دار كوچك در تاريخ 2 آبان به ناگاه منفجر شد و قدر آن از 6 به 4.5 افزايش يافت. اين دنباله دار با رنگ سبز و به صورت توپي گرد در افق غربی و نزدیکی خوشه کروی M13 قابل رویت است. رصد آن را از دست ندهید
بارش شهابی جباری نزدیک است
شنبه 22 مهر 1385
طی شبهای آینده بارش شهابی جباری مهمان اسمان شب خواهد بود
+ نوشته شده توسط بابک در یکشنبه دهم تیر 1386 و ساعت 12:43 |
ماهواره مخابراتی میل‌استار

ماهواره، یا «قمر مصنوعی»، به دستگاه‌های ساخت بشر گفته می‌شود که در مدارهایی در فضا به گرد زمین یا سیارات دیگر می‌چرخند.

اهمیت ماهواره‌ها برای مخابرات و بررسی منابع زمینی و پژوهش و کاربردهای نظامی و جاسوسی روزافزون است. بخشی از پژوهشهای علمی و تخصصی که در آزمایشگاه‌های مستقر در فضا انجام می‌شود، هرگز نمی‌توانست روی کره زمین جنبه عملی به خود گیرد

+ نوشته شده توسط بابک در یکشنبه دهم تیر 1386 و ساعت 12:32 |

دوست دختر لره بهش ميگه:اگه توجه كني ميبيني كه نگاهم باهات حرف ميزنه.لره ميگه:اينقدر پلك نزن،صدات قطع و وصل ميشه

**************

يه گربه مي ره بالاي ديوار ميگن چرا رفتي بالاي ديوار مي گه همه مي گن از اون بالا كفتر مي يايه.

*************

از ترکه می پرسن قویترین حیوان چیه؟  میگه:مورچه    میگن:چطور؟؟؟  میگه:آخه یبار یه مورچه رفته بود تو پریز برق خواستم درش بیارم یه لگد زد 10 متر پرتم کرد

*************

به يه تركه ميگن تلخ ترين خاطره اي كه داري چيه ؟ ميگه وقتي داشتيم جنازه يه بچه بمي رو خاك ميكرديم همش ميگفت عمو جان به خدا من زنده ام.

*************

ترکه ميره کتابخونه کتابشو پس بده. کتابدار ازش مي پرسه کتاب چطور بود؟ ترکه: شخصيت زياد داشت ولي داستان و محتوي نداشت! کتابدار: اوشگول دفتر تلفن من دست تو چيکار مي کنه؟

**************

تركه خيلي شاكي ميره تو آزمايشگاه داد ميزنه:پس چرا جواب خون شهدا رو نمي ديد

******************

ترکه میره خیاطی میگه این پارچه رو برام کت شلوار بدوز فردا نیام بگی سوزن شکست برق رفت چرخم خرابه و..... اصلا نخواستم بده نمیخواد بدوزی
*****************

به یه ترکه میگن جسم شفاف رو تعریف کن میگه جسمی که بشه از این طرف اون طرفشو ببینی. میگن باریک الله یه مثال بزن؟ میگه نردبون

********************

روباه میره زیر درخت به کلاغه میگه به به چه سری چه دمی ...کلاغه میگه زر نزن من خودم دوم دبستانم
********************

غضنفر زنگ میزنه فلسطین زود قطع میکنه ازش دلیلش رو میپرسند میگه: می خواستم ببینم هنوز اشغاله یا نه
*******************

می خواستن یه لر رو شکنجه بدن می ندازنش تو یه اطاق گرد می گن یه گوشه بشین

يه روز يه تركه از يه پسره مي‌پرسه بچه كجايي؟ ميگه بچه امام حسين. تركه ميزنه زير گريه و پسره رو بغل مي‌كنه ميگه علي اصغر چه بزرگ شدي

*******************

يه تركه گفتن: با وطنم جمله بساز. تركه گفت: ديروز رفتم حمام و تنم را شستم! به تركه گفتند: منظورمون ( ط ) دسته دار بود. تركه گفت: اتفاقا با تي دسته دار تنمو شستم

+ نوشته شده توسط بابک در یکشنبه دهم تیر 1386 و ساعت 10:10 |

جمهورى اسلامى

 

جمهورى اسلامى ما جـــــاويد است          دشمن ز حيات خويشتن، نوميد است

آن روز كه عالم ز ستمگر خالى است         ما را و همه ستمكشان را عيد است

دل خواب

 

چشم تو و خورشيد جهانتاب كجا؟    ياد رخ دلــــــــدار و دل خواب كجا؟

با اين تن خاكى، ملكوتى نشوى      اى دوست تراب و ربّ الاَرباب كجا؟

طوطى وار

 

فاطى كه به دانشكده ره يافته است          الفاظى چند را به هم بافته است

گويى كه به يك دو جمله طوطى وار           سوداگرِ ذاتِ پاكِ نايافته است

شيرين

 

در محفل دوستان، بجــز ياد تو نيست              آزاده نــــــــباشد آنـــــكه آزاد تــــو نيست

شيرين لب و شيرين خط و شيرين گفتار         آن كيست كه با اين همه، فرهاد تو نيست؟

 

حجاب اكبر

 

فاطى كه به علم فلسفه مى‏نازد         بر علــــــم دگـــر به آشكارا تازد

ترسم كه در اين حجاب اكبر، آخر          غافل شود و هستى خود را بازد

مجنون

 

يا رب، نظـــــرى ز پاكبازانم ده      لطفى كن و ره به‏دلنوازانم ده

از مدرسه و خانقهم، باز رهان     مجنون كن و خاطرِ پريشانم ده  

دوست

 

غير از در دوست، در جهان كى يابى؟      جز او به زمين و آسمان كى يابى؟

او نـــــــــــور زمين و آسمـانها باشد          قرآن گويد، چنان نشان كى يابى؟

 

 

 

 

 

+ نوشته شده توسط بابک در یکشنبه دهم تیر 1386 و ساعت 9:34 |

خلوت مستان

 

در حلقــــــه درويش، نــــــــديديـــــم صفـــــايى       در صــــومعــــــــــــــه، از او نشنيديم ندايــــى

در مــــــدرسه، از دوست نخـــــــــوانديم كتابى        در مــــــــاذنه، از يار نديديــــــم صدايـــــــــى

در جمـــــع كتب، هيچ حجـــــــابى نـــــــدريديم        در درس صحف، راه نبـــــرديــــــم به جــــايــى

در بتكـــــده، عمــــــــرى به بطـــالت گــذرانديم        در جمع حـــــريفــــــان نــــه دوايـى و نه دائى

در جـــــرگه عشــــــــّاق روم، بلكـــــــــه بيــابم        از گلشن دلــــــدار نسيمـــــى، رد پــــــــايـــى

اين ما و منى جمله ز عقل است و عقال است          در خلوت مستان، نه منى هست و نه مايى

 

 

+ نوشته شده توسط بابک در یکشنبه دهم تیر 1386 و ساعت 9:31 |

عطر يار

 

مـــــا نــــدانيم كه دلبستــــه اوييم، همه       مست و سرگشته آن روى نكــــوييم، همه

فـــــارغ از هر دو جهانيم و ندانيم كـــه ما        در پــــى غمــــــــزه او باديـــه پوييــم، همه

ســــاكنان در ميخـــــانه عشقيم، مـــدام        از ازل، مست از آن طــــرفه سبوييم، همه

هر چه بوييم ز گلزار گلستـــان وى است         عطـــر يـــــار است كه بوييده و بوييم، همه

جــــز رخ يـــــار، جمالــــى و جميلى نبود         در غم اوست كه در گفت و مگوييم، همه

خود ندانيم كه سرگشته و حيران همگى         پــــى آنيم كــــه خـود روى به روييم، همه

+ نوشته شده توسط بابک در یکشنبه دهم تیر 1386 و ساعت 9:30 |

رازِ مستى

 

گشــاى در كه يار ز خُم نوش جان كند    راز درون خويش ز مستى، عيان كند

بـــا دوستان بگو كه به ميخانه رو كنند      تا يار از خمـارى خـــود، داستان كند

بردار پرده از دل غمديده‏ات كه دوست      اشك روانِ خويش ز دامن، روان كند

با گل بگو كه چهره گشايد به بوستان      تا طيـــر قدس، راز نهــان را بيان كند

جـــــامى بيار بـــــر در درويش بى‏نوا        تا رازِ دل عيـــــان، برِ پير و جوان كند

بلبل به باغ، ناله كند همچو عاشقان       گــــويى كه ياد از غم فصل خزان كند

بگـــــذار دردمنـــــــدِ فـــــــراقِ رُخ نگار     از درد خــويش، نالــه و آه و فغان كند

+ نوشته شده توسط بابک در یکشنبه دهم تیر 1386 و ساعت 9:29 |
 

عاشق سوخته

 

پــــــــرده بردار ز رخ، چهره‏گشا ناز بس است     عــــــاشق ســوخته را ديدن رويت هوس است

دست از دامنت اى دوست، نخواهم برداشت     تا مــــــن دلشـده را يك رمق و يك نفس است

همــــــــه خوبان برِ زيبايى‏ات اى مايه حُسن،     فى‏المثل، در برِ درياى خروشان چو خس است

مـــــرغ پــــر سوختــه را نيست نصيبى ز بهار     عـــرصـه جولانگه زاغ است و نواى مگس است

داد خواهـــــم، غم دل را به كجا عرضه كنم؟      كه چو من دادستان است و چو فرياد رس است

اين همـــــــه غلغل و غوغـــا كه در آفاق بوَد      ســـوى دلـــــدار، روان و همه بانگ جرس است

 

+ نوشته شده توسط بابک در یکشنبه دهم تیر 1386 و ساعت 9:28 |

خانه عشق

 

خــانه عشق است و منزلگاه عشّاق حزين است         پــــــايـــــــــــه آن بـرتر از دروازه عرشِ برين است

ايـــــــن ســـرا، بارافكن مى‏خوردگان راه يار است         با پريشان حالى و مستى و بيهوشى قرين است

از جهــــان هستى و ملك جهان بينى برون است         بــــا گروه نيستى جويان عاشق، همنشين است

مسكن ســــــوداگرانِ روى يـار گلعـــــــــذار است         مــــــــركـــــــــــز دلدادگان آن نگارِ مه جبين است

پــــــــــرده داران حـــــــــــرم فـــرمانروايان طريقند         بــــــانـــــــــــى اين بارگه آواره از روى زمين است

عــــــاكف اين كعبه وارسته ز مدح اين و آن است         خـــــــــادم اين ميكــــده دور از ثناى آن و اين است

+ نوشته شده توسط بابک در یکشنبه دهم تیر 1386 و ساعت 9:28 |

فارس: سيدعليرضا سجادپور اعلام كرد: «اليور استون» فيلمساز آمريكايي براي ساختن فيلمي درباره «محمود احمدي‌نژاد» درخواست سفر به ايران را مطرح كرده است.
سيدعليرضا سجادپور در بخشي از جلسه‌ عمومي‌ هيات اسلامي هنرمندان، گفت: «اليور استون» فيلمساز آْمريكايي براي ساختن فيلمي درباره «محمود احمدي‌نژاد» درخواست سفر به ايران را مطرح كرده است.
دبير هيات اسلامي هنرمندان در اين مراسم گفت: قطعا سينماگران ايراني به دليل شناخت و دغدغه بيشتر مي‌توانند بهتر در اين زمينه فعاليت كنند و با توجه به نوع رويكرد استون در هاليوود بايد بررسي‌هاي لازم را درمورد چنين اخباري انجام داد و قطعا «جواد شمقدري» مشاور هنري رئيس‌جمهور و دست‌اندركاران سينماي ايران موضوع فيلمسازي استون درباره رئيس‌جمهوري اسلامي ايران را مورد بررسي قرار خواهند داد.
وي تصريح كرد: اين موضوع مطرح شده، اما بايد بررسي‌هاي لازم در مورد آن انجام گيرد.

در بخش ديگري از مراسم نيز، جواد شمقدري، با اشاره به اين‌كه در برخي از كشورهاي عربي درباره رئيس‌جمهور منتخب ملت ايران، كتاب نوشته‌اند، از اهالي فرهنگ، ادب و هنر خواست تا درباره شخصيت و عملكرد محمود احمدي‌نژاد به فعاليت‌ بپردازند.
تجمع هيات اسلامي هنرمندان ديروز پنجشنبه 7 تير از ساعت 15 تا 18 در موزه ملي فرش ايران برگزار ‌شد.

+ نوشته شده توسط بابک در یکشنبه دهم تیر 1386 و ساعت 9:12 |
Click to view full size image
+ نوشته شده توسط بابک در یکشنبه دهم تیر 1386 و ساعت 9:11 |

 

 

Click to view full size imageClick to view full size image

Click to view full size imageClick to view full size image

 

+ نوشته شده توسط بابک در یکشنبه دهم تیر 1386 و ساعت 8:58 |
Click to view full size image
+ نوشته شده توسط بابک در یکشنبه دهم تیر 1386 و ساعت 8:55 |
Click to view full size image
+ نوشته شده توسط بابک در یکشنبه دهم تیر 1386 و ساعت 8:54 |
آب انار به جنگ سرطان ریه می رود [ April 28, 2007 ]


ایسکانیوز : دانشمندان آمریکایی بر این عقیده اند که می توان از آب انار در درمان سرطان ریه استفاده کرد.
به گزارش روز ‌شنبه گروه علمی فرهنگی ایسکانیوز، به نقل از سایت دانشگاه wesconsin ، این تحقیقات بر روی مدل های آزمایشگاهی با موفقیت صورت گرفته است و مشخص شد که اب انار و ترکیبات موجود در آن به صورت بالقوه از گسترش سلول های سرطانی در ریه جلوگیری به عمل می آورند. تحقیقات قبلی بر روی آب انار نیز نشانگر مفید بودن این ماده طبیعی در درمان سرطان های پوست و پروستات بود و امروز می توان از این میوه در درمان و بهبوی سرطان ریه استفاده کرد. آزمایشات صورت گرفته، مشخص کرد که در 84 روز، 9/53 درصد و در 140 روز، 6/61 درصد از میزان سلول های سرطانی بامصرف آب انار کاسته شده است. همچنین محققان امیدوارند که بتوان با استفاده از ترکیبات چای سبز و انگور قرمز به همراه آب انار در پیشگیری و کاهش انواع سرطان ها سود جست.

+ نوشته شده توسط بابک در یکشنبه دهم تیر 1386 و ساعت 8:53 |

آخرین مطالب سایت

کشف اولین سیاره قابل سکونت [ April 28, 2007 ]


ایسکانیوز: دانشمندان موفق به شناسایی اولین سیاره قابل سکونت در خارج از محدوده منظومه شمسی شدند.
به گزارش روز شنبه گروه علمی فرهنگی ایسکانیوز به نقل از پایگاه اینترنتی apnews، این سیاره که 120 تریلیون مایل از زمین فاصله دارد به خاطر شرایط دمایی نزدیک به زمین، وسعت کافی و احتمال وجود آب به صورت مایع در آن امید دانشمندان به حل مساله امکان حیات در فضا را افزایش داده است.

وزن تقریبی این سیاره 5 بار سنگین تر از زمین برآورد شده با این حال هنوز اطلاعات بیشتری در مورد سنگی یا یخی بودن سطح آن به دست نیامده است.

+ نوشته شده توسط بابک در یکشنبه دهم تیر 1386 و ساعت 8:51 |

بابک

عطر سنبل، عطر کاج
فیروزه جزایری دوما
ترجمه‌ی محمد سلیمانی نیا
ترجمه‌ی کتاب Funny in Farsi که یکی از کتاب‌های پرفروش آمریکا در دو سال گذشته بوده و در چند جایزه‌ی معتبر برگزیده شده است

از شیطان آموخت و سوزاند
فرخنده آقایی
یک رمان

هتل مارکوپولو
خسرو دوامی
مجموعه‌ی یازده داستان

زنده به گور با ترجمه‌ی ارمنی و انگلیسی
صادق هدایت
ترجمه‌ی خاچیک خاچر، کارتر برایان

چرا ادبيات؟
ماريو بارگاس يوسا
ترجمه‌ي عبدالله كوثري
سه مقاله با عناوين «چرا ادبيات؟»، «فرهنگ آزادي»، «امريكاي لاتين: افسانه و واقعيت»

سپيده دم ايراني
اميرحسن چهل‌تن
يك رمان

نوشتن با دوربين
پرويز جاهد
گفتگويي بلند با ابراهيم گلستان

آب و خاك
جعفر مدرس صادقي
يك رمان

بريم خوش‌گذروني
عليرضا محمودي ايرانمهر
مجموعه‌ي نوزده داستان

روياي تبت
فريبا وفي
يك رمان

مرده‌اي كه حالش خوب است
احمد آرام
يك رمان

همنام
جومپا لاهيري
ترجمه‌ي اميرمهدي حقيقت
يك رمان
مرغابي، عشق و ابديت
جهانگير هدايت
مجموعه‌ي نوزده داستان

ماهي‌ها در شب مي‌خوابند
سودابه اشرفي
يك رمان
+ نوشته شده توسط بابک در یکشنبه دهم تیر 1386 و ساعت 8:44 |
داخلي. اقتصادي. نيرو. برق. توليد.

وزير نيرو تاكيد كرد، تابستان امسال از نظر توليد برق كمبودي نخواهيم داشت و ظرفيت توليد بالفعل برق كشور از ‪ ۳۳‬هزار و ‪ ۷۰۰‬مگاوات فعلي بتدريج تا نيمه اول شهريور ‪ ۸۶‬افزايش مي‌يابد و به ‪ ۳۹‬هزار مگاوات خواهد رسيد.

مهندس " پرويز فتاح " روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگاران به مناسبت دومين سالروز روي كارآمدن دولت نهم ضمن تشريح عملكرد وزارت نيرو در سه ماهه اول سال جاري، علت خاموشيهاي گسترده در كشور در چند هفته گذشته را محدود بودن ظرفيت شبكه‌هاي توزيع برق و نياز به‌اصلاح و نوسازي آنها، عنوان كرد.

وي ضمن اطمينان دادن به مردم كه‌نيروگاههاي برق در سراسر كشور در امادگي كامل هستند و از نظر قابليت توليد برق ركوردشكني داشته‌ايم ، مشكل مقطعي در شبكه توزيع را علت اصلي بروز خاموشي در مناطقي در كشور اعلام كرد.

وي با اشاره به اينكه ميزان خاموشيها در كشور در سه ماهه اول امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل ‪ ۳۶‬درصد كاهش داشته است، گفت:ميزان خاموشي در شبكه سراسري برق كشور در سه ماهه اول امسال ‪ ۳۴‬هزار و ‪ ۳۸۲‬مگاوات ساعت بود كه نسبت به رقم توليد ‪ ۴۹‬ميليارد و ‪ ۷۶۰‬ميليون كيلووات ساعت ، رقم قابل توجهي نيست.

فتاح با اشاره به اينكه اصلاح شبكه توزيع برق در سال جاري يا سال آينده محقق نخواهد شد ، تاكيد كرد، با سرمايه‌گذاري كافي وبموقع كه مي‌تواند بخشي از محل اصلاح تعرفه‌ها و افزايش درامد صنعت برق صورت گيرد، مي‌توان برآورد كرد كه اصلاح شبكه‌هاي آب و برق كشور در مدت چهار سال عملي شود.

وي در خصوص اينكه چه كسي مسئول پرداخت خسارت به مردم به دليل سوختن وسايل برقي انها است ،به هموطنان توصيه كرد، وسايل خانه خود را بيمه كنند تا در زمان بروز حادثه بتوانند از آن محل بيمه خسارات وارده را دريافت نمايند.

وزير نيرو با تاكيد بر اينكه وزارت نيرو براي استفاده از برق توليدي نيروگاه اتمي بوشهر در سال جاري حساب باز كرده است، گفت: اكنون برق مورد نياز استان بوشهر ازاستانهاي خوزستان و فارس تامين مي‌شود واگراين نيروگاه به‌گفته مسئولان سازمان انرژي اتمي كه "مي‌تواند آذر ماه ‪ " ۸۶‬وارد مدار شود ، يك هزار مگاوات برق را توليد نكند، براي استان بوشهر در سال آينده بدون ترديد با مشكل مواجه خواهيم شد.

وزير نيرو وارد مدارشدن يك هزار مگاوات برق توليدي نيروگاه اتمي بوشهر را بسيار موثر براي استان بوشهر با وجود رشد بالاي مصرف برق در آن منطقه دانست و نقش مضاعف اين نيروگاه را كنترل فركانس شبكه عنوان كرد.

فتاح سپس وضعيت توليد برق در استانهاي فارس و خوزستان در سال جاري را نسبت به سال گذشته بهتر توصيف كرد و افزود: وضعيت توليد برق در استان خوزستان نسبت به سال گذشته مناسب تر است .به‌طوري كه تمام واحدهاي نيروگاه رامين وارد مدار شده است .عمده مشكل در خوزستان شبكه و انشعابهاي غيرمجاز است.

وي رشد مصرف برق كشور در سه ماهه اول امسال را حدود ‪ ۶/۱۸‬درصد اعلام كرد و تراز توليد و مصرف برق در جنوب شرق كشور را " سربه سر" ذكر و ابراز اميدواري كرد اين وضعيت سال اينده بهبود شود.

به گفته وزير نيرو، تا پايان امسال ‪ ۶۳۶‬مگاوات برق نيروگاههاي گازي توس،شيروان و اروميه و ‪ ۳۳۰۰‬مگاوات برق نيروگاههاي حرارتي جديد وارد مدار مي‌شود.

فتاح ميانگين بارندگي در كشور را در ‪ ۹‬ماهه مهر ‪ ۸۵‬تا پايان خرداد ‪۸۶‬ ‪ ۲۶۳‬ميلي متر اعلام كرد كه نسبت به دوره ‪ ۳۸‬ساله كه بارشها به طور علمي ثبت شده و ‪ ۲۳۹‬ميلي‌متر بوده ، ‪ ۱۰‬درصد و نسبت به سال آبي ‪۲۷ ، ۱۳۸۴ - ۸۵‬ درصد رشد داشته است.

وي نتيجه بارندگيهاي امسال را ذخيره‌سازي بالغ بر ‪ ۲۶‬ميلياردمترمكعب آب در سدهاي مخزني كشور اعلام كرد و افزود: عمده اين ذخاير در سدهاي كرخه، دز، كارون يك ، كارون سه و مارون ذخيره شده است.

وزير نيرو اين ميزان بارندگي و ذخاير آب را دال بر نبود مشكل آب در تمام استانهاي كشور ندانست و اشاره كرد كه استان هرمزگان بيشترين مشكل را دارد .به طوري كه سد استقلال با ظرفيت ذخيره‌سازي ‪ ۳۰۰‬ميليون مترمكعب فقط ‪ ۵۲‬ميليون مترمكعب آب دارد.

به گفته وي، تعداد ‪ ۲۸‬سد در كشور كمتر از ‪ ۵۰‬درصد ذخيره دارند و بايد با مديريت صحيح سعي كرد مردم اين مناطق با مشكل مواجه نشوند.

وزير نيرو مشتركان آب شهري و روستايي كشور را ‪ ۱۳‬ميليون، ظرفيت تامين آب را ‪ ۱۰‬ميليارد مترمكعب ، توليد آب را شش ميليارد مترمكعب و فروش آب به انها را ‪ ۴/۲‬ميليارد مترمكعب اعلام كرد.

فتاح درباره تعرفه آب و برق درسال جاري گفت: مجلس شوراي اسلامي افزايش ‪ ۱۰‬تا ‪ ۱۵‬درصد تعرفه‌ها نسبت به سال ‪ ۸۵‬را تصويب كرده است ، اما اين تصويب در قالب تكليف نيست . بلكه به صورت اجازه است. يعني دولت مي‌تواند آن را اجرا نكند و افزايش تعرفه‌ها را از اين ميزان كمتر اعمال كند. لذا هنوز در دولت تصميم نهايي در اين خصوص اتخاذ نشده است.

وي استفاده‌از برق غيرمجاز را معضل صنعت برق دركشور عنوان كرد و افزود:
براي رفع اين مشكل در جلسه مشترك با رييس محترم قوه قضاييه مقرر شد كه لايحه‌اي مشترك را دراين خصوص تنظيم و به مجلس ارايه كنيم تا بتوانيم از طريق قانون با متخلفان برخورد كنيم.

وزير نيرو همچنين از تشكيل كميته‌اي در دولت براي اتخاذ تدابير خاص و دو فوريتي براي تامين برق شهركهاي صنعتي خبر داد.

وي درباره واگذاري سهام نيروگاهها گفت: سهام نيروگاههاي برق بيستون، سهند، ابادان،سنندج، كرمان، شيروان، دماوند و هرمزگان (در دست احداث ) با ظرفيت هفت هزار مگاوات تيرماه جاري آماده واگذاري است. سهام نيروگاهها به صورت خرد واگذار مي‌شود تا در اختيار عده‌اي خاص قرار نگيرد.

وزير نيرو از اقدامهاي ديگري كه براي اولين بار در بودجه سال ‪ ۸۶‬مصوب شد ، بند " ج" تبصره ‪ ۱۱‬اعلام كرد و افزود: در اين تبصره قيمت هر كيلووات برق ‪ ۶۴۲‬ريال تعيين شده است و از اين رقم نرخ تكليفي فروش برق كم و به حساب بستانكاري وزارت نيرو منظور مي‌شود. بافروش ‪ ۲۰۸‬ميليارد كيلووات ساعت برق سهم وزارت نيرو ‪ ۲۵۰۰‬ميليارد تومان مي‌شود كه در واقع يارانه‌اي است كه دولت بابت برق مي‌پردازد.

فتاح همچنين از فروش هشت تريليون ريال اوارق مشاركت براي وزارت نيرو در يك ماه آينده به منظور تامين منابع مالي مورد نياز طرحهاي توسعه صنعت آب و برق كشور خبر داد و افزود: از اين رقم پنج تريليون ريال به بخش برق و سه تريليون ريال به بخش آب اختصاص دارد.

وي توسعه صنعت برق و آب و اصلاح شبكه‌هاي توليد،توزيع وانتقال را مستلزم صرف سرمايه‌گذاري دانست و تصويب نشدن كامل متمم بودجه سال گذشته و تخصيص بخشي از بودجه عمراني امسال به بودجه جاري را از علل جذب نشدن منابع كافي مالي براي اين وزارتخانه، عنوان كرد.

+ نوشته شده توسط بابک در یکشنبه دهم تیر 1386 و ساعت 8:40 |
استفاده از سوخت ‪ HCNG‬در خودروها در ابتدای كار
بامصرف سوخت تركیبی هیدروژن و گاز فشرده طبیعی می‌توان میزان آلاینده‌های اگزوز خودروها را به صفر نزدیك كرد و مدت زمان شارژ رانسبت به ‪ CNG‬افزایش داد.
بامصرف سوخت تركیبی هیدروژن و گاز فشرده طبیعی می‌توان میزان آلاینده‌های اگزوز خودروها را به صفر نزدیك كرد و مدت زمان شارژ رانسبت به ‪ CNG‬افزایش داد.كمبود سوختهای فسیلی و نیز پیش بینی اتمام آن در آینده نزدیك خطری است كه نسل موتورهای احتراق را تهدید می‌كند و درصورتیكه علاقه‌ای به بقای این موتورها باشد، متخصصان انرژی و موتور باید با صرف وقت و سرعت بیشتری در جستجوی سوختهای مناسبی باشند.مورد دیگری كه یافتن سوختهای جایگزین را مهم كرده و شایدازمورد اول نیز مهمتر تلقی شود، بحث سالم‌سازی و سالم نگهداری محیط زیست است.با توجه به مشكلاتی كه بی‌توجهی نسبت به آلودگی‌های احتراق پیش آورده‌بود، مسوولان كشورها را مجبور به وضع قوانین سختی در دو دهه اخیر كرد.این كار زنگ خطر را برای تولیدكنندگان موتور و خودرو به صدادرآورد زیرا در صورتیكه كمپانی سازنده‌ای نتواند تولیدات خود را بااستانداردهای بازار تطبیق دهد، محصولاتش حق ورود به آن بازارها را نداشته و با توقف تولید روبرو خواهد شد.برای رسیدن به استانداردهای موردنظر در دو زمینه باید كار شود، یكی در زمینه نزدیك كردن احتراق به‌احتراق با نسبت استكیومتریك كه این مورد مربوط به متخصصان و طراحان موتور خواهد شد و دیگری مربوط به سوخت مصرفی خواهد شد كه در این زمینه كار مشترك متخصصان موتور وسوخت را می‌طلبد و یكی از این موارد، استفاده از سوخت هیدروژن می‌باشد.هیدروژن یكی از سوختهایی است كه پیش بینی می‌شود در نهایت ضامن بقای نسل موتورهای احتراق داخلی باشد چون منبع تهیه آن كه آب باشد فراوان است و مساله تمام شدن آن مطرح نیست.از مشكلات استفاده از این سوخت، بحث حمل و نقل و نگهداری و میل تركیبی آن با اكسیژن مطرح است.از آنجایی كه در استفاده از سوخت هیدروژن به طور فراگیر ناكامی‌های بوجود آمد كشورها استفاده از سوختهای گازی را پیش روی خود قرار دادند.
استفاده از نوع سوخت جایگزین بستگی به شرایط موثر بر سوخت هر كشور دارد كه مسائل اقتصادی در این خصوص اولویت دارند.در كشور ما سالانه مبالغ قابل توجهی از منابع پولی برای خریدن بنزین به مصرف می‌رسد و مقدار قابل توجهی در خودروها می‌سوزد. براساس آخرین آمارها سالانه بیش از ‪ ۱۸‬میلیارد لیتر بنزین درایران مصرف می شود و تهران یكی از آلوده‌ترین شهرهای جهان است.
پس هم پول خرج می‌شود، هم هوا آلوده می‌گردد كه در مورد رویارویی با این دو معضل در ایران به مانند دیگر كشورهای توسعه یافته جهان، گروهی اندیشه و بررسی آغاز كرده و به نتایجی رسیده‌اند.با توجه به اینكه ایران دارای منابع بزرگی در بخش گاز طبیعی می‌باشد بنابراین ایجاب می‌كند كه دراین بخش سرمایه‌گزاری عظیمی به منظور بهینه سازی مصرف سوخت و صرفه جویی اقتصادی انجام دهد.در ایران برخلاف كشورهای پیشرفته برای گسترش سوخت دیزل كه هزینه استفاده ازآن برابر نصف هزینه استفاده از بنزین است فعالیت نمی‌شود، چون گاز طبیعی به دلیل فراوانی منابع آن در ایران به مراتب ارزانتر تمام می‌شود.استراتژی سوخت گاز طبیعی در خودروها در خیلی از كشورها از جمله‌ایتالیا، هند، آمریكا و ژاپن آغاز شده و درایران نیز شروع شده و درحال اوج‌گیری است.گاز طبیعی با وجود مزایایی بسیار، به دلیل مدت زمان شارژ كم هنوز نتوانسته جایگاه خود را در مصرف در خودروها بیابد.مدت زمان شارژ كم، كمبود امكانات شارژ و عدم وجود فرهنگ استفاده از گاز طبیعی مشكلاتی است كه در استفاده از این سوخت در خودروها درایران وجود دارد.در زمان حاضر كشورها برای كاهش بیشتر آلاینده‌های اگزوز خودروها و نیز ایجاد مدت شارژ بیشتر به سمت استفاده از سوخت ‪ HCNG‬سوق پیدا كرده‌اند. مصرف سوخت تركیبی هیدروژن و گاز فشرده طبیعی (‪natural gas= HCNG‬ ‪ (Hydrogen and compresed‬كه به هیتان (‪ (Hythane‬معروف است بیشتر بر روی اتوبوس هاو خودروهای سنگین در كشورهای توسعه یافته در حال متداول شدن است.در ضمن موتورهای با قابلیت مصرف این سوخت تركیبی به نسبت زیادی در بخش هایی از حمل و نقل درحال پیشرفت بوده و این در حالی است كه این موتورها از كنترل‌كننده‌های الكتریكی نیز بهره می‌برند.HCNG‬از ‪ ۲۰‬درصد هیدروژن و ‪ ۸۰‬درصد گاز طبیعی تشكیل شده كه هدف آن كاهش اكسیدهای ازت خروجی از موتور به میزان بیش از ‪ ۵۰‬درصد می‌باشد."پویا كریمی" یكی از كارشناسان خودرو در زمینه استفاده این سوخت تركیبی در خودروها می‌گوید: با استفاده از ‪ HCNG‬می‌توان میزان آلاینده‌هایی چون ‪ NOX‬را به صفر نزدیك كرد.وی افزود: نتایج بدست آمده از آلاینده‌های موتور نشان می‌دهد كه اكسیدهای ازت و هیدروكربن‌های بدون متان در موتورهای ‪ HCNG‬سوزنسبت به ‪ CNG‬سوز، ‪۵۰‬ درصد كاهش یافته و این در حالی است كه منواكسید كربن نیز كاهش داشته‌است.مهندس كریمی اضافه كرد: مقدار دی‌اكسید كربن كاهش یافته بااستفاده ازاین سوخت نسبت به گاز فشرده طبیعی در حدود هفت درصد می‌باشد.وی اظهار داشت: تحقیقات نشان داد كه وجود هیدروژن و تركیب آن با گاز طبیعی درموتور خودروها قابلیت استفاده ازمخلوط سوخت و هوا به نسبت كمتری را ایجاد می‌كند.مهندس نقوی مقدم از مدرسان رشته خودرو در دانشكده فنی مشهد ضمن اشاره به ساخت موتورهای ‪ HCNG‬سوز توسط شركت ‪ Cummins Wesport Inc‬اظهار داشت:
این موتورها در رده‌های شش سیلندر خطی و مجهز به كنترل‌كننده‌های الكتریكی و توربوشارژ از نوع اشتعال جرقه‌ای با حجم كلی ‪ ۵/۹‬لیتر ساخته شده‌اند.وی افزود: میزان ‪ NOX‬و هیدروكربن‌های بدون متان آنها حدود ‪ ۱/۸‬و میزان ذرات معلق ‪ ۰/۰۱‬گرم بر اسب بخار ساعت است.نقوی مقدم در خصوص استفاده از سوخت‌های گازی در خودروها گفت:در صورتی كه موتورها بر اساس این سوختها طراحی شوند، شتاب‌گیری و راندمان حرارتی بهتری در موتور نسبت به خودروهای بنزینی بوجود می‌آید.وی با بیان اینكه مصرف سوخت هیدروژن در خودروها با مشكلاتی چون هزینه بالای سوخت، هزینه حمل و نقل و نیز دانسیته پایین انرژی تولیدی روبرو است تصریح كرد: تركیبی از این سوخت با گاز طبیعی كه دارای هزینه تولید پایین و دانسیته انرژی تولیدی بالا می‌باشد می‌تواند جایگزین خوبی برای بنزین باشد.این كارشناس افزود: با مصرف سوخت ‪ HCNG‬در بعضی موتورها، راندمان حرارتی این موتورهاحدود ‪ ۳۸‬درصد به اثبات رسیده و برخی ازاین موتورها بر روی اتوبوسهای شهری در ‪ Las Vegas‬در حال استفاده هستند.وی اضافه كرد: با گسترش كاتالیزرهای هیدروژن درآینده، خودروهای با قابلیت استفاده از هیدروژن خالص رواج می‌یابد بنابراین عواملی چون قوانین حفظ محیط زیست و عدم تولید آلودگی توسط موتورهای دیزلی، بنزینی و حتی ‪CNG‬ سوز در خودروهای سنگین باعث گردیده تا امروزه راهكار مناسبی در این زمینه ارایه شود و آن استفاده از موتورهای ‪ HCNG‬سوز است.
+ نوشته شده توسط بابک در شنبه نهم تیر 1386 و ساعت 16:11 |
مصارف صلح آمیز انرژی هسته ای
بابک

بعضی اوقات تصویری که از انرژی هسته، فیزیک هسته ای یا هر چیزی که اسم هسته ای رویش باشد به ذهن ما می رسد، بمب، انفجار، جنگ فاجعه، زباله های هسته ای، آلودگی و خطر و مرگ است. ولی این فقط یک روی سکه است. روی دیگر سکه استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای است. فیزیک هسته ای بیشتر از آنچه تصورش را بکنید به بشر خدمت می کند، به جرأت می توان گفت زیان های انرژی هسته ای در مقابل فواید آن قابل چشم پوشی است.همان طور که مي دانيد مهمترين استفاده اين علم در نيروگاه هاي هسته ای است، جايي که انرژي عظيمي براي فعاليتهاي عظيم به دست مي آيد اما شاید تصورش را نکنید که هسته اتم در حفظ محیط زیست به ما کمک کند. با استفاده از آن می توان آلودگی آبها را بررسی کرد و در مورد آلودگی هوا هشدار داد و اطلاعات جدیدی در مورد کره زمین به دست آورد.
فیزیک هسته ای پزشکان را در تشخیص و معالجه بیماریها یاری می کند. نقاطی را آشکار می کند که چشم انسان قادر به دیدن آنها نبوده است. علم و صنعت را در ساختن ماشین ها، هواپیماها و محصولات مصرفی بهتر و مطمئن تر کمک می کند. با تولید گیاهان جدید و ثمربخش مشکل تغذیه را حل نموده و استفاده از سموم گیاهی جدید و بی خطر را توسعه می دهد.
به کمک فیزیک هسته ای می توان گذشته اسرار آمیز انسان و زمین را آشکار ساخت و عمر زمین و ساکنین آن را تعیین کرد. در زمانی که با بحران انرژی مواجه هستیم به کمک ما شتافته و امکان دسترسی به ذخایر سرشار طبیعی را فراهم می سازد.
هسته اتم را به انسان می دهد که با ایجاد کانالها و لنگرگاههای عظیم قادر به تغییر نقشه ها و موانع طبیعی بوده و امید و دسترسی به منابع عظیم انرژی را جهت برنامه های وسیع آینده امکان پذیر می سازد.

کاربردهای دیگر فیزیک هسته ای
1- برای کشف مطلبی اگر احتیاج به تجزیه و تحلیل موادی باشد که هیچ گونه امکان کنترلی روی آن نیست چه کاری می توان انجام داد؟ مثلاً اگر بخواهیم مقداری خاک کفش مشخص مظنونی یا موی سر یک انسان و یا نفت خام یک کشتی را که مقداری از کالای خود را بطور غیر قانونی در جای دیگر فروخته است تجزیه و تحلیل نمایید، چه کاری می توانیم بکنیم؟ البته می توان از روش شیمیایی استفاده کرد؛ اما روش سریع و مطمئن تری هم وجود دارد. نمونه ای از ماده ای را که نیاز به تجزیه دارد برداشته و آن را با ایزوتوپ رادیواکتیو مخلوط می کنیم، نمونه رادیواکتیو شده را در یک راکتور تحقیقاتی به وسیله نوترون بمباران می کنیم. با جذب نوترون نمونه پایدار شده و اتم های جسم مورد آزمایش نیز رادیواکتیو می شوند و تابش می کنند. مقدار تابش برای هر عنصر متفاوت است. بنابراین اگر ده عنصر مختلف در نمونه داشته باشیم، ده نوع تابش مختلف نیز خواهیم داشت. از روی این تابش ها می توان نوع و میزان عناصر تشکیل دهنده نمونه را مشخص کرد. از این روش می توان برای ردیابی آلودگی هوا و هم چنین آلودگی دریا توسط نفت کش ها استفاده کرد. با آزمایش 40 نوع نفت مختلف که در نقاط مختلف جهان استخراج می شوند دانشمندان به این نتیجه رسیدند که در تمام مواد نفتی هفت نوع عنصر مشترک وجود دارد. اما مقدار آنها در نفتی که در یک نقطه استخراج می شود با نفت نقطه دیگر دنیا متفاوت است.
هنگامی که مواد نفتی در جایی مشاهده می شوند نمونه ای از آن به آزمایشگاه برده شده و در معرض تابش نوترونی قرار می گیرد و به این ترتیب عناصر مختلف آن و مقدار آنها مشخص می شود. و می توان به طور دقیق اعلام کرد که کدام کشتی مسئول آلوده سازی بوده است.
یک روش ساده و سریع، برای تجزیه هوای آلوده نیز وجود دارد. ابتدا وسیله صافی هایی آلودگی هوا گرفته می شود. و سپس به وسیله همان روشی که در بالا توضیح داده شده نوع و مقدار عناصر زیان آور موجود درا آن مشخص می شود. با تهیه نقشه های برای آلودگی هوا مشابه نقشه های تغییرات جوی، می توان پیش گویی هایی در مورد آلودگی هوا انجام داد و اقدامات لازم را در رابطه با پاکیزه نگه داشتن هوا انجام داد.
2- یکی دیگر از کاربردهای تابش های هسته ای تصویر برداری است. همانطور که می دانید برای تصویر برداری از اجسام تیره ( کدر ) مثل بدن انسان از اشعه ایکس استفاده می شود. حالا اگر از اشعه ای پرانرژی تر از اشعه X استفاده کنیم، قابلیت نفوذ در عمق بیشتری را دارد و به این ترتیب از اجسام ضخیم تر نیز می توان عکس برداری کرد. اشعه گاما خیلی از اشعه X قوی تر است و می تواند در فلزات و اجسام تیره به قطر چند اینچ نفوذ کند و این امکان را برای مهندسین فراهم کند تا داخل ماشین آلات را ببینند.
3- ردیابی ایزوتوپ رادیواکتیو را تقریباً در تمام مراحل تأسیسات صنعتی پتروشیمی می توان مشاهده نمود. هنگام کشف و استخراج نفت، دانشمندان میله های رادیواکتیو را داخل چاههای آزمایشی فرو برده، سپس میزان انتشار تشعشع رادیواکتیو را در طبقات مختلف اندازه می گیرند زمین شناسان میزان بازتاب اشعه رادیواکتیو را ثبت نموده و یک تصویر واضح و دقیق از طبقات زیرین جهت حفاری بیشتر برای رسیدن به نفت در آن منطقه یا متوقف کردن کار به دست می آورند، در تأسیسات تصفیه و پالایش از ردیابی های ایزوتوپ های رادیواکتیو جهت دنبال کردن مواد پتروشیمی و آماده سازی آنها در قسمتهای مختلف استفاده می شود. در مرحله نهایی محصولات مواد نفتی تصفیه شده جهت تعیین درجه خالص بودن آنها با استفاده از ایزوتوپهای رادیواکتیو آزمایش می شوند در هنگام انتقال مواد نفتی در فاصله های زیاد، چون شرکتهای مختلف نفتی از لوله های نفت مشترک استفاده می کنند ردیابی ایزوتوپی مختلف جهت علامت گذاری ابتدای انتقال هر محموله نفتی به کار برده می شوند.

+ نوشته شده توسط بابک در شنبه نهم تیر 1386 و ساعت 16:4 |
جوک اصفهانی

اگه گفتید چه جوری میشه اصفهانی رو زجر داد: ببندیش به تیر برق وبهش بگیه کوچه اونطرفی شام میدند  

نوار مغز نرمال /_ /_ /_ /_ /_ نوارمغزقزوینی (|) (|) (|) (|) نوارمغزاصفهانی $ $ $ $ $ $ $ نوارمغزلر _____________!!!  

اصفهانیه کارت اینترنتش تموم میشه میندازتش تو آب جوش  

یکبار یه اصفهانی خونش آتیش میگیره یه تک زنگ به آتش نشانی می زده  

گنجشک تهرانی : داش جیک جیک گنجشک اصفهانی:جیک جیکسا  

اصفهانی تف میکنه اب بدنش کم میشه  

اصفهانیه توی یکی از پادگانهای تهران خدمت می کرده . بچه تهرونی ها برای اینکه اونو اذیت بکنند توی غذایش توف می کردند و اون هیچ چی نمی گفت بعد از چند روز تهرونی ها قرار میگزارند که باهاش دوست بشوند اصفهانیه میگه از کی میخواهید با من دوست بشوید میگند از فردا اصفهانیه هم میگه من هم از فردا نمیشاشم توی سماور  

اصفهانیه موبایل می خره صفرشو می بنده  

اصفهانيه موز مي خوره ! پوستشو ميزاره لاي دفترچه خاطراتش  

اصفهونيا رو از چهار تا چيز ميشه شناخت: - همشون زيرشلواري آبي راه راه دارن - هر قلوپ نوشابه كه مي‌خورن به شيشه نگاه مي‌كنن ببينن تا كجاش رفته - جلوي در واميستن و به جاي اينكه بگن بفرمايين تو، ميگن حالا چرا نميان تو؟ - بستني ليواني كه مي‌خورن حتما درش رو مي‌ليسن.  

یه اصفهانی به یه عربه ح گفت چقدر میدی تا من یه چشممو با دندون گاز بگیرم عربه میگه شرط صد تومن و اصفهانی یه چشمش رو که مصنوعی بود در میاره و با دندون گاز میگیره چند دقیقه بعد اصفهانی باز میگه چقدر میدی تا اون چشممو هم گاز بگیرم خلاصه یه دویستی شرط میبندند اصفهانیه دندون مصنوعیش رو در میاره و بااون چشم دیگش رو گاز میگیره عربه تصمیم میگیره تلافی کنه یه چند دقیقه بعد اصفهانی بازم میگه خوب حالا چند میدی تا رو شلوارت من جیش کنم ولی شلوارت خیس نشه عربه گفت پنج تومن اصفهانیه هم قبول کرد و رو شلوار عربه جیش کرد عربه دید شلوارش خیس شد پنج تومنو گرفت و رفت  

یک روز یک اصفهانی به پسرش میگه بابا برو در خونه همسایه و اره انها رو بگیر پسر میره و میاد میگه بابا نداد بابا میگه محترمانه بگو پسر میره و محترمانه میگه و بعد میاد میگه بابا نداد بابا باز میگه این دفعه برو خواهش کن پسر میره و بعد میاد میگه بابا نداد گفت به تو بگم که ما اره نداریم و بعد بابا میگه که عجب مردم خسیسی نمیخواد برو اره خودمونو از تو انباری ور دار بیار  

اصفهانیه به دوستش میگه : حسن خودکار داری . میگه نه جوهرش تموم شده . به اون یکی دوستش میگه : مجتبی مداد داری میگه نه مدادم نوکش شکسته . اصفهانیه میگه ای بدبختا حالا باید از خودکار خودم استفاده کنم.  

اصفهانیه میخواسته جک بگه می گه باشه برای بعد ازش می پرسن چرا بعد می گه انرژی مصرف می شه  

+ نوشته شده توسط بابک در شنبه نهم تیر 1386 و ساعت 11:31 |
راهنمای ازدواج برای دختران

در راستای اینکه بحران بی شوهری در جامعه امروز بوجود آمده کلیه خانمهای محترم می تونن از روش های زیر استفاده کنن و البته مراقب باشن که سوءاستفاده نکنن .

۱ـ روش کوزه ایی : همان روش قرن های قدیم که دختر کوزه به دوش به سمت رودخانه می رفت پسر به کوزه می خوره کوزه بشکست و بعد چنین گفته اند که : اگر با من نبودش هیچ میلی چرا ظرف مرا بشکست لیلی نتیجه گیری : بحران ازدواج حال حاضر بخاطر لوله کشی شدن آبه .

۲ـ روش عرفانی : چهل شبانه روز جلوی خونه رو آب و جارو میکنی و ده تا شمع روشن میکنی شکلات بین مردم تقسیم میکنی تا مرد آرزوهات بیاد. نتیجه گیری : در صورت کمبود شمع میتونین فانوس هم روشن کنین .

۳ـ روش سوسکی : بخاطر ترس از یه سوسک که حتی میتونی خودت اون رو تو خونه یا کوچه کار بزاری همچین محکم میپری تو بغلش و بهش می چسبی که هیچ جور نتونه تو رو از خودش جدا کنه . نتیجه گیری : با تشکر از کلیه سوسک های محترم مقیم مرکز و حومه .

۴ـ روش تیپ : انواع تیپ های مختلف روی خودت پیاده میکنی بیست و دو کیلو لوازم آرایش روی خودت خالی میکنی و سعی میکنی تا آنجا که ممکن است لباس ها مورد توجه باشند طوری که هرکس که تو خیابونه مجبور بشه حتما یک بار شما را نگاه کنه بعد گوشه خیابون می ایستی تا شوهر مناسب سوارت کنه . نتیجه گیری : خطر احتمال از بین رفتن آبروی چندین و چند ساله تان وجود دارد اما چون به خاطر ازدواج است مسئله نیست این دفه !

۵ ـ روش خر خونی : تو کلاس و مدرسه و دانشگاه نمره بیست کلاس میشی بلاخره تو کل سال های مدرسه یه خر خون دیگه پیدا میشه که بیاد سراغت و باعث بشه که نترشی . نتیجه گیری : اگه شوهر پیدا نشد تا مقطع دکترا ادامه بدین و بعد ترک تحصیل کنین.

۶ ـ روش مایه داری : با دوستان توی انواع پارتی های شبانه و پیست های اسکی و باشگاه های بیلیارد و بولینگ هر کوفت و زهر مار دیگری که میتونی شرکت میکنی و حواست فقط به یه شوهر مناسب هست تا چیز های دیگه . نتیجه گیری : سعی کنین همیشه چند میلیون در کیف خود داشته باشین.

۷ـ روش مذهبی : توی انواع مجالس مختلف مذهبی شرکت میکنی توی هیچ چیز کم نمی آری جایی نیست که مراسمی باشه و تو اونجا نباشی تا بلاخره یه شوهر گیرت بیاد . نتیجه گیری : التماس دعا خواهر .

۸ ـ روش فامیلی : یه کاغذ بر میداری و اسم تمام پسرهای فامیل از سن پنج تا پنجاه ساله رو که ازدواج نکردنن رو روش می نویسی بعد شروع به بررسی و تفکیک میکنی و اونهایی که شرایط را دارن رو انتخاب میکنی و یه برنامه ریزی برای عملیات تاکتیکی که بلاخره یه کدوم رو خفت کنی . نتیجه گیری : می تونین روی یه بچه پنج ساله برای بیست سال آینده برنامه بریزین

۹ ـ روش نامردی : جلوی یکی از این ماشین های پلیس یه دفعه می پری پسره رو میگیری تو بغلت و دستت رو میکنی تو دستش و ازش... (سانسور ) میگیری تا بعد از تعهد توی کلانتری مجبور بشه که باهات ازدواج کنه . البته این روش برای اونهایی است که از کلیه روش های بالا نا امید شده اند.

+ نوشته شده توسط بابک در شنبه نهم تیر 1386 و ساعت 11:24 |
پسرها

توي ماهيتابه روغن ميريزن
اجاق گاز زير ماهيتابه رو روشن ميكنن
- تخم مرغها رو ميشكنن و همراه نمك توي ماهيتابه ميريزن
چند دقيقه بعد نيمروي آماده رو نوش جان ميكنن


دخترها

توي كابينتهاي بالايي آشپزخونه دنبال ماهيتابه ميگردن
توي كابينتهاي پاييني دنبال ماهيتابه ميگردن و بلاخره پيداش ميكنن
ماهيتابه رو روي اجاق گاز ميذارن
توي ماهيتابه روغن ميريزن
توي يخچال دنبال تخم مرغ ميگردن
يه دونه تخم مرغ پيدا ميكنن
چند تا فحش ميدن
دنبال كبريت ميگردن
با فندك اجاق گاز رو روشن ميكنن و بوي سركه همراه دود آشپزخونه رو بر ميداره
ماهيتابه رو ميشورن (بگو چرا روغنش بوي ترشي ميداد!
ماهيتابه رو روي اجاق گاز ميذارن و توش روغن واقعي ميريزن
تخم مرغي كه از روي كابينت سر خورده و كف آشپزخونه پهن شده رو با دستمال پاك ميكنن
چند تا فحش ميدن و لباس ميپوشن
ميرن سراغ بقالي سر كوچه و 20 تا تخم مرغ ميخرن و برميگردن
تلويزيون رو روشن ميكنن و صداش رو بلند ميكنن
روغن سوخته رو ميريزن توي سطل و دوباره روغن توي ماهيتابه ميريزن
تخم مرغها رو ميشكنن و توي ماهيتابه ميريزن
دنبال نمكدون ميگردن
نمكدون خالي رو پيدا ميكنن و چند تا فحش ميدن
دنبال كيسهء نمك ميگردن و بلاخره پيداش ميكنن
نمكدون رو پر از نمك ميكنن
صداي گزارشگر فوتبال رو ميشنون و ميدون جلوي تلويزيون
نمكدون رو روي ميز ميذارن و محو تماشاي فوتبال ميشن
بوي سوختگي رو استشمام ميكنن و ميدون توي آشپزخونه
چند تا فحش ميدن و تخم مرغهاي سوخته رو توي سطل ميريزن
توي ماهيتابه روغن و تخم مرغ ميريزن
با چنگال فلزي تخم مرغها رو هم ميزنن
صداي گــــــــــل رو از گزارشگر فوتبال ميشنون و ميدون جلوي تلويزيون
سريع برميگردن توي آشپزخونه
تخم مرغهايي كه با ذرات تفلون كنده شده توسط چنگال مخلوط شده رو توي سطل ميريزن
ماهيتابه رو ميندازن توي سينك
دنبال ظرفهاي مسي ميگردن
قابلمهء مسي رو روي اجاق گاز ميذارن و توش روغن و تخم مرغ ميريزن
چند دقيقه به تخم مرغها زل ميزنن
ياد نمك ميفتن و ميرن نمكدون رو از كنار تلويزيون برميدارن
چند ثانيه فوتبال تماشا ميكنن
ياد غذا ميفتن و ميدون توي آشپزخونه
روي باقيماندهء تخم مرغي كه كف آشپزخونه پهن شده بود ليز ميخورن
چند تا فحش ميدن و بلند ميشن
نمكدون شكسته رو توي سطل ميندازن
قابلمه رو برميدارن و بلافاصله ولش ميكنن
چند تا فحش ميدن و انگشتهاشون كه سوخته رو زير آب ميگيرن
با يه پارچهء تنظيف قابلمه رو برميدارن
پارچه رو كه توسط شعله آتيش گرفته زير پاشون خاموش ميكنن
نيمروي آماده رو جلوي تلويزيون ميخورن و چند تا فحش ميدن
+ نوشته شده توسط بابک در پنجشنبه هفتم تیر 1386 و ساعت 11:42 |
1-هر دو تاشون فکر مي کنن جامعه درکشون نمي کنه.
2-به دو تاشون اگر رو بدي سوارت ميشن
3-هر دوشون مي تونن 200.000 تومان رو در 2 ساعت خرج کنند.
4-هردوتاشون با والدينشون دعوا و درگيري دارند.
5- مهمترين ويژگي هر دوتاشون تغیير شخصيتشونه.
6-دو تا شون در ظاهر دشمن خوني جنس مخالف هستند اما در باطن دلشون واسه جنس مخالف غش و ضعف ميره.
7-دو تاشون از دروغ متنفرن اما هيچ وقت حرف راست نمي زنند!
8-دو تا شون تا سن 20 سالگي 3 بار عاشق ميشن و در عشق شکست مي خورند! از 20 به بعد هم تو رويا سير ميکنن و تو 40 سالگی که از رويا بيرون مي آيند مي بينن اطرافشون 5-6 تا بچه و بدبختي و بي پولي و ... هستش واسه همين اين دفعه ميرن تو کما و سکته ميزنند!!!
9-وقتي با يه پسر يا دختر ايروني قرار ميزاري بايد 2 ساعت ديرتر به محل قرار بري تا علف زير پات جوانه نزنه!
+ نوشته شده توسط بابک در پنجشنبه هفتم تیر 1386 و ساعت 11:40 |
فروردين : تو که حال و حوصله سر و کله زدن با بچه هاي دماغوي فاميل رو نداري ...
دلت هم واسه صنار سه شاهي عيدي که لک نمي زنه ...
پس بگير توي اين هواي خوب راحت بخواب !

ارديبهشت : توي اين هوا راه مي افتي توي خيابون ،
يکي ديگه هم ديدي هوايي شده بود راه افتاده بود توي خيابون ، بعد خب ...
بهتون گير ميدن ها ...!
دنبال درد سر نگرد ، راحت بگير بخواب !

خرداد : بيخودي ميري بيرون که چي ؟
مگه نمي خواي امتحان پايان ترم رو با گواهي پزشکي حذف کني ...؟
پس دنبال يه دکتر آشنا بگرد و بعدش تو خونه بخواب تا همه فکر کنند حالت بده ... !

تير : باز فصل ميوه شروع شد ...
گيلاس که دل درد مياره ، هلو که گرونه ، هندونه بخوري سرديت مي کنه ،
زرد آلو نفخ مياره ... مگه مرض داري خودتو مريض کني؟ ...
خوب مثل بچه آدم بخواب !

مرداد : بيرون عين جهنم داغه ...
تا مخت نيمرو نشده يه جاي خنک زير کولر پيدا کن بخواب ...!

شهريور : از ما گفتن ... اين آخرين فرصت خوابه ها ...
پس فردا باز درس و کلاس و مصيبت ...
از اين فرصت آخر واسه خوابيدن خوب استفاده کن ...!

مهر : حال و حوصله درس خوندن رو که نداري ؟ ...
داري؟ ...
پس واسه فرار از گير دادن هاي بابات بگير يه گوشه تو اتاقت تخت بخواب ...

آبان : ماه مزخرفيه ...
بيرون که انگار قاتي دود ها يکم اکسيژن هم به کار بردن ...
دوست داري تنگي نفس بگيري؟ ...
حال داري بعد هربار بيرون رفتن بري حموم؟ ...
بگير بخواب خلاص !

آذر : کي گفته زير باران بايد رفت ....؟
احمقانه ترين کار دنيا زير باران رفتنه !
يه جايي رديف کن يه پتو بکش رو خودت ، چرت مي چسبه ... نه؟

دي : ديگه خود اخبار هم داره ميگه به علت برف شديد
اگه کار ضروري ندارين از خونه بيرون نياين ...
پس بچه حرف گوش کني باش و تو خونه بخواب !

بهمن : تو روز خوش بيرون نبودي ..
حالا تو سرماي زمستون ميخواي کجا بري ؟
الکي خودت رو گول نزن ...
پس بخواب ديگه !

اسفند : همه دارن خونه تکوني ميکنن ...
کلي اسباب اثاثيه بايد جابجا کني ...
بهترين بهونه واسه از زير کار در رفتن چيه؟ ...
بگير بخواب !!
+ نوشته شده توسط بابک در پنجشنبه هفتم تیر 1386 و ساعت 11:32 |
بيشترين صحبتي كه پليس مي كند : حركت كن

ـ بيشترين نظم و انضباط ترافيك : فقط جايي كه پليس ديده مي شود

ـ احساس بعد از جريمه شدن : بد شانسي

ـ دوست داشتيد پليس بوديد؟ نه خيلي سخته

ـ اگه پليس بوديد چه مي كرديد ؟ با دقت و پشتكار درست كار مي كردم

ـ سخت ترين كار پليس : ايستادن در چهار راه هاي كثيف تهران

ـ بيشترين جريمه : مد روز ـ چراغ زرد ـ موبایل


ـ پركارترين پليس : پليس تهران

ـ مجهزترين پليس : پليس آلمان

ـ شيك ترين پليس : پليس آمريكا

ـ پليس بد داريم: بله تعداد انگشت شماري حرمت اين لباس را نمي شناسند

ـ پليس خوب داريم : زياد

ـ امكانات پليس خوب : واسه اين شهر كه بي فرهنگي در ترافيك رشد كرده خيلي كمه

ـ وقتي پليس تو جاده پشت سر شماست : همه قوانين را رعايت مي كنم

ـ وقتي پليس پشت سر شما نيست : بعضي از قوانين را رعايت مي كنم
+ نوشته شده توسط بابک در پنجشنبه هفتم تیر 1386 و ساعت 11:29 |

این سوالی است که برای قرن های متمادی بی پـاسـخ مـانـده اسـت... اما حالا ما می خواهیم پاسخ آنرا به شما بدهیم

اگر خانمتان را بر بالای یک سکو بگذارید و از او در مقابل موش ها محافظت کنید...شما یک مرد هستید

اگر در خانه بمانید و کارهای خانه را انجام بدهید...شما یک مرد لوس و مامانی هستید
اگر به شدت کار کنید...برای او اهمیت قائل نیستید که برایش وقت صرف نمی کنید
اگر به اندازه کافی کار نکنید...مفت خوری هستید که به درد هیچ چیز نمی خورید

اگر او یک کار ملال آور با حقوق پایین داشته باشد...شما قصد بهره کشی اقتصادی از او را دارید
اگر شما یک کار ملال آور با حقوق پایین داشته باشید...بهتر است تنبلی را کنار بگذارید و کار مناسب تری پیدا کنید

اگر شما شغل بهتری گرفتید...پارتی بازی شده
اگر او شغل بهتری بگیرد...به خاطر توانایی های بالایش بوده

اگر به او بگویید که چقدر زیباست...این نشان دهنده خواست های جنسی شماست
اگر سکوت کنید و چیزی نگویید...این بی اهمیتی شما را نسبت به او می رساند

اگر گریه کنید...آدم بی عرضه ای هستید
اگر گریه نکنید...بی احساس و بی عاطفه هستید

اگر بدون مشورت با او تصمیم بگیرید...شما یک متعصب خودخواه هستید
اگر او بدون مشورت با شما تصمیم بگیرد...یک خانم لیبرال و آزادمنش است

اگر از او خواهش کنید که به خاطر شما کاری را که دوست ندارد انجام دهد...این امر سلطه جویی و دیکتاتور بودن شما را می رساند
اگر او از شما یک چنین درخواستی داشته باشد...انجام آن لطف و مرحمت شما را می رساند

اگر از هیکل و اندام زیبایشان تعریف کنید...منحرف هستید
اگر تعریف نکنید...شما را هم جنس باز تلقی می کنند

اگر از آنها بخواهید که موهای پایشان را تمیز کنند و هیکل خود را روی فرم نگه دارند... شما یک مرد شهوتران هستید
اگر نخواهید...شما اصلا رمانتیک نیستید

اگر به خودتان برسید...خودبین و از خودراضی هستید
اگر این کار را انجام ندهید...یک فرد ژولیده و نا مرتب هستید

اگر برای او گل بخرید... این کار را برای دستیابی به چیزهای دیگر انجام داده اید
اگر نخرید...احساسات او را درک نمی کنید

اگر به پیشرفت های خود افتخار کنید...انسان جاه طلبی هستید
اگر این کار را نکنید...اصلا بلندپرواز نیستید

اگر او سر درد داشته باشد...خسته است
اگر شما سر درد داشته باشید...می خواهید به او بفهمانید که دیگر دوستش ندارید

اگر نخواهید...پس حتما پای یک خانم دیگر در میان است

در نهایت...مردها زودتر می میرند چون خودشان اینطور می خواهند
+ نوشته شده توسط بابک در پنجشنبه هفتم تیر 1386 و ساعت 11:28 |
+ نوشته شده توسط بابک در چهارشنبه ششم تیر 1386 و ساعت 14:39 |
+ نوشته شده توسط بابک در چهارشنبه ششم تیر 1386 و ساعت 14:38 |
+ نوشته شده توسط بابک در چهارشنبه ششم تیر 1386 و ساعت 14:37 |
+ نوشته شده توسط بابک در چهارشنبه ششم تیر 1386 و ساعت 14:36 |
+ نوشته شده توسط بابک در چهارشنبه ششم تیر 1386 و ساعت 14:34 |
+ نوشته شده توسط بابک در چهارشنبه ششم تیر 1386 و ساعت 14:33 |
 

+ نوشته شده توسط بابک در چهارشنبه ششم تیر 1386 و ساعت 14:32 |
+ نوشته شده توسط بابک در چهارشنبه ششم تیر 1386 و ساعت 14:29 |
+ نوشته شده توسط بابک در چهارشنبه ششم تیر 1386 و ساعت 14:25 |

الهي مادرت قربان رويت// گل و توپ و زمين قربان مويت
« زيزوي» مهربان و كلّه طا سم// تواي فرزند خوب و با كلاسم
توقبلاً باسرت گل مي نمودي// لبم چون غنچه ي گل مي نمودي
چرا با كلّه خود جنگ كردي// دل مادر پراز آژنگ كردي
مسلمان مظهر مهر و وفا هست// دلش آكنده ازعشق وصفا هست
جواب كار بد اعمال بد نيست// مسلمان ناجوانمردي بلد نيست
اگر آن مردك ايتاليايي//« ماتراتزي» ماليخوليايي
به تو با گفته اش توهين نموده// دلت را اين چنين پركين نموده
نبايد كله را بر سينه كوبي// سرت را اين چنين با كينه كوبي
گمانم سينه را با توپ فوتبال// گرفتي اشتباه باري به هر حال
توكه اسطوره ي فوتبال بودي// براي تيم خود چون بال بودي
سرت همواره با توپ آشنا بود// تمام ضربه هاي تو بجا بود
ولي اين ضربه ي آخر به سينه // كه توآن را زدي با بُغض و كينه
تمام رشته ها را كرد پنبه// اگرچه كفش زر گشتي برنده
دلم مي خواست جاي كفش زرين// به جاي آن همه القاب سنگين
برنده مي شدي قلب طلايي// درآن بازي زيباي نهايي
وزين الدّين من« جاويد» مي شد// درخشان چون مه و خورشيد مي شد
« ماتراتزي» توهم در زندگانی// بگیری کارت قرمز تا توانی
سروده محمد جاوید

+ نوشته شده توسط بابک در چهارشنبه ششم تیر 1386 و ساعت 11:52 |

شرمنده از آنم که نباشم به سرايم
تـــا بــا تـــو سلامـــی و عليکـــی بنمايـــم
گر لطف کنی نمره و پيغام گـــذاری
پاسخ دهم ای دوست به محضی که بيايم

در منزل حافظ
رفته ام بيرون من از کاشانه خود ٫ غم مخور
تا مگر بينم رخ جانانه خود ٫ غــم مخور
بشنوی پاسخ ز حافظ گر که بگـــذاری پیــام
آن زمان کو بازگردد خانه خود٫غم مخور

در منزل سعدی
از آوای دل انگيــز تـــو مستــم
نباشم خانه و شرمنده استــم
به پيغام تو خواهم گفت پاسخ
فلک گر فرصتی دادی به دستم

در منزل خيام
اين چرخ فلــک عمر مـرا داد به باد
ممنــون تو ام که کرده ای از ما يـــاد
رفتم سر کوچه منزل کوزه فروش
آيم چو به خانه ٫ پاسخت خواهم داد

در منزل فردوسی
نمی باشــــم امــروز انــدر سرای
که رسم ادب را بيارم به جای
به پيغامت ای دوست گويم جواب
چو فــردا برآيد بلند آفتـــــــاب

در منزل مولانا
بهر سماع از خانه ام٫رفتم برون رقصان شــوم
شوری برانگيزم به پا٫خندان شوم٫شادان شوم
بر گو به من پيغام خود٫ هم نمره و هم نام خود
فردا تو را پاسخ دهم٫ جان تــو را قــربان شـوم

در منزل منوچهری دامغانی:
از شرم به رنگ باده باشد رويم
در خانه نباشم که سلامی گويــم
بگذاری اگر پيام٫ پاسخ دهمـت
زان پيش که همچو برف گردد مويم

در منزل بابا طاهر عريان:
تليفون کرده ای جانم به فدايت
الهی مـــو به قـــربان صدايت
چو از صــــحرا بيايم٫ نازنينـــــم
فرستـم پاسخی از دل برايت

آقای ابطحی

گرفتم شمار تو را بارها /
چه کار است ما را به این کارها /
نبودی به منزل و لیکن پیام /
تو بشنو ز بنده دگر والسلام /
به زنگی بکن شادمانی پدید /
که شاید صدایم دو گوشت شنید /
دو گوشم کنم سوی زنگ تو نیز /
از امروز تا بر دمد رستخیز

+ نوشته شده توسط بابک در چهارشنبه ششم تیر 1386 و ساعت 11:49 |
هاهاهاهاهاهاهاهاهاهاهاهاهاهاهاهاهاها!

+ نوشته شده توسط بابک در چهارشنبه ششم تیر 1386 و ساعت 11:43 |


Powered By
BLOGFA.COM